FC Barcelona vs. Real Betis

maxresdefaultjpg
zdroj: youtube.com

Sú všelijaké možnosti, ako stráviť sobotňajšie popoludnie. A ak je ešte k tomu k dispozícii krásne slnečné počasie, možností pribúda raketovým tempom. Správny a dlhoročný fanúšik, za akého sa tak trochu považujem aj ja, si čas zadeľuje pravdepodobne presne podľa rozpisu zápasov svojho milovaného klubu. A keďže tým klubom je FC Barcelona a keďže podľa rozpisu práve tento klub hral svoj zápas v sobotu o 16:15, celý deň sa prispôsobil a načasoval podľa potreby. Pripraviť stream, prepojiť káblom počítač s TV, do misky nasypať Pombärs, zaliať sladký čaj a malú kávu zabralo 10 minút po 16:00. Nuž a potom to začalo. Zápas so súperom vo väčšine prípadov prinášajúci otvorený futbal plný gólových príležitostí a šancí. Inak tomu nebolo ani teraz. Od začiatku sme sa do súpera opreli poriadne a od začiatku sme predvádzali útočnú hru s výborným pohybom a neuveriteľným počtom zakončení. Šanca za šancou, strela za strelou. V 30 minúte zápasu mohlo, a aj malo, byť 3:0.

Aj bez Messiho sme si dokázali vypracovať skvelé príležitosti, pričom taký Griezmann, hrajúci z môjho skromného pohľadu vynikajúci zápas, mohol v polčasovej prestávke oslavovať hetrik. Dral sa do zakončenia, tvoril hru, vyvážal loptu, kombinoval. V prvej polovici bol skvelý, najlepší v našom drese. Napriek nepremenenej penalte, napriek strelám letiacim tesne vedľa brány súpera. Je jasné, že takýto, pre mňa atraktívny štýl, prináša obrovské riziko protiútokov. A tie v prečísleniach prinášajú riziko inkasovania. Stalo sa aj teraz. Súper vyrovnal.

Polčas druhý sa už ukázal z hľadiska efektivity v lepšom svetle. Nastúpil kapitán tímu a zobral vedenie útočných akcií do svojich rúk. Úspešne. Bezdotyková asistencia bola excelentná. Však za ňu spoluhráč aj patrične poďakoval. Premenená penalta, gól z hry po skvelom vysunutí od Roberta. Niekoľko prihrávok do šancí spoluhráčov. To bolo dobré. Zaujala ma aj snaha a angažovanosť protivníka, ktorý sa až do konca snažil vyrovnať, či aspoň zmierniť výsledok. Napriek vylúčeniu, napriek manku 2-3 gólov. Zápas bol oproti tomu z Ligy Majstrov oveľa zábavnejší.

Dve penalty, červená karta, 7 gólov, 7-8 ďalších šancí.

Chyby boli, obrany horeli na oboch stranách. Ale radšej sa budem pozerať na takýto zápas a chyby tolerovať, ako sa pozerať na bezchybný výkon s nezáživnou opatrnou taktickou hrou s výsledkom 1-0.

Nech žije totálny futbal, nech žije živelnosť a nech žijú góly.

Priebeh zápasu:

4´ V prvej obrovskej šanci sa ocitol Griezmann, keď ho našiel voľného na hranici šestnástky prihrávkou Fati, ale jeho strela letela tesne vedľa ľavej tyče brány hostí.

5´ A o chvíľu na to sám Fati mohol otvoriť skóre, ale jeho nebezpečná strela skončila tiež tesne vedľa pravej tyče Bravovej brány.

8´ Betis odpovedal tiež nádejnými šancami, najprv Morenovu prihrávku do šestnástky zblokovala domáca obrana a skoro z toho bol vlastný gól, následne z rohového kopu musel hlavičku vyraziť do bezpečia Ter Stegen.

9´ Na druhej strane s druhou dobrou príležitosťou Ansu Fati, keď sa dostal do pokutového územia z pravej strany a jeho strelu musel zákrokom vyraziť na roh Bravo.

11´ Druhú šancu v zápase si vypracoval aj Griezmann, keď potiahol loptu a znova nebezpečne vystrelil po zemi a jeho zakončenie letelo tesne vedľa pravej tyče.

22´ Barcelona dala gól! OUSMANE DEMBELÉ predviedol svoje majstrovstvo, keď dostal prihrávku od Griezmanna, potiahol loptu do šestnástky a zasekol na ľavačku, následne vystrelil do ľavého horného rohu a Bravo nemal žiadnu šancu! Asistencia: Griezmann

24´ Gól musel potvrdiť aj samotný VAR, ale usúdil, že Dembelé v čase Griezmannovej prihrávky nebol v ofsajde, aj keď to bolo veľmi tesné.

26´ Opäť krásna akcia domácich na jeden dotyk a Griezmannovi znova ušiel gól len o centimetre, keď sa ani táto strela nezmestila medzi tri žrde.

31´ A Barcelona bude mať k dispozícii pokutový kop, pretože Mandi jednoznačne fauloval Fatiho v pokutovom území, tesne predtým ako sa chystal zakončiť!

32´ Žltú kartu dostáva Ajsa Mándí (Real Betis).

34´ Fantastický zákrok previedol Claudio Bravo, keď odhadol, že Griezmann bude strieľať k pravej tyči a loptu vyrazil! Nikto už z domácich hráčov sa nedostal k dorážke, takže Betis stále prehráva iba o gól.

37´ Žltú kartu dostáva Anssumane Fati (FC Barcelona).

45´ Žltú kartu dostáva Alex Moreno (Real Betis).

45+2´ Real Betis dal gól! Tak Barcelona zažíva šok v nadstavenom čase, pretože Betis sa postil do rýchleho brejku a ten skončil vyrovnávajúcim gólom ANTONIA SANABRIU, keď sa dostal ku skákajúcej lopte v šestnástke, ktorú nikto z domácej obrany neodkopol a zakončil nechytateľne pod brvno Ter Stegenovej brány! Bez asistencie

49´ Barcelona dala gól! Ale akoby som to zakríkol, pretože o chvíľu na to ANTOINE GRIEZMANN sa konečne presadil a posiela Barcelonu do vedenia! Alba poslal loptu do pokutového územia, Bravo vybehol oproti Messimu, ale ten ju zámerne pustil na z druhej vlny dobiehajúceho Griezmanna, ktorý už zakončil do prázdnej brány. Asistencia: Alba

51´ Messi sa teraz sám dostal do dobrej šance, ale bol už z uhla, takže Bravo dokázal loptu dostať mimo hry.

55´ Sanabria teraz mohol znova vyrovnať, ale podobne ako Messi pred chvíľou tiež už bol v ťažkej pozícií a s jeho zakončením si dokázal poradiť Ter Stegen.

58´ Dembelé mohol pridať druhý gól v zápase, ale jeho gólovú strelu odvrátil Mandi z bránkovej čiary, z druhej vlny pálil nad Alba.

59´ Lenže Mandi pravdepodobne odvrátil loptu rukou, takže spôsobil druhú penaltu v zápase a bude aj vylúčený!

60´ Toto rozhodnutie potvrdil aj VAR, penaltu sa už chystá zahrať Messi!

61´ Barcelona dala gól! LIONEL MESSI s prehľadom kopol penaltu do pravého vinkla a aj keď Bravo bol aj teraz blízko, aby ju chytil, nakoniec to nestačilo!

62´ Druhú žltú a následne červenú kartu dostáva Ajsa Mándí (Real Betis).

72´ Pedri bol v dobrej pozícii po prihrávke od Messiho, ale zakončenie mu vôbec nesadlo a letelo mimo brány Brava.

73´ Real Betis dal gól! Hostia z ničoho nič znižujú a kontaktný gól strieľa LOREN, keď hostia sa dostali pred bránu Ter Stegena a Moreno poslal loptu na stred a odtiaľ nechytateľne zakončil striedajúci hráč Betisu! Asistencia: Moreno

82´ Barcelona dala gól! A je tu štvrtý gól Barcelony, keď Roberto poslal LIONELA MESSIHO do šance efektnou pätičkou a argentínska hviezda potiahla loptu do šestnástky a nekompromisne prestrelila Brava! Asistencia: Roberto

88´ Messi znova v obrovskej šanci, ktorý mohol znamenať hattrick, ale Bravo ho vychytal a vyrazil na roh.

90´ Barcelona dala gól! Barcelona predsa len pridáva aj piaty gól do siete hostí, ktorý zaznamenal PEDRI po presnom prízemnom centri od Roberta z pravej strany! Barcelonský záložník už zakončoval len do prázdnej brány. Asistencia: Roberto

zdroj: marca.com

"Zaslúžili sme si vyhrať a do polčasu sme si zaslúžili streliť viac gólov. Mali sme šance a nevyužili sme pokutový kop. A na polčas sme išli len s remízou 1:1. No v druhom polčase sme si udržali tímového ducha a zápas sme ukončili celkovo s piatimi gólmi a mohlo ich byť viac. Je to dôležité víťazstvo, pretože po posledných dvoch výsledkoch sme toto víťazstvo potrebovali. Hrali sme dobre, ale sklamaním je, ak sme inkasovali gól, pritom sme hrali v presile. Mužstvo sa vo všeobecnosti predviedlo v dobrom svetle a víťazstvo je zaslúžené. Je to veľmi dôležité víťazstvo. Potrebovali sme tieto body. Som spokojný s hrou mužstva. Vytvorili sme si veľa šancí a som šťastný, že sme strelili 5 gólov."

REAL BETIS SEVILLAManuel Pellegrini

thehindujpeg

zdroj: thehindu.com

"Podľa môjho názoru, by sa mal VAR vo futbale používať v prípade závažných pochybení rozhodcu. Povedal som to už pred dvoma rokmi v Anglicku. Na ihrisku je rozhodca, nie VAR. Lopta zasiahla Mandiho ruku, rozhodca to videl a penaltu neodpískal, pretože pre neho nešlo o priestupok. Rozhodol VAR. Ak by dnes rozhodca sám prijal rozhodnutie o potrestaní a vylúčení Mandiho, nepovedal by som nič. Ale neurobil to a rozhodol VAR. To isté sa stalo v zápase s Realom Madrid, tam rozhodca nevidel faul na Emersona a až VAR mu ukázal červenú kartu. Neskôr rozhodca neodpískal pokutový kop po situácii s Bartrom, urobil tak VAR. V takomto prípade neviem, kto je rozhodca. Máme tu dobrú technológiu, ktorá by mala pomáhať, ale na trávniku nemôžu byť dvaja rozhodcovia, potom by sme museli hru prerušiť 25-krát, aby sme skontrolovali akcie. Toto nie je namierené proti rozhodcovi, nemám právo spochybňovať trest a vylúčenie Mandiho, ale len v tom prípade, ak by to sám odpískal. Stalo sa to už po tretíkrát, proti Barcelone, Realu a Atléticu. Nehovorím, že rozhodca či VAR úmyselne poškodili Betis. Ide mi len o situácie, v ktorých sa rozhodca nerozhodol na nejaké rozhodnutie a technológia to urobila za neho. Po takýchto rozhodnutiach sme inkasovali góly a hrali sme o jedného hráča menej. Ale napriek tomu musíme zapracovať na strieľaní gólov. Ako proti Realu či Atléticu, zahrali sme dobre. V každom zápase doma či na výjazde sme si išli za víťazstvom. Mali sme dobré polčasy. S Realom sme vyhrávali 2:1 až do momentu pokutového kopu a červenej karty. S Atléticom sme hrali veľmi dobre, ale v 65. minúte sme prišli o hráča. Dnes pokutový kop a červená karta taktiež v dôležitom momente, keď sme prehrávali len o gól. Hrať proti Barcelone po niečom takom je ťažké. Ale nevzdali sme sa a strelili sme gól. Som presvedčený, že sme na dobrej ceste. Samozrejme, že zlepšiť musíme množstvo vecí, ale máme aj zodpovedajúce zručnosti."

zdroj: laliga.com, sport.sk, as.com, marca.com