FC BARCELONA – herná a štatistická analýza po prvých 10-tich zápasoch sezóny 2018/2019.


cb4090dc-c7c9-4f50-abd7-602675e261d3png


1.   Štatistické ukazovatele:

 

Výsledky zápasov

 

 

dátum

domáci

výsledok

hostia

hodnotenie

18.8.2018

Barcelona

3-0

Alavés

http://www.megabarca.sk/texty

25.8.2018

Valladolid

0-1

Barcelona

http://www.megabarca.sk/hodnotenie-vs-valladolid

2.9. 2018

Barcelona

8-2

Huesca

http://www.megabarca.sk/hodnotenie-huesca

15.9.2018

San Sebastian

1-2

Barcelona

 

18.9.2018

Barcelona

4-0

Eindhoven

 

23.9.2018

Barcelona

2-2

Girona

 

26.9.2018

Leganes

2-1

Barcelona

http://www.megabarca.sk/hodnotenie-vs-legan%C3%A9s

29.9.2018

Barcelona

1-1

Bilbao

 

3.10.2018

Tottenham

2-4

Barcelona

http://www.megabarca.sk/hodnotenie-vs-tottenham

7.10.2018

Valencia

1-1

Barcelona

http://www.megabarca.sk/hodnotenie-vs-valenciaStrelci


messi bbc comjpg

                                                               Zdroj: bbc.com                                              

 

 

 

hráč

góly

asistencie

body

Messi

11

4

15

Dembélé

4

-

4

Coutinho

3

3

6

Suárez

3

4

7

Rakitič

2

2

4

Piqué

1

-

1

Alba

1

4

5

Munir

1

-

1

 

 

 

2.   Krátka analýza hry:


optim poda whoscoredpng

            Zdroj: whoscored.com

 

Optimálna zostava podľa https://www.whoscored.com, s ktorou v podstate súhlasím, aj keď v posledných zápasoch sa ako alternatíve namiesto Dembélého ukazuje veľmi pozitívne Arthur – mimoriadne talentovaný hráč pohybom, technikou a rozmýšľaním pripomínajúci legendárneho Xaviho.

 

 

Hra FC Barcelona pripomína absolútne presnú a pravidelnú sínusoidu. Ak aj neberiem do úvahy štatistické ukazovatele týkajúce sa strelených gólov a držania lopty a inkasovaných gólov a podobne (aj keď aj tieto údaje o niečom svedčia, to je jasné), musím konštatovať totálnu nevyrovnanosť výkonov bez ohľadu na to, aká zostava je v tej-ktorej chvíli na ihrisku.

 

 

Jeden zápas dokáže Barcelona poraziť Alavés po pomerne slušne uvoľnenom výkone a v kole nasledujúcom sa nesmierne vytrápiť s podobne kvalitatívne nastaveným Valladolidom, kde v závere v náš prospech rozhodol nový rozhodcovský systém VAR.

 

 Hneď na počkanie sme rozdrvili Huescu rozdielom troch tried – gólovo a aj HERNE, aby sme znovu padli do priemeru a v San Sebastiane len s odretými ušami bodovali naplno.

 

A, samozrejme, sínusoida pokračuje ďalej v prvom zápase Ligy Majstrov. Privítali sme holandský PSV Eindhoven a ten odišiel po výbornom výkone Barcelony s výpraskom.

 

Rozbehnutá Barcelona? Ale kdeže!!! Derby s Gironou na domácom štadióne malo byť len akousi prechádzkou cez ďalšie kolo La Ligy, s povinným víťazstvom a tromi bodmi, očakávanie vyššej gólovej nádielky bolo opodstatnené. Bum, bomba, šok. Remíza a krivka výkonnostného grafu po pravidelnej trase opäť padlo na dno.

Leganés nás na tom dne podržalo trochu dlhšie, aby to pravidelné cestovanie hor a dolu po grafe nebolo také únavné a k nemu sa pridal po bojovnom výkone aj Athletic z Bilbaa, ktorý si takisto pochutil na nevýraznej Barcelone a to dokonca na Nou Camp.

 

 Sme teda na spodku grafu, na dne. Prišiel zápas druhého kola Ligy Majstrov a cesta do Londýna. To mala byť previerka, či ešte v tomto mužstve niečo ostalo, alebo je už naozaj zrelé na uterák a nenájde v sebe energiu a chuť bojovať. Kuvici na rôznych portáloch predpovedali katastrofu a strašné poníženie. Vopred vynášali súdy a hejtovali krížom-krážom hráčov a trénera. Ja sa priznám, že som bol pri otázkach na výsledok opatrný a čakal som výsledok 1:2. V náš prospech. FC Barcelona prekonala všetky očakávania a na pár hodín všetkých negativistov vypudila z portálov. Vo veľkolepom štýle im zatvorila ústa a ukázala, že s ňou treba počítať a že v mužstve je obrovská sila. Výsledok, ale hlavne nasadenie, bojovnosť, kvalita hry. Všetko perfektné a za dlhú dobu najlepší výkon FC Barcelony.

 

Hráči si ale, samozrejme, ušili na seba búdu. Výkon, aký predviedli v Londýne proti Tottenhamu, chcel každý vidieť aj v La Lige. Vždy. Všade. Prekliatie Barcelony? Áno. Vyhrávaj a ešte aj výborne hraj!!! Výhra a góly sú málo, aj hra musí byť dokonalá. Inak je zle. Súhlasím, je to tak. Preto FC fandím ja, preto jej fandia aj milióny fanúšikov po svete. Znovu sme hore, znovu sme ukázali, že hrať vieme. Ak chceme.

 

 

Zápas vo Valencii nebol z našej strany zlý a myslím, že nás udržal v pomyslenom a toľko v článku omieľanom grafe hore. Nepadli sme na dno.

 

Jeden postreh, ktorý ma fascinuje a zaujíma. Tá naša sínusoida nefunguje len a len v porovnaní zápas-zápas, ona sa ukazuje aj v priebehu zápasu, v priebehu jednotlivých úsekov krivka stúpa a klesá, klesá a stúpa.

 

 Moje otázky: „Ako je možné, že taký hráči, tak skúsený tím, s takou obrovskou kvalitou je schopný v priebehu pár minút preradiť z totálnej dominancie do absolútnej paniky? Do stresu a strachu? Je to len otázka mentálneho nastavenia? Schopnosti vydržať sústredený počas celého zápasu? Súvisí to s kondíciou? Alebo s čím?“

 

Dá mi niekto odpoveď, prosím? V diskusii pod článkom?

 

Je teraz na hráčoch, aby ukázali, ako vedia hrať. Aby ukázali tú obrovskú kvalitu nie pri bagu na tréningu, ale pri ostrom zápase.

 

Oddýchnutý Piqué by sa mohol vrátiť znovu na pozíciu jedného z najlepších stopérov na svete, kam ešte stále patrí.

 

Po úspechu hladný Messi by opäť mohol pokračovať v obrovskom nasedení a bojovnosti, o ňom Barca predsa je.

 

Bojovný Suárez by mohol prekonať strelecké trápenie a naložiť trebárs Realu v El Classicu na cestu do Madridu tri kúsky.

 

Pôjde to, priatelia. Barca to v sebe má. Mlaď perfektne premiešaná so strednou generáciou a starými bardmi ostrieľanými ťažkými zápasmi dokáže v najbližších troch zápasoch proti Seville, Interu a Realu, kto je najlepší.

 

Dokonca budem tak odvážny (hejtery do mňa – tri, dva, jedna, štart :-) !), že tipnem sériu bez inkasovaného gólu. Tri najbližšie zápasy vyhráme na nulu. Hráčov na to máme, herne na to máme, mentálna sila príde po reprezentačnej prestávke tiež.

 

Poďme Barca. 31b393fc-9e73-47c1-a3b0-de59537eb886png

 

 

 

Peter Maďar, megabarca.sk