Borussia Dortmund vs. FC Barcelona

hodnotenie hráčov


90min com1jpg

zdroj: 90min.com


Prvé kolo tohtoročnej skupinovej časti Ligy Majstrov je za nami a majstrovsky teda určite nedopadlo. Výsledok je ešte ako tak akceptovateľný, akceptovateľná je aj nesporná kvalita nebezpečných hostiteľov a akceptovateľný je aj výkon dvoch-troch hráčov.

Inak sme predviedli klasický výjazdový prejav bez priameho ohrozenia súperovej brány.

Tak trochu sterilné a nedochutené. S kusiskom šťastia pri obrannej činnosti, keď v niektorých momentoch len náhoda zabránila inkasovaniu.

A s kusiskom umenia extrémne namotivovaného hrdinu v našej bráne túžiaceho ukázať práve na nemeckej pôde svoje obrovské kvality. Podarilo sa to a len kvôli jeho výkonnostnému maximu si domov vezieme vzhľadom na priebeh mimoriadne cenný bod. V konečnom dôsledku sa zrejme ukáže ako veľmi cenný, náš súper urobí v skupine poriadny vietor hlavne v domácom prostredí hnaný fantastickým publikom. Fázy v stretnutí sa striedali v pravidelných intervaloch, aj keď hlavne v úvode druhého polčasu nás súper celkom slušne točil. Dokázali sme si pomôcť slušnou medzihrou a podržaním lopty v stredovej časti plochy. K zakončeniu, kolmej prihrávke a prípadnému zakončeniu sme sa nedostali.

Zápas remízovým nebol, to poviem na rovinu.

Priebeh smeroval k prehre v pomere 2:0, to by asi zodpovedalo realite videnej na ihrisku.

Takže: vďaka za výsledok, rozpaky z výkonu.


497c9c9d-ed33-49b5-884f-e0bd8bd8bb5ajpg

zdroj: barcablaugranes.com


 

Ako vždy, aj tentokrát si dovolím zhodnotiť výkony v tomto stretnutí neberúc do úvahy silu súpera a prostredie, to je nemerateľným faktorom. Takže len tento konkrétny zápas a títo konkrétni hráči v ňom.

 

Ter Stegen: 10

Konečne je možné ohodnotiť nášho superbrankára najvyššou možnou známkou. Chytil úplne všetko, čo k nemu prešlo z diaľky. Chytil úplne všetko, čo k nemu prešlo zblízka. Navyše s prehľadom zlikvidoval správne nariadený pokutový kop po naivnom zákroku spoluhráča. Ľadový pokoj, s ktorým si zobral vyrazenú loptu po strele súpera z 11-tich metrov späť do rúk, len potvrdil maximálne sústredenie nášho najlepšieho hráča. Absolútne svetový výkon.

 

Semedo: 3

Veľká bieda na pravej strane, totálna na ľavej po zranení dovtedajšieho obrancu brániaceho tento priestor. Počas jeho pôsobenia na „svojej“ strane ťahal súper väčšinu akcií práve tade. Po výmene sa okamžite ťažisko hry presunulo opäť do jeho priestoru. Hral síce cez nohu, ale to sa dá snáď ospravedlniť len smerom dopredu. Lenže obranca doslova horel v obrannej činnosti kopiac jednu pozičnú chybu za druhou. Slabé dostupovanie, neschopnosť prečítať súperov úmysel urobili z obrancu jedného z najslabších prvkov v našej zostave. Je mi ľúto, ale tak som to videl.

 

Piqué: 5

Zrejme sa náš TOP stopér ešte stále otáča doprava a doľava pátrajúc po pohyblivých tykadlách v žltých dresoch. Veru, boli fázy, keď nevedel presne určiť správny smer svojho pohybu. Inak ale zblokoval niekoľko stirel smerujúcich do nebezpečného priestoru a príkladne postrážil pokutové územie pri početných štandardkách. Nič extra, ale ani prepadák.

 

Lenglet: 5

Slušné čítanie hry mu viackrát pomohlo zabrániť katastrofe, ale aj tak mu pri prečísleniach pomohlo šťastie správnym odrazom lopty, či nepresnosťou súpera. Pozitívom bola schopnosť zachovať si chladnú hlavu a nepanikáriť ani počas najväčšieho tlaku.

 

Alba: 7

Obrovská škoda jeho zranenia, možno by sme sa nedostali až pod tak veľký tlak. Jeho rýchlosť dokázala eliminovať pokusy potiahnuť útoky domácich po ich pravej strane. To si postrážil bez problémov. Dopredu takisto vyviezol loptu aj v komplikovaných situáciách. Chýbal aj po príchode prvého kapitána schopného nájsť ho v nábehu a dosiahnuť tým prečíslenie. Snáď sa neukáže zranenie príliš vážnym.

 

De Jong: 8

Okrem brankára včera dokázala s protivníkom držať krok ako-tak záložná formácia. A práve naša nová akvizícia patrila k tomu dobrému. Dokázal podržať loptu a pomôcť tak obrane aj na niekoľko minút si oddýchnuť. Výborne kombinoval s Arthurom a Busquetsom, na výpomoc prišiel viackrát aj tvrdo pracujúci Griezmann. Po presune na pozíciu defenzívneho štítu ešte viac vynikla jeho fyzická sila. Poctivý a vyvážený výkon.


90min comjpg

zdroj: 90min.com

 

Busquets: 7

Legenda je stále vo výbornej forme a dokázal to celkom slušným výkonom aj proti namotivovaných a superrýchlo kombinujúcim hráčom Dortmundu. Len vďaka zálohe sme aspoň v niektorých fázach zápasu dokázali kontrolovať hru. Poradil si v osobných súbojoch a rozohrávka, či kombinácia s kolegami pracujúcimi v jeho blízkosti bola príkladná. TOP zloženie zálohy sa črtá celkom jasne: BUSQUETS, ATRHUR, DE JONG.


moosegazette comjpg

zdroj: moosegazette.com

 

Arthur: 8

Výborné krytie lopty vďaka nízkemu ťažisku a silným nohám, výborná technika a správne rozhodovanie o podržaní hry, jej spomalení. Dokázal upokojiť hru a nenaháňať sa v dostihoch hore-dole. To by bolo vodou na domáci žlto-čierny mlyn a ten by nás zomlel na maličké kúsky. Práve spolupráca s kolegami v strede tomu zabránila a na prvý pohľad neefektívne otočky s loptou (aj viacnásobné) boli nesmierne dôležitým prvkom v jeho hre.

 

Suárez: 2

Po chvále po zápase proti Valencii príde tentokrát zaslúžená kritika. Hodnotiť nie je čo, pretože hráč neukázal okrem jednej jedinej kľučky a zakončení vôbec nič. Nula celá nula nula.


sportskeeda comjpg

zdroj: sportskeeda.com

 

Griezmann: 5

Dopredu to bolo pomerne slabé, lenže všetko dokázal vynahradiť maximálnym nasadením smerom dozadu. Nespočetne veľakrát som ho videl pri vlastnom pokutovom území brániac protivníkovej snahe o strelenie gólu. Obetoval útočenie (primárne svoju hlavnú prácu) a venoval všetky sily obrannej činnosti. Tvrdo odpracovaný zápas plný neviditeľnej čiernej roboty. Strela zblokovaná obrancom na roh bola podľa mňa gólová, čo myslíte?

 

Fati: 5

Skúšal robiť ligové veci, ale pôsobil tak trochu (trochu viac) stratený. To nie je kritika, ale konštatovanie faktu. Sme v situácii, keď je jeho pôsobenie potrebné, preto chápem jeho zaradenie. Hoci sa viac žiadal starší a fyzicky odolnejší Pérez. Tlak stretnutia a extrémna atmosféra plných tribún (zažil ju prvýkrát?) stlačila jeho hlavu trochu nižšie medzi plecia, ako zvyčajne. Po presune na ľavú stranu to už bolo lepšie a odvážnejšie.


AAHrSbpimgjpg

zdroj: msm.com

 

Striedajúci hráči:

 

Roberto: 6

Deravú pravú stranu zatvoril a v medzihre sa ukázali jeho skúsenosti. Nepodľahol tlaku prostredia, vyviezol loptu, podržal ju, rozohral. To, čo niekto kritizuje, teda vyvezenie lopty a jej následné vrátenie dozadu stopérom, je veľmi dôležitým prvkom hry. Prinúti súpera vrátiť sa v plnom tempe dozadu a uvoľniť tak priestor potrebný k rozohratiu akcie, prípadne o odbremeneniu obrany spod tlaku. Odchovanec si svoju prácu splnil.

 

Messi: 5

Pomerne krátky čas využil na niekoľko pokusov o dribling (ktorý skončil na treťom-štvrtom hráčovi), či nečakanú prihrávku (hoci mu citeľne chýbal Alba). K zakončeniu sa dostal až v nadstavenom čase a veru mohol rozhodnúť. Nebolo by to fér voči domácim, ale brali by sme to všetci. Inak to beriem ako rozohranie sa pred ďalšími zápasmi.


thestar comJPG

zdroj: thestar.com

 

Rakitič: 3

Neviditeľný. Pár prihrávok a pár súbojov. Niečo vyhral, niečo prehral. Ale objektívne – času mal málo. Do zápasu nenaskočil úplne stopercentne.

 

Valverde: 6

Poslal do boja najlepšiu možnú momentálnu zostavu. Snáď by som uvažoval o nasedení Péreza namiesto Fatiho. Kvôli fyzickej sile potrebnej k súbojovej eliminácii domácich hráčov. Možno sa žiadal do hry súbojovo silný Vidal namiesto Rakitiča, hoci to je už len taká akademická otázka. Naordinovanie spomaľovania hry a vyhnutie sa pretekom v štýle hore-dole bolo správne a pri neúčasti našich brejkových tromfov (Messi, Dembélé) aj jediné možné. V tejto zostave sme museli skúsiť hrať to, čo sme hrali. Individuálne slabšie výkony (Semedo, Suárez, Fati) a kvalita súpera spôsobili obraz hry videný na TV obrazovkách. Je to Liga Majstrov a na krásu sa asi nehrá. Dôležitý je výsledok, zvlášť v tak extrémne náročnej skupine.  

 

Priemerná známka tímu: 5,6

 

FCB TOP LINE:

Ter Stegen, De Jong, Atrhur, Busquets


FCB légia skazy:

Suárez, Semedo

 

Hodnotenie zápasu: 7

Výborná atmosféra a vynikajúce individuálne výkony preložené individuálnymi prepadákmi. Penalta, absolútne správne odpískaná a chytená, výborné šance domácich a famózny brankár v bielom drese. Domáci lepší, hostia šťastnejší.  

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?


Peter Maďar

megabarca.sk