FC BARCELONA vs. ATHLÉTIC CLUB

hodnotenie zápasu


zdroj: twitter-fcbarcelona.com

Nuž, veru neviem, či náhodou nebudem so svojim názorom len ojedinelým samotárom.

Či čitatelia neprestanú čítať tieto pokusy o hodnotenia.

Či sa aspoň niekto stotožní s nasledujúcimi riadkami.

Pretože napíšem niečo, čo som nenapísal už dávno. A ešte dávnejšie to bolo v súvislosti s výkonmi FC Barcelona. Pretože ja musím chtiac-nechtiac napísať, že v nedeľu večer som pri sledovaní zápasu zažil doslova mentálny a emočný orgazmus.

To, čo som videl, som si predstavoval v snoch a víziách, ako by mala „nová“ Barca hrať.

Ako by mala lopta bleskovou rýchlosťou cirkulovať medzi hráčmi, či líniami.

Ako by mali v niektorých momentoch hráči ukázať nejakú svetovú vec, nejaký moment, kvôli ktorému sa chodí na Camp Nou.

Ako by mali hráči strieľať nádherné góly a predvádzať kombinácie dvíhajúce divákov zo stoličiek.

A toto všetko sa z mojich snov, vízií a predstáv stretlo počas 90-tich minút v nedeľu večer. Súper bol absolútne bezradný, absolútne bezmocný. Nemal šancu. Ani sekundu namel nádej na čokoľvek iné, ako prehru. Barca šliapala ako dokonalý stroj, ale taký z budúcnosti. Pretože k dokonalému „remeselnému“ prejavu pridala obrovské množstvo zábavy.

To, čo predviedol Adama pri vyvážaní lopty od vlastného pokutového územia až po to súperove, mi do očí vohnalo slzy dojatia. Nedokážem si to vysvetliť, ale bolo to tak.

To, ako Pedri vykúpal súpera pri čiare, mi vohnalo slzy dojatia znovu.

To, ako Dembélé zavesil tak presne, že pavúk doteraz zmätene uteká do bezpečia mimo Katalánsko, ma prinútilo vykríknuť a oplzlo nadávať.

To, ako Piqué dvomi nesmierne elegantnými protismernými otočkami pri obrannom zákroku poslal súpera do bufetu, prinútilo moju tvár k takému blbému úsmevu. Akože mi totálne preplo.

A to, ako na minimálnom priestore pri totálnom a extrémne tesnom napádaní dokázali vytancovať po bleskovej niekoľkonásobnej kombinácii traja futbaloví blázni Alves-Pedri-Adama?

Nevídané-neslýchané.

Vrcholným číslom bol, samozrejme, čarodejnícky kúsok hlavného mága.

Xavi poslal na posledné minúty dvojicu LdJ – Depay. A veru, kúsok sa vydaril. Po pár minútach štadión hučal a hučal.

Toľko radosti, toľko šťastia, toľko nádej, toľko talentu, toľko emócií.

Ak by som bol počas tohto zápasu na Camp Nou, plakal by som. Veď plakal som aj doma.

A možno je to všetko len kvôli tomu, že som to všetko už niekedy videl a nostalgia je jednoducho sviňa.

Videl som generáciu Puyola, Messiho, Xaviho, Iniestu...


Barca, ĎAKUJEM! Za radosť, za zážitok, za navrátenie HRDOSTI!


zdroj: twitter-fcbarcelona.com

Priebeh:

90+3´ Barcelona dala gól! Gól strelil MEMPHIS DEPAY. Aj jemu naservíroval gólovú prihrávku striedajúci Francúz a je tu ďalšia zmena skóre.

90´ Barcelona dala gól! Gól strelil LUUK DE JONG. Ten zužitkoval svoju výšku a Dembèlého center premenil na tretí domáci gól.

80´ Krásny futbalový moment predviedol Pedri, ktorý nasadil súperovi pri postrannej čiare jasličky.

73´ Barcelona dala gól! Gól strelil OUSMANE DEMBÈLÉ, ktorý si potiahol loptu do súperovej šestnástky a z väčšieho uhlu nedal Simónovi šancu.

37´ Barcelona dala gól! Gól strelil PIERRE-EMERICK AUBAMEYANG. Práve on sa dokázal zorientovať najlepšie v pokutovom území súpera a pohotovým zakončením otvára skóre dnešného zápasu.


Zostavy:


Prehľad:Ako vyzeral zápas podľa štatistík:Vyjadrenia po zápase:

FC BARCELONA – Xavi

zdroj: twitter-fcbarcelona.com

V prvom polčase si počas jednej z prestávok v hre diskutoval s hráčmi a dával im tipy, vďaka čomu ste strelili gól. V druhom polčase predviedol skvelý výkon Ousmane Dembélé. Čo si o tom myslíš?

"Rozhodol som sa pre Ousmaneho, pretože som videl, že mužstvo má problémy prebiť sa stredom poľa, nedokáže nájsť v priestore Pedriho a Ferrana Torresa. Vďaka Dembélému sme mali na oboch krídlach rýchlych hráčov, ktorí dokážu hrať jeden na jedného. Ousmane urobil rozdiel, strelil gól a prihral na ďalšie dva, cítil sa komfortne. A čo sa týka diskusie, Adamovi som povedal, aby sa posúval vyššie a robil miesto pre Gaviho alebo sám využíval priestor. V prvom polčase sa nám to nedarilo robiť, Marcelino pripravil mužstvo veľmi dobre. Ale sme spokojní, že sa nám podarilo vyhrať a udržať si čisté konto."

Po zápase proti Valencii si povedal, že Pedri je najtalentovanejším hráčom. Dnes odohral ďalší skvelý zápas. Kde je podľa teba vrchol jeho možností?

"Pokiaľ ide o talent, na svete neexistuje nikto lepší. Myslím to vážne. Nevidel som nikoho s takými možnosťami. Veľmi mi pripomína Iniestu, ale pri zachovaní správnych proporcií a netreba zabúdať na to, čo Andrés dokázal. Pedri má 19 a už je skvelý."

Zdá sa, že Dembélému sa nadobro podarilo presvedčiť fanúšikov na Camp Nou. Je jeho zotrvanie vylúčené?

"Toto nie je otázka na mňa. Dembélému sa končí zmluva, viete ako to je. Ale vo futbale sa dejú rôzne veci, všetko sa môže zmeniť. Ousmane nemal hrať, ale hrá a strieľa góly. Vidím ho na tréningoch a viem, že je profesionál, na svojej pozícii môže byť najlepším hráčom na svete. Dnes strelil gól, zaznamenal dve asistencie, bol veľmi aktívny. Toto je ten Dembélé, ktorého chceme vidieť."

Ak by to bolo na tebe, predĺžil by si s ním zmluvu?

"A čože, dospeli ste s ním k dohode? Haha. Teraz nie je čas, aby sme hovorili o tom, či predĺži zmluvu, ale o jeho hre. Je to hráč, ktorý robí rozdiel a teraz je potrebné to zdôrazniť."

V posledných siedmich zápasoch ste strelili 20 gólov. Podarilo sa vám vyriešiť problémy s efektivitou?

"Dúfam, že áno. Darí sa nám využívať príležitosti, ktoré si vytvoríme, chceme ísť po tejto ceste. Góly strieľajú rôzni hráči a to je pre mužstvo dôležité. V poslednom čase s tým nemáme problém, starosti nám robia inkasované góly. Dnes sme si udržali čisté konto, to nás posilní."

Aké dôležité je pre mužstvo a pre Ter Stegena udržanie čistého konta?

"Poukazuje na dobrú hru obrany. Hráme vysoko a riskujeme, preto nemôžeme strácať lopty. Dnešný zápas na nulu je pre nás veľmi dôležitý, zdôrazňuje náš dobrý moment."

Marcelino pred chvíľou povedal, že výsledok 4:0 je príliš vysoký, súhlasíš s ním?

"Athletic inkasoval tri góly v samom závere, ale tieto góly mohli v skutočnosti padnúť aj skôr. Možnože na konci to už nečakali a mysleli si, že obrana bude rovnako pevná ako počas predchádzajúcich fáz zápasu. Podľa mňa je tento výsledok spravodlivý a ukazuje, že sme boli lepší."

Fanúšikovia dnes odchádzali z Camp Nou opäť v dobrej nálade. Aké dôležité je pre teba to, aby si fanúšikovia užívali hru Barcelony?

"Mám veľkú radosť, že fanúšikovia si môžu užívať našu hru a výsledky. Mužstvo tvrdo pracuje, ale nakoniec sa počítajú len výsledky, preto bolo veľmi dôležité, že fanúšikovia boli spokojní. Máme dobré obdobie, cítime sa silní. Musíme naďalej bojovať a ísť po tejto ceste."

Aké je dôležité, aby Camp Nou podporoval Ousmane Dembélého?

"Dnes sa pískalo len veľmi málo, ale fanúšikovia majú právo vyjadriť svoj názor. Všetko závisí od Ousmaneho. Je to profesionál, tvrdo pracuje a vždy je pripravení pomôcť mužstvu. Treba ho podporovať, pretože je schopný robiť rozdiel."

Ferran Torres sa opäť dostal do niekoľkých šancí, ale nevyužil ich. Je podľa teba potrebné očakávať od neho viac gólov, alebo je potrebné oceniť jeho vplyv na iné aspekty hry?

"Ferran je hráč, ktorý dokáže strieľať góly. Niekedy to závisí od šťastia a chytíte gólovú sériu, niekedy sú však aj suchoty. Ale futbal nie je len o strieľaní gólov, je to aj o hre v presingu, práci v obrane, vytváraní šancí či hľadaní priestoru. Ak by sa dnes zapísal na listinu strelcov, hovorili by sme o jeho skvelom výkone. Som presvedčený, že onedlho bude strieľať góly."

Aká je najväčšia prednosť Pedriho, vďaka ktorej je tak výnimočný?

"Dokonale rozumie hre a vie, kedy a ako sa má zachovať. Vďaka tomu je výborný. Navyše sa vie výborne dostať spod presingu súpera a nestráca lopty. Pedri zlepšuje naše akcie, je to rýdzi talent."

Čo je podľa teba príčinou toho, že ste začali strieľať toľko gólov?

"Hráči čoraz lepšie rozumejú našej hre v útoku, ukazujú svoje schopnosti a sú efektívnejší. Máme veľmi dobrých hráčov, ktorí tvrdo pracujú. Neustále sa zlepšujeme a toto je výsledok."FC BARCELONA – Pedri

Myslíš si, že toto je váš najlepší moment v sezóne?

"Áno, určite. Myslím si, že hráme veľmi dobre. Rýchlo presúvame loptu."

Aké je tajomstvo toho, že hráte čoraz lepšie?

"Myslím si, že nám veľmi pomáha vysoký presing, pretože môžeme rýchlo získavať loptu. To prináša efekty. Hráme vertikálne, najmä na krídlach, kde Adama a Ferran nám dávajú veľmi veľa a Aubameyang strieľa góly."

Zdá sa, že tento tím dospel. Vyzeralo to, že druhý polčas bude ťažký, no nakoniec ste vysoko vyhrali...

"Áno, do tohto zápasu sme vložili veľa úsilia, pretože Athletic takto hrá, ale keď máte loptu dlho na nohe a presúvate ju zo strany na stranu, vytvára sa priestor, ktorý je potrebné využívať na tvorbu šancí."

A čo si urobil pri postrannej čiare?!

"Niekedy to vyjde. Mohol som stratiť loptu, ale podarilo sa. Som veľmi spokojný, že som nestratil loptu."

Keď to fanúšikovia videli na veľkoplošnej, tlieskali ti. Videl si to aj ty?

"Áno, chcel som vidieť, ako sa to stalo, pretože som tomu sám nemohol uveriť."FC BARCELONA – Alves

Nehral si niekoľko týždňov. Určite si sa nevedel dočkať návratu.

"Áno, túžil som po tom. Chcel som opäť hrať so spoluhráčmi. Bol som suspendovaný na pár zápasov, ale pracoval som, aby som bol po návrate do hry na úrovni ostatných spoluhráčov. Nakoniec sme dosiahli to, čo sme chceli. Získali sme tri body a užívali si hru. To bol partidazo!"

Je to ďalší zápas, v ktorom ste strelili 4 góly. Myslíš si, že ste na správnej ceste? Teraz to môže byť už len lepšie?

"Taký je cieľ. Musíme dobre pracovať a mať jasnú ideu. V tomto klube, v tomto dome, panuje určitý štýl, ktorý je potrebné brániť. Musíme mať loptu na nohe, pritom si vytvárať množstvo príležitostí a rozveseliť fanúšikov. Sú zvyknutí na mužstvo, ktoré si užíva futbal a na trávniku sa cíti dobre. To všetko je ovocie tvrdej práce a odhodlania. Cieľom bolo získať tímového ducha."

Čo si myslíš o Pedrim? Ako sa k nemu správa Camp Nou? Videl si už niečo podobné?

"Náhodou som už mal možnosť hrať s hráčmi na takejto úrovni (smiech). Keď som hral s nimi, užíval som si futbal a teraz vidím niečo podobné pri Pedrim. Je to niečo pekné, že to všetko môžem zažiť opäť. Vďaka fanúšikom na Camp Nou si môžeme užívať hru a my dávame radosť fanúšikom."Ako by si tento zápas ohodnotil Ty?Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com