FC Barcelona vs. Tottenham Hotspur: hodnotenie hráčov


barca sportskeeda comjpg

Barca, zdroj: sportskeeda.com

 

Keď som včera (t.j. v utorok) ráno zistil, že posledné kolo prvej časti Ligy Majstrov odohrá

FC Barcelona proti Londýnskym KOHÚTOM

v ten deň večer, chytila ma totálna panika. V PREVIEW k zápasu, ktoré si pre osvieženie pamäte môžete po kliknutí na slovo klik v zátvorke prečítať ešte raz (klik), som úplne v pohode uviedol ako hrací deň stredu a aj svojmu okoliu som práve stredu označoval dňom nereagovania a dňom večernej práce počas pozerania stretnutia.

Našťastie mám niekedy počas cesty autom pustený len tak mierne potichu slovenský rozhlas. A rovnako našťastie práve v momente vysielania športových informácií moje ucho zachytilo akúsi reklamu na večerný program najprestížnejšej Európskej futbalovej súťaže.

Po preverení si reality zaliaty potom a po telefóne navigujúc kolegu sediaceho (do tretice našťastie) pri počítači bola chyba v texte opravená.

Chybu v mojej hlave sa odstrániť nepodarilo ani po viacnásobnom upgrade.

Večerný zápas začal presne načas (našťastie) aj za mojej predobrazovkovej prítomnosti.


fc barcelona comjpg

NOU CAMP, zdroj: fcbarcelona.com


Hneď na úvod ma nesmierne milo prekvapil svojou odvahou netypickou pre tohto sezónne rozhodovanie o nasadzovaní hráčov náš tréner Ernesto Valverde.

Využijúc fakt luxusného a neohroziteľného postavenia Barci v tabuľke skupiny na prvom postupovom mieste namiešal zaujímavý hráčsky koktail plný mladých neokukaných hráčov doteraz len ťažko zbierajúcich herné minúty v La Lige, nie to ešte v Lige Majstrov.

Logiku Valverdeho odvážneho kroku ale určite v absolútnej pohode vysvetľoval vyššie uvedený fakt o reálnej situácii.

Zahrali si teda mladíci premiešaný staršími harcovníkmi dozerajúcimi na udržanie Barcelonskej kvality a na neprepadnutie panike pri očakávanom nápore na víťazstvo hrajúceho Tottenhamu.

Priamo v zápase bolo ako vždy niekoľko doslova luxusných momentov počnúc testom zrýchlenia nového typu luxusného športového vozidla z dielne talianskych majstrov pod pracovným názvom

FERRARI DEMBÉLÉ

vyvíjaného tentokrát vo Francúzsku až po najnovší protiraketový obranný systém holandskej výroby vyrobený pod predajným menom

CILLESSWALL.


dembjpgcilljpg

Ferrari Dembélé & Cillessvall, zdroj: blaugranes.com


Obidva systémy skončili v testoch vynikajúco, priam dokonale a zaslúžili sa o krásny priebeh večerného súboja.

Od zápasu som mal, a písal som o tom aj v spomenutom PREVIEW, konkrétne očakávania.

Položil som otázku a skúsil som na ňu aj odpovedať.

Priznávam, že moje odpovede a predpovede na vývoj zápasu fungujú v takzvane FANÚŠIKOVSKOM móde a sú miestami tak trochu mimo. To je z mohutnej lásky k Barci a z nedostatku krotiacej energie brzdiacej ten nekonečný tok optimizmu rinúceho sa z predpovedí.

Veď posúďte:

Otázka 1:

„Nastúpi FC BARCELONA v plnej sile?“

Očakávanie:

(vzhľadom na silu súpera a plný NOU CAMP sa experimenty konať nebudú, čo potvrdzuje aj naša anketa - klik)

Realita:

Mix mladosti a neskúsenosti na našej strane.


Alebo otázka 2:

„Padne po skvelej gólovej prestrelke veľa gólov?“


Očakávanie:

(trúfam si tvrdiť, že uvidíme ofenzívne preteky s našou výhrou)

Realita:

Pol na pol, zápas bol otvorene ofenzívny s momentami doslovného prelievania sa útokov v štýle

HORE-DOLE,

gólov to napriek tomu viac pre nesprávne nastavené mieridlá Coutinhovej pravej nohy a pre vysokú kvalitu holandského protiraketového systému neprinieslo.


coujpg

Coutinho, zdroj: barcablaugranes.com


 

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé výkony podrobnejšie.

 

Cillessen: 10

Absolútne svetový výkon absolútne svetového brankára. Taký momentálny stav s tak neskutočne kvalitnou brankárskou dvojicou si nepamätám v žiadnom klube sveta. Cillessen aj včera znova a znova dokazoval svoju totálnu dominanciu v pokutovom území a na čiare bol strojovo chladný a presný. Rovnako bez emočný typ ako Ter Stegen stál prežúvajúc žuvačku v svojej bráne a chytal jednu nebezpečnú loptu za druhou.

Úžasný výkon, skvelý zážitok, perfektný brankár.


cillejpg

Nepriestreľný, zdroj: blogspot.com


Semedo: 8

Semedo ma baví viac a viac. Od zápasu k zápasu sa v mojich očiach zlepšuje a včera tiež podal zábavný výkon. Iste, chyba sa objaví. Niekedy je väčšia, niekedy menšia. Ale, a to je pre hráčov Barcelony najdôležitejšie,

Semedo chce hrať!!!

Nie alibisticky a na istotu. Nie s pocitom, že nesmie v žiadnom prípade urobiť chybu. Chce, a včera to znovu ukázal, aj napriek riziku svojej hry predovšetkým hrať, kombinovať a pobaviť náročných fanúšikov. Ja sa považujem práve za takého a mňa včera pobavil. Krásny výkon.

 

Lenglet: 7

Proti nesmierne vysokým a fyzicky skvelo pripraveným súperom si počínal statočne a do šancí vzduchom ich vôbec nepúšťal. Lenže vzhľadom na akúsi bezstarostnosť nášho výkonu podloženú útočnými chúťkami celého tímu a postavením v tabuľke ostali často obaja naši stopéri osamotení proti trom-štyrom útočiacim londýnskym machrom. A vtedy bola situácia komplikovanejšia. Niekoľko zakončení prešlo až k brankárovi, strašne veľa ale včera skvelá dvojica TOM a CLEM dokázala zblokovať. Slušné, výborné.  

 

Vermaelen: 8

Tak veľmi ma mrzia jeho večné zranenia. Pretože aj včera dokázal svoju neuveriteľnú kvalitu a úžasnú spoľahlivosť. Napriek nie až tak robustnej postave súperov doslova zbúra ako nepotrebnú priečku. Hrá veľmi tvrdo a napriek tomu robí minimum faulov. Včera mu jeden v nebezpečnom území tesne pre pokutovým územím síce „ušiel“, ale to bola len výnimka. Bol všade a načas, predskakoval presne v pravý moment a upratal niekoľko dôležitých lôpt. Je pomerne nenápadný výkonom a výzorom, ale spoľahlivosť aj včera z neho len tak sršala.


Miranda: 6

Rozpaky. Iné ale ťažko očakávať od hráča s tak malým počtom štartov v tak náročnej súťaži. Je alternatívou za Albu a s takým balvanom je pre neho zrejme ťažké nastupovať do zápasov. Jeho nasadenie malo samozrejme absolútne opodstatnenie. Ukázal šikovné ťahy pri nábehoch do voľných priestorov na krídle, bol slušne rýchlostne pripravený. Pri náročnom barcelonskom štýle bolo problémom, že po jeho nábehu až kamsi k rohovej zástavke sme v zálohe stratili loptu a v prípade bleskovo zohraného protiútoku sa práve absencia krajných obrancov odzrkadlila najviac. Jednoducho vzadu chýbali. Nie je zlý, potrebuje sa ale dostatočne vyhrať. Včera teda priemer mixnutý s miernym nadpriemerom.

 

Rakitič: 6

Príliš som neregistroval Ivanov pohyb a prácu počas tohto zápasu. Bol prekvapivo nenápadný a až po nástupe Busquetsa do druhého polčasu som si uvedomil jeho neprítomnosť na ihrisku. Pre rozhodcu vynikajúce vysvedčenie, pre hráča asi nie. Či? A viete, na kom som mal väčšinu zápasu prilepený pohľad? Kto totálne ovládol hru našej zálohy? Dozviete sa za chvíľu.  

 

Busquets: 6

Platí rovnaké hodnotenie, ako pri Rakitičovi. Aj keď určite musím uznať lepšie zapájanie sa Busquetsa do výstavby útokov a trochu lepšiu pozičnú hru. Ak mal byť tento zápas oddychovým pre najvyťaženejších hráčov, Busquets si celkom oddýchol.  

 

Arthur: 9

Výborný výkon. Rozmýšľajúc nad osmičkou, či deviatkou v hodnotení som si uvedomil, aký talentovaný hráč to je. Ako veľa sa v ňom skrýva a ako postupne nám všetkým ukazuje krok po kroku obrovskú kvalitu. Včera takisto proti bojovníkom z Londýna úplne v pohode dokázal podržať loptu aj vo veľmi ťažkých okamihoch a rozohrať ju presne a rýchlo a konštruktívne.

Je výborný, bol výborný a bude výborný.

O budúcnosť našej záložnej formácie sa nebojím.

 

Aleňa: 10

Tento mladý supertalent ma včera doslova očaril. Pozeraním na jeho pohyb som myšlienkami úplne v pohode ušiel do divej prírody predstavujúc si geparda na love. V pohybe Aleňu bolo včera znovu niečo mačacie, niečo podmanivé, niečo netradičné pre atletické protipóly behajúce v drese súpera. Nádherné predstavenie elegantného hráča. Nízke ťažisko, prikrčený beh. Perfektný hráč, bonbónik z La Masie. Áno, chýbali góly a asistencie a podobne, Messi by odo mňa za toto desať nedostal. Napriek tomu som sa rozhodol dať mu plný počet. Desať.

Aleňa: BRAVO!!!


alenajpg

Carles Aleňa - šelma na love, zdroj: everythingbarca.com

Coutinho: 8

Fyzické súboje ho určite boleli. Jeho drobná postava pasuje skôr do technického spôsobu hry. Včera potvrdil zvýšenú formu a po sérii slabších výkonov dokázal aj pri neprítomnosti najväčších hviezd a najlepších hráčov tímu podržať loptu a preniesť hru do nebezpečných miest. Dvakrát nastrelená tyč bezmocnému brankárovi súpera iste pomohla Tottenhamu udržať si nádej na postup. Pre Coutinha škoda, pretože by si ten ukrytý obstrel placírkou na dlhú stranu brány mohol dať patentovať. Bez náznaku strely priamo počas behu? Áno, nečitateľné a zničujúce. Myslím, že mu to tá smola vráti v dôležitejší moment. Včera veľmi slušne.

 

Dembélé: 10

Nehral celý zápas a napriek tomu mu dám bez mihnutia oka desať.

Keby počas zápasu neurobil vôbec nič iné, len tú akciu pri góle, dostane desať.

Keby zápas skončil v momente, keď ten gól strelil, nevadilo by mi to.

Ten okamih ma dostatočne futbalovo a esteticky a emočne ukojil.

Nádhera. Neuveriteľná nádhera.

Kvôli tomuto sa hrá futbal, nie?

Kvôli tomuto sa pozerá futbal, nie?

Najkrajších desať sekúnd celého zápasu, preto aj v hodnotení desať.

Za každú sekundu dokonalej akcie jeden bod.

A je mi úplne jedno, ako hral potom. Neviem a nezaujímalo ma to.

Ten jeden dokonalý moment stál totižto za to.


Ferrari Debmljpg

Dembélé strieľa gól, zdroj: blaugranes.com

 

Munir: 4

Úroveň výkonov ustálená.

Tak talentovaný útočník predviedol včera tak netalentovaný výkon?

Veru je to tak. Problém s technickým spracovaním lopty. Problém s načasovaním nábehu (aj keď tam do toho majú čo povedať aj záložníci, samozrejme) spôsoboval nekonečné množstvo ofsajdov v kombinácii so spomalením hry pri uvedomení si prihrávajúceho ofsajdového postavenia. Do zakončenia sa nedostal, do kombinácie tiež príliš nie. Chýbala mu odvaha, či snáď aj kvalita, pustiť sa do súboja jeden na jeden. Možno ak sa Messi rozhodne urobiť z neho strelca a začne mu servírovať čisté lopty do čistých priestorov, potom z neho bude superhráč. Inak je asi kvalita vyžadovaná Barcelonou privysoko..  

 

Denis Suárez: 4

Nuž, absolútne rozpaky. V podstate ani nie je čo hodnotiť. Denis je zrejme totálne vo futbalovej depresii a včera to znova potvrdil. Nehráva a asi je na to nejaký dôvod. Barcelona vyžaduje okamžite kvalitu výkonu aj od striedajúceho, či málo hrávajúceho hráča. A Denis včera opäť kvalitu neponúkol.  

 

Messi: 7

Leo potreboval po výlete do Madridu na finále juhoamerickej Ligy Majstrov trochu vyvetrať hlavu a dres a snáď aj rozhýbať v miernom pokluse usedené telo. Tak to aj vyzeralo a veľmi sa na ihrisku netrápil. Odohral pár minút bez zranenia a jediným dôvodom jeho nasadenia bola veľmi pekná návšteva na NOU CAMPE. Priznajme si, že obrovské množstvo fanúšikov prišlo hlavne kvôli najlepšiemu svetovému hráčovi.

Zaujala ma ale jedna vec, jeden drobný postreh.

Aj keď hrá Messi len tak, na pol plynu, jeho rozbehnutie sa s loptou na nohe spôsobuje, a včera to tak bolo niekoľkokrát, neskutočnú paniku medzi obrancami súpera. Všimnite si niekedy, alebo aj v zostrihu zo včerajška, ako to vyzerá komicky.

Leo je proste postrachom aj vo včerajšom kľudovom móde.

 

 

Valverde: 9

Tréner mi včera pripadal uvoľnenejší v porovnaní s jeho obvyklým napätým stavom. Ako keby si zápas užíval fanúšikovským spôsobom zvedavý len na krásne momenty plné emócií. Zápas celkove bol dostatočne uvoľnený, až pohodový.

Valverde na svoje pomery odvážne, až šokujúco, postavil pomerne mladú jedenástku.

Výborná rotácia kádra poskytujúca toľko potrebný oddych vyťaženým hviezdam tímu a rovnako poskytujúca nádej na postupový výsledok pre nášho súpera.

Lebo v plnej sile by sme včerajší zápas vyhrali 5:2 (to len tak na okraj, lebo toľko som tipoval).

Tréner sa mi páči a začínam mať z jeho pôsobenia veľmi príjemný pocit. Aj včera, aj cez víkend ukázal vývoj svojho vplyvu na hru Barcelony.

Uvidíte, že to bude mať stúpajúcu tendenciu.


valjpg

Valverde, zdroj: twitter.com

 

Priemerná známka tímu: 7,5

FCB TOP LINE: Dembélé + Cillessen + Aleňa

FCB légia skazy: Munir

Hodnotenie zápasu: 8


Veľa šancí, veľa talentu, krásny gól.

Žiadny zranený hráč.

Podával sa po skončení guľáš? Ale nie, zápas ma bavil. Nenudil som sa.

Pobavil aj vás?

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?


Peter Maďar

megabarca.sk