Athletic Bilbao vs. FC Barcelona

hodnotenie hráčov

 

 Úvod k hodnoteniu si požičiam z predchádzajúceho hodnotenia hráčov a zápasu z minulej sezóny.

Pretože sa udialo niečo veľmi podobné, včera snáď ospravedlniteľné len slabučkou zohratosťou tímu a nerozumeniu si dvoch kľúčových hráčov našej včerajšej zostavy, čo sa týka ofenzívy.

Pretože na spolupráci Albu a Griezmanna bolo vidno v tej najsurovšej podobe, že spolu jednoducho doteraz hrali primálo.

To, ako si navzájom doslova zavadzali, bolo určite jedným z dôležitých momentov spôsobujúcich priľahké straty lôpt aj v pomerne nádejných situáciách.

Takže, dovolím si citovať sám seba:

„Tak sa teda skončil ďalší zápas v tohto ročnej edícii La Ligy. A veru je určite potrebné na plno povedať, či napísať o neuveriteľne bojazlivom a nesústredenom výkone hodnom len a len kritiky. Nekritizujem rád, a už vôbec nie hráčov milovaného klubu. Ale tentokrát si to jednoducho neodpustím. Barca hrala slabo!!! Bez pohybu, bez chuti a bez nasadenia. Akoby sa snažila len svojim menom a individuálnou kvalitou hráčov rozhodnúť stretnutie vo svoj prospech. To funguje snáď voči priemernému, či slabému súperovi. Nie proti nabudeným a extrémne namotivovaným Baskom hrajúci vo vlastnej pevnosti legendárneho San Mamés. Ani vo vrcholnej forme, ani v najlepších časoch, nikdy sa sem nechodilo po body ľahko. Ale vybojovaný bod je viac hodný obdivu, ako ten zo včerajška. Ten bol totižto len obyčajným dielom náhody a skvelého brankára. Inak, s trochou smoly a s horším výkonom Ter Stegena sme mohli z Bilbaa odísť s poriadnou nakladačkou. Domáci ukázali, ako sa bojuje. Technický deficit dokázali nahradiť obrovskou bojovnosťou a extrémnou tvrdosťou. Hrali futbal, ktorý jednoducho bolí a našim primadonám sa do bolesti veľmi nechcelo. Slabé, slabé, slabé.“


eveningstandard comjpg

zdroj: eveningstandard.com

Bod sme nezískali ani jeden, hoci s prižmúrením oboch očí sme si snáď aspoň niečo zaslúžili, v druhom polčase sme aspoň na lopte dominovali. Nastrelená tyč a brvno v polčase prvom mohli tiež pri kúsku šťastia skončiť bodonosne.

 

Pozrime sa na výkony hráčov a trénera detailnejšie.

 

Ter Stegen: 6

Nemecká opora chytila niekoľko centrovaných lôpt a zneškodnila jednu nebezpečnú strelu domáceho útočníka. Rozohrávka nohami tentokrát nebola stopercentná a snáď to bol tiež iba dôsledok nevychytanosti. Bude lepšie. Musí byť lepšie.

 

Semedo: 5

No, hráč včera ani náhodou neodohral svoj najlepší part. Jeho výkon bol veľmi priemerný a dovolím si tvrdiť, že pri Adurizovi mal pri jeho inak nádhernom zakončení stáť práve náš pravý obranca. Nestál, útočník tak mohol streliť krásny gól, ktorým nekompromisne rozhodol o víťazstve domácich. Ani podpora smerom dopredu nebola v jeho podaní očakávaním festivalom nábehov a presných centrov. Veľa stratených lôpt a pozičná chybovosť. Mladý Portugalec musí ukázať oveľa viac. 


 

Lenglet: 5

Priemerné, skôr slabšie hodnotenie odo mňa dostane v iných zápasoch veľká opora. Večerný zápas v neobvyklom termíne ho nezastihol v dobrej forme. Trpel na rýchlosť domáceho miláčika tmavej pleti a ten mu viackrát doslova zamotal hlavu a prinútil ho buď sledovať jeho chrbát, alebo ho faulovať. Lebo Iňaki Williams včera podal veľmi slušný výkon.

 

Piqué: 8

Len dvaja hráči ma ako-tak uspokojili a jedným z nich bol práve náš najvyšší hráč. Uskákal súperových protihráčov a dokázal eliminovať všetky hrozby z rohových kopov, či z pomerne veľkého množstva štandardných situácií vznikajúcich po našich fauloch v nebezpečnej blízkosti pokutového územia. Samozrejme, niekoľko ich bolo aj po Piquého zásahoch.


marca comjpeg

zdroj: marca.com

 

Alba: 4

Jedno z veľkých sklamaní. Hráč extrémne trpel na neúčasť Messiho, ktorý je schopný presne v pravý moment nájsť nabiehajúceho ľavého obrancu presnou prihrávkou, z ktorej je potom jednoduché presne prihrať k zakončeniu pripraveným spoluhráčom. Včera si vyslovene zavadzal s novicom v našom drese a dva-trikrát dokonca pri nedorozumení nechali loptu pomedzi seba ujsť za autovú čiaru. Ako na dedine, bez urážky. No a o hre smerom dozadu je v jeho prípade škoda hovoriť.

 

De Jong: 6

Ukázal niekoľko prekvapivých ťahov a snažil sa otáčať hru neočakávaným spôsobom. V prvom polčase menej, v druhom viac. Lenže pri zaparkovanom autobuse domácich (zhruba od 55 minúty) bol aj on doslova bezradný a donútený k prihrávkam dozadu a do strán. Vpredu bola šachovnicovo rozložená celá domáca jedenástka hráčov prekrývajúc každý jeden voľný priestor ihriska. Náš nový hráč teda nemal dostatok miesta a možností k jeho veľkej prednosti – ku kolmej prihrávke, k zrýchleniu hry. Preto jeho výkon vyznel jednoducho rozpačito.


goal comjpg

zdroj: goal.com

 

Aleňa: 4

Štatisticky mu pribudla jedna čiarka za štart v A-tíme. A okrem dvoch veľmi pekných prihrávok do priestoru na začiatku zápasu to bol jediný zápis vhodný spomenutia. Môj veľký obľúbenec ani náhodou nezopakoval výkon z posledného prípravného stretnutia proti Neapolu. Naopak, zapadol do priemeru celého mužstva a nedokázal ho potiahnuť vyššie. Správne vystriedaný.

 

Roberto: 3

Nič. Len pozičné vykývanie priestoru a napádanie pri pokuse o presing. O kombinačnej hre sa hovoriť nedá, absolútne absentovali povestné nábehy do nebezpečných priestorov buď priamo k zakončeniu, alebo k finálnej prihrávke. Hráč to určite vie, veľakrát to predviedol. Prečo ale nie aj vo včerajšom zápase? Nuž, to je pre mňa záhadou.

 

Rakitič: 5

Striedajúci hráč naskočil do nedobrého herného rozpoloženia spoluhráčov. Dokázal síce aspoň trochu upokojiť hru a vymazať svojim pokojom ten obrovský počet ľahkých a zbytočných strát, ale takisto mu chýbal ťah smerom dopredu a ochota trochu viac sa pobiť o dobrý výsledok. Podľa môjho názoru ale mal hrať celkom určite od začiatku. Ešte stále je veľmi ťažko nahraditeľný.


sportnews comjpg

zdroj: sportnews.com


Suárez: 3

Zranenie ho vyradilo pomerne skoro. A na druhej strane pomerne neskoro. Skoro z časového pohľadu, neskoro z toho herného. Snažil sa síce o aktívne napádanie súpera, lenže to bolo málo platné a hlavne nedostačujúce. Je, a vždy aj bol, závislý od výbornej finálnej prihrávky. Tej sa nedočkal od vlastných spoluhráčov počas svojho pobytu ani raz a tak mu na jedinú šancu musel prihrať domáci zmätkár. Strela nášho útočníka skončila na tyči... Škoda, na upokojenie by bol celkom určite vhodnejší gól. Inak slabá kombinácia, neskoré odovzdávanie lopty a nulové zakončenie.  

 

Griezmann: 5

Na zázraky v podaní tohto nesporne vynikajúceho hráča si budeme musieť počkať na najbližšie zápasy. To, ako veľmi je ešte nezohraný so spoluhráčmi, doslova bije do očí. Netuší, kam si má nabehnúť a zvyšok netuší, kam mu má prihrať. Iný štýl kombinácií a herných schém, ako má naučené z dlhoročného pôsobenia v ATM. Ale pozitívom je aj návyk na okamžitý návrat do obrannej pozície po strate lopty. Po príchode Messiho pôjde Griezmann (a aj zvyšok tímu) hore.

 

Dembélé: 4

Rozpaky pokračujú. Všade rozprávam, akým obrovským talentom oplýva mladý krídelník a akú radosť nám bude robiť už čoskoro. Len keď tých „čoskôrov“ je už aj na mňa priveľa. Ľahké straty lopty a neochota bojovať o ňu okamžite po strate z neho robí na prvý pohľad lajdáka. Ale fakt verím, že nám bude robiť radosť. Už čoskoro...

 

Rafinha: 8

V tomto hráčovi je nesmierne veľa futbalovosti, hravosti a talentu. Ak by sa jeho kariére vyhýbali zranenia, bol by celkom určite obrovskou hviezdou. Vie loptu potiahnuť, má výborné kombinačné schopnosti a vie presne zakončiť umiestnenou strelou – obaľovačkou. Včera to dokazoval plnými dúškami a bol určite našim najlepším hráčom. Vydrží mu zdravie?


barcablaugranes com 1jpg

zdroj: barcablaugranes.com

 

Pérez: krátky čas, nehodnotím

 

Valverde: 5

Základná zostava rozprúdila na internetových portáloch búrlivú rozpravu o veľkej zmene a v drvivej väčšine prípadov a komentárov išlo vyslovene o radostné konštatovanie: dal šancu nami (väčšinové fanúšikovské fórum) protežovanej skupine mladých hráčov. Lenže, dovolím si nesúhlasiť. Napriek tomu, že vybral identickú záložnú formáciu, ako bola tá radosť nám robiaca zostava v poslednom zápase prípravného obdobia, nesúhlasne som pri jej zverejnení krútil hlavou. Svedkom mi je sestrin labrador. Prvý zápas je vždy dôležitý a zvlášť na tak ťažkej pôde, akou nesporne San Mamés je. De Jong bol absolútne v poriadku, aj keď nemal hrať DM. Možno by som ešte zvládol aj Aleňu. Ale miesto Roberta by som celkom určite dal od začiatku na hrať buď Rakitiča, alebo Busquetsa – na pozíciu DM kvôli pokoju na lopte a lepšej využiteľnosti De Jonga. Tým by sa De Jong mohol posunúť mierne vyššie a využiť svoje ofenzívne schopnosti lepšie, pričom by ale ostali zachované aj jeho vrodené defenzívne schopnosti. Bol by, podľa mňa, oveľa lepšie využitý jeho herný potenciál. Škoda, mnou preferovaná záloha Rakitič ako DM, De Jong mierne vyššie po boku behavého a pokojného Arthura sa žiadala viac a som presvedčený o jej úspechu. Snáď niekedy inokedy. V obrane a útoku bolo ťažko urobiť čokoľvek iné.  

 

Priemerná známka tímu: 5,0

 

FCB TOP LINE:

Piqué + Rafinha


FCB légia skazy:

Roberto + Suárez + Alba


Hodnotenie zápasu: 4

Jediná zaujímavá vec tohto zápasu bola nádherná gólová strela domáceho útočníka ukončiaca hernú agóniu zápasu. Bol to prvý zápas a ak mal byť reklamou na futbal, tak tá reklama celkom určite prepadla na celej čiare.


espn comjpg

zdroj: espn.com

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?


Peter Maďar

megabarca.sk