FC Barcelona – Real Valladolid

hodnotenie zápasu

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Ako by som na úvod vyjadril svoj pocit po skončení tohto stretnutia? Ako by som úplne presne popísal svoje emočné nastavenie počas zápasu? Ako by som jedným slovom vyjadril videné v nedeľu večer? Asi len jedno slovo sa objavuje ako odpoveď na všetky tri vyššie položené otázky. BRUTALITA. V tom najlepšom význame slova. V tom mierovom ponímaní, v takom tom športovom pohľade na význam slova. Pretože počas celého zápasu (s minútovou výnimkou potvrdzujúcou pravidlo) sme hostí doslova a do písmena brutálnou silou tlačili a gniavili. Ten nemal absolútne žiadnu šancu s vývojom niečo urobiť a len smutne čakal na prvý gól znamenajúci zároveň aj rozhodnutie o víťazovi. Fantastické napádanie okamžite po strate lopty prinášalo na naše kopačky dostatok energie a naopak, na súperove len totálnu depresiu a pochopenie. Pochopenie, že v tomto konkrétnom stretnutí nebude o víťazovi ani na chvíľu pochýb. Iste, bol to „len“ Valladolid. Iste, bola to „len“ liga. Ale aj tak, výkon našich bol prakticky bezchybný. Nebudem vypisovať mená hráčov, ktorých výkon sa mi páčil. Pretože sa mi páčil výkon každého jedného v tíme. Mužstvo hralo skvele, rýchlo, presne, nápadito, dôrazne. A zabávalo úžasnú návštevu na Camp Nou (no dobre, Spotify Camp Nou). Ja osobne som si to užil dosýta a spokojne odcestoval na dovolenku do milovanej destinácie plnej fantastických kúpalísk a skvelého jedla. Maďarsko, mám Ťa rád.

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Priebeh:


12´ Tak toto bola možnosť! Raphinha skvelo odcentroval z pravej strany, loptu poslal hlavou na bránku Robert Lewandowski a nejeden fanúšik už zrejme kričal gól. Lopta trafila žrď bránky Jordiho Masipa a následne sa od neho odrazila preč. Obrovské šťastie pre hostí.

22´ Ďalšia tutovka! Robert Lewandowski sa pekne uvoľnil pred šestnástkou, loptu ešte posunul do lepšej pozície pre Ousmanea Dembèlého a ten poslal prudkú strelu, ktorá sa škrtla o spojnicu hosťujúcej bránky.

24´ Barcelona dala gól! Tak konečne to vyšlo. Z pravej strany poslal ďalší presný center Raphinha, lopta skočila pred brankárom Jordim Masipom a do odkrytej bránky ju usmernil voľný ROBERT LEWANDOWSKI. 1:0.

43´ Barcelona dala gól! Jednoduchá akcia a druhý gól domácich. Z pravej strany posunul loptu Ousmane Dembèlé a zhruba z 12 metrov od bránky presne zakončil nikým nepokrytý PEDRI. 2:0.

52´ Do šance sa po rohovom kope dostal Eric García, hradbu tiel pred bránkou však neprepálil.

65´ Barcelona dala gól! Ousmane Dembèlé vykúzlil ďalšiu geniálnu prihrávku a z krkolomnej pozície sa cez brániaceho Joaquina Fernándeza presadil ROBERT LEWANDOWSKI. 3:0.

69´ Fantastický Marc-André ter Stegen! Striedajúci Roque Mesa to vyskúšal tvrdou strelou z ľavej strany, nemecký brankár však gólu zabránil. Následne došlo k dorážke, ter Stegena na bránkovej čiare dokonale zastúpil Jules Koundé. Roque Mesa to potom skúsil opäť, ani tentokrát však domáceho gólmana neprekonal.

70´ A ďalšia tutovka hostí! Anuar Tuhami v dobrej pozícii trestuhodne minul bránku.

72´ Ansu Fati sa výborne uvoľnil a ohrozil bránku hostí, Jordi Masip si však situáciu postrážil a predviedol ďalší dobrý zákrok.

90+1´ Frenkie de Jong sa z ľavej strany pretlačil k zakončeniu, v páde však trafil iba do dobre postaveného Jordiho Masipa.

90+2´ Barcelona dala gól! Robert Lewandowski zahodil obrovskú príležitosť, po prihrávke z pravého krídla sám pred bránkou napálil loptu do gólmana Jordiho Masipa, ktorý ju ešte vyrazil na brvno. V dorážkovej pozícii už ale nezaváhal voľný SERGI ROBERTO. 4:0.

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Zostavy:


FC BARCELONA

Ter Stegen - Koundé, Araújo (61' S.Roberto) Eric, Balde - Gavi (61' F. de Jong), Sergio (76' Kessie), Pedri - Raphinha (61' Fati), Lewandowski, Dembélé (82' Ferran Torres)VALLADOLID

Masip - L. Pérez, Sánchez, Joaquin, Escudero - Aguado (46' Mesa), Monchu (46' Plano), K. Pérez, I. Sánchez (61' Villa) - S.Guardiola (61' Leon), Anuar (76' Arroyo)Rozhodca:

Ricardo de Burgos Bengoetxea

zdroj: twitter-fc barcelona.com


Ako vyzeral zápas podľa štatistík:


68% Držanie lopty 32%

24 Strely celkom 8

9 Strely na bránku 3

8 Strely mimo bránku 4

7 Zablokované strely 1

11 Priame kopy 10

14 Rohové kopy 4

1 Ofsajdy 3

24 Vhadzovania 24

3 Zákroky brankárov 5

9 Fauly 8

0 Žlté karty 3

636 Prihrávok celkom 305

567 Úspešné prihrávky 223

15 Zákroky 19

144 Útoky 45

98 Nebezpečné útoky 19


Návšteva:

84.000


Vyjadrenia po zápase:

zdroj: twitter-fc barcelona.com

BARCELONA – Xavi

Na akom princípe rozdeľuješ minúty medzi Dembélého a Raphinhu?

"Myslel som si, že Raphinha by mohol hrať na pravej strane, Dembélé by zbiehal z ľavej strany do stredu a Balde by nabiehal vyššie, ale je tiež vidieť, že Raphinha má lepšie schopnosti hrávať ako interior, než Dembélé. Môžem im tiež meniť strany na základe pocitov. Niekedy si ich menia aj sami. Na krídlach sú schopní robiť rozdiel. Myslím si, že by mali ešte lepšie zahrávať finálnu prihrávku. S ich hrou som veľmi spokojný. Čo sa týka Koundého, dospel som k záveru, že nie je nutné, aby nabiehal vyššie, ale niekedy využíval priestor. Je to hráč, ktorý dokáže hrať na každej pozícii v defenzíve, dokonca aj na ľavej strane. Môže vyznačiť epochu. Je lídrom, dobre vyváža loptu... Ronalda sme vystriedali kvôli žltej karte."


Ako hodnotíš rozvoj Alejandra Baldeho? Máme si zvyknúť na to, že Jordi Alba bude sedieť na lavičke?

"Balde hrá, pretože sa prezentuje veľmi dobre. Odohral veľmi dobrú predsezónu. Myslím si, že si zaslúži hrať. Ak hovoríme o zásluhách, je to jeho moment. Nastanú aj momenty pre Jordiho a Gerarda, ktorí v súčasnosti nehrajú. Od zápasu proti Seville budeme hrať každé tri dni, takže budeme musieť rotovať. Môžu sa vyskytnúť zranenia, ale zdravotnícky tím pracuje veľmi dobre. Takáto priama konkurencia robí hráčov lepšími a lepšími. S Baldem som veľmi spokojný. Ukazuje veľkú osobnosť, je silný, dokáže driblovať a hrať ako krídelník. Má dobré ofenzívne schopnosti a veľmi nám pomáha."


Lewandowski strieľal góly, ale dával aj pokyny spoluhráčom. Prekvapilo ťa to?

"Myslím si, že je šťastný a v tíme sa cíti dobre. Ukazuje hráčsku vyspelosť. Vie, kedy sa má objaviť, vie, kedy pomôcť spoluhráčovi. Rozpráva sa aj s mladými hráčmi a máme predsa veľmi mladý tím. Defenzívna línia bola dnes veľmi mladá. Je to prirodzený líder. Pomáha nám, vyjadruje sa k tomu, čo sa dá zlepšiť. Mať ho v kádri je požehnaním. Je veľmi pokorný, pracovitý a navyše strieľa góly. Je veľkolepý."


Máš pocit, že mužstvo čoskoro dosiahne požadovanú úroveň?

"Dúfam. Ja už myslím na zápas proti FC Sevilla. Dnes sme odohrali celkom kompletný zápas, ale nie perfektný. Musíme zlepšiť veľa vecí, pretože nás čakajú ťažké zápasy a Liga Majstrov. Dostali sme sa do ťažkej skupiny, ale táto sezóna je pre nás všetkých veľkou výzvou. V súčasnosti robíme dobré kroky. Zápas proti Rayo nebol katastrofálny a dnes nepanuje žiadne veľká eufória. Je potrebné pokorne pracovať, vymáhať a zlepšovať sa."


Teraz sa už neobjavil strach spojený s veľkými očakávaniami?

"Očakávania sú naďalej vysoké, ale dnes sme strelili rýchly gól a to v 24. minúte a to dodáva sebavedomie. Hrali sme pokojnejšie a jednoduchšie. Nestrácali sme toľko lôpt a dobre sme natláčali."


Urobil Éric García v tejto sezóne krok vpred?

"Dnes odohral fantastický zápas. Je kritizovaný, ale taká je Barcelona. Mám radosť, že ho mám v kádri. Vo veku 21-22 rokov by pokojne mohol byť kapitánom. Je úžasné trénovať ho. Rád súperí, dobre vyváža loptu, dáva veľa sebadôvery... je to brutálny profesionál. Mám z neho veľkú radosť."


Uvedomujete si nadšenie fanúšikov z tohto tímu? Vytvára to dodatočný tlak?

Som si toho vedomý, pretože to vidím na ulici. Ľudia sú nastavení pozitívne a podporujú ma. Je tam veľké nadšenie, ale aj veľké očakávania. Preferujem to, než sklamanie z uplynulej sezóny. Je potrebné využiť túto radosť fanúšikov a dávať zo seba všetko.


Chcel by si, aby mužstvo častejšie strieľalo z diaľky...?

"Áno, je to jedna z vecí, ktoré požadujem a rovnako je na tom finálna prihrávka. Myslím si, že v útočnej tretine by sme mali byť usporiadanejší. Máme množstvo šancí na takúto prihrávku a niekedy stačí len pozdvihnúť hlavu a prihrať. Na to potrebujete mať talent a skúsenosti."


Marc-André ter Stegen predviedol kľúčový zákrok v každom zápase tejto sezóny. V uplynulom ročníku bol kritizovaný. Čo sa zmenilo?

"Taký je život, taký je futbal. Tento rok si mohol viac oddýchnuť. Vie, v čom v uplynulej sezóne zlyhal a teraz sa pripravuje s De La Fuentem. Vôbec o ňom nepochybujem. Je pre nás veľmi dôležitý, je lídrom. Vždy si vyberá dobré možnosti na rozohrávku zozadu."


Si spokojný s výkonmi obrancov? Vykonávajú taktické úlohy?

"V obrane sa snažíme byť blokom. Stopéri musia byť odvážni, musia vyhrávať súboje. Ak hráme takýmto spôsobom, riskujeme, ale toto je Barcelona a chceme mať loptu."


Aký dôležitý je pre teba presing?

"Musíme zo seba dávať všetko, aby sme získali loptu. Nie je to len o prebehnutí 70 metrov a získaní lopty do 2-3 sekúnd. V tomto aspekte sa musíme ešte výrazne zlepšiť."


Ako Jordi Alba a Gerard Piqué prijali súčasnú úlohu?

"V rozhovoroch s hráčmi a tímom som sa vyjadril jasne. Snažím sa nasadiť tých hráčov, ktorí sú podľa mňa v najlepšej forme. Môžem sa pomýliť, ale rozhodujem ja. Oni budú hrať, budú dôležití, sú kapitáni. Cítia sa dobre, vedú šatňu. Dnes podporovali spoluhráčov z lavičky a pred začiatkom zápasu. Akceptujú súčasnú situáciu, ale musia sa snažiť ju zmeniť."


Malo by sa mužstvo podľa teba zlepšiť aj čo sa týka štandardných situácií? Pracujete na tom?

"Trénujeme to pred každým zápasom. Sergio Alegre, ktorý je za to zodpovedný, necháva na tréningoch život. Ide predovšetkým o vieru. Myslím si, že súper vie, že bude mať 2-3 štandardné situácie počas zápasu, takže má väčšiu dôveru v to, že niektorá štandardná situácia môže vyhrať zápas. O výsledku mnohých zápasov rozhodla štandardná situácia."


Čo dávajú tímu Koundé a Araujo? Prečo dnes hral Francúz na pravej strane obrany?

"Real Valladolid nabieha s krídlami vyššie a náš krajný obranca zostával voľný. Myslím si, že Jules je presnejší vo vyvážaní lopty ako Ronald, ktorý je viac navyknutý hrať na stopérovi. Aj Araujo sa zlepšuje odkedy sme prišli."


Gavi dnes prevzal väčšiu zodpovednosť za rozohrávku. Čo sa zmenilo v porovnaní s posledným zápasom?

"Frenkie a Pedri hrávajú radšej čelom k bránke. Myslím si, že Gavi hrá častejšie medzi líniami, čaká na prihrávku. Všetko závisí od situácií. Gavi môže hrať aj nižšie a rozohrávať."BARCELONA – Koundé

Konečne si debutoval!

"Áno, som veľmi šťastný, že som debutoval takýmto spôsobom na takmer zaplnenom Camp Nou, s úžasnou atmosférou, výsledkom 4:0, bez inkasovaného gólu…"


Predtým si nastúpil len v Gamper Cupe alebo v zápase proti Manchestru City. Dnes to bolo iné...

"Áno, štadión bol plný ľudí. Sú nadšení z mužstva, čo nám veľmi pomáha. Tešíme sa zakaždým, keď je na štadióne toľko ľudí."


Napriek dlhému čakaniu na registráciu si ukázal, že si pripravený.

"Áno, nebolo to mojich rukách. Jediné, čo mi zostáva, je tvrdo pracovať, aby som bol pripravený, keď nadíde môj moment."


Dnes si zahral ako pravý a centrálny obranca. Cítiš sa komfortne na oboch postoch?


"Áno, áno. Cítim, že komfortnejšie a na najvyššej úrovni hrám ako stopér, ale dnes som sa v hre tímu cítil komfortne. Musíme ešte pochopiť určité koncepty, ale som spokojný."


Lewandowskeho je lepšie mať v tíme, však?

"Áno! (smiech). Patrí medzi najlepších útočníkov na svete. Veľmi nám pomáha a strieľa góly."BARCELONA – Balde

V predchádzajúcej sezóne si debutoval v prvom tíme a teraz hrávaš v základnej zostave.

"Ako som povedal pred sezónou, je to splnený sen, že hrám s najlepšími. Učím sa a zlepšujem každý deň. Som si istý, že sa mi bude dariť."


Mužstvo zareagovalo po poslednej remíze na Camp Nou...

"Po poslednom zápase na Camp Nou mohli mať fanúšikovia pochybnosti, ale myslím si, že ak budeme hrať tak ako dnes, môžeme ašpirovať na veľké veci."


Existuje rozdiel medzi hraním na Camp Nou a Estadi Johan Cruyff?

"Je v tom obrovský rozdiel, ale radosť zostáva rovnaká!"


Ako sa cítiš na poste záložníka? Ako na poste obrancu?

"Cítim sa prirodzene, pretože odmalička som hrával ako krídelník."


Máš pocit, že dostávaš akoby ocenenie?

"Áno, som vďačný trénerovi za šance, ktorí mi dáva. Dúfam, že to takto bude naďalej, že sa nebudem naďalej rozvíjať a učiť od najlepších."


Koľko gólov Roberta Lewandowskeho si videl v televízii?

"Je to šialené, prihral som mu na gól v zápase proti Realu Sociedad! (smiech)"
VALLADOLID - Pacheta


Čo sa zmenilo počas prestávky, že sme videli iný prístup?

"Nie je to otázka prístupu, chalanom v otázke prístupu nemôžem nič vyčítať. Čelili sme rýchlejšiemu, precíznejšiemu a silnejšiemu súperovi. A keď je súper aktívny, ťažko sa proti nemu bojuje, keď nevieme podržať loptu, dostať sa z vlastnej polovice a vystrašiť ho. Barcelona odohrala pohodový zápas založený na dominancii. Musíme byť odvážnejší s loptou, pretože je to naša prednosť. Rozhodujúca bola rýchlosť a tú sme nemali. Možnože platíme účet za náš debut v Primera a za to, ako ostatné tímy dokážu útočiť presingom a získať prevahu. Musíme sa tomu všetkému prispôsobiť, že v lige sa hrá rýchlejšie a to je práca pre mňa. Tento zápas ma vôbec neznepokojuje, pretože mužstvo musí napredovať, niektoré veci sme urobili veľmi dobre, hoci sa máme čo učiť. Výsledky budú dôležité v máji."


Očakával si iný druh stretnutia?

"Dúfal som, že budeme mať častejšie loptu, že sa budeme môcť dostať z vlastnej polovice a vydýchnuť si. Barcelona bola veľmi aktívna po celý čas a neumožnila nám vydýchnuť. Skúšali sme všetko, ale sme v procese adaptácie na Primera Division. Som však spokojný s tým, čo vidíme a ako sa rozvíjame. Čelili sme jednému z dvoch tímov, ktoré sú teraz v najlepšej forme. Je to mužstvo s alternatívami na každej pozícii, veľmi silné. Ale z hľadiska presingu sme mali až priveľký rešpekt."


Naďalej si myslíš, že môžete hrať 4-3-3?

"Vždy používame taktickú schému a vsádzame na hráčov, o ktorých si myslíme, že budú najvhodnejší. Mali sme plán na tento zápas a z dôvodu absencií a iných záležitostí sme nemohli urobiť všetko, čo sme chceli alebo očakávali. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať úroveň hry v podaní hráčov, pretože to bude kľúčové pre nasledujúce zápasy."


Ako by si tento zápas ohodnotil Ty?Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com