1011069_724167994261174_1941910233_njpg

Majstrovstvá Slovenska U15 – Púchov


To najlepšie, čo momentálne ponúka kategória do 15 rokov medzi chlapcami a dievčatami, predviedlo svoje umenie na dva dni trvajúcom turnaji o tituly Majstra Slovenska vo všetkých typoch súťaží:

DVOJHRA, ŠTVORHRA a MIX.

V priebehu sezóny trvajúcej celý kalendárny rok sa započítavajú výsledky na turnajoch rôznych úrovní od najnižšej úrovne C cez B až po najvyššiu A do priebežného rebríčka.

Každý z turnajov je hodnotený iným koeficientom podľa jeho úrovne.

Postavenie hráča v rebríčku k jednotlivým dátumom (1.1., 1.3., 1.5., 1.8., 1.11.) slúži ako základ pre jeho nasadenie pri žrebovaní a zároveň aj ako „vstupenka“ na turnaje vyššej kategórie.

Napríklad na turnaj úrovne A sa dostane len prvých 12 hráčov v aktuálnom poradí a zvyšných 12 hráčov si musí účasť vybojovať v kvalifikácii. Inak je to ale na vrcholnom podujatí roka na domácej scéne.

Na majstrovstvá Slovenska postúpi prvých 24 hráčov podľa rebríčka k 1.11. a inak to nebolo ani teraz. V Púchove, u skúsených usporiadateľov, bolo v sobotu ráno všetko pripravené na zahájenie.

Príchod jednotlivých favoritov sprevádzali skúmavé pohľady konkurentov, sledovanie sa počas rozcvičky a rozhrania sa bolo očividným sprievodným javom pred začiatkom samotného turnaja. Kamarátstva vytvorené počas trvania kariér hráčov ustúpili do úzadia a do popredia vstúpilo sústredenie sa na výsledok. Štátna hymna, zopakovanie základných pokynov, žreb a turnaj začal. Zápas za zápasom, taktické pokyny trénerov, plač po prehre, radosť po výhre. Turnaj, na ktorom je systém krutý. Prehra znamená koniec, na opravu nie je priestor. Tlak očakávania samotného hráča, jeho trénera, či fanúšikov dokáže veľakrát vytvoriť prekážku v snahe podať stopercentný výkon a o prekvapenia práve na takto významnom podujatí nebýva núdza.

Nami sledovaní hráči boli vo všeobecnosti považovaní za TOP favoritov vo všetkých súťažiach a treba hneď na úvod povedať, že svoje pozície z jedinou výnimkou obhájili.


20191124_123800jpg


Sklamanie nastalo v štvorhre chlapcov, keď na slovenské pomery špičkový pár Pavlík - Petrovič po bezkrvnom výkone a obrovskej kope nevynútených chýb prehral už vo štvrťfinále s dvojicou Streharski – Dzurňák, čo spôsobilo vo výprave a aj medzi divákmi pomerne silný šok. Po výkonoch a výsledku z medzinárodného turnaja FZ FORZA SLOVAK YOUTH (viac) nečakané, nepredpokladané. Ale je to šport, zápas chalanom nevyšiel a po veľmi dlhom čase odchádzali z turnaja bez medaile z tejto disciplíny. Drobným ospravedlnením môže byť snáď len skutočnosť, že hráči museli hrať nenaučeným systémom bez možnosti výmen svojich miest na kurte podľa vývoja hry, keďže Peter Petrovič pre bolesť ramena nedokázal zdvihnúť pravú ruku do potrebnej výšky a hral tak na sieti. Chvíľkami to vyzeralo, ako keby hrali spolu prvýkrát v živote.

Peter zažil rovnakú situáciu už predtým v mixe, keď so spoluhráčkou Ester Staškovou z Prešova takisto vypadli už vo štvrťfinále a nenadviazali tak na posledné výborné výkony z Grand Prix kategórie A, ktoré pred tromi týždňami pretavili až do víťazstva.


dsc_0133jpg


Druhý pár v mixe, Výbochová – Pavlík, prešiel turnajom bez akéhokoľvek zaváhania a s obrovskou prevahou si pripísal ďalší titul Majstra Slovenska. Konkurenciu jednoducho totálne deklasovali.


20191124_120722jpg


V ďalšej párovej disciplíne, v štvorhre dievčat, si takisto dvojica s našim zastúpením VýbochováNina Milada Michalková (Púchov) s prehľadom po výborných výkonoch dokráčala až do finále a výhrou v ňom získali najvyššiu priečku.

Vrcholom turnaja boli, samozrejme, individuálne súťaže. Ostro sledovaná dvojhra chlapcov so širším okruhom favoritov a aj dvojhra dievčat s jednoznačnou favoritkou v podobe Lei Výbochovej.

Lea nezaváhala ani tentoraz a po bezchybných výkonoch veľmi rýchlo dala konkurentkám najavo, že hodenú rukavicu od nich zdvihla zo zeme a prijala. lenže v priamych súbojoch to na poriadnu výzvu nevyzeralo. Dievčatá sa napriek obrovskému nasadeniu k Lei nepriblížili na dostatočnú výkonnostnú úroveň a tak práve hráčka Slávie TU Zvolen slávila zlatý hetrik. Bez pochybností, bez šance pre súperky.

Gratulácia, Lea.


20191124_123356jpg


Chlapčenská dvojhra sľubovala väčšiu drámu, snáď aj nejaké prekvapenie, či rovno šok. Podľa môjho názoru až 8 chlapcov mohlo pred začiatkom rozmýšľať o zisku medaile. Najväčším favoritov podľa zákulisných rečí a aj podľa názoru nášho portálu bol Richard Pavlík. Jeho neúčasť v nedeľnom finále by bola určite oným spomínaným šokom.

Za ním ale stáli zoradení vedľa seba výborne pripravení mladí muži plní sily, energie a chuti dokázať na kurtoch svoje kvality. Už dvojice vo štvrťfinálových súbojoch sľubovali dramatickú zápletku:

Petrovič Závodský, DzurňákOndrejčák, PavlíkPlevák a GabrhelSuchý.


Otázka:

„Kto postúpi do semifinále?“,

zaznievala nepretržite.


Nasadená jednotka turnaja Peter Petrovič? Alebo fyzicky perfektne pripravený Matúš Závodský hrajúci neortodoxným štýlom? Finalista poslednej Grand Prix A Janko Dzurňák? Alebo supertalent z Bratislavy Gregor Ondrejčák? Dokáže snáď Matej Plevák poraziť objektívne najlepšieho hráča Richarda Pavlíka? A ako dopadne súboj v lete neskutočne sa pripravujúceho Martina Gabrhela s mladučkým Andrejom Suchým?

Tvrdé súboje, tesné výsledky a veľakrát aj porcia šťastia potrebného na úspech posunula do TOP 4 kvarteto Petrovič, Pavlík, Dzurňák a Gabrhel.

Sobotný program skončil, zraky sa upierali na nedeľu.

Semifinálové dvojice PetrovičGabrhel a DzurňákPavlík sľubovali zaujímavé divadlo.


20191124_120806jpg


Semifinále 1.

PetrovičGabrhel

Súboj sľuboval veľkú drámu a ťažký boj. Niekto favorizoval Petra, niekto Martina. Martin dal do letnej prípravy obrovský kus energie a na jeho hre a nasadení bolo v predchádzajúcich turnajoch vidieť obrovský progres spôsobený tréningom so sparingpartnermi z Indonézie. Peter mal vrchol sezóny v polovici júla počas pôsobenia na Majstrovstvách sveta nepočujúcich TaiPei (viac) a tak mal rozbeh do druhej polovice sezóny kvôli následnému tréningovému manku (potreba oddychu a regenerácie) pomalší. Nič dobré neveštila ani bolesť v ramene počas sobotňajšieho programu. Lenže už v nedeľu ráno cestou do Púchova bolo vidno úplne iné vnútorné rozpoloženie hráča, úplne iné nastavenie po mentálnej stránke. Od rána pôsobil uvoľnene vedomý si dôležitosti súboja. Tlak si do hlavy nepustil a tak to vyzeralo aj na kurte. Maximálne sústredenie sa na výkon, dôsledné dohrávanie výmen, celoplošný pohyb a hlavne výborná taktická hra znemožňujúca súperovi využívať svoje silné stránky. Peter Martina jednoducho vypol a z kurtu ho vyprevadil až nečakane jednoznačne po výsledku 21:11, 21:13.


Semifinále 2.

PavlíkDzurňák

Prvý set bol pre Richarda pomerne ťažkou cestou, keď sa súperi striedali vo vedení a až v koncovke sa ukázali predsa len väčšie skúsenosti nášho hráča. V tom druhom už rozbalil naplno svoje umenie a po jednoznačnom priebehu rozhodol o svojom postupe do finále.


Finále

PetrovičPavlík

Ťažko písať o rovnom boji. Peter bol pred zápasom úplne vyčerpaný po mentálnej stránke, nevládal sa na zápas vôbec sústrediť. A viete, ako to v športe chodí: ak nefunguje hlava, nejdú ani nohy. Richard ho, samozrejme, ani náhodou nešetril a tak dopadol posledný zápas úplne zaslúžene v prospech turnajovej trojky – 21:10, 21:6. Spokojné boli asi obidve strany, pre Richarda je titul odmenou za drinu potrebnú počas návratu po chorobe a pre Petra znamená druhé miesto takisto obrovské zadosťučinenie z niekoľkých dôvodov. Ale o tom inokedy a inak.

Chalani, gratulujeme!


20191124_123544jpg


Benjamínkom tímu bol Petrov starší brat Andrej hrajúci ešte v kategórii U13. Ten sa predstavil po boku Erika Hajdu z Košíc vo štvorhre, kde skončili už v prvom kole na raketách pred turnajových hlavných favoritov. Jeho predstavenie v dvojhre ale bolo krásne, keď v prvom kole dokázal poraziť nebezpečného Krištofa Fishera v perfektnom zápase a postúpiť do kola druhého. Tam poriadne potrápil neskoršieho semifinalistu Jana Dzurňáka a v hlavne výmeny v druhom sete dvíhali divákov zo stoličiek. Mladučkému talentu sa ušla pochvala aj od prítomného reprezentačného trénera kategórie U15.


DSC_0205JPG


Na záver poďakovanie trénerovi za trpezlivosť a za profesionálne vedenie tímu. Veď z 5 súťaží jeho zverenci zvíťazili v 4 a v dvojhre chlapcov boli prvé 2 priečky obsadené výsostne jeho hráčmi.

Perfektnú prácu odviedli, ako vždy, usporiadatelia s domáceho BKR Púchov.

Lea Výbochová:

„Zlatý hetrik je pre mňa obrovským úspechom, samozrejme, že áno. Chcem poďakovať pánovi trénerovi Jurčiakovi za to, že mal trpezlivosť so mnou na tréningoch a aj na turnajoch. So svojimi výsledkami som veľmi spokojná.“


Richard Pavlík:

„Ja som s výsledkom vcelku spokojný. Myslím, že tam boli rezervy v štvorhre chlapcov, ale inak som rád za dve zlaté medaile. O víťazstve vo finále dvojhry rozhodlo, že som hral uvoľnenejšie, než môj súper.“


Peter Petrovič:

„Zo svojho účinkovania mám trochu zmiešané pocity. Vôbec mi nevyšla štvorhra chlapcov, bolelo ma rameno a nevedel som sa s tým vyrovnať. Aj v mixe to bolo neveľmi dobré. Našťastie som dokázal zabrať v dvojhre a prebojovať sa do finále. Strieborná medaila je pre mňa krásna.“


Víťazi jednotlivých disciplín:

Dvojhra chlapcov

1. Richard Pavlík

2. Peter Petrovič

3.-4.Martin Gabrhel, Ján Dzurňák


Dvojhra dievčat

1.Lea Výbochová

2.Johanka Ivanovičová

3.-4.Nina Milada Michalková, Lea Kyselicová


Mix

1.Richard Pavlík/Lea Výbochová

2.Matúš Závodský/Ela Vojtíšková

3.-4.Lukáš Vojtek/Nina Milada Michalková, Matúš Poláčk/Dušana Bogušová


Štvorhra chlapcov

1.Martin Gabrhel/Matúš Závodský

2.Gregor Ondrejčák/Andrej Suchý

3.-4.Dominik András/Matúš Poláček, Ján Dzurňák/Viktor Streharski


Štvorhra dievčat

1.Lea Výbochová/Nina Milada Michalková

2.Johanka Ivanovičová/Ester Stašková

3.-4.Lucia Vašatová/Ela Vojtíšková, Iveta Kozloková/Petronela Václavíková


Tak, takéto boli tohtoročné Majstrovstvá Slovenska U15 v podaní nami sledovaných hráčov.


Peter Maďar

megabarca.sk