Tak je teda po sezóne. Ukončil ju zápas, aký som ešte v živote nevidel.

Taký víchor, ktorý vtrhne cez štrbinu v múre a následne vymetie všetko nepotrebné a zatuchnuté smerom preč. Taký víchor, ktorý prinesie čerstvé myšlienky a novú nádej.

Včera sa doteraz nevídaným spôsobom skončila neuveriteľná jazda najlepšieho klubu sveta v poslednom období. Postupné upadanie výkonov nezadržateľne smerovalo práve do takéhoto konca. Pre nepochopenie situácie nebolo umožnené urobiť zmeny už pri náznakoch skazy. Veľa zakryla genialita Messiho ťahajúceho pokazenú káru svojimi nadpozemskými schopnosťami.

Po marketingovej stránke rozumiem udržiavaniu aktuálneho stavu so superhviezdami predávajúcimi značku, ale po tej športovej stránke nerozumiem.

A tak prišiel koniec.

Pretože po tomto zápase určite musia niektorí hráči vyvodiť zodpovednosť voči sebe a aj voči klubu. Dali mu absolútne všetko. Všetky svoje sily. Všetky svoje schopnosti. A žiadne už neostali. To, čo vo svojich kariérach dosiahli Piqué, Busquets, Roberto, Suárez, Messi, Rakitič je niečo úžasné.

Majstri sveta, majstri Európy, víťazi Ligy majstrov, víťazi Španielskej ligy, Španielskeho pohára... A dokonca viackrát. Je prirodzené, že chýba motivácia. Je prirodzené, že chýba energia. Treba si spomenúť na úžasné kroky Puyola, Iniestu, Xaviho. Tí pochopili, že ich ego nesmie bojovať proti budúcnosti klubu. Že treba odísť, ak nemajú už viac čo odovzdať. Naveky im budem vďačný za všetko, čo urobili. Navždy.

Ako povedal legendárny Miloš Kopecký na zjazde zväzu spisovateľov začiatkom roka 1989:

„Každá doba má své lidi. Jako je umění včas přijít, je i nemenší umění včas odejít. Vy — mnozí z vás — kteří jste uměli včas přijít a splnit své poslání, jež bylo nezbytné a tudíž je stále úctyhodné, musíte první pochopit, že váš čas vypršel. Ten, kdo to pochopí, odchází možná někdy i tragicky, ale vždycky důstojně. Vy, kulturní protagonisté včerejška, jeho hlavní aktéři, nedopusťte už ve vlastním zájmu, aby na Vaši minulou činnost, v níž bylo mnoho dobrého, padly další a zbytečné stíny! Odejdete-li včas, to jest hned, může Vám být ještě poděkováno. Neučiníte-li tak sami, z vlastní jasnozřivosti, odejdete sice o něco později, ale odejdete, nepochybujte o tom, stejně. Jenže ne už důstojně, ale jako komické figury.“

V tomto zápase boli hráči konfrontovaní s realitou. S futbalovou modernou. S hráčmi, ktorí celý zápas behali a behali a behali. Nadšenie, energia a sila. Sebavedomie a schopnosti. Naši hráči stále žijú (a ja tak trochu tiež) v bubline minulosti. V bubline zvanej nostalgia za TIKI-TAKA. Krásny futbal plný prihrávok a kombinácií, ktorým sme devastovali celý futbalový svet, je založený na behaní, na pohybe. A to už nedokážeme ponúknuť s touto generáciou.

Hrali sme pomaly. Hrali sme nedostatočne agresívne. Hrali sme naivne.

Iných hráčov sme ale k dispozícii nemali. A ak sme takto dopadli s tým najlepším, čo máme k dispozícii, je čas na zmenu.

Nemáme peniaze na nákupy. Máme hráčov na konci kariér. Máme mladé talenty.

Z tohto ide len jedna cesta. Radikálnym rezom zopakovať obdobie počas príchodu Guardiolu a vymeniť káder podľa populárneho hesla STARÉ ZA MLADÉ. Také šrotovné, nech to znie akokoľvek stupídne.

bfnnzjpg zdroj: bfnnz.com

Priebeh zápasu:

4´ Bayern dal gól! Nemecký tím ide do rýchleho vedenia. Ivan Perišić obdržal loptu na ľavé krídlo a centroval pred šestnástku, odkiaľ ju THOMAS MÜLLER posunul do vápna. Robert Lewandowski prihrávku vrátil a voľný Müller trafil k žrdi, kde Marc-André ter Stegen nedočiahol.

7´ Barcelona dala gól! Jordi Alba dostal krásny pas za obranu Bayernu a prihrával pred bránku, kde sa nachádzal voľný Luis Suárez. Do tejto kombinácie síce vstúpil DAVID ALABA, lenže loptu si nešťastne zrazil za bezmocného Neuera.

14´ Barcelona veľmi zle rozohrala. Bayern mal okamžite šancu. Pas do pokutového územia poslal pred bránku Thomas Müller a Robert Lewandowski v obrovskej šanci mieril nad brvno.

22´ Bayern dal gól! Rýchla akcia Bayernu a nemecký tím znova vyhráva. Serge Gnabry získal loptu, posunul ju do šestnástky, kde mal veľa priestoru IVAN PERIŠIČ. Vyzeralo to na jeho center, avšak Chorvát vystrelil a Marc-André ter Stegen loptu nedokázal zastaviť. Tá prudko prešla až do siete.

27´ Ivan Perišić bol úplne voľný na ľavom krídle. Naviezol si loptu k vápnu a poslal ju pred päťku. Marc-André ter Stegen vyrazil pred seba, Robert Lewandowski v obrovskej šanci trafil nemeckého brankára. Doslova trafil.

27´ Bayern dal gól! Napriek nepremenenej šanci spred niekoľkých sekúnd už bavorský veľkoklub vyhráva o dva góly. Pas za obranu si nepostrážil Clément Lenglet, ktorému ušla lopta aj SERGE GNABY a ten pred ter Stegenom jednoduchým zakončením k žrdi napol sieť.

29´ Deň otvorených dverí v defenzíve Barcelony pokračuje. Hrozná rozohrávka "Blaugranas" skončila stratou lopty. Tú Busquetsovi zobral Robert Lewandowski a bol sám pred brankárom. Gólový pokus mu famózne špičkou kopačky tečol vedľa troch žrdí Marc-André ter Stegen.

31´ Bayern dal gól! Serge Gnabry ešte center zľava od Perišiča minul, avšak sprava poslal loptu naspäť do ohňa Joshua Kimmich a zle strážený THOMAS MÜLLER nastavil kopačku cez Piquého tak, že lopta skončila v sieti za bezmocným ter Stegenom.

57´ Barcelona dala gól! Jordi Alba obdržal od Messiho parádny center na ľavé krídlo. Krajný bek Barcelony prihral pred pokutové územie, odkiaľ si LUIS SUÁREZ loptu krásne potiahol cez Boatenga a bol sám pred Neuerom, ktorého prestrelil.

63´ Bayern dal gól! Alphonso Davies sa cez Semeda dostal z ľavého krídla do šestnástky ako keby to bol dorastenec. Kanaďan prešiel až do päťky, kde si počkal, potom prihral a JOSHUA KIMMICH nemohol netrafiť úplne odkrytú bránku.

68´ Ďalšia obrovská chyba v rozohrávke Barcelony. Loptu získal Thomas Müller, prihral pod seba a Kingsley Coman mal prázdnu bránku. Prvým dotykom na ihrisku vystrelil, Jordi Alba obetavo zrazil loptu na roh.

69´ Nízky center nezakončil Thomas Müller, ale dostal sa k odrazenej lopte. Poslal loptu pred bránku, odkiaľ ju Marc-André ter Stegen boxoval pred seba a Serge Gnabry mal veľkú šancu. Tvrdou ranou krajana v bránke Barcelony neprepálil.

82´ Bayern dal gól! Pre bavorský tím je to dnes už exhibícia a do streleckej listiny sa zapisuje aj ROBERT LEWANDOWSKI, ktorý dnes ešte ter Stegena neprekonal, ale nakoniec sa dočkal.

86´ Bayern dal gól! Thomas Müller si na hranici pokutového územia počkal na pohyby spoluhráčov. Najlepšie sa mu javil PHILIPPE COUTINHO a aj keď ten zle prebral loptu, tak v sklze ju zasiahol ako prvý a poslal k žrdi.

89´ Bayern dal gól! PHILIPPE COUTINHO sa druhého presného zásahu aj dočkal a Barcelona môže byť rada, že sa nebude hrať už dlho, pretože by dostala minimálne desať gólov. Center sprava poslal do päťky jeden z hráčov Bayernu, Semedo loptu minul a Brazílčan si zblízka poradil.

zdroj: yahoo.com

"Teraz sa bude hovoriť o tom, či zostanem v klube alebo odídem. Musíme sa postaviť pred zrkadlo a reflektovať po tak ponižujúcej a bolestivej prehre. Viem, že ide o prehru najväčšieho kalibru. Musíme preanalyzovať to, čo sa stalo. Som si vedomý, že niečo také veľmi zdiskredituje trénera, ale teraz to nie je dôležité. Prehrali sme s veľmi dobrým mužstvom. Až na prvé minúty kompletne dominovali v zápase. Cítime ohromnú frustráciu, ale je potrebné prijímať správne rozhodnutia s prihliadnutím na budúcnosť. Sme veľmi ranení. Je to veľmi smutné, že sme inkasovali až toľko gólov. Mužstvo vyzeralo ubité pod náporom útokov Bayernu. Začali sme dobre, ale potom súper dominoval. Spôsob, akým sa tento zápas rozhodol, bol pre nás výnimočne zlý. Nemyslím na budúcnosť, v súčasnosti sa sústredím na túto prehru, čo znamená pre fanúšikov a klub. Sme veľmi frustrovaní, rovnako ako fanúšikovia. Ako profesionáli cítime to isté. Je potrebné myslieť na budúcnosť, aby sme sa stali lepšími. Musíme zlepšiť náš imidž."

BAYERN MNÍCHOV – Hans Flick

beinsportsjpg

zdroj: beinsports.com

"Odohrali sme úžasný zápas. Sme spokojní a veľmi šťastní. To ste cítili v šatni. Ale stále nám zostávajú odohrať ďalšie zápasy a v každom z nich sa môže stať všetko. Teraz sa musíme sústrediť na budúcnosť, ale sme veľmi spokojní s výkonom, ktorí sme predviedli. Od zajtra už musíme dobíjať batérie na semifinále. Musíme pracovať, aby sme sa dostali tam, kde chceme byť. To, čo sa dnes stalo, bolo pôsobivé a je to signál, ktorý sme vyslali iným klubom. Máme veľmi skúsených hráčov. Musíme sa sústrediť na nasledujúci zápas. Teraz nás čaká analýza toho, čo sa stalo a pripraviť sa najlepším možným spôsobom. Vieme však, že nasledujúci súper bude veľmi ťažký. Dobre sme hrali v presingu a získavali sme lopty. Chalani to robili dokonale. Musíme analyzovať zápas, aby sme zistili, čo je potrebné zlepšiť."

zdroj: sport.sk, as.com, marca.com