Athletic Bilbao - FC Barcelona

SUPERPOHÁR

youtubejpeg
zdroj: youtube.com

Už je utorok, prešli dva dni a ešte stále ma to bolí. Bolo to pre mňa nečakané, priznávam sa bez mučenia. Finále som začal pozerať v absolútnom pokoji a presvedčení o jednoznačnom víťazstve. So všetkým rešpektom voči súperovi. Ale… Veľmi skoro som pochopil, že to nebude presne podľa mojich pôvodných predstáv, či zrejme skôr želaní. Znervóznel som po prvom ostrom zákroku súperovho hráča, ktorý ostal nepotrestaný. Znervóznel som ešte viac po ďalších a ďalších zákrokoch rušiacich akúkoľvek snahu o hru ako takú. Ťahanie za dres, držanie za ruky, dokonca miestami až objímanie hráča.

Fauly, fauly a fauly.

Bez akejkoľvek odozvy zo strany rozhodcu. A potom prvý krát fauloval Lenglet. Bežný, aspoň šesťkrát videný faul v dovtedajšom priebehu. A bum, žltá karta. To som vybuchol, už seriózne podráždený, prvýkrát. Citovať sa nebudem, nadávka bola totiž hrubá a vulgárna a to sa sem nehodí. Že dohrali hráči súpera prvý polčas bez vylúčenia, dávam za obrovskú chybu rozhodcovi. Obrovskú, ovplyvňujúcu štýl hry. Pretože ak by si urobil poriadok po prvých zákrokoch, bolo by to oveľa jednoduchšie a neskončilo by to fiaskom v podobe červenej karty jedného z najslušnejších hráčov hrajúcich hru zvanú futbal.

twittjpeg

zdroj: twitter-fcbarcelona.com

Priznám sa aj k druhej veci, ja by som tento zápas nedohral tiež. A skôr, ako kapitán. Pretože to okopávanie a teatrálne padanie a naťahovanie času by ma rozžeravilo do červena a to som pokojná a vyrovnaná povaha. A po takých fauloch, ako predviedol Muniain, či Villalibre, by som im natiahol strašnú po papuli. Vrcholom bol zákrok hlavou na de Jonga, ktorý bol podľa mňa jasne úmyselným. Ak bolo doteraz Bilbao mojim obľúbeným mužstvom, odteraz je na mojej osobnej čiernej listine. Toľko k rozhodcovi a k súperovi.

A teraz k našim. Predviedli slabý výkon. Bez šťavy a energie. Pomalá rozohrávka bez akejkoľvek dynamiky. Utrápené kombinácie síce priniesli dva veľmi pekné góly zobudeného Griezmanna, ale inak v podstate nič ďalšie. Hráči hrávajú priveľa a bolo to na nich jednoznačne vidieť.

Napriek tomu sme mohli, a mali, pohár získať. Boli sme nesmierne blízko.

Na dosah, na krok.

A to, že sa tak nestalo, dávam za vinu trénerovi. Iste, je po bitke a tak môžem byť generál. Využijem to teda. Ak sme strelili gól 13 minút pred koncom, prečo sme nezačali takticky zdržiavať striedaniami? Mali sme ich k dispozícii ešte 4. Každé dve minúty mohol ísť na ihrisko jeden nový hráč. To je kopa získaného času. A ak súper potreboval vyrovnať, dalo sa čakať jediné. Že bude do nášho pokutového územia lietať jedna lopta za druhou. Prečo sme za ofenzívnych hráčov neposlali do hry obrancov? Kde bol hlavičkár Umtiti? Kde bol na obrannú činnosť navyknutý Firpo? To nie je hanba vo finálovom zápase o trofej na konci brániť. To nie je váľanie sa a simulovanie. To je taktika normálna a tolerovaná. Prečo sme striedali naraz v jednej minúte? Ja tomu nerozumiem.

Samozrejme, že v predĺžení sme boli prikrytý totálnou dekou po takom závere riadnej hracej doby. Samozrejme, že súper bol na koni. A samozrejme, že sme na to aj doplatili. Trofej sme mali vybojovať, pretože veľa ich asi získať v tejto sezóne nedokážeme. Prepadla nám doslova pomedzi prsty.

Hoci sme neboli lepším tímom, hoci sme mali viackrát šťastie, hoci sme nehrali príliš dobre.

Napriek tomu sme vyhrať mali, pretože sme to mali vo vlastných rukách. Tak to veľké mužstvá robia v takýchto zápasoch. Udržia, dobojujú, vyhrajú. My ešte zjavne veľkým mužstvom nie sme. Škoda.

twitterjpeg

Priebeh zápasu:

11´ Clement Lenglet (BAR) dostáva prvú žltú kartu tohoto zápasu.

26´ Bilbao sa úspešne dostalo až do pokutového územia, v jeho rohu sa oprel do lopty Capa. Jeho zaujímavá plachtiaca strela mieri tesne nad bránu!

37´ Zo strednej vzdialenosti sa oprel do lopty Messi, jeho zaujímavý pokus mieril nad bránu Simóna!

40´ Barcelona práve strelila gól! Katalánci idú do vedenia! Nedôrazná defenzíva Bilbaa nezachytila center do pokutového územia, ktorý Alba vrátil na Messiho, za ktorým sa do lopty oprel ANTOINE GRIEZMANN, ktorý z penaltového bodu upratal loptu do siete.

42´ Bilbao práve strelilo gól! Blesková odpoveď! Baskický celok sa po rozohrávke dostal do útoku, na jeho konci Williams skvelým nadýchaným pasom našiel OSCARA DE MARCOSE, ktorý placírkou trafil loptou do siete.

52´ Messi skúsil strieľať sám a jeho rotovaná strela letela priamo k pravej tyči, pretože sa múr rozostúpil. Simón sa na svojich spoluhráčov dosť hneval.

57´ Muniain krásne poslal loptu do pokutového územia, kde si ho našiel Raúl García, ktorý presnou hlavičkou otočil priebeh zápasu. Hneď však preskúmal gólovú situáciu VAR, ktorý gól neuznáva kvôli ofsajdu!

67´ Capovu prihrávku zrazil Araújo priamo na kopačku Williamsa, ktorý vo veľkej šanci míňa!

6Hneď na to Dani García (ATB) zastavuje rozbehnutého de Jonga, za čo vidí žltú kartu.

77´ Barcelona práve strelila gól! Kataláncom sa predsa len podarilo otvoriť defenzívu Bilbaa, za ktorú si po peknej narážačke s Dembélém nabehol Alba a jeho prízemný pas na malé vápno si našiel ANTOINE GRIEZMANN, ktorý druhým gólom v zápase vracia svojmu tímu vedenie.

80´ Muniain poslal center na hranicu pokutového územia, kde sa s loptou otočil Raúl García a pod tlakom vystrelil nad bránu!

90´ Bilbao práve strelilo gól! Neskutočný záver Bilbaa! Jemný center našiel striedajúceho ASIERA VILLALIBRE a ten z päťky zavesil loptu do hornej časti brány. Dráma tak nekončí a mieri do predĺženia.

93´ Bilbao práve strelilo gól! Futbalová nádhera v podaní IŇAKIHO WILLIAMSA! Útočník Athletica dostal prihrávku na hranicu pokutového územia a svoju parádnu strelu poslal na zadnú tyč, odkiaľ sa lopta odrazila do brány.

105´ Štvrtý gól visel vo vzduchu! Muniain si nakrátko narazil so svojim spoluhráčom, vyslal center na malé vápno, ktorý tesne minul Núňez.

109´ Rohový kop Barce nevyšiel, napriek tomu jej tlak pokračuje. Asier Villalibre (ATB) fauluje de Jonga.

110´ Druhý faul v krátkom slede. Čerstvý Jon Murcillo (ATB) fauloval súpera, za čo vidí žl kartu a ponúka súperovi zaujímavý priamy kop!

111´ Antoine Griezmann bol blízko k hattricku a vyrovnaniu! Francúzsky strelec si na zadnej tyči našiel ťažký center, ktorý z náročnej pozície usmernil vedľa.

114´ Druhý faul v krátkom slede, tentokrát fauluje Jordi Alba (BAR). V tomto prípade už sa zažltlo!

119´ Messi zaujímavo rozohral do ľavej strany, ale sám situáciu pokazil faulom na Villalibreho. A jeho facku súperovi preskúma VAR!

120´ Klinec do barcelonskej rakvy. Lionel Messi (BAR) neudržal nervy na uzde a nechal sa vyprovokovať faulujúcim Villalibrem, ktorému zozadu vrazil rukou.