FC BARCELONA vs. RAYO VALLECANO

hodnotenie zápasu

zdroj: twitter-fcbarcelona.com

Obrovské očakávania prinášajú občas rovnako obrovské sklamania. Tak to býva v živote, tak to býva aj vo futbale. Priznám sa, že moje očakávania po zaujímavom letnom posilnení kádra a výborných výsledkoch v príprave podporených aj výbornými výkonmi boli veľké, možno dokonca až obrovské. Sám pre seba som si v duchu hovoril o minimálne piatich góloch v súperovej sieti, možno aj o šiestich. Aby to bol akýsi výbuch nahromadenej energie po prípravnom období, aby to bola pozvánka na túto sezónu a aby to bola pomsta za hnusné predstavenie tohto istého súpera v jednom z posledných zápasov sezóny uplynulej.

Nuž, nepodarilo sa v podstate nič. Spánok prinášajúci výkon, prejav totožný s koncom minulého ročníka, nulová efektivita a rovnako otrasné naťahovanie času súperom. Smutný večer, prinášajúci do môjho vnútra nervozitu a miestami až rezignáciu. Ja viem, že si tím musí sadnúť, že sa jednotlivé mechanizmy musia nastaviť, že sa musia noví hráči upokojiť a zvládnuť tlak mužstva, v ktorom aktuálne hrajú. Ale aj tak. Výborné to nebolo, dobré tiež nie. Bolo to slabé. A pre mňa nečakane slabé…

Z individuálnych výkonov ma zaujali len Pedri a ter Stegen. Inak drobné záblesky v hre Busquetsa, Christensena a Raphinhu. Ostatné bieda a šeď. Zo striedajúcich hráčov výborne naskočil de Jong a ukázal, ako by mal hrávať stále. Aktívne, rýchlo, presne. Otázka je, prečo tento výkon neukazuje častejšie, však áno...

zdroj: twitter-fcbarcelona.com

Priebeh:

13' Gól, ktorý zaznamenal Robert Lewandowski (Barcelona), bol pre postavenie hry neuznaný.

36' Pedri (Barcelona) sa ocitol sám v sľubnej šance po prevzatí dobrého pasu na hranici pokutového územia. Jeho pokus o fúz preletel vedľa pravej žrde. To bola šanca!

45+2' Alvaro Garcia (Vallecano) so sľubnou strelou do ľavého dolného rohu po nádhernej individuálnej akcii. Marc-Andre ter Stegen fantastickým zákrokom nedovolil, aby pokus skončil v sieti.

52' Sergio Camello (Vallecano) nemal v úmysle prihrávať a tak si zobral loptu a namieril si to k bránke súpera. Vyhol sa brániacim hráčom a vystrelil. Ale nedokázal trafiť medzi tri žrde.

75' PENALTOVÝ ZÁKROK po tom čo Robert Lewandowski (Barcelona) padol v šestnástke po zákroku súpera. Všetci hráči okamžite bežia za rozhodcom ale ten zostal pokojný. Hra pokračuje.

82' To bolo tesné! Robert Lewandowski (Barcelona) využil chybu obrancu v pokutovom území, ale jeho zakončenie ide mimo ľavej žrde brány.

84' Veľká šanca na skórovanie. Pierre-Emerick Aubameyang (Barcelona) nasmeroval svoj pokus k pravej žrdi. Proti bol ale obranca súpera, ktorý strelu zablokoval.

88' Asistent rozhodcu zdvihol zástavku a hlavný arbiter fúkol do píšťalky. Franck Kessie (Barcelona) síce zasunul loptu do siete, ale bol v postavení mimo hry.

90+5' Salvi Sanchez (Vallecano) s neuznaným gólom pre postavenie mimo hry.

Zostavy:

Prehľad:

Ako vyzeral zápas podľa štatistík:

Vyjadrenia po zápase:BARCELONA – Xavi


Prečo ste to dnes mali také ťažké s rozohrávkou lopty?

"Mali sme veľa možností. Mali sme hráčov, ktorí dokážu vyhrávať súboje jeden na jedného. Vždy sme mali číselnú prevahu, bola tam aj spolupráca Pedriho a Lewandowskeho, ale počíta sa efektivita. Mali by sme si vytvoriť ešte viac šancí. Myslím si, že po takej predsezóne boli očakávania vysoké. Navyše sa priveľmi naťahoval čas, ale neurobili sme dostatočne veľa na to, aby sme vyhrali. Je to len začiatok sezóny."


Potrebuje klub hľadať nového pravého obrancu?

"Klub sa po celý čas posilňuje. Nezahrali sme dostatočne dobre. Rayo je veľmi dobré mužstvo z taktického hľadiska. Výborne bránilo. Veľká škoda, že jedna z našich šancí sa neskončila gólom."


Myslíš si, že Frenkie de Jong ti poslal odkaz veľmi dobrým výkonom?

"Frenkie de Jong pre nás nie je náhradník. Je to veľmi dôležitý futbalista. Neviem, čo sa ešte stane v priebehu prestupového obdobia, ale ak zostane s nami, bude kľúčovým hráčom, o to viac, ak bude hrať s takým nasadením, ako dnes."


Prečo sa vám nepodarilo vyhrať? Spomínal si 'preľaknutie'.

"Hľadal som nejaké vysvetlenie, prečo sme neodohrali dobrý zápas, prečo sme neboli pokojní, keď bolo potrebné prijať zodpovedajúce rozhodnutie. Očakávania sú vysoké a my to akceptujeme. Ale možnože tieto očakávania vytvárajú určitý 'strach'. Nevychádzala nám finálna prihrávka."


Ako budeš toto sklamanie zvládať ako tréner?

"Vôbec nechcem hľadať výhovorky. Som rád, že požiadavky sú vysoké. To je pre nás veľmi dobré. Možnože sme boli trochu pod tlakom. Dnes nám chýbala efektivita. Tento zápas sme mali vyhrať."


Prečo bol Pedri vystriedaný?

"Mal určité problémy, ale vyšetrili sme ho a všetko je v poriadku."


Prečo si sa v strede obrany rozhodol pre dvojicu Christensen - García?

"Christensen mal byť jedným z 'voľných' hráčov. Snažili sme sa kontrolovať, aby sa Busquets mohol pohybovať na vhodnom mieste. Z tohto pohľadu sme boli veľmi efektívni. Pokiaľ ide o prihrávanie lopty, nebolo to také zlé, ale budeme na tom pracovať. Mali by sme rýchlejšie premiestňovať loptu. Možnože sme často hľadali krídla, keď bolo možné útočiť stredom."


Odvádza pozornosť to, že o tituloch sa hovorí už teraz?

"Vyhrávanie titulov je našim cieľom. Musíme sa o to snažiť. Nemôžeme povedať, že nás nezaujímajú trofeje, pretože dnes sme remizovali. Ak nevyhráme žiadny titul, táto sezóna bude sklamaním. Predchádzajúci ročník bol oveľa náročnejší. Zachránili sme ho, ale v tejto sezóne je cieľom vyhrávanie titulov. Remízy nám nestačia. Musíme myslieť na nasledujúci zápas, v ktorom musíme lepšie súperiť a byť efektívnejší. Samozrejme, že ide o vyhrávanie titulov. Proces zostáva rovnaký. Držíme sa našej myšlienky, ale naša hrá sa musí zlepšiť."


Aká dôležitá bola dnes pre teba dispozícia Ter Stegena?

"Bola veľmi dôležitá. Rovnako dôležitá je defenzíva a ofenzíva. Dnešné zákroky Marca boli veľmi dôležité. Zaznamenal dva kľúčové zákroky a som za to rád, no musíme byť efektívnejší vpredu."


Nemáš obavy z toho, že mužstvo bude podobne ako v uplynulej sezóne strácať body proti slabším tímom?

"Dnešná remíza je očividne sklamaním, ale musíme pokračovať v práci. V budúcom týždni máme ďalšiu 'bitku' s Realom Sociedad."


Ako sa cíti Franck Kessie?

"Pokiaľ ide o zdravotné problémy, po dnešnom zápase nie je nikto zranený. Uvidíme zajtra, ale malo by to byť dobré."


Ako hodnotíš Roberta Lewandowskeho?

"Som spokojný, pretože pracoval pre mužstvo, pomáhal vo vysokom presingu, spolupracoval v rozohrávke. Dnes sme však potrebovali vyššiu efektivitu: to bol hlavný problém. Som veľmi šťastný, že je s nami. Jeho góly sú len otázkou času."


Znepokojuje ťa fakt, že Rayo tak veľmi naťahovalo čas?

"Považujem to za smiešne, že neexistuje žiadne pravidlo týkajúce sa efektívneho hracieho času. Myslím si, že by malo existovať nejaké pravidlo. Myslím si, že je to jediný šport, ktorý toto neberie do úvahy. Nehovorím len o Rayo. Myslím si, že by sme mali zaviesť efektívny hrací čas."


Aký vplyv na zápasy má to, ak na kraji obrany hrá hráč, ktorý je postavený nižšie, ako napríklad Araujo?

"Máme krídelníkov, ktorí dokážu hrať jeden na jedného, takže nepotrebujeme, aby krajní obrancovia boli vyššie. Nechceme, aby Ronald hral vyššie."


Vyzdvihol by si niektorého z nováčikov?

"Myslím si, že všetci zahrali dobre. Nepovedal by som, že jeden hral lepšie ako druhý."Ako by si tento zápas ohodnotil Ty?Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com