Andrej Petrovič

zlato, striebro a bronz

Bedminton, Grand Prix A U13 - Zvolen

 

Jeseň udrela svojou krásou plnou farebnosti na všetky naše zmysli a to znamená pre hráčov bedmintonu preklopenie sezóny do tej záverečnej fázy rozhodujúcej o úspechu, či neúspechu.

Blížiace sa Majstrovstvá Slovenska nútia mladé talenty bojovať ešte na všetkých frontoch o čo najlepšie umiestnenie v rebríčku dôležité pre nasadzovanie do hracieho pavúka turnajov a svedčiace o kvalite, či výkonnosti toho-ktorého hráča.

Jeden z najväčších a najlepšie bodovaných turnajov kategórie U13 sa uskutočnil na prelome mesiacov september a október vo Zvolene. Výborné podmienky v modernej hale Slávie TU, prísny a zásadový vrchný rozhodca Ján Jurčiak, šesť kurtových rozhodcov a tí najlepší hráči.

Dostať sa na turnaj kategórie A – Grand Prix A U13 nie je jednoduché. Medzi mužmi a aj medzi ženami priamo postúpi po 12 najlepších hráčov podľa rebríčka. Ďalších 6 hráčov si musí postup vybojovať v nemilosrdnej kvalifikácii regiónu Východ a 6 v kvalifikácii regiónu Západ.

Spolu teda súťažilo 24 najlepších medzi oboma pohlaviami a na kurtoch to tak aj vyzeralo.

Dramatické súboje od prvých kôl vystriedali v štvrťfinále, semifinále a finále ťažké boje plné emócií, fyzického maxima a prekvapujúcich úderov.

Technické finesy mladých hráčov veľakrát roztlieskali plnú tribúnu.

Jedným zo širšieho okruhu favoritov bol aj hráč z Banskej Bystrice, mladší z dvojice Petrovičovcov. Andrej vstupoval do turnaja ako nasadené číslo 4. Po voľnom žrebe v prvom kole sa mu v tom druhom postavil do cesty veľmi nebezpečný protivník Viktor Pavlovič z KBC Košice.

Napriek úvodnej pochopiteľnej nervozite si Andrej so súperom hladko poradil a vyprevadil ho z kurtu po výsledku 21:11 a 21:11.

V štvrťfinále mu žreb ako ďalšiu prekážku prisúdil veľký talent z KBŠ Dolný Kubín Jakuba Sucháňa, ktorý Andreja v poslednom meraní síl dokázal poraziť a tak napätie pre zápasom sa dalo krájať.

Veru, aj deti prežívajú na tejto úrovni každý moment naplno. 

Lenže naplno koncentrovaný Banskobystričan výborným pohybom a pestrou úderovou škálou dokázal súperovi vnútiť svoj agresívny štýl.

Po presvedčivej výhre a pomerne dominantnom výkone zvíťazil 21:18 a 21:10.

Postupom do semifinále potvrdil svoje rebríčkové postavenie a svoju aktuálne veľmi dobrú formu.

Pred turnajom mi na moju otázku očakávaní na turnaji odpovedal:


„Tento turnaj sa hrá blízko Banskej Bystrice, príde sa pozrieť veľa ľudí, rodina. Mohol by som vyhrať. Alebo by som mal vyhrať. Vlastne idem vyhrať!“


Semifinálovým súperom bola pre Andreja turnajová dvojka – Tadeáš Diro z PBA Prešov.

Technicky výborne pripravený bedmintonista z východu nastupoval na kurt sebavedome vedomý si svojich kvalít. Hráči proti sebe už dlhší čas nenastúpili, predtým ale vždy vyhral práve Andrej a tak zrejme bol miernym favoritom. 

V prvom sete sa cez kurt číslo 4 prehnal doslova uragán a výsledok 21:13 bol presným ukazovateľom diania. V druhom sa už po taktických radách súperovho trénera a zmene herného štýlu bojovalo o každý bod počas dlhých výmen. Andrej sa zľakol možnosti výhry a v dramatickej koncovke setu po sérii nevynútených chýb stratil vedenie 16:12 a aj 18:16 a po prehre 18:21 sa rozhodovalo v tom treťom. Vstup bol excelentný a v celom priebehu si náš hráč udržiaval slušný náskok 3-5 bodov.

Hlavne v závere sa ukázala mentálna pripravenosť a dôslednosť pri úderoch.

Výhra 21:19 vyznieva dramaticky, ale bolo to pod kontrolou.

Finále.

Tesne pred ním mi hráč povedal nasledovné:


„Idem vyhrať. Viem to. Porazím Hajdu.“


IMG-d2541eb4101e25b874b8ccbd3acaadcf-Vjpg


Veru, súperom mu bol najväčší favorit turnaja z košického KBC.

Erik Hajdu, o hlavu vyšší, fyzicky výborne pripravený. Tréner pre Andreja určil menej agresívny štýl, naopak, vyslovene ho nútil hrať takzvaný DROP. Úder posielajúci košík tesne ponad sieť a dopadajúci skoro kolmo na zem je ťažko prevediteľný, ale aj ťažko brániteľný.

Prvé tri Andrej pokazil, ale trénerova tvrdohlavosť (a skúsenosť a zrelosť a taktická vyspelosť a schopnosť prečítať protihráča) sa ukázala byť správnou. Výhra 21:11 a eufória.

V sete druhom súper výrazne zlepšil pohyb a dokázal otočiť vývoj. Andrej ale po prehre 17:21 stále držal hlavu hore a bolo vidno maximálne sústredenie.

V treťom sete rozbalil naplno svoje schopnosti, predviedol širokú škálu pripravených kombinácií a úderov. Dlhé údery striedali krátke a každú chybičku súpera nekompromisne zakončoval smečmi.

Po celý čas viedol bezpečne o 5-6 bodov a tak to ostalo až do konca.

21:15 a obrovská radosť okorenená zaslúženým potleskom divákov.

Výborné finále v prevedení Andreja mu prinieslo jeden z najväčších individuálnych úspechov v kariére.

Andrej pridal ešte druhé miesto v MIX-e s Emmou Baumannovou a krásny bronz s klubovým spoluhráčom Lukášom Výbochom.


IMG-2c6b9347cc1ac1652f445ad2d5cd0115-Vjpg


Výsledky finálových stretnutí:

XD: Erik Hajdu/Hana Vašatová /4/ (KBC Košice/AS Trenčín) – Andrej Petrovič/Emma Baumannová /2/ (Slávia TU Zvolen/Spoje Bratislava) 21:16, 22:20

BS: Erik Hajdu /1/ (KBC Košice) – Andrej Petrovič /4/ (Slávia TU Zvolen) 11:21, 21:17, 15:21

GS: Lea Kyselicová /1/ (SC Pohoda Trnava) – Petronela Václavíková /2/ (BK Rimavská Sobota) 21:14, 21:16

BD: Andrej Macek/Alex Petrovič (PBA Prešov/DBK Bratislava) – Tadeáš Diro/Ronald Pokorný /2/ (PBA Prešov/KBC Košice) 15:21, 17:21

GD: Lea Kyselicová/Emma Žiačiková /1/ (SC Pohoda Trnava/BKR Púchov) – Emma Baumannová/Petronela Václavíková /2/ (Spoje Bratislava/BK Rimavská Sobota) 21:18, 21:11


1569778859jpg 1569778849jpg 1569778867jpg 1569778838jpg


 

Peter Maďar

megabarca.sk