FC Barcelona vs. Real Madrid

fcbarcelona comJPG
zdroj: fcbarcelona.com

Je už nedeľa, pomaličky čas na prechádzku v prírode. Trochu na vzduch v tejto ťažkej dobe. Môžem ale napísať, a urobím tak rád, že tentokrát nemusím na prechádzke, či počas behu ventilovať nahromadenú zlú energiu po slabom výkone hráčov Barcelony. To sa mi v poslednej dobe občas stávalo. Teraz ale nie. Pretože napriek prehre som v podstate pokojný a priznám sa, že aj spokojný. Nechce seba a ani druhých chlácholiť, že bolo všetko v poriadku. Ani tvrdiť, že bol výkon dokonalý. Lenže zápas bol v rámci derby po dlhej dobe vysoko kvalitný, nesmierne dramatický a herne vyslovene atraktívny.

Prispeli obidve mužstvá, teda aj to naše.

Hra Barci bola v tomto zápase oveľa zaujímavejšia ako v minulej sezóne. Prebieha obrovská generačná výmena a napriek tomu dokážeme hrať na potrebnej úrovni. Na ploche sa v základe ukázali hráči v juniorskom veku a je neuveriteľné, akú kvalitu ukázali. Viac krát som sa počas zápasu prichytil pri spokojnom úsmeve, v hlave s myšlienkou, že toto je cesta. Rýchla a kolmá hra, pokusy o nábehy a bleskové kombinácie. Jasná vec, že sa objavili chyby, jasná vec, že sme mohli prehrať. Ale hra ma bavila. Hra ako taká. Výkon. Snaha a nasadenie.

Neboli sme horší ako súper a trúfam si povedať, že zápas bol remízový. Rozhodli detaily, drobnosti. Kontroverzným momentom nebola správne odpískaná penalta v prospech hostí, Lenglet jednoducho fauloval. Tam nebolo o čom pochybovať. Dokonca mal celkom určite dostať druhú žltú kartu a zápas nedohrať. Lenže v prvom polčase za stavu 1-1 bol úplne jednoznačne nedovolene atakovaný Messi so žltou kartou hrajúcim Casemirom. V pokutovom území. Absolútne čistý pokutový kop a absolútne jednoznačná žltá karta. Nuž a prípadný stav 2-1 v početnej prevahe by asi určil iný priebeh zápasu. Takže cítim krivdu a chápem aj nášho trénera a hráčov cítiacich ju rovnako. Nebolo to fér.

Z hráčov potešil výkon Desta, skvelý bol aj Fati a Alba. Štandard odohral určite Messi a Piqué. Najslabšie sa javil zrejme Busquets chybujúci pozične a aj súbojovo. Samostatnou kapitolou bol Neto v bráne. Chytil neuveriteľné veci, perfektne reagoval a neraz založil bleskovým vyhodením protiútok. A nakoniec si to pokazí pred koncom zápasu chybou znamenajúcou gól. Loptu mal jednoducho brankár jeho kvalít ukryť a nepustiť.

Nedostatočne reagoval na vývoj tréner. Striedanie vysokého počtu ofenzívnych hráčov bolo absolútne v poriadku. Len malo prísť o 15 minút skôr. Načo tréner čakal?

Priebeh zápasu:

5´ Real Madrid dal gól! Hostia idú do vedenia po necelých piatich minútach z prvej strely celého celého zápasu. FEDERICO VALVERDE si zbehol na kolmicu za Piquého, ktorý zle vystúpil a spred Neta poslal prudkú ranu nahor.

8´ Barcelona dala gól! Veľmi rýchla odpoveď na domácej strane, tiež to bola prvá strela mužstva. Na ľavom krídle mal veľa priestoru Alba, ktorému adresoval pas Messi a krajný bek Barcelony to do päťky naservíroval tak, že ANSU FATI iba nastavil nohu.

19´ Žltú kartu dostáva Casemiro (Real Madrid CF).

24´ Po ďalšom rohovom kope hlavičkoval Sergio Ramos do stredu bránky, Neto zasiahol a hneď rozohral. Onedlho mal obrovskú šancu Messi. Prešiel cez Ramosa a sám na päťke mieril k žrdi, kde sa skvele hodil Thibaut Courtois.

24´ Veľká šanca aj na druhej strane. Toni Kroos poslal zľava loptu do pokutového územia, kde bol voľný Karim Benzema. Brankár Neto rovnako spoľahlivo zareagoval.

28´ Lionel Messi si potiahol loptu tradičným spôsobom do šestnástky a už išiel strieľať. Casemiro zozadu predviedol nebezpečný sklz. Hlavný rozhodca po prerušení hry diskutuje s kolegami pri VAR. Penalta sa kopať nebude.

29´ Žltú kartu dostáva Clément Lenglet (FC Barcelona).

37´ Žltú kartu dostáva Nacho Fernández (Real Madrid CF).

52´ Ansu Fati sa sprava dostal do šestnástky, zasekol si Ramosa a pomedzi jeho nohy poslal krížnu strelu. Len tesne minul vzdialenejšiu žrď.

54´ Ansu Fati sa sprava dostal k šestnástke, vzápätí vyslal krásny center pred päťku. Voľný Philippe Coutinho na zadnej žrdi hlavičkoval do bočnej siete, bola to však obrovská možnosť.

59´ Kroos síce centrom Sergia Ramosa nenašiel, ten skončil na trávniku. Penalta sa nepískala, v súboji kapitána hostí s Lengletom boli ruky na oboch stranách. Situáciu ešte rieši VAR, pretože Ramos bol jasne ťahaný za dres. Z tohto môže byť penalta.

60´ Clément Lenglet predsa len fauloval, Real Madrid bude kopať pokutový kop.

63´ Real Madrid dal gól! Neto síce vystihol stranu, ale SERGIO RAMOS pokutový kop, ktorý sám získal, využíva a hostia sú druhýkrát vo vedení.

64´ Žltú kartu dostáva Jordi Alba (FC Barcelona).

70´ Barcelona mala k dispozícii tri rohy po sebe. Prvé dva defenzíva hostí odvrátila. Po treťom centroval Alba, Philippe Coutinho spred päťky vo veľkej šanci neprestrelil Courtoisa s Ramosom, ten pri odkope trafil lakeť Varaneho. Rieši sa penalta aj pre Barcelonu.

86´ Lucas Vázquez poslal sprava výborný pas pred päťku, Toni Kroos v obrovskej šanci mieril do stredu, trafil Neta. Ten výborne uspel aj proti dorážke záložníka Realu Madrid.

87´ Ďalší ohromná šanca je zahodená. Znova centroval Lucas Vázquez a na zadnej žrdi ostal úplne sám Sergio Ramos, z voleja zakončil do Neta stojaceho na čiare. Len aby to Real nemrzelo...

90´ Real Madrid dal gól! Napriek zahodeným šanciam spred pár minút je definitívne rozhodnuté. Kolmicu na Rodryga prečítal Neto, lenže loptu iba posunul pred seba, razom bol vysoko z bránky a pri lopte LUKA MODRIĆ. Chorvát si ju ešte posnul a potom rutinérsky napol sieť.

90+2´ Žltú kartu dostáva Lionel Messi (FC Barcelona).

zdroj: marca.com

"Hrali sme dobre, vytvárali sme si šance. Aj v druhom polčase to nevyzeralo zle. Ťažko to pochopiť, nezaslúžili sme si prehrať. Niektoré rozhodnutia rozhodcu sa nedali vysvetliť. Nariadenie pokutového kopu ovplyvnilo výsledok zápasu, do tohto momentu sa nám darilo. Mal veľký vplyv. Nerozumiem systému VAR, mám dojem, že je využívaný len proti Barcelone. Odohrali sme už 5 zápasov a žiadne rozhodnutie neprišlo v náš prospech, napríklad absencia kariet pre hráčov Getafe. Nezaslúžili sme si prehrať týmto spôsobom. Pre mňa to nebol pokutový kop, to som povedal rozhodcovi. Chcel som, aby mi vysvetlili fungovanie VAR v Španielsku. V piatich zápasoch sme nemali žiadnu situáciu v náš prospech. Ani pokutový kop proti Seville, ani červené karty pre hráčov Getafe. Opýtal som sa, či sa VAR používa len proti Barcelone. Je normálne, že hráči Realu vyvíjali tlak na rozhodcu, aby si overil túto situáciu. Nič proti tomu nemám. Rozhodca mal využiť VAR, na to tento systém slúži. Viac o tom nechcem hovoriť, ale bol to rozhodujúci moment zápasu."

REAL MADRID – Zinedine Zidane

footballacejpg

zdroj: footballace.com

"Odohrali sme perfektný zápas. Ale sú to len tri body, nič viac. Teraz je čas na odpočinok, sme spokojní a čakáme na utorok. V poslednom čase na nás doľahlo množstvo kritiky. Musíme si zachovať pokoj a robiť si svoje. Som spokojný s hrou hráčov, oni bojujú a dnes ukázali charakter. Dokázali sme to ako mužstvo. Som na to hrdý. Bol to perfektný zápas. Zahrali sme veľmi dobre proti mužstvu, ktoré chce držať loptu. Som rád za toto víťazstvo po tom všetkom, čo sa v poslednom čase povedalo. Výhru vybojovali hráči na ihrisku. Neviem, či táto kritika je zaslúžená, či nie. Chceme si aj naďalej udržať hru z dneška. Aj predtým sme odohrali dobré zápasy, tak ako v uplynulej sezóne. Dnes sa môžeme radovať. "

zdroj: laliga.com, sport.sk, as.com, marca.com