FC Barcelona vs. CD Leganés: hodnotenie hráčov

 

Dovolím si začať citovaním môjho obľúbeného komentátora Rya Hudsona:

„Spolupráca Alba – Messi je ako spolupráca Lennon – McCartney!


15153430654399jpg

Alba & Messi, zdroj: marca.com

 

Včera neskoro večer som videl veľmi zaujímavý, nesmierne baviaci a aj neuveriteľne poučný zápas. Ultradefenzívne naladený hostia a hostiteľ bez najlepšieho hráča?

Hostia neprekvapili ani náhodou, čakal som to od nich.


Ale Barca bez Messiho v základnej zostave?


Valverde prekvapil.

Samozrejme, že takýto krok má v neuveriteľne nahustenom programe svoje opodstatnenie a každá ušetrená minútka pre najvyťaženejších hráčov je výborným počinom. Ale aj tak je to odvaha.


Ernesto-Valverde-3-3jpg

Valverde, zdroj: sport360.com


Lenže, a vo včerajšom zápase sa to znovu ukázalo:

Barca bez Messiho nehráva zle.


Naopak, kolektívne poňatie je oveľa vyššie, nečaká sa na situácie vytvorené geniálnym futbalistom. Výkon je viac skupinový, hráči hrajú oveľa kompaktnejšie. Porazili sme tak Real Madrid a aj včera Barca dominovala v podstate absolútne.

Držanie lopty na úrovni 70% pri pomere striel 12:3 dáva úplne jasnú odpoveď na otázku o vládcovi tohto merania síl.

Barcelona totálne dominovala v hre a napriek nechutnému spomaľovaniu hry súperom, napriek obrovskému množstvu faulov a napriek obrovskej defenzívnej snahe Leganés-u sa dokázala presadiť aj gólovo, aj čo sa týka vypracovania si šancí na zakončenie.

To, že súper vyrovnal z ojedinelej akcie po bleskovom protiútoku z jedinej naozaj nebezpečnej situácie? To sa jednoducho stáva. 100% efektivita.


1_FC-Barcelona-v-CD-Leganes-La-Ligajpg

FC Barcelona, zdroj: dailymirror.com.uk


No a vtedy nastal moment, keď aj dovtedy veľmi slušným výkonom prezentovaná sa FC Barcelona dokázala príchodom génia ešte viac zakúriť pod aj dovtedy vriacim kotlom a upiecť protivníka v pekelnom ohni spolupráce Alba – Messi.

Môj poznatok:

Barcelona bez Messiho hrá výborne a dokáže vyhrávať.

Ale musí hrať na 120%.

Barcelona s Messim hrá výborne a dokáže vyhrávať.

Ale stačí hrať na 70%.

Zvyšok urobí Messi...


promo344453045jpeg

Messi, zdroj: sport.net

 

Tabuľka La Ligy ostala bez výraznejšej zmeny, Barcelona vedie o 5 bodov pred Atleticom a o 10 bodov pred arcirivalom Realom.

Jeden detail som si ale všimol, máme nastrieľaných skoro dvojnásobok gólov, ako naši prenasledovatelia.

FCB 5630 RM a ATM.

To sa mi páči a s netrpezlivosťou budem očakávať deň prelomenia tejto zaujímavej štatistiky. Bude to už v nasledujúcom kole? 

Pozriem sa teraz na výkony hráčov a trénera:

 

Ter Stegen: 9

Mrzí ma ten jeden nepodarený inkasovaný gól po ojedinelej, v podstate jedinej nebezpečnej situácii v našom pokutovom území. Žiaľ, naša útočná hra prináša aj takéto momenty a vtedy snaha brankára a jeho výkon vyzerá divne. Súper vystrelí dokopy za celý zápas trikrát, z toho jednu úbohú slabučkú strelu, ktorú brankár chytí nohou a jednu hneď gólovú zo štyroch metrov... Pretože rozohrávka u Ter Stegena bola včera v podstate na 100% presná, jeden pas na Albu skončil mimo ihriska, ostatné úplne presne tam, kde brankár chcel. Neskutočne pomáhal svojou technikou a chladnokrvnosťou pri vykombinovaní sa z presingu súpera a aj v tých najťažších pozíciách bol absolútne presný.

 

Roberto: 7

Prekvapujúco dobre sa pohyboval a veľmi slušne bol zapojený do kombinácií. Časté nábehy za obranu a dostatočné agresívne napádanie súpera pomáhalo v eliminovaní snahy o protiútoky už na polovici plochy. Zodpovedný výkon snáď naznačujúci zlepšenie formy tohto stále mladého odchovanca.

 

Vermaelen: 8

Ak nie je práve zranený, je to jednoducho svetový obranca. Aj v tomto zápase potvrdil absolútnu extratriedu. Perfektný vo vzduchu, rýchly a pozične s vynikajúcim prehľadom hrajúci stopér dokázal skoro bez faulovania kontrolovať svoje územie. Inkasovaný gól pripisujem skôr náhode, ako chybe, to sa jednoducho stáva. Niekoľko jeho sklzov, či zákrokov na hrane pri situáciách vyskytujúcich sa pri našej vysoko hrajúcej obrane bolo až skvostných. Večná škoda jeho zdravotných patálií...

 

imagejpeg

Vermaelen, zdroj: everythingbarca.com


Piqué: 9

Dominantný prvok našej včerajšej zostavy. V obrannej činnosti si 70 minút robil v podstate to, čo si zaumienil. Súper si jednoducho ani nečuchol, len bezmocne narážal na stenu, či priam vysoký múr postavený našim špičkovým obrancom. Piqué znovu dokázal svoje nesmierne majstrovstvo a napriek dvom-trom drobným chybičkám podal vynikajúci výkon podporený skvelým vyvezením lopty pred našim prvým gólom. Skvele!

 

Alba: 8

Veľmi slušné naštartovanie sa po príchode Messiho. To sú tak zohraní parťáci, že je až úsmevné pozerať na neschopnosť súperovej obrany reagovať na toľkokrát opakovanú situáciu s prenesením hry od Messiho na Albu a s Albovou prihrávkou na Messiho nachádzajúceho sa presne v podstatný moment na to správnom mieste. Je to rýchlosťou, že to nedokáže súper ubrániť? Vyššiu známku Albovi nedám pre jeho nervozitu a podráždené reakcie.  

 

Aleñá: 8

Odchovanec La Masie ukázal obrovský akčný rádius počas celého svojho pobytu v zápase. Predviedol neskutočný ťah na bránu. Hral dostatočne dôrazne a tvrdo v súbojoch, čo pre mňa osobne bolo celkom prekvapivé. Kolmosť jeho hry a okamžité presmerovanie pohybu po zisku lopty smerom k súperovej bráne ma bavilo a tešilo zároveň. Aleñá je obrovským prísľubom do budúcnosti. Veľa behal, bol neustále v ponuke na prihrávku, slušne a presne kombinoval. Úplne dokonale v prehustenom priestore nevychádzala finálna fáza, ale to príde. 


1055802944jpg0jpg

Aleñá, zdroj: barcablaugranes.com

 

Busquets: 7

V totálne pokojnom móde, bez potreby nejako extra mrhať silami si jemný technik odohral svoje predstavenie v pomerne vysokom štýle. V súbojoch dominantne odoberal loptu za loptou využívajúc neskutočnú schopnosť byť v správny moment pri súperovi preberajúcom loptu a buď ho priamo o ňu obral, alebo predskočením rovno založil protiútok. Pokojné riešenie komplikovaných situácií s chladnou hlavou pri presingu súpera bolo aj včera hlavnou črtou výkonu mašiny menom Busquets.

 

Arthur: 10

Mňam. To bolo jednoducho krásne. Presné. Rýchle. Ukážková hra behavého záložníka hodného obliekať si dres FC Barcelona.

Non-stop pohyb.

Non-stop kombinačná ponuková činnosť.

Non-stop preväzovanie hry krátkymi prihrávkami a bleskovými výmenami lopty.

Všetko v pohybe.

Všetko presne.

Bezchybný výkon a rovnaké konštatovanie, ako pri Aleñá:

„Toto je naša budúcnosť!!!“


1017236862jpg0jpg

Arthur, zdroj: barcablaugranes.com

 

Coutinho: 6

Nepáčil sa mi. Na môj vkus málo behal. Pripadal mi doslova stratený. Pritom priestoru mal k dispozícii po prvom góle dostatok. Naša ľavá strana bolo pre naše útočenie otvorená dostatočne. Hral bez nasadenia a pripadal mi bez energie. Stále však trvám na tom, že s príchodom tepla pôjdu jeho výkony úplne na vrchol možností a presne v ten pravý moment, v tých rozhodujúcich fázach sezóny, bude ťahať Barcelonu herne a aj gólovo.

 

Suárez: 6

Som v rozpakoch. Štatistickým pohľadom to bolo v poriadku. Strelil obligátny gól. Lenže okrem toho niekoľko pobytov v ofsajde a obrovské množstvo nepresností vo finálnej fáze. Zabrzdil 5-6 slušne rozbehnutých protiútokov v prečíslení. Zakončenia nepresné, kombinácia nepresná. Nesústredený výkon okorenený trochu smiešnym pokusom o pokutový kop. Ale je to Suárez, keď bude treba, nastrieľa znova hetrik.

 

Dembélé: 10

Atletické preteky v behu na 40 metrov včera s prehľadom a obrovským náskokom vyhral.

Atletické preteky v behu na 60 metrov včera s prehľadom a obrovským náskokom vyhral.

Atletické preteky v behu na 20 metrov včera s prehľadom a obrovským náskokom vyhral.

Beh pomedzi kužele včera takisto vyhral.

Aj v súťaži proti dvom kužeľom, aj v súťaži proti piatim kužeľom.

Dembélé si včera hral svoj zápas.

Robil si so súperom to, čo chcel. Keď chcel súpera posadiť na zadok, tak ho na zadok posadil. Keď mu chcel dať jasle, tak mu tie jasle jednoducho dal.

Hral úžasne.

Zrejme najlepší výkon v Barcelonskom drese. A ešte aj v ňom som videl obrovské rezervy. Finálna prihrávka bude v jeho podaní ešte lepšia a presnejšia. Zakončenie ešte sústredenejšie. A včera konečne presvedčil aj fanúšikov na Camp Nou.

Chorál s názvom Ousmane Dembélé je na svete, spieval sa desať minút v kuse a stane sa hitom.

Zaslúžene.


sssjpg

Dembélé, zdroj: irishmirror.com


Rakitič: 8

Ha! Potrebujeme kľud v hre? Zavoláme Rakitiča.

Potrebujeme podržať loptu pri náskoku? Zavoláme Rakitiča.

Potrebujeme trochu zahustiť priestor? Zavoláme Rakitiča.

Včera si Ivan tú polhodinku užil. Krásne zamotal obranu súpera na našom ľavom krídle. Strela po odrazenom centri letela tesne vedľa brány. Ak by ju trafila, leteli by spolu až na tribúnu.

Dynamit v nohe, pokoj v hlave a ochota drieť? Rakitič.

 

Malcom: 6

Málo. Nie času, ale toho predvedeného. Stále sa nevie naštartovať. Hráva málo a ak dostane šancu, musí okamžite ukázať niečo extra. Niečo svetové. A zatiaľ veru nebolo k dispozícii skoro nič. Uvidím, budem sledovať.

 

Messi: 10

Nie je na svete žiadny iný hráč takéhoto rangu.

Nie je.

Messi znovu iba chodil po trávičke a občas trochu pobehol. Aby sa nepovedalo.

Občas si nechal prihrať loptu a potom ju aj on posunul ďalej.

V pokoji, v kľude, bez námahy. Snáď sa ani nespotil, bolo pomerne chladno a Messi hral len 30 minút....

Lenže:

Tých 10% času, ktoré zapol na plné obrátky uvoľnili na štadióne stavidlá nakumulovanej energie prejavujúcej sa rachotiacim spevom obrovského chóru –

Méééésíííí, Méééésíííí, Méééésíííí...

Leo za dve akcie roztrhal na márne kúsky sny súpera o akýkoľvek bodový zisk.

Dve akcie, dvakrát Messi, dva góly.

Zhasnúť a spať.


6f484598a74910a6b377cfb3991c087ejpg

Messi, zdroj: pinterest.com

 

Valverde: 10

Zvládol zostavenie základnej zostavy na jednotku. Oddychoval Messi, Rakitič, Vidal, Lenglet. Výborný ťah, čaká nás silná Sevilla v Copa del Rey.

FC Barcelona napriek tomu hrala slušný zápas.

Naordinovaný presing bol výborný a dostatočne účinný a súper sa v podstate do ničoho nedostal.

Nedali sme mu loptu.

Striedanie Messiho a Rakitiča bolo žiadúce, presné a samozrejmé.

 

Priemerná známka tímu: 8


FCB TOP LINE:

Piqué + Dembélé + Arthur + Messi


FCB légia skazy:

Coutinho + Suárez


Hodnotenie zápasu: 7

Betonáreň LEGANÉS sro namiešala špičkový betón s parametrami hodnými Mourinhovej betonárskej školy. Zdržiavanie a neskutočne pomalá rozohrávka pokazila tempo zápasu.

Naopak, svižná hra Barcelony a výborný presing sa mi páčili.


5ac91ec3cde4djpeg

Barca = gól, zdroj: depor.com

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?


Visca el Barca!!!

Peter Maďar

megabarca.sk