Antoni Gaudí.


Je najznámejším menom v histórii Barcelony Messi? Alebo Iniesta? Xavi? Či snáď Puyol? Iste, vo futbalových kruhoch to bude jedno z týchto mien.

Ale z celkového pohľadu je zrejme najznámejším menom meno záhadného architekta, umelca, génia, vizionára a obrovského patriota Antonia Gaudího.

Predstavme si bližšie, akým človekom bol v skutočnosti.

Antoni Gaudí (25.6.1852 – 10.7.1926).


antoni-gauds-biography-1-638jpg

zdroj: slideshare.net

Ďakujem, mäso radšej nie!

Gaudí bol totálnym vegetariánom, pričom jeho hlavnou motiváciou boli práva zvierat a presadzovanie zdravšieho spôsobu života. Od detstva ho trápilo viacero ochorení, medzi ktoré patril aj reumatizmus. Práve reuma ho priviedla k vegetariánstvu. Tento druh diéty bol veľmi ospevovaný, účinný a čiastočne sa jej objavenie pripisovalo nemeckému kňazovi a doktorovi Kneippovi veriaceho v prírodné lekárstvo a vodoliečbu. Gaudí odmietal akúkoľvek inú lekársku pomoc. Namiesto toho žil len z listov hlávkového šalátu, ktoré pokvapkal olivovým olejom a orieškami. To ale nebol práve najrozumnejší prístupu k zdravej strave a viedlo to, samozrejme, k ďalším vážnym ochoreniam.


Antoni-Gaudijpg

zdroj: barcelonaguidebureau.com

Často bol mylne považovaný za žobráka, čo viedlo v konečnom dôsledku k jeho smrti

Mladý Gaudí bol štýlový mladý muž obliekajúci sa do drahých výstredných oblekov. Bol vždy vzorne upravený, dokonca si potrpel aj na vždy dokonale upravené vlasy. Bohužiaľ, ako plynul čas, tak sa menil aj Gaudího prístup k sebe samému. Zastihla ho séria ťažkých životných situácií od smrti milovaných až po extrémne ťažké ekonomické časy. Z Gaudího sa stal muž málokedy sa ukazujúci v meste. Drvivú väčšinu času trávil doma, pričom sa úplne prestal starať aj o svoj zovňajšok. Jedného dňa počas pravidelnej prechádzky ho zachytila prechádzajúca električka. Vzhľadom na jeho vizáž žobráka mu nebola poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť až do nasledujúceho dňa. Vtedy ho kaplán zo Sagrada Família spoznal a označil za slávneho architekta. Medzičasom však jeho nedostatočne ošetrené zranenia prerástli do fatálneho stavu a o tri dni neskôr génius umrel. Otázka, prečo mu nik nepomohol a prečo ho tak dlho ignorovali?, znela ešte dlho po tomto momente... Ľudia mylne označili tohto chudobne odetého umelca za žobráka a jednoducho sa mu vyhýbali.


2procesojpg

zdroj: gaudiclub.com


Bol politicky nesmierne aktívny a bojoval za Katalánsko

Hovorí sa často o vášnivej hrdosti katalánskych mužov. Aj Gaudí, narodený a vychovávaný ako pravý Katalánec, bol silným podporovateľom katalánskej kultúry a veril v nezávislosť Katalánska. Jeho láska ku katalánskej kultúre bola taká intenzívna, že mu navrhli vstup do sféry politiky. Odmietol. Boj o katalánsku nezávislosť sa odohráva nepretržite od 17. storočia a samotný Gaudí sa spolu so svojimi katalánskymi druhmi príležitostne zapájal do protestov. Tie sa niekedy vystupňovali až do nepokojov – raz počas tzv. Kvetinových hier a druhýkrát počas Národného dňa Katalánska. Vtedy ho na pár dní dokonca aj uväznili.


guell-conocer-gaudi-704x1024jpg

zdroj: xlsemanal.com


Parc Güell bol pôvodne plánovaný ako štýlová rezidencia

Barcelonský boháč a priemyselník Eusebi Güell sa rozhodol vytvoriť si bývanie inšpirované anglickým záhradným mestským projektom populárnym najmä začiatkom 20. storočia. Záhradné mestá boli plánované ako samostatné spoločenstvá kombinujúce obytný, poľnohospodársky a zelený priestor v jednom upratanom balíku. A práve Gaudí navrhol projekt rešpektujúci prírodnú krajinu s aktívnym systémom zberu a skladovania vody, čím zabránil eróznym problémom spôsobeným prudkými stredomorskými zrážkami. Boli postavené dva modelové domy: jeden postavil architekt Juli Battlevel a druhý postavil Gaudího pomocník Fransesc Berenguer. Žiaľ, boli to jediné dva postavené domy. Ale neúspešný bytový projekt bol nakoniec pretransformovaný do terajšej podoby „krajiny zázrakov“ známym majstrom mozaiky - Antoni Gaudím. Nakoniec sa dokonca sám Gaudí presťahoval do domu navrhnutom jeho asistentom. Tento dom je teraz Gaudího múzeum (Casa Museu Gaudí) a je otvorený aj pre verejnosť.


3a32aa20f9f81c88ffbe86700c4aa277jpg

zdroj: pinterest.com


Gaudí - slabý študent architektúry

Ako môže byť človek ledva prechádzajúci z ročníka do ročníka považovaný za génia? Riaditeľ Barcelonskej školy architektúry Eliess Rogent sa vyjadril o Gaudím nasledovne:

“Tento akademický titul sme dali buď bláznovi alebo géniovi, čas ukáže”.

A čas veru ukázal...


dce087149778f404555483b896fad5c6jpg

zdroj: pinterest.com


Salvador Dalí miloval Gaudího

Ako jeden z najznámejších surrealistických autorov umožňujúci obdivovateľom vstúpiť do jeho najdivokejších predstáv, má dodnes Gaudí veľa fanúšikov. Jedným z úplne najväčších obdivovateľov bol aj ďalší veľmajster surrealistického myslenia - Salvador Dalí. Dvaja katalánski muži rozhodne zdieľali jedinečný pohľad na svoje remeslo: obaja odmietali tradičné pravidlá realizmu a obaja sa zdali byť mimoriadne opatrní. Dalí povedal o Gaudího diele:

“Tí, ktorí neochutnali jeho skvelú kreatívnu zlú chuť, sú zradcami”.

Hovoril o Sagrada Familia nekonečne obdivujúc jej “desivú krásu”.


Sagrada-Familia-1024x683jpg

zdroj: artnetnews.com


Picasso neznášal Gaudího

Surrealisti a kubisti vidia realitu rôznymi spôsobmi v porovnaní s realistami a tradicionalistami. Na rozdiel od Dalího, Picasso nebol vôbec nadšený prácou surrealistického architekta. Dokonca poslal Gaudího aj s jeho Sagrada Familia „do pekla“.


Gaudi-Dali-Picassojpg

zdroj: travel-besg.es


Gaudího kariéra začala navrhovaním stĺpov verejného osvetlenia

Pre znalcov Barcelony nie je Plaça de Catalunya zďaleka jediným námestím. Napríklad Plaça Reial je otvorené námestie neďaleko La Rambla s množstvom reštaurácií, s pouličnými muzikantmi a... architektonicky skvele navrhnutými stĺpmi verejného osvetlenia. A práve návrh ozdobných stĺpov verejného osvetlenia bol premiérou mladého Gaudího. Bola to jeho úplne prvá pracovná úloha po absolvovaní Barcelonskej školy architektúry. Existuje len málo ulíc a námestí, ktoré by neboli vyzdobené géniom surrealizmu.


a45aef31dfea192fcba00c95b37422b9jpg Gaudi lampjpg gaudi-lamppost-placa-reialjpg

zdroj: pinterest.com


Dodnes je považovaný za svätca

Jednou z hlavných tém Gaudího života bola jeho silná viera v katolicizmus. Náboženské zobrazenie sa objavilo vo veľkej časti jeho práce, napríklad Betlehem na východnej fasáde Sagrada Familia (a, samozrejme, aj celá Sagrada Familia). Takéto odovzdanie sa náboženstvu viedlo k označeniu “Boží architekt”. V roku 1992 Asociácia pre blahorečenie Antoni Gaudího podala návrh na začatie procesu blahorečenia Gaudího za svätca.


sf3jpg

zdroj: megabarca.skPeter Maďar

megabarca.sk

zdroj: theculturetrip.com