FC Barcelona vs. Granada CF

hodnotenie hráčov

 

Prvý zápas pod vedením nového trénera je za nami a ja hneď na úvod musím skonštatovať, že som bol svedkom oveľa sviežejšieho prejavu nášho tímu.

Iste, efektivita pokrivkávala.

Lenže v predchádzajúcich zápasoch možno práve ona zakrývala nedostatočné tempo a intenzitu hry. Kvalita presingu, či držanie lopty v medzihre bola pretretá ružovou farbou nastrieľaných gólov. V žiadnom prípade nehaním predchádzajúce zápasy. Boli také, aké si hráči za svoje výkony zaslúžili. Niekedy lepšie, niekedy horšie.


barcablaugranes comjpg

zdroj: barcablaugranes.com


Ale včera večer zavial nad Camp Nou čerstvý vietor.

Bolo to dokonca a doslova vidieť aj priamo na ploche, keď vlajočky na rohových tyčiach a fanúškovské zástavy viali počas celého priebehu.

Že by to bol práve ten povestný vietor prinášajúci opäť atraktívnejší prejav?

Zamietla nová metla dobre?

Ako je možné, že tí istí hráči zrazu začali behať?

Rýchla výmena lôpt v dokonalých trojuholníkoch, ponuková činnosť o 50% vyššia ako doteraz, viac pohybu – oveľa viac pohybu.

Je to len práca trénera, alebo jednoducho hráči vystúpili zo svojej komfortnej zóny?

Zo svojho teplúčka a pohodlia?

Aký bol na to dôvod?

Naozaj to povestné vyvetranie pomocou silného prievanu, ktorý vytiahol Valverdeho a vtiahol Setiéna?

Je ťažko hodnotiť po jednom zápase, ale zmenu som videl a cítil. Bolo to odvážnejšie, živšie, pohyblivejšie. Opatrná spokojnosť.


zimbio 2jpgzdroj: zimbio.com


V zápase sme dominovali totálnym spôsobom. Také držanie lopty sme nemali už veľmi dávno.

Proti zatiahnutej obrane hostí bolo ťažké presadiť sa.

Ale to, ako sme ich priklincovali do vlastného pokutového územia, sa vidí málokedy. To bolo výborné.

Okamžité napádanie prinášalo okamžitý zisk lopty a opätovné búšenie do súpera. To bolo tiež výborné.

V obrane si obaja stopéri strážili svoje priestory, pričom Umtiti bol neuveriteľne dominantným hráčom. Viac sme využívali ľavú stranu s nabiehajúcim Albom, pričom Roberto na opačnej strane sa zaťahoval až na úroveň stopérskej dvojice držiac tým dostatočnú obrannú šírku.

Opatrnosť? Nevyhnutnosť pri našej citlivosti na protiútoky?

Dve súperove strely prešli až ku bráne a jedna veru mohla skončiť aj dnu. Inak nič a obrana teda v poriadku. Útočná činnosť trpela určite neprítomnosťou zraneného Suáreza. K poriadnemu zakončeniu sa dostal len Messi, ktorého strely tesne míňali konštrukciu brány a Fati s Griezmannom. To ale nebezpečné nebolo. Výborne zahrala záložná formácia, pričom Busquets bol úplne jednoznačne najlepším hráčom zápasu. Urobil len jednu chybičku, prehral jediný súboj. Viac v individuálnom hodnotení.

 

Ako dopadol posledný jesenný zápas z pohľadu štatistík?


Screenshot_2020-01-20 la liga - Hada Googlompng

 

A ako si počínali v zápase jednotlivci?

 

Základná zostava:

 

Ter Stegen: 7

Nuž, povedzme si to na rovinu – jedna jediná strela na bránu. Skončila na tyči. Inak nič, dokonca ani potreba rozohrávky nebola potrebná na tak vysokej úrovni, ako v doterajšom priebehu sezóny. Brankár sa určite nudil.

 

Roberto: 6

Kto chce psa biť, palicu si nájde. Ak by som vyslovene chcel hráčovi ublížiť, tak by som mu vyčítal slabé zapájanie sa do útočnej činnosti. Lenže nechcem. Umrela mu maminka (a na rovnakú chorobu, ako tá moja). To je prvý dôvod. Druhým je fakt, že jeho zaťahovanie sa k stopérom bolo určite taktickým zámerom a aspoň opticky rozšírilo našu obrannú líniu. Pretože inokedy po vybehnutí obidvoch krajov ostali na bránenie len dvaja hráči. Takže toto bolo tak trochu v intenciách safety first.  

 

Umtiti: 9

Najtvrdší hráč na ihrisku. Vynikajúco čítal hru a reagoval na súperove pokusy o protiútok veľmi ďaleko od našej brány. Predskakoval súperov, prípadne ich vytláčal preč k čiare. Využíval svoje fyzické parametre, vyhrával hlavičkové súboje. Takto to má vyzerať vždy.


tribuna comjpg

zdroj: tribuna.com


Piqué: 8

Sústredený na sto percent. Tvrdo pracoval a zatvoril v spolupráci so svojim stopérskym kolegom cestu pred našu bránu. Rovnako dobre čítal hru a dokázal pozične vytláčať nebezpečenstvo preč. Veľmi zodpovedný prístup.

 

Alba: 8

Pokračuje v zlepšených výkonoch. Niekoľkokrát sa dostal k centrom po zemi na nabiehajúceho kapitána. Ten pri lepšej efektivite mohol určite streliť gól práve po prihrávke ľavého obrancu. Alba mal zjavne ofenzívnejšie úlohy v porovnaní s Robertom.  

 

Rakitič: 4

Zápas mu príliš nevyšiel. Nedokázal sa zapájať do kombinácie a ani do súbojov neprichádzal včas. Jedna pomerne nebezpečná strela nezachránila jeho predstavenie. Také nemastné-neslané potulovanie sa po hracej ploche.

 

Vidal: 8

Tvrdá práca. Tentokrát kondične vydržal skoro celý zápas, neodišiel v 70 minúte. Výborne napádal súperovu rozohrávku a stíhal sa okamžite ponúkať aj do kombinácie po zisku lopty. Asistencia na rozhodujúci moment zápasu bola krásnou ukážkou hráčovho prehľadu. Od vyššej známky ho delí len príliš vysoký počet faulov.

 

Busquets: 10

Jeden súboj síce prehral, ale inak to bol vyslovene jeho zápas. V stred ihriska si robil to, čo chcel a vtedy, keď chcel. Vodil si protihráčov ako cvičené medvede. Protipohybové kľučky, klamanie telom, okamžité zmeny rytmu hry. Prihrávka za prihrávkou. Skvelý výkon. Skvelý prehľad. Skvelý Busquets.


barcauniversal comjpg

zdroj: barcauniversal.com


Griezmann: 7

Excelentná defenzíva. Neuveriteľný návrat do obrany, okamžité prepnutie po strate lopty. Najlepší „napádač“ v našom drese. Tým dokáže aspoň trochu ospravedlniť slabšie výkony v útočnej fáze. Ešte stále tam chýba, a videl som to aj v tomto zápase, súhra so spoluhráčmi. Nabiehal vtedy, keď mal naraziť a narážal vtedy, keď mal nabiehať. Ak skĺbi obe činnosti do rovnakej úrovne, bude to naša obrovská zbraň.  


barcablaugranes com 2jpg

 zdroj: barcablaugranes.com


Fati: 6

Hm, je to hráč do základu, alebo nie je? Asi ešte nie. Naskočil síce veľmi dobre a dostal sa k nebezpečnému zakončeniu, vyšlo mu niekoľko (2-3) únikov, ale potom sa vytratil. Viac by mi asi pasovalo jeho nasadzovanie od 60-65 minúty.

 

Messi: 8

Rozhodol zápas a snahu mu určite uprieť nemožno. Ale občas práve tú snahu prehnal a zbytočne stratil loptu. Súboje proti piatim hráčom sú veľmi ťažko hrateľné a práve vtedy sa žiadala skôr prihrávka na lepšie postaveného spoluhráča (Griezmann + Fati). Škoda nesprávne nastavených mieridiel, strela po Albovej prihrávke a aspoň jeden priamy kop mali skončiť v bráne. 3-0 by vyznelo v konečnom dôsledku oveľa lepšie a hetrik predsa nikdy nie je na zahodenie.


beinsports comJPG

zdroj: beinsports.com


Striedajúci hráči:

 

Puig: 8

Rozhodovanie medzi známkami 7 a 8 vyhral to vyššie číslo. Za snahu, za nasadenie. Za to, že hoci v súbojoch od protihráčov odlietaval ako handrová bábika, okamžite vstav a ruval sa ďalej. Práve on bojovnosťou získal loptu vo fyzicky náročnom súboji (!!!) pre gólovou akciou. Zbytočný faul pre pokutovým územím pri defenzívnej prácu ide jednoznačne na vrub neskúsenosti a prílišného (ale vhodného a potešiteľného) nadšenia. Obrovský prísľub do budúcnosti. Len čo s tou jeho váhou?


zimbio comjpg

zdroj: zimbio.com


Pérez: -

Príliš krátky čas na hodnotenie, do hry sa príliš nedostal.

 

Arthur: -

Príliš krátky čas na hodnotenie, do hry sa príliš nedostal.

 

Tréner:

 

Setién: 10

A dám mu desať. Verím, že nie posledný krát. Desať za základnú zostavu. Za odvahu poslať do hry za nerozhodnutého stavu mladučký talent. Za prinútenie hráčov jazdiť a presovať celý zápas. Za prinútenie hráčov hrať bago nie na tréningu, ale počas zápasu. Za víťaznú premiéru.


fussboll dejpg

zdroj: fussboll.de

Vyjadrenie trénera:

"Myslím si, že mužstvo si zaslúži dobrú známku. V prvom polčase nám chýbala efektivita. Granada dobre bránila, nemali sme to jednoduché. Okrem toho to nebol pekný deň - veľmi fúkalo, trávnik bol suchý, čo spomalilo hru. Som spokojný, pretože súper vystrelil raz v prvom polčase a raz v tom druhom - žrď, po našej strate. Myslím si, že veľa vecí sme robili dobre. Dúfam, že naša hra bude čoraz plynulejšia a že budeme viac efektívni pri streľbe na bránu. Nie je to jednoduché, keď sa súper zatiahne. Je potrebné hľadať riešenia a to tak, aby sme mu mohli ublížiť. Niekedy na kratšie, niekedy na dlhšie. Ansu a Antoine mali hľadať priestor za chrbtom stopérov, ale nedarilo sa im to veľmi často. Chceme hrať dobre. Máme 4 či 5 dôležitých predpokladov, ktoré by sme mali udržať po celý zápas. Myslím si, že dnes sa nám to podarilo. Predovšetkým aktivita po strate, to nám išlo dobre."

 

Priemerná známka tímu: 7,8

 

FCB TOP LINE:

Busquets, Vidal, Umtiti


FCB légia skazy:

Rakitič

 

Hodnotenie zápasu: 8

Živý a atraktívny prejav našich. Rýchle kombinácie. Tri body. Nula pri inkasovaných góloch. Výborná atmosféra na Camp Nou. To boli plusy.

Príliš veľa nervozity na našich kopačkách. Slabá návšteva. Príliš defenzívne zameraný súper (hoci sme ho k tomu prinútili svojou hrou). Slabá produktivita. To boli mínusy.

 

Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?

 

Peter Maďar

megabarca.sk