Adele Emeli Sandé


eveningtimes co ukjpg

zdroj: eveningtimes.co.uk


Meno tridsaťdva ročnej škótskej speváčky Adele Emeli Sandé zaznelo počas sledovania domumentu obsahujúceho koncert a rozhovory s Eltonom Johnom. Rozhodol som sa práve preto priblížiť osobnosť speváčky a skladateľky aj čitateľom portálu megabarca.sk.


Prvý krát sa do povedomia hudobnej verejnosti dokázala prepracovať už v roku 2009 počas spolupráce s rapperom Chimunke. Kariéra pokračovala singlom vzniknutým za spolupráce s ďalším predstaviteľom rappu Wiley - „Never Be Your Woman“.

Prvým vážnym počinom a vstupom medzi absolútne hviezdy pop scény bolo v roku 2012 naspievanie albumu Our Version Of Events“. Album doslova zatriasol dovtedajším hudobným svetom.

Exotický zjav a hlavne excelentný hlasový prejav interpretujúci zmes R&B, soulu a miestami až gospelu fantasticky oživil hudobnú scénu. Speváčka ale nedokázala prvotný nápor slávy a uznania vo svojom vnútri stráviť a tak nasledovala až 5 rokov trvajúca prestávka.


twitter comjpg

zdroj: twitter.com


To, že jej príliš neprospela, dokazovalo aj vlažné prijatie ďalšej svojej platne „Long Live The Angels“. Znalci a kritici síce kvalitu vôbec nepopierali, ale pre publikum to bolo príliš neatraktívne zrejme práve kvôli pridlhej pauze a odchodu z myslí fanúšikov.

Emeli správne pochopila povinnosť byť stále dostatočne aktívna a rapídnym spôsobom zlepšila svoju komunikáciu prostredníctvom sociálnych sietí. Popritom tvrdo pracovala na ďalšom albume, skladala, textovala a pripravovala sa na vystúpenia.


Tvrdá práca priniesla svoje ovocie a hoci s trojmesačným oneskorením, predsa len uzrel svetlo sveta nový album s názvom „Real Life“. Jedenásť plnokrvných skladieb dokazuje obrovský talent speváčky a skladateľky.

thatgrapejuice netjpg

zdroj: thatgrapejuice.com

Album totiž prináša všetko to, čo fanúšik od Emeli Sandé očakáva. Na prvé počutie hudobne pomerne jednoduché, ale výnimočne prepracované melódie, silné texty, mohutné vokály a fenomenálny spev robia s emóciami poslucháča doslova zázraky. V porovnaní s predchádzajúcou tvorbou je speváčka oveľa dynamickejšia a uvoľnenejšia. Menej „temnej“ hudby je pre mňa radostným poznaním.

Rýchlejšia hudba Emeli pristane.


romaniainsider comjpg

zdroj: romaniainsider.com

Emočne nabitá platňa je celkom určite vysoko kvalitná a nie je možné nájsť na nej hluché miesta vyplňujúce priestor medzi jednotlivými skladbami. Pleatí, že čím menej speváčka tvorí, tým je tvorba kvalitnejšia?


0fffbaffadc9e393d07e2765aaf13755jpg

zdroj: pinterest.com


Emeli Sandé v tomto období štartuje veľkolepé európske turné s terajšou produkciou doplnenou o predchádzajúce skladby. Na konci októbra odštartovala potulky v Amsterdame, pokračovala v nórskom Osle. Momentálne prebieha séria koncertov po Anglicku. Dočkáme sa koncertu aj u nás?Peter Maďar

megabarca.sk