FC Barcelona vs. Valencia CF

youtubejpeg
zdroj: youtube.com

Tak ako veľmi som sa naposledy výkonom hráčov potešil a navnadil na sobotné pokračovanie, tak veľmi som sa výkonom hráčov sklamal a prišiel na nejaký čas aj o moje nekritické a často (kvôli láske fanúšika) neobjektívne nazeranie na celkový stav v klube.

To, čo som sledoval v sobotu poobede, to čo predviedli hráči na ploche, to čo predviedol náš aktuálny tréner, nieslo stopy totálnej paniky a z toho vyplývajúceho chaosu. Zmätok na ihrisku priniesol súperovi zrejme až nečakaný bod a zrejme sa im ten bod dokonca po zápase aj málil. Neporiadok v obranných radách a pri bránení všeobecne bol doslova do očí bijúci. Stopéri sa nechávali vyťahovať mimo svojho priestoru do strán a pred nešťastným brankárom ostával po nich neuveriteľný pľac pre z druhej vlny postupujúcich záložníkov súpera. Tých nedokázali ani náhodou zachytávať naši defenzívni hráči. V tomto smere vynikali obaja, Busquets a aj Pedri hrali smerom dozadu extrémne nedôrazne. Gól po rohovom kope bol jednoducho neakceptovateľnou chybou inokedy v obrannej činnosti výborného Griezmanna. Takú šancu, akú ponúkol protivníkovi, by som premenil aj ja. Ako je možné, preboha, že sa také niečo stane? Slabý výkon predviedol Dest, čo ma po tých posledných mierne prekvapilo.

Nuž a vpredu to bola absolútna katastrofa. Musím opäť zopakovať, mne osobne sa to tak javí, že trojica Messi – Coutinho – Griezmann na ihrisku spolu nemajú čo robiť.

Messi si ešte ako-tak vyhovie s Grriezmannom.

Aj Griezmann s Coutinhom.

Ale Messi s Coutinhom nefunguje.

V takomto zložení je Coutinho úplne nulový a Messi pri jeho aktuálnom nastavení (hernom a mentálnom) tiež nedokáže vyťažiť zo seba a svojho okolia maximum. Pretože ak by bol namiesto Coutinha ktokoľvek iný, pohyboval by sa v „nemessiovských“ priestoroch a nezavadzal by.

A naopak, ak by namiesto Messiho bol ktokoľvek iný, pohyboval by sa v „necoutinhovských“ priestoroch. Hráči sa navzájom negujú a kvôli postaveniu Messiho v hierarchii tímu mám pocit, že Coutinho ustupuje a drží sa bokom od diania.

Tak načo je dobré nechať ich hrať naraz? Načo, ak to nefunguje? Koľko skúšok je ešte potrebných k pochopeniu, že spolu hrať nemôžu?

Hrotový útočník, ktorého jedinou prednosťou je bojovnosť a nasadenie, hrá na krídle. Techniku na to nemá, hernú šikovnosť tiež nie. Má len silu využiteľnú v pokutovom území, alebo na jeho hranici pri hre chrbtom k bráne. Ale u nás pôjde na krídlo.

Prečo, preboha? Ako tréner rozmýšľa?

Hra ako taká bola statická. Opäť sme nebehali. Atakovanie bolo také tieňové, slabé, bez intenzity. Také, aby to hráčov príliš nebolelo. To nepochopím. A rovnako bolo také, že nebolelo ani súpera. A to nepochopím tiež.

Veď sme FC Barcelona a hráme na Camp Nou!

Tak prečo?

Hrali sme stredom ihriska a vôbec sme ho nedokázali roztiahnuť. To sa bráni súperom skvele. Máme jednu z najväčších herných plôch, ale my sa budeme tvrdohlavo tlačiť stredom. A hráči schopní cez krídelné priestory sa aspoň trochu presadiť sedia na lavičke a pozerajú sa na trápenie.

Prečo nedostal šancu Konrad, keď máme zraneného Dembélé?

Prečo to niekedy nevyskúšame?

Veď horšie, ako to bolo teraz s krídelnou hrou, to už byť snáď ani nemôže. Prečo nehrá aspoň niekedy pohyblivý Puig ponúkajúci energiu a živelnosť? Prečo ho po katastrofálnom polčase z hľadiska dynamiky hry tréner nepošle na ihrisko? Prečo Aleñá (hoci naposledy nenaskočil príliš dobre) nedostane príležitosť od začiatku, keď lopty rozhadzuje jednoznačne rýchlejšie ako Busquets?

Čoho sa bojíme? Prehry, či remízy?

Veď prichádzajú aj tak!

Som sklamaný a bolí ma, keď vidím v tíme obrovský potenciál a na ihrisku sa to neprejaví. Pretože stále skúšame hrať na profesorskej úrovni čakajúc na nejaký zázrak. Ak to zmeníme, sme schopní poraziť hocikoho a hlavne hrať tak, aby to fanúšika nenudilo. Zábavne a bojovne, rýchlo a dynamicky. Aktívne a agresívne. Vtedy odpustí fanúšik veľa a akceptuje aj bodovú stratu. Ale taká prechádzka, také ležérne predstavenie, ako predviedli hráči s trénerom v zápase proti netopierom?

Nuž, asi by sa mali tešiť, že sa hrá bez divákov.

Pretože piskot by bolo počuť z Barcelonského futbalového chrámu až do našich končín.

Jediným momentom vhodným k pochvale bol v mojich očiach krásny gól Araúja. To je ale príliš málo...

famoustimesjpeg

zdroj: famoustimes.com

Priebeh zápasu:

13´ Žltú kartu dostáva Antoine Griezmann (FC Barcelona).

26´ Prvá vážnejšia šanca na strane hostí! Yunus Musah sa predral do pokutového územia a naservíroval loptu spoluhráčovi. José Gayá si však zavadzal zo spoluhráčom a Marc-André ter Stegen zástava neprekonaný.

29´ Sergiño Dest stráca loptu a to môže využiť Carlos Soler! Tvrdá rana k tyči a Marc-André ter Stegen predviedol parádny zákrok!

30´ Valencia dala gól! Gól strelil MOUCTAR DIAKHABY.
Hostia po ter Stegenovom zákroku zahrávali rohový kop. Mouctar Diakhaby dostal príliš veľa priestoru v pokutovom území a hlavou posiela loptu do siete. Valencia sa ujíma vedenia!

45´ Hostia mohli vyhrávať už o dva góly! Parádny center do vápna a k hlavičke sa dostal Maxi Gómez. Marc-André ter Stegen predviedol famózny zákrok a podržal domáci tím!

45+1´ Penalta pre Barcelonu! Antoine Griezmann bol faulovaný a v šestnástke a José Gayá dostane červenú kartu!

45+2´ Rozhodca si po pozretí videa svoj verdikt rozmyslel a José Gayá uvidí len žltú kartu.

45+4´ Barcelona dala gól! Gól strelil LIONEL MESSI.
Domáci futbalista síce penaltu nepremenil, ale dokázal vyrazenú loptu poslať na druhý pokus do siete! Barcelona tesne pred prestávkou vyrovnáva stav stretnutia!

45+7´ Žltú kartu dostáva Alex Blanco (Valencia CF).

49´ Hostia mohli ísť z ničoho nič do vedenia! Gonçalo Guedes našiel parádne v pokutovom území spoluhráča, ale Denis Čeryšev nezvládol zakončenie ľavačkou!

53´ Barcelona dala gól! Gól strelil RONALD ARAÚJO.
Valencia sa dokázala ubrániť rohovému kopu. K odrazenej lopte sa dostal Frenkie de Jong, ktorý ju posunul na spoluhráča. Ronald Araújo parádnou strelou zaznamenáva premiérový gól v drese Barcelony!

57´ Žltú kartu dostáva Oscar Mingueza (FC Barcelona).

63´ Antoine Griezmann zahadzuje obrovskú príležitosť! Martin Braithwaite sa predral do pokutového územia a našiel voľného spoluhráča. Antoine Griezmann nedokázal trafiť prázdnu bránku a stav zostáva nezmenený.

69´ Valencia dala gól! Gól strelil MAXI GÓMEZ.
A je vyrovnané! José Gayá dokázal dostať loptu z ľavej strany do pokutového územia, kde no nej len špičkou kopačky ťukol Maxi Gómez a Marc-André ter Stegen na ňu nedočiahol!

90+2´ Žltú kartu dostáva Clément Lenglet (FC Barcelona).

zdroj: fcbarcelonanoticias.com

"Dnes sme nezahodili veľa šancí, v prvom polčase ich nebolo veľa, možno jedna či dve. Znepokojuje ma to, že nevieme, čo je potrebné v danom zápase robiť. Vždy sme chceli útočiť a strieľať góly, ale niekedy to nie je možné, je potrebné aj brániť a viac kontrolovať hru. To je riziko hry s veľkým priestorom za chrbtom. Mali sme nejaké straty, takže to bolo ešte ťažšie. Náš výkon nebol vyrovnaný, ale boli aj dobré momenty. Mali sme šance na tretí gól, ale v niektorých momentoch sme strácali loptu, dochádzalo k akciám jeden na jedného. Chcel som hrať s trojicou stopérov, aby sme viac kontrolovali zápas v defenzíve. Nehrali sme dobre počas celého zápasu, strácali sme loptu a kontrolu. Mužstvo malo pochybnosti. Je možné, že vyrovnanosť chýba niektorým hráčom. Musíme odohrať viac zápasov, aby sme vedeli, čo potrebujeme. V priebehu zápasu sa objavia pochybnosti, je potrebný čas a práca, najmä mladí hráči musia v tomto aspekte dozrieť. Po inkasovanom góle sme otočili stav a dostali sme sa do vedenia, ale nevyužili sme možnosti na strelenie tretieho gólu. Musíme vedieť, že niekedy dobrá hra a veľa šancí nie sú najdôležitejšie. Musíme byť schopní dotiahnuť zápas k zisku dobrého výsledku. Strácame veľa bodov, ale je to náročná sezóna pre všetkých. Situácia môže byť iná v priebehu dvoch mesiacov. Kalendár je nabitý, najmä v kluboch, ktoré hrajú v európskych pohároch. Viem však, že strata je obrovská. Musíme bojovať."

VALENCIA CFJavi Gracia

deportevalencianojpeg

zdroj: deportevalenciano.com

"Penalta: rozhodnutie rozhodcu je vždy ťažké, pretože má na to len okamih. Ten moment, po ktorom sme už išli do prestávky, nás skutočne zranil. Spravodlivosť vo futbale neexistuje. Na výsledku vždy záleží. Po takejto hre som hrdý na svojich hráčov, aj keď v prvom polčase sme možno mohli urobiť viac. V tom druhom nám domáci strelili gól hneď po tom, ako sme mohli skórovať pri šanci Cherysheva. Znova sme ale ukázali osobnosť tímu. Prišli sme sem a snažili sme sa zvíťaziť, a to ste mohli vidieť na ihrisku."

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com