FC Barcelona vs. Liverpool FC

 hodnotenie hráčov


torontostar comjpg

zdroj: torontostar.com

 

Súboj titanov? Svetoví giganti v jednej aréne?

Messi versus Salah? Valverde versus Klopp?

Piqué versus Van Dijk? Ter Stegen versus Alisson?


beinsport comJPG

zdroj: beinsport.com


Iste, toto všetko priniesol včerajší intenzívny večer na preplnenom Barcelonskom CAMP NOU. Vášeň a emócie domácich, neuveriteľné fyzické nasadenie hostí.

Rozum a skúsenosti na jednej strane, živelnosť a túžbu na strane druhej.

Kto nevidel, jednoducho neuverí.

Lepší súper už veľmi dlho nehral na našom štadióne.


fcbarcelona com1jpg

zdroj: fcbarcelona.com


Fantasticky pripravený FC LIVERPOOL odohral v podstate výborný zápas podložený naozaj priam neskutočným fyzickým fondom a nezlomnou vôľou útočiť a útočiť. Hráči súpera o sebe jednoznačne vedia, kombinácie v rýchlosti využívali vo väčšine prípadov super krídla a to spôsobovalo miernu prevahu na lopte a zrejme aj pocit akejsi dominancie.

Lenže futbal sa hrá na góly a tie včera strieľala len FC BARCELONA.

Valverdeho obrovskou prednosťou je celkom určite správne a na vynikajúcom prečítaní súpera založené určenie taktického zámeru na ten-ktorý zápas. Niekoľko variant robí z nášho tímu ťažko čitateľný rébus. Prekvapujúco nastúpivší Vidal bol jedným z najlepších hráčov, mierne zatiahnutie a nepustenie sa do dostihov s otvorenou hrou hore-dole bolo rozhodujúcim faktorom zápasu.

Stopercentné sústredenie sa na neinkasovanie a naopak maximálna snaha o premenenie hneď prvej šance priniesla presne to, čo všetci chceli.

Dominantné víťazstvo bez inkasovaného gólu.

Takto hrajú veľké mužstvá, takto hrajú šampióni.  


fcbarcelona comJPG

zdroj: fcbarcelona.com


Rozhodnuté ešte určite nie je, ale prvý polčas sme zvládli.

Na ANFIELD nás bude čakať peklo.

Ale zvládneme to. Však?

 

Výsledok zápasu sme uhádli absolútne presne (viac tu) a takisto sa nám podarilo určiť dôvody, prečo tento zápas vyhráme (viac tu). Mimochodom, komentár na FB (viac tu) od jednej z pravidelných čitateliek na nami uvedené dôvody bol nádherný, vtipný a veľmi si ho vážime: ĎAKUJEME!!!

 

Predstavím svoj pohľad na výkony hráčov:  

 

Ter Stegen: 10

V internom súboji s konkurentom v hosťujúcej bráne vyšiel celkom určite ako víťaz. Chytil veľmi nebezpečné strely schované a aj tie otvorené. Súpera prinútil svojim stoickým pokojom smerovať svoje projektily priamo tam, kde práve stál. Vynikajúco rozohrával, to nie je nič nové. Perfektný sústredený výkon, na čistom konte má obrovskú zásluhu.


theindependent com2jpg

zdroj: theindependent.com


Roberto: 8

Súperov vynikajúci krídelník Mané spôsoboval svojou rýchlosťou nášmu hráčovi obrovské problémy. To ale spôsobuje každému obrancovi na svete. Napriek tomu sa po úvodnej polhodinke upokojil a bolo to už oveľa istejšie. Neskutočný výkon ale podal po správnom presunutí do zálohy. Jeho herná inteligencia a vrodená bojovnosť preklopila v spolupráci s ostatnými dominanciu v strede ihriska na našu stranu a to prinieslo oba naše góly. Vystužil a početne doplnil trojicu spoluhráčov.

 

Lenglet: 9

Preťažená obrana odvracala jeden center za druhým. Každý jeden nájazd plieničov z ostrovov hrozil nebezpečenstvom, dôležitá teda bolo celozápasové sústredenie sa na stopercentný výkon. Stopér to dokázal a obrovskou mierou prispel k nule v našej bráne.  

 

Piqué: 10

Jedna chybička, jedno drobné zaváhanie pri pokuse o prelobovanie súpera. Inak jazda prvej triedy, absolútne svetový výkon. Momentálne nebehá po svetových ihriskách v lepšej forme hrajúci stopér. Bol vždy a všade, vyhral hlavičkové súboje aj s „obludami“ v drese súpera, aj súboje s bleskurýchlymi krídlami po zemi. Hádzal sa do striel, vyvážal loptu do bezpečia. Čerešničkou na torte jeho výkonu bol šprint do protiútoku, ktorý on sám víťazným súbojom založil po rohovom kope súpera. V poslednej minúte zápasu, po toľkých súbojoch a takom nasadení v nich? Bravo, fantázia. 


pinterest comjpg

zdroj: marca.com

 

Alba: 9

Geniálnou prihrávkou vyzval spoluhráča na skórovanie a ten ani náhodou ponúknutou pochúťkou nepohrdol. Odjazdený zápas plný ťažkých súbojov so svetovým protihráčom Salahom. Návraty a zase nábehy. Bojovnosť a nasadenie. Obranca ukázal svoju lepšiu tvár, dokonca tú najlepšiu.

 

Semedo: 8

Výborné striedanie v pravý moment. Zápas sa lámal a trojitá výmena-presun na trase Roberto-Coutinho-Semedo pomohla zastaviť rastúci tlak súpera. Obranca svojou rýchlosťou a súbojovou tvrdosťou znepríjemnil situáciu unavenému krídelníkovi v drese The Reds. Niekoľkokrát bezchybne vyviezol loptu, aj keď, zrejme v súlade s pokynmi, do prílišného útočenia sa nehrnul.

 

Busquets: 7

Zápas bol príliš rýchly a tak trochu chaotický, čo mohlo vyhovovať skôr súperovi a nie nášmu na kontrolu a dirigovanie zvyknutému tímu. Tým pádom ani jeden z kapitánov nebol úplne vo svojej koži a trpel na nedostatok rýchlosti. Snaha o bojovnosť sa ale celkom určite poprieť nedá a nasadenie bolo určite na oveľa vyššej úrovni, ako inokedy.

 

Rakitič: 8

Rýchlosť mu včera chýbala, ale pozične vynikajúci. Tvrdé dohrávanie súpera a neustály pohyb z neho dlhodobo robia ťažko nahraditeľného hráča a včera takisto svojou neviditeľnou robotou za Messiho chrbtom ukázal hru špičkových parametrov.  

 

Vidal: 10

Nemám inú možnosť a ani ju nechcem mať. Pomerne prekvapujúci krok trénera sa v zápase ukázal ako nesmierne prezieravý. Bojovník si dokázal opäť úplne podmaniť futbalový chrám oceňujúci v drvivej väčšine technické parádičky a finty. Tie u tohto hráča nehľadajte. Ale ak ste včera túžili vidieť fyzickú silu, obrovské neutíchajúce nasadenie, bojovnosť na hranici možného a kľúčové zákroky v strede ihriska a v pokutovom území, Vidal vám to predviedol v plnej paráde. Všetko a veľa. Jeden zo štvorice, ktorá zápas rozhodla. Brutálny výkon.


marca comjpg

zdroj: marca.com

 

Coutinho: 7

Prvý polčas bol ešte zaujímavý a plný pokusov o kombináciu. Našla sa aj strela po peknom prieniku. Návrat do obrany takisto na celkom slušnom levely. Druhý polčas ale zaostal za tým prvým a hráča zaslúžene vymenil na jeho pozícii Roberto počas presunu z pravej strany obrannej formácie. Slabšie nasadenie a množiace sa straty lopty boli miernym sklamaním po predchádzajúcich zlepšených výkonoch. Musím ale na hráčovu obranu povedať neospravedlňujúc ho tým, že takémuto súperovi je čeliť veľmi ťažké.

 

Suárez: 8

Strelil víťazný gól po efektnom nábehu na vynikajúci prihrávku. Zakončenie v sklze presne do miesta mimo dosahu brankára prinieslo rozhodujúci moment v zápase. Po ňom sme sa mohli zatiahnuť a trpezlivo si počkať na ďalšiu šancu. Odbehané množstvo kilometrov pri aktívnom napádaní. Oddych cez víkend bude určite zaslúžený.


france24 frjpg

zdroj: france24.fr

 

Messi: 10

Včera som sa definitívne rozhodol. Dlho som bol na vážkach pri určení pre mňa najlepšieho hráča v histórii tejto hry. Pamätám Maradonu a jeho pôsobenie v reprezentácii a aj na klubovej úrovni. Nebola doba internetu a youtube a satelitných televízií, takže oponenti a mladšie ročníky ho až tak napozeraného nemajú. A on predvádzal týždeň, čo týždeň neuveriteľné veci.

Lenže včera som pochopil a precitol z tej nerozhodnosti.

Messi je absolútnym vládcom futbalu.


theindependent comjpg

zdroj: theindependent.com


Nezastaviteľný. Nezničiteľný. Nerozbitný.

Na ňom nie je závislá Barcelona.

Na ňom je závislý celý futbal.

Bránil a útočil. Kombinoval a dribloval.

Zúril a usmieval sa. Bojoval na doraz.

A strieľal góly.


barcablaugranes comjpg

zdroj: barcablaugranes.com


Vypracoval tri-štyri čisté príležitosti pre spoluhráčov. Jeho úniky od vlastného pokutového územia až po to súperove boli úžasné a klbko súperov márne ho naháňajúce v panickom strachu ma niekoľkokrát doslova rozosmialo.

Messi znovu predviedol niečo, čo sa predviesť jednoducho nedá.

Základná otázka neznie:

"Ako ubrániť Messiho?"

ale

"Ako zabrániť Messimu strieľať góly?".

Bol úžasný, dominantný a burcujúci.

Génius. Mimozemšťan. Lotor. Motor.

Messi. 


teletrader comjpg

zdroj: eveningstandard.com

 

Dembélé: -

Len tak na odľahčenie. Za dve minúty pobytu na ihrisku mohol streliť dva góly, neuveriteľné. A neuveriteľné je aj to, ako so šancami naložil. Možno len nesústredenia a vyplašenosť z okamihu. Vo svojej futsalovej kariére som bol hlavne strelec a toto by som premenil aj teraz v pokročilom veku. Objatie s Leom po tej poslednej nepremenenej bolo plné úsmevu a pochopenia.

 

Aleňa: -

Len taktické striedanie, nehodnotím.

 

Valverde: 9

Súpera mal prečítaného do poslednej bodky. Nasadenie Vidala na úkor Arthura bolo pre mňa prekvapením a trochu som sa toho obával. Lenže Valverde nechcel dominovať na lopte. Chcel nechať hrať súpera a jeho snahu narúšať získavajúc tým priestor na protiútoky. Vyplnenie priestoru behavým a bojovným hráčom bolo skvelým rozhodnutím. Striedanie Coutinha Semedom s následným presunom Roberta do zálohy kvôli jej prehusteniu bolo vyslovene vhodné a správne načasované. To bolo druhé výborné rozhodnutie. Tretím bolo maximálne využitie Messiho. To, ako tréner dokáže celý tím postaviť okolo kapitána a obkolesiť ho neštatistickými hráčmi, je obdivuhodné. Lebo nevyužiť Messiho by bolo obrovskou chybou. Jediná drobnosť, ktorú by som si dovolil vytknúť, je neskoré nasadenie Dembélého. Pretože za posledných 15 minút by bol nastrieľal 3 ďalšie góly. To ale príde v odvete.


internationalnews comjpg

 zdroj: internationalnews.com


Ešte krátka poznámka: Messi včera snáď prvýkrát burcoval divákov na Camp Nou a bol to proste ďalší skvelý moment, či detail večera.


eveningstandard comjpg

zdroj: eveningstandard.com

 

Priemerná známka tímu: 8,8

 

FCB TOP LINE:

Vidal + Piqué + Messi + Ter Stegen

FCB légia skazy: -


Hodnotenie zápasu: 10

Krásny večer. Vynikajúci súper. Dynamický futbal plný šancí a pohybu. Koľko rôznych výsledkov sa ponúkalo podľa priebehu, či šancí?

2:2? 2:3? 4:2? 5:2? 4:0? 4:1?

Klobúk dole pred hráčmi z mesta Beatles, klobúk dole pred divákmi.


Visca el Barca!!!

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?


Peter Maďar

megabarca.sk