FC Barcelona vs. Celta Vigo

hodnotenie hráčov

 

Po náročnom piatku a ešte náročnejšej sobote, keď som sa venoval fyzicky a ešte viac mentálne účasti nami sledovaných hráčov bedmintonu na veľkom medzinárodnom turnaji FZ FORZA SLOVAK YOUTH U15 v Trenčíne (viac tu), s obrovským očakávaním a chuťou po zmene výkonov sadol som si pred obrazovku.

Možno mojou únavou som aj ja prispel trochu k pomalšiemu začiatku v prejave našich hráčov, možno sa len výkonnostné motory potrebovali viac zahriať. Pretože úvod bol veru dosť rozpačitý a neukázal nič nové v porovnaní s predchádzajúcimi stretnutiami.

Slabší pohyb a nič-moc nasadenie sa ale pomaly s plynutím času premenilo na celkom slušné divadlo v zaplnenom hľadisku Barcelonského Camp Nou.


barcablaugranes comjpg

zdroj: barcablaugranes.com


Hlavnou hviezdou bol podľa očakávania najlepší bavič, herec a génius v jednom.

Výkon Messiho opäť dvíhal zo stoličiek a dlhotrvajúci potlesk postojačky som dokonca predviedol aj ja doma. Tromi gólmi zo štandardných situácií roztrhal akúkoľvek snahu až po uši do boja o záchranu namočenej Celty.  

Vyjadril sa k nemu aj tréner hostí Óscar García:

Môžete kontrovať priebeh zápasu a jedna jeho akcia rozhodne o výsledku. Jeho nemôžeme ukontrolovať. Pri priamych kopoch má veľmi vysokú úspešnosť a faulom v tomto priestore sa nedá vyhnúť. Bez Messiho by tento zápas vyzeral úplne inak, dokonca by sme mali šancu aj vyhrať. Jeho prítomnosť má však vplyv na všetko - spôsob bránenia, prechod do útoku... Aj napriek tomu sme ho dobre kontrolovali, no štandardné situácie - tým sa zabrániť nedá."


eveningstandard comjpg zdroj: eveningstandard.com


Viac o Messiho výkone v hodnotení jednotlivcov.

 

Ako vyzeral zápas podľa štatistík:

 

fc vs celta statspng

zdroj: sport.sk

 

Ako vyzeral zápas v podaní jednotlivých hráčov?

 

Základná zostava:

 

Ter Stegen: 6

Počas sobotňajšieho večera ma brankár až tak nepresvedčil. Posťahoval síce nebezpečné centre a bezpečne pár krát vybehol proti lopte, ale mám silný pocit laika, že pri góle súpera sa dal nachytať na hruškách. Asi aj on, rovnako ako ja, čakal strelu od Aspasa. Strieľal však iný futbalista a nečakaná strela skončila v sieti. Neskorá reakcia brankára bola viditeľná. Nebýva to zvykom, ale občas sa to stáva.

 

Semedo: 6

Rozpačitý úvod a následné, pomerne rýchle zranenie, ukončilo pobyt hráča na ihrisku. Škoda, pravých obrancov nemáme...

 

Piqué: 7

Zlepšený a oveľa viac sústredený prejav v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi. Smerom dozadu po slabšom úvode zatvorená cesta. Nebezpečné centre s prehľadom dokázal odvrátiť. Niekoľko krát si pomohol (poučenie po minulo zápasovej chybe?) jednoduchým prerušením akcie odkopom lopty za autovú čiaru umožňujúc tak skonsolidovanie tímu. Citeľne mi chýbalo jeho vyvážanie lopty, registroval som ho len jeden krát pred koncom zápasu. Ale je možné, že to bol pokyn trénera. Taký mierne lepší priemer.

 

Umtiti: 8

Zaujímavý výkon po návrate do základnej zostavy. BIG SAM ukázal dostatočnú tvrdosť pri hre telom. Bol súbojovo odolný presne tak, ako to predvádzal po svojom príchode. Sústredená rozohrávka bez zbytočných pokusov o nemožné. Svoju stranu si v pohode postrážil, fungovala spolupráca s kolegami v celej obrane, ofsajdová pasca klapla niekoľko krát úplne presne. Dobrý výkon.

 

Firpo: 8

Prekvapujúco dobrý a presvedčivý výkon. Napriek svojej vyššej postave a stavbe tela rýchly a technicky zdatný. Určite potvrdil ambície byť rovnocennou náhradou, či konkurentom príliš často hrajúcemu Albovi. Výborný hráč do rotácie, vôbec sme na tejto strane obrany netrpeli. Aktívna hra dopredu priniesla pokutový kop a dôležitý úvodný gól. Za mňa v poriadku.

 

De Jong: 8

Pokračujúci vysoký štandard. Dominantná postava stredu ihriska. Pohyblivosť a sila v osobných súbojoch. V rámci tímu najviac získaných lôpt v priamych kontaktoch so súperom. Striedanie krátkych prihrávok s pokusmi o dlhý pas preložené vyvezením lopty cez dvoch-troch protihráčov zrýchlením pohybu začína byť vyslovene značkovou záležitosťou.  


Roberto: 7

Hráč sa vyslovene ľahko pohyboval. V strede začal dynamicky a veľmi umne. Po prechode do obrany na miesto zraneného spoluhráča si takisto počínal dostatočne pozorne. Dokázal s prehľadom potiahnuť loptu po čiare a aj smerom do ihriska, v kombinácii so spoluhráčmi kontroloval priebeh hry. Jeho prejav bol nesmierne upokojujúci, vyžaroval vyslovene istotu. Pozitívna zmena, mňa v tomto zápase svojou prácou absolútne presvedčil.


mediotiempo comjpg zdroj: mediotiempo.com


Arthur: 8

Celkom mu pobyt na lavičke pomohol, čo poviete? Ak mal byť výchovným prvkom, podarilo sa. Výborná pozičná hra vytvárala prevahu v strede plochy. Hra bez zbytočných verbálnych a teatrálnych prejavov. Takto by to malo v podaní hráča byť stále. Mnoho nabehaného, podržanie lopty v pravý moment, vtedy, keď sa to hodí. Výborný návrat do zostavy.  

 

Griezmann: 7

Trápenie smerom dopredu pokračuje, svoju sto percentnú šancu nepremenil. Škoda, známka by bola určite vyššia. Práca na hrote náročná, plná pohybu a odťahovania súperových obrancov. Extrémne pracovitý výkon smerom dozadu, 5-6 krát sa pohyboval vo vlastnom pokutovom území. Veľa čiernej roboty, ťažko viditeľnej, ľahko kritizovateľnej. V pravý čas určite zaberie aj gólovo.

 

Fati: 6

Ďalšie herné minúty pre super talent. Skúsenosti nabrané v takomto zápase určite ukázali hráčovi spôsob, akým sa musí uberať jeho vývoj. Už je známa jeho kvalita a tak aj tento krát si súper poradil rýchlym zdvojením a vytláčaním smerom ku čiare. Nemožnosť dostať sa do súboja jeden-jeden bez nutnosti fyzického kontaktu vypojila silné stránky mladíka. Fyzický fond bol, samozrejme, na strane dospelých hostí. Dieťa v našom drese sa výraznejšie nepresadilo. Musel by hrať ešte rýchlejšie, s prebratím lopty do pohybu, do priestoru. Je výborný, príde to vekom.

 

Messi: 10

Aj tento krát jednoznačne: ONE MAN SHOW.

Hetrik zo štandardných situácií. Góly s priamych kopov vyzerali úplne identicky.

Chvíľu som dokonca premýšľal, či sa pozerám na opakovaný záber, alebo nie.

Perfektne zahrané, dokonale kopnuté.

Okrem toho, samozrejme, výborná prihrávka do super šance spoluhráčovi Griezmannovi a niekoľko iných zakončení. Na svoje pomery aktívne napádal, pomerne veľa behal a ponúkal sa do kombinácie. V pravý moment dokázal hru upokojiť a spomaliť, aby následne bleskurýchlym spôsobom zmenil jej rytmus a spôsobil paniku v súperových šíkoch.

Perfektný výkon.


deccanchronicle comjpeg

zdroj: deccanchronicle.com

 

Striedajúci hráči:

 

Dembélé: 8

U mňa má vysokú známku. Jednoznačne ma pobavil svojou neuveriteľnou ľahkosťou. Práca s loptou v tomto zápase bola lahôdková, ako dobre pripravená treska v majonéze. Chutila, ulahodila, nakŕmila. Hráč mi znovu po dlhšej dobe ukázal svoj obrovský potenciál. Takú zasekávačku má málokto na svete. Strele po bleskovej kľučke chýbalo pár centimetrov a skončila by v hornom rohu brány.  

 

Busquets: 8

Príchod ikony okamžite zmenil nastavenie zápasu. Hneď na nastala rovnováha medzi obranou a útokom. Akcie boli z ničoho-nič ucelenejšie a menej kostrbaté. Učesal to, ako skúsený kaderník a účes tak po príprave od spolupracovníkov dostal finálnu podobu. Dirigoval tempo a pohyb, kombinoval so zvyšnou dvojicou v strede poľa. Nevyhol sa drobným zaváhaniam, ale dokázal to vyvážiť chirurgicky presným riešením gólovej situácie, keď so sebe blízkym povestným chladne matematickým spôsobom bleskovo analyzoval situáciu a s prehľadom umiestnil loptu do miesta, kde brankár nemal ani najmenšiu šancu zasiahnuť. Mne sa výkon, bez ohľadu na kvalitu súpera, páčil.


sportskeeda comjpg

zdroj: sportskeeda.com

 

Suárez: 6

Hral málo a napriek tomu ukázal svoju silu. Dokázal sa individuálne skvele uvoľniť a zakončiť, hoci nie gólovo. Dôležité minúty po ľahkom zranení.

 

Tréner:


Valverde: 9

Niet mu čo vytknúť. Je ho, naopak, za čo pochváliť. Výborne poskladaná úvodná zostava, dobre načasované zmeny, hoci jedna bola vynútená. Mladý Fati dostal ďalšie minúty, zahral si Firpo. Opakujem, ale ak ide prehra za trénerom, musí za ním ísť aj výhra.


Vyjadrenie trénera:

Po prehre sa víťazstvo hodí, najmä v klube, ako je ten náš. Za nami je bolestná prehra a dnes sme boli schopní vyhrať. Na začiatku sme nehrali vo veľmi vysokom tempe, ale neskôr, v druhom polčase, sa nám darilo lepšie. Celta využívala vysoký presing už za čias Escribu, no tentoraz zahrala na troch stopérov. Strážili si našich útočníkov ruka v ruke. Museli sme neustále vyvíjať tlak, pretože takýmto spôsobom proti nám hrali aj predtým.“

„Okrem toho, že strelil tri góly, sa Leo aktívne zapájal do hry. Čítal ju a presne vedel, kedy mužstvo nehralo plynule. Vycítil, že nám niečo chýbalo. Vtedy dokázal vytvoriť vhodné podmienky na odblokovanie tejto situácie.“


fcbarcelona comJPG

zdroj: fcbarcelona.com

 

Priemerná známka tímu: 7,5

 

FCB TOP LINE:

Messi, Busquets


FCB légia skazy:

-

 

Hodnotenie zápasu: 7


Pekná návšteva videla možno to isté, čo aj ja. Zrejme na výsledok zameraný výkon s pozorným bránením a trpezlivou prácou smerom dopredu. Veľmi precízne vypĺňanie dier medzi líniami a aj v rámci nich medzi jednotlivými hráčmi prinieslo dominanciu na hracej ploche. Individuálne kvality hráčov priniesli aj nadstavbu v podobe nádherných gólov.

Bez strachu o víťazstvo a v pokojnom tempe sa zrodila ľahká presvedčivá výhra okorenená vynikajúcim výkonom domáceho kapitána.

Za pozornosť určite stojí aj spomenutie slušnej hry v podaní slovenského reprezentanta Stanislava Lobotku v bledomodrom drese. Zápas sa mi páčil a spať som išiel veru spokojne sa usmievajúc.

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?


Peter Maďar

megabarca.sk