Legendárny David Bowie mal pravdu:

LORDE je skutočne budúcnosť hudby!


156804775292528491950jpg

zdroj: nytimes.com

 

Ella Marija Lani Yelich O'Connor, známa skôr pod umeleckým menom LORDE, je vynikajúca novozélandská speváčka a textárka, ktorá má na konte dva nesmierne úspešné albumy.


Prvý album Pure Heroine (2013) napísala už ako 17 ročná!

Ten okamžite zaznamenal celosvetový úspech a mnohé dnešné mladé speváčky sa ním inšpirujú. Podmanila si aj uši mnohých starších hudobných velikánov, napríklad už v nadpise spomínaného Davida Bowieho, ktorý sa o nej vyjadril ako o „budúcnosti hudby".


15680478116301215793203jpg

zdroj: medium.com


Mnohí z vás ju poznáte vďaka jej hitu Royals, za ktorý získala dve ceny Grammy (najlepšia popová pesnička roku 2014 a najlepší popový výkon roku 2014). Zvideoklipované má aj single Team, kde je na čele spolku, do ktorého sa dá dostať len reálnym prežitím jazdy na motorke a Tennis Court. Album doplňujú ďalšie skladby ako dynamická Ribs, 400 Lux, Buzzcut Season či Bravado.


lorde-opener-rolling-stone-interview-ec8a2564-6d3d-43a3-bf73-2a0cc490efd8jpg

zdroj: rollingstone.com


Zatiaľ čo je Pure Heroine album plný výrazných beatov, album Melodrama (2017) je oveľa rafinovanejší, hudobne pestrejší a plný metafor.

Album obsahuje pilotný singel Green Light, v ktorom speváčka priniesla zaujímavé prepojenie medzi klavírom a gitarou. Album pokračuje pesničkami Sober, Homemade Dynamite, baladou Liability, The Louvre, 6-minútovými skvelým singlom zloženým z dvoch skladieb – Hard feelings + Loveless, Sober II (Melodrama), v ktorom počuť sláčikové kvarteto. Ďalej tam nájdete vynikajúcuWriter in the dark, Supercut - pesničku spojenú s nostalgiou lásky k istej osobe a na záver je Liability (Reprise) ako doplnenie celoalbumového príbehu Melodrama a Perfect Places, kde Lorde spieva:


All of our heroes fading

(Všetci naši hrdinovia padajú)...


lorde-coachellajpg

zdroj: time.com


Novozélandskej speváčke s albumom pomohlo niekoľko známych mien, spomeniem speváka, textára a producenta Jacka Antonoffa (pomáhal robiť albumy aj Sii alebo Taylor Swift či Lane del Rey).

Za chvíľu to bude rok, čo speváčka opustila sociálne siete, vymazala príspevky na instagrame a twitteri a svojim fanúšikom dáva občas novinky o sebe vedieť mailom.


Mne osobne sa Lorde páči svojim štýlom, správaním, kreativitou a umeleckým smerom.

Na svojich vystúpeniach nemá žiadnu choreografiu, tancuje podľa seba a s dávkou energie a chuti.

Odmietla rôzne spolupráce dôvodiac nezávislosťou v hudobnom svete" (odmietla sprevádzať Katy Perry na svetovom turné a odmietla aj spoluprácu s Davidom Guettom).

Čo nás čaká od novozélandskej hviezdy Lorde v budúcnosti?

Nedávno napísala mail, v ktorom spomenula, že ďalší album je už v rúre. Objavili sa fámy, že na konci tohto roku má vydať pilotný singel nového albumu.


Teším sa!


Tešíte sa?


Peter Petrovič

megbarca.sk