FC Barcelona - Almeria

hodnotenie zápasu

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Písať o tomto stretnutí, ktoré prinieslo zábavný futbal a totálnu prevahu domácich, je pomerne ľahké. V zápase sa totiž nevyskytli ani v náznakoch žiadne kontroverzie, súper bol absolútne bezradný a odovzdaný. Výhra prišla v podstate úplne jednoducho. S divákmi na Camp Nou sa lúčila jedna z najväčších legiend klubu. Na štadióne bola fantastická návšteva a skvelá atmosféra. Pripadalo mi to tak trochu ako prípravný zápas, taký ten odohraný niekde na turné. Kde je potreba reprezentovať značku FC BARCELONA, ukázať krásnu hru s množstvom šancí a akcií a individuálnej kvality. Videl som nepremenenú penaltu, videl som výbornú hru po strate lopty podporovanú každým hráčom v našom drese. Rýchle a nápadité kombinácie prinášali šancu za šancou, strely, zakončenia. Len góly neprichádzali. Raz kvôli nedostatočnému sústredeniu sa, raz kvôli smole, raz kvôli skvelému reflexu brankára hostí. Páčil sa mi svojim prejavom napriek zahodeným šanciam Ferran pracujúci úplne fantasticky po celej šírke a hĺbke ihriska. Bezchybný a elegantný výkon ukázal Pedri. Ale, samozrejme, najviac sledovaným bol Piqué lúčiaci sa s neuveriteľnou kariérou. Hral pozorne a držal emócie na uzde. Potom to rozbalil naplno a ukázal obrovské barcelonské srdce plné lásky ku klubu. Poplakal som si veru aj ja, dojímavé momenty, krásne zakončenie večera. Kapitán, prezident, osobne Ti ďakujem za všetky tie roky, počas ktorých si ma zabával svojimi hláškami sebavedomého muža. Počas ktorých si ukazoval v drvivej väčšine zápasov obrovskú svetovú úroveň. Ďakujem, Geri...

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Priebeh:

6' Kaiky (Almeria) rukou pohladil loptu vo vnútri pokutového územia. Za malú chvíľu uvidíme pokutový kop! Barcelona s príležitosťou skórovať a zmeniť tak skóre duelu.

7' Robert Lewandowski (Barcelona) zahodil možnosť skórovať z bieleho bodu! Jeho pokus opečiatkoval ľavú žrď.

35' Presnú asistenciu zúžitkoval Ferran Torres (Barcelona) na okamžitú strelu. Jeho pokus ale len preletel povedľa pravej tyčky.

40' Ousmane Dembele (Barcelona) je dosť dôrazný, aby sa dostal k lopte a z blízky zakončil hlavou. Pokus umiestnil ale nie príliš ideálne do stredu siete a Fernando Martinez sa pri jeho likvidovaní príliš nezapotil, nakoľko strela nebola ani prudká.

48' Ousmane Dembele (Barcelona) ponúkol divákom krásnu sólo akciu, na konci ktorej prudko vystrelil z vnútra šestnástky. Fernando Martinez si s pokusom do ľavého dolného rohu nedokázal poradiť. 1:0 nám tak aktuálne svieti ako stav zápasu.

62' Zásah! Frenkie de Jong (Barcelona) bol v správny čas na správnom mieste a odrazenú loptu poslal z vnútra pokutového územia rovno do siete na priebežných 2:0.

65' Ansu Fati (Barcelona) bol blízko ku skórovaniu. Spracoval si pas do šestnástky, ale so strelou mal naložiť lepšie. Jeho pokus išiel rovno do stredu a Fernando Martinez ho chytil.

Zostavy:

FC BARCELONA
Ter Stegen - Balde, Piqué (84' Christensen), Alonso, Alba - Pedri, Busquets (68' Gavi), de Jong - Dembélé (68' Raphinha), Lewandowski, Torres (61' Fati)

ALMERIA
Martínez - Mendes, Chumi, Ely (68' Eguaras), Kaiky (46' Babic), Akieme - Robertone (79' Portillo), Costa, Melero (68' Puigmal) - Baptistao (46' Sousa), Ramazani


Ako vyzeral zápas podľa štatistík:


Prehľad:

Vyjadrenia po zápase:


FC BARCELONA – Piqué

"V prvom rade veľmi pekne ďakujem spoluhráčom, štábu, fyzioterapeutom, pracovníkom klubu, vedeniu... V živote, keď starnete, uvedomíte si, že milovať niekedy znamená nechať ísť. A s takou vášňou medzi Barcelonou a mnou, nastal čas, aby sme si dopriali trochu priestoru, trochu vzduchu. Som presvedčený, že sa v budúcnosti vrátim. Toto nie je rozlúčka, povedal som to už vo veku 16 rokov, keď som odišiel do Manchestru United a potom som sa vrátil. Ako povedal môj starý otec, tu som sa narodil a tu aj zomriem. Visca el Barça!"

zdroj: twitter-fc barcelona.com

FC BARCELONA - Xavi


Ako hodnotíš priebeh zápasu?

"Bol to skvelý zápas. Najmä pre Gerarda. Pre neho to bol dôležitý zápas. Pre hráčov ide o magické zápasy, najmä pre takých hráčov ako Piqué. Hral veľmi dobre na individuálnej úrovni, ale aj pre tím. Myslím si, že sme zahrali dobre v útoku a výsledok je veľmi nízky. Neodzrkadľuje našu prevahu, ale máme tri body, ktoré nám umožňujú bojovať ďalej."

Čo si si myslel v momente, keď Piqué odchádzal z trávnika?

"Bol som dojatý. Pripomenulo mi to všetky momenty, ktoré sme spolu zažili ako hráči. Vyhrali sme všetko, spoločne sme zažili zlatú éru. Gerard si zaslúžil takúto rozlúčku. Viem si predstaviť, že odíde pokojne vzhľadom na to, že zo seba dal všetko vo farbách Barcelony. Mám z neho veľkú radosť, pretože si to zaslúžil."

Nie je ešte skoro na to, aby ukončil kariéru?

"Bolo to jeho rozhodnutie. On sa rozhodol v takomto momente kariéry. Nie je to jednoduché rozhodnutie. Ja som takmer odišiel o rok skôr, ale zostal som a mal som tú najlepšiu rozlúčku v histórii futbalu - s treble. Nikdy neviete, kedy takýto moment nastane. Niekedy vám v hlave skrsne takýto nápad a je potrebné to rešpektovať."

Zahrá Piqué aj proti Osasune?

"Dnes nám vyšlo všetko. Zápas, výkony jednotlivých hráčov a hold pre Piquého. Musíme si dvakrát rozmyslieť, či budeme pískať na hráčov. Piqué si zaslúžil takúto rozlúčku ako dnes. Musíme však pamätať na to, že piskot nepomáha."

Videli sme tvoje emócie, keď Piqué schádzal z trávnika. Aké boli tvoje posledné slová pre neho?

"Snažil som sa mu povedať, čo cítim. Povedal som mu všetko, čo som si o ňom myslel, pretože takýto rozhovor je najprirodzenejší. Je to veľká osobnosť a zanechal nám veľmi dôležité dedičstvo. O vodcovstve, o osobnosti, o hraní bez komplexov. To je všetko, čo si o Gerardovi myslím. A to som mu aj povedal."

Myslíš si, že sa v budúcnosti objaví v šatni taký líder ako Piqué?

"Nerád niekoho porovnávam, pretože som to zažil na vlastnej koži. Máme štyroch stopérov, ktorí majú moju plnú dôveru. Dúfam, že odchod Piquého nebude citeľný z futbalového hľadiska. Z pohľadu osobnostného to však bude zjavné. V šatni potrebujeme takých ľudí a Piqué je prirodzeným lídrom."

Koniec éry veľkých hráčov...

"Bola to najväčšia éra v histórii klubu a keď si pozeráte fotografie, vybavia sa vám spomienky. Myslím si, že to bolo najlepšie obdobie v klubovej histórii a Gerard tam bol. Bolo to pozoruhodné a musíme sa pokúsiť to zopakovať. Samozrejme, že to nebude jednoduché. Snažíme sa hrať tak, aby sme fanúšikom prinášali radosť."

Ako to Piqué prežíval pred zápasom?

"Bol uvoľnený. V šatni vládla uvoľnená atmosféra, no v hre boli veľmi dôležité body. Gerard má schopnosť sústrediť sa na zápasy v priebehu niekoľkých minút. Čím bol zápas dôležitejší, tým viac sa motivoval. Bol taký počas celej kariéry. Dnešný zápas bol pre neho a zvládol ho bez chýb."

Chceš poslať nejaký odkaz fanúšikom?

"Koniec koncov, keď fanúšikovia povzbudzujú a hráči cítia, že fanúšikovia sú s nimi, hrá sa ľahšie."

Kto bude teraz rýpať do Realu Madrid?

"Nie je to nutné. Máme veľký rešpekt voči našim súperom. Gerard je taký a môže sa naďalej angažovať."

Aký máš herný plán v Európskej lige?

"Musíme sa na tieto zápasy koncentrovať a hrať vyspelejšie. Vyspelosť prichádza od zápasu k zápasu. Je to otázka času."

Myslíš si, že Piqué trochu ľutuje svoje rozhodnutie?

"Bol veľmi emotívny. To je normálne. Keď vás ľudia milujú, fandia vám, je to zvláštny pocit. Zažil som to a je to jedinečné. Zažili sme spolu veľa vecí a mám z neho radosť. Poznám ho dobre a nemyslím si, že by to ľutoval."

Vzorom Ronalda Arauja je práve Piqué... Vycestuje Ronald na šampionát do Kataru?

"Je normálne, že jeho vzorom je Piqué. Jeho osobnosť, veľkosť... Je normálne, že ho má Ronald za vzor. Možno si to Piqué neuvedomuje, že zanecháva po sebe veľmi dôležité dedičstvo. Hovoríme s Araujom o otázke výjazdu do Kataru. Uvidíme, aké rozhodnutie bude prijaté. Pokiaľ je to psychologická otázka a chce byť s mužstvom, nech ide. Nech bude s tímom a zotaví sa."

V lige ste inkasovali len 4 góly. Ako to okomentuješ?

"Našou myšlienkou je dominovať v zápasoch. To je pozitívne. V obrane sme čoraz lepší a Ter Stegen prezentuje veľmi vysokú úroveň. snažím sa brániť najlepším možným spôsobom."

Prečo Piqué nezahrával pokutový kop?

"Dnešný zápas nebol priateľský. Je jeden človek, ktorý je za to zodpovedný a tým je Robert. Škoda, že nepremenil. On zahráva pokutové kopy a stále na tom pracujeme."FC BARCELONA – Busquets


Ako vnímaš koniec Piquého kariéry?

"Gerard je veľkolepý a veci, ktoré dokázal v Barcelone, mali za následok, že ju zmenil v najlepší klub na svete. Zapísal sa do histórie. Žil pre klub ako nikto iný. Dával zo seba všetko a pomáhal spoluhráčom v tíme. Myslím si, že je príkladom futbalistu Barcelony. Bude nám veľmi chýbať."

Ako hodnotíš priebeh stretnutia?

"Myslím si, že sme odohrali veľmi dobrý zápas. Súper sa nedokázal predrať ani pred naše pokutové územie a v druhom polčase sme strelili rýchly gól a to nás upokojilo."FC BARCELONA – Alba


Nezdá sa ti, že ste mohli vyhrať aj vyšším rozdielom?

"Áno, mali sme veľmi šancí, najmä v prvom polčase, ale strelili sme 2 góly. Som šťastný z troch bodov. Pred nami je ešte zápas v Pamplone, ktorý bude ťažký. Je to posledný zápas pred šampionátom. Pokúsime sa ho vyhrať, aby sme sa udržali v boji o ligový titul. Mám veľkú radosť z hráčov, trénera aj fanúšikov."

Dôležité víťazstvá nad Valenciou a Almeríou, aby ste bojovali o vedúcu priečku...

"Súhlasím. Keď nehrám, snažím sa podporovať spoluhráčov. Som veľmi šťastný. Keď nastúpim na ihrisko, chcem zo seba dávať všetko. Máme veľmi dobrú partiu hráčov a konečné rozhodnutie o tom, kto bude hrať, patrí trénerovi."

Ako vnímaš Piquého ukončenie kariéry?

"Je to zvláštny pocit a smutný moment pre spoluhráčov z tímu a fanúšikov. Škoda, že odchádza, pretože pre klub urobil tak veľa. Poznám ho veľmi dobre a je veľmi sentimentálny k ľuďom, ktorých pozná. Čakal som, že bude plakať. Tí z nás, ktorí s ním boli najdlhšie, vedeli o tom, ale nie o momente, ktorý má nadísť. Piqué dal veľa Barcelone a Barcelona dala veľa Piquému. Bude nám chýbať a v tejto sezóne sa pokúsime získať tituly, aby sme mu ich mohli venovať. Či by som chcel aj ja takúto rozlúčku? Dúfam, že v deň, kedy príde rad na mňa, a dúfam, že to bude čo najneskôr, to bude rovnaké."Ako by si tento zápas ohodnotil Ty?Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com