Hojdačka sa kýve sem a tam. Alebo je to kyvadlo určujúce vyrovnanosť sveta?

Alebo snáď tá slávna sínusoida RAZ SI HORE, RAZ SI DOLE?

Pretože po biednych výkonoch sa nad Camp Nou znovu ukázal kúsok modrej farby, spomedzi mrakov vykuklo nesmelo slniečko a ohrialo ubolené duše verných fanúšikov hľadajúcich niečo pozitívne v hre hráčov katalánskeho giganta.

Nuž a práve toto „niečo pozitívne“ sa v nedeľu večer v hre nášho tímu nájsť dalo.

Celkom určite treba spomenúť zvýšený pohyb každého jedného futbalistu, zaujímavú snahu o okamžité napádanie súpera a neskôr po získaní náskoku taktické zatiahnutie sa do vyčkávacej pozície s neustálou snahou o protiútoky s cieľom definitívne rozhodnúť o výsledku.

Pozitívne bolo aj nasadenie mladíkov, pričom Gavi si zápas doslova užíval. V inej lige, kde akceptujú tvrdšiu chlapskú hru, by bol hviezdou. V La Lige jeho dohrávanie súbojov telom pískali po miestami teatrálnych pádoch hostí a žlté karty viseli vo vzduchu pomerne často. Ponúkli sme celkovo veľmi pekné kombinácie, nápadité kolmé prihrávky, narážačky a aj snahu o rýchle prenášanie hry z jednej strany na druhú. Dominovali krajní hráči, zápas chutil Albovi s Destom a obrovskú kvalitu ukázala aj dvojica de Jong a Fati. V dobrej forme z reprezentácie pokračoval Busquets hrajúci tentokrát s obrovským prehľadom smerom dopredu, hoci si občasné obranné zaváhanie tradične neodpustil.

FB7PcmCWQAY3QAdjpeg

Penalta pre nás bole jednoznačná a čudujem sa akýmkoľvek pochybnostiam. Pozrel som si daný moment z niekoľkých záberov, absolútne jednoznačné zabránenie v streľbe, tvrdý kontakt noha na nohu. Bez debaty, bez pochybností.

Na zápas sa dalo pozerať a kolega mi na druhý deň popísal jeho pohľad na zápas slovami, že ešte teraz sa mu krúti hlava ako na tenise. Hra lietala od jednej brány k druhej, strely, šance, výborné zákroky brankárov, individuálna kvalita aj v radoch súpera.

Dobré, baviace, pozerateľné, zaujímavé, nádejné.

Len tak ďalej, FC BARCELONA.

Toto je cesta, po ktorej treba kráčať.

Spolu.

Ty, my, všetci.

FB-bCtqWYAI2fGIjpeg

Priebeh:

2´ Alba našiel kolmou prihrávkou Fatiho, ktorého zakončenie z vnútra šestnástky bolo tečované – roh pre Barcelonu.

5´ Valencia dala gól! Nádherný gól Valencie, lopta sa dostala po rohovom kope pred šestnástku, odkiaľ ju napálil nechytateľným spôsobom kapitán hostí JOSÉ LUIS GAYÁ – 0:1! Bez asistencie.

10´ Vyrovnanie mal na kopačke Dest, ktorý sa snažil usmerniť do brány centrovanú loptu z kopačky Jordiho Albu – Valenciu zachránil kapitán Gayá.

13´ Barcelona dala gól! Nádherná odpoveď Barcelony, ANSU FATI začal celú akciu domácich na ľavom krídle, loptu si šikovne narazil a následne nechytateľne vystrelil spoza šestnástky k ľavej žrdi – 1:1! Asistencia: Memphis Depay.

FB7K1_2WEAMFy1Sjpeg

25´ Gonçalo Guedes si spracoval loptu v šestnástke Barcelony, nakoniec vystrelil ľavačkou tesne vedľa brány ter Stegena.

39´ Pekná kombinačná akcia domácich, na konci ktorej bol v zakončení po prihrávke Jordiho Albu faulovaný Ansu Fati – pokutový kop pre Barcelonu.

41´ Barcelona dala gól! Prudká delovka z bieleho bodu v podaní MEMPHISA DEPAYA, Cillessen bol bez šance – 2:1! Bez asistencie.

FB7h92cWYAg9exFjpeg

50´ Ansu Fati zakončoval z vnútra šestnástky ľavačkou po dobrej prihrávke – hosťujúci brankár Cillessen vyráža na rohový kop.

53´ Po zakončení Maxiho Gómeza z vnútra šestnástky zazvonila pravá žrď brány ter Stegena.

57´ Ter Stegen teraz podržal svoje mužstvo, domáci brankár vyrazil prudkú strelu z kopačky Goncala Guedesa spoza šestnástky.

67´ Prízemný center Coutinha neudržal v náručí Cillessena, pred dobiehajúcim de Jongom zachránila defenzíva hostí a loptu poslala preč od vlastnej brány.

78´ Carlos Soler prenikol do pokutového územia domácich, v rozhodujúcej chvíli zabránil jeho dobrej prihrávke Piqué.

81´ Technický pokus Philippeho Coutinha z vnútra šestnástky tečovala obrana Valencie na rohový kop.

84´ Maxi Gómez takmer skóroval z priameho kopu, technický obstrel tesne minul ľavú žrď domácej brány.

85´ Barcelona dala gól! Je rozhodnuté! Sergino Dest zamotal hlavu obrane hostí a presnou prihrávkou našiel PHILIPPEHO COUTINHO, ktorý prekonáva brankára hostí – 3:1! Asistencia: Sergino Dest.

88´ Memphis Depay mohol pridať štvrtý gól domácich, prienik útočníka Barcelony zastavil Gabriel Paulista.

Screenshot 2021-10-18 at 10-32-36 BAR 3-1 VAL Barcelona - Valencia Zostavypng

Screenshot 2021-10-18 at 10-33-29 BAR 3-1 VAL Barcelona - Valencia Zostavypng

Screenshot 2021-10-18 at 10-34-15 BAR 3-1 VAL Barcelona - Valencia Prehad zpasupng

Screenshot 2021-10-18 at 10-31-19 BAR 3-1 VAL Barcelona - Valencia tatistikypng

Vyjadrenia po zápase:

FC BARCELONA – Ronald Koeman

Bol to dobrý zápas zo strany Barcelony, v ktorom dlho spolu hrali Ansu Fati a Memphis Depay. Čo si myslíš o tejto dvojici, dobre sa dopĺňajú?

"Podľa mňa áno, pretože obaja môžu hrať v strede a po stranách útoku. Dnes dokázali, že medzi nimi existuje chémia. Veľmi nám pomohli otočiť vývoj tohto dôležitého zápasu. Mužstvo bolo veľmi koncentrované a po vyrovnaní hralo dobre."

Čo si myslíš o samotnom Fatim, či je to hráč, ktorý sa v tomto momente môže ukázať kľúčový pre Barcelonu?

"Ansu sa vracia po zranení a dnes sme rozhodli, že po prvýkrát nastúpi v základnej zostave a zahrá približne hodinu. S každým ďalším zápasom ukazuje, že je to hráč s veľkými schopnosťami. Myslím si, že je pre nás veľmi dôležitý. K tomu sa na ihrisku objavil Agüero, ktorý môže do nášho útoku vniesť taktiež veľa."

Videli sme dnes najlepšiu verziu Coutinha?

"Áno, Philippe odohral veľmi dobrý zápas, veril si, bol rýchly a využil slobodu na ihrisku. Navyše je hráčom, ktorý dokáže strieľať góly, čo aj dokázal. Bolo to pre neho veľmi dôležité. Ja som mu veril od prvého dňa a mám radosť, že s každým dňom po zranení vyzerá lepšie."

Barcelona zaznamenala pred reprezentačnou prestávkou dve prehry po sebe, dnes hrala proti Valencii veľmi dobre. Môže byť Ronald Koeman pokojný, pretože je to mužstvo, ktoré chce vidieť?

"Mám dva dni pokoja a využijem ich, pretože v tejto profesii je obrovský rozdiel medzi tým, keď sa prehráva a keď vyhráva. Stredajší zápas bude rovnako dôležitý ako ten dnešný, preto ho chceme odohrať s rovnakou intenzitou ako proti Valencii. Výhry dodávajú sebavedomie, ktoré potrebujeme."

Atmosféra na Camp Nou bola dnes veľmi dobrá, ale na tribúnach sa objavilo len necelých 40 000 fanúšikov. Čo povieš tým, ktorí zostali doma?

"Neviem, prečo sa to stalo, ale chcem oceniť správanie fanúšikov počas dnešného zápasu. Dúfam, že v stredu sa tu objaví ešte viac fanúšikov. Tribúny nás podporovali od samého začiatku až do konca. Veľmi dobre vieme, že musíme vyhrávať pre našich fanúšikov."

Bol to najlepší zápas Barcelony v tejto sezóne?

"Myslím si, že dobre sme hrali už v niekoľkých zápasoch, napríklad proti Realu Sociedad. Zdá sa mi, že sme sa zlepšili v istých aspektoch, predovšetkým v defenzíve. Valencia si nevytvorila priveľa nebezpečných šancí. Naše mužstvo bolo agresívne, hralo dobrý presing a to je dôležité, aby sme rýchlo získavali loptu, pretože vždy chceme útočiť."

Tréner Valencie sa sťažoval na pokutový kop odpískaný pred koncom prvého polčasu. Čo si o tom myslíš?

"Tieto neisté situácie sa stávajú, ale rozhodca prv odpískal faul a VAR potom potvrdil jeho rozhodnutie, preto to bol pokutový kop."

Prečo si poslal Sergiña Desta na post pravého krídelníka?

"Na obidvoch stranách ihriska som chcel mať dvoch rýchlych hráčov. Viem, že Sergiño v juniorskej kariére dlho hrával na krídle. Preto vie hrať vpredu, je dobrý v súbojoch jeden na jedného, k tomu dokáže brániť. V našom systéme je to dôležité a on predviedol dobrý výkon."

V priemere získavaš viac bodov ako Johan Cruyff či Frank Rijkaard. Čo si o tom myslíš, má to pre teba nejaký význam?

"Nemyslím na to, pretože sme odohrali len 8 kôl a sezóna je veľmi dlhá. Máme radosť z víťazstva, ale vieme, že pred sebou máme dvojicu náročných zápasov proti Dynamu Kyjev v Lige Majstrov a na to, aby sme naďalej pomýšľali na postup, musíme ich vyhrať."

Sergio Agüero dnes odohral niekoľko minút. Čo budeš od neho očakávať, keď sa dostane do zápasového rytmu?

"Je to podobné ako v prípade Ansu, aj keď Sergio bol zranený kratšie. Je to hráč s výbornými schopnosťami a veľmi rozsiahlymi skúsenosťami. Za stavu 2:1 som ho chcel poslať na trávnik, aby zbieral cenné minúty a mohol pomôcť mužstvu."

Hoci ste dnes zahrali veľmi dobre, opäť ste inkasovali gól z prvej strely súpera na bránu. Je to znepokojujúce?

"S takým gólom ako dnes sa nedá urobiť nič. Možno sa pri tom rohu dalo lepšie rozostaviť, ale musíte oceniť strelca."

Dnes sa mnohí hráči ukázali vo veľmi dobrom svetle. Na aký moment zápasu si najviac hrdý?

"Dnes tam bolo viac takých momentov, napríklad keď Dest v prvom polčase chyboval len minimálne. Veľmi pekný bol aj gól strelený po spolupráci Fatiho s Depayom. Bol to dôležitý moment tohto zápasu."

FC BARCELONA – F. de Jong

Dnes bolo dobré vyhrať na Camp Nou, však? Na štadióne vládla príjemná atmosféra.

"Áno, tento týždeň je pre nás kľúčový, ale začali sme ho veľmi dobre. V dnešnom zápase sme zahrali na zodpovedajúcej úrovni, ukázali sme veľkú intenzitu a túžbu. Musíme v tom pokračovať."

Ako si sa cítil, keď sa Valencia dostala do vedenia už v piatej minúte? Pomohli vám fanúšikovia otočiť vývoj zápasu?

"Publikum bolo dnes veľmi dobré, počas tohto stretnutia nám pomohlo."

Čo sa zmenilo vo vašom mužstve, keďže dnes ste zahrali lepšie v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi.

"Myslím si, že sme hrali s väčšou intenzitou a náš presing bol lepší ako predtým. Okrem toho sme sa cítili istejšie s loptou na nohe, bolo to vidieť."

Hovoril si o kľúčovom týždni, počas ktorého hráte tri náročné zápasy. Ako dôležité bolo pre vás dnešné víťazstvo?

"Myslím si, že sme hrali s veľkou intenzitou a využívali sme rýchlosť takých hráčov ako Ansu a Memphis."

Pokiaľ ide o Memphisa, ten dnes veľmi dobre využil pokutový kop.

"Áno, neexistuje brankár, ktorý by dokázať chytiť takúto penaltu."

FC BARCELONA – Sergio Agüero

"Som veľmi spokojný, na tento moment som čakal veľmi dlho a teraz si to musím užívať. Debutoval som, ale ešte dôležitejšie je to, že sme vyhrali."

Z tribún si mohol počuť skandovanie 'Kun, Kun'. Určite ťa to potešilo.

"Bolo to úžasné. Teraz si na to musím zvyknúť. Za tieto milé prejavy sa musím odvďačiť na ihrisku. Očividne ich nemôžem objať, ale dúfam, že si budú užívať moju hru."

Trápilo ťa, keď si videl, že sa Barcelone zo začiatku sezóny nedarilo a to si jej nemohol pomôcť?

"Áno, aj zvonku trpíte, samozrejme, že chcete hrať. Bola potrebná trpezlivosť, mužstvo potrebovalo túto reprezentačnú prestávku, aby získalo trochu viac sebadôvery. Dnes to bolo vidieť."

S Ansu si nikdy predtým nehral, ale čo si myslíš o jeho hre a reakcii fanúšikov na neho?

"Je ešte veľmi mladý a musí toho veľa dokázať. Som rád, že je v našom tíme, musíme ho využívať a pomáhať mu, aby naďalej ukazoval svoj talent. Má ho len málo hráčov."

FC BARCELONA – Coutinho

Ako hlasný bol tvoj pokrik po strelení gólu?

"Tento pokrik som v sebe držal už veľmi dlho, všetci vieme, koľko som si vytrpel. Streliť gól po tak dlhom čase je veľmi dobrý pocit. Najdôležitejšia je výhra, hrali sme dobre a nabrali sme sebadôveru. Je to pre nás veľmi dôležité, preto som dnes spokojný."

V uplynulej sezóne si povedal, že veľmi chceš hrať v Barcelone a potom si však bol veľmi dlho mimo hru. Aké boli tie posledné mesiace?

"Moje túžby sú teraz ešte väčšie. Bolo to ťažké, ale minulosť je teraz jazva, vďaka ktorej som silnejší. Takto k tomu pristupujem. Chcem byť úspešný a ukázať svoju najlepšiu verziu."

Čo sa zmenilo, že ste dnes boli schopní vyhrať? Pomohli vám fanúšikovia?

"Fanúšikovi sú vždy dôležití. Všetci sme angažovaní na tréningoch a tvrdo pracujeme. Vieme, že to nie je také, ako by sme chceli, ale zmeniť to môžeme len my."

Otočili ste výsledok vo veľmi dôležitom zápase, je to veľmi dôležitá správa pre fanúšikov. Pred týmto kľúčovým týždňom to bolo určite dôležité.

"Áno, od začiatku sme boli angažovaní a pre výsledok to bolo dôležité. Všetci išli na 100% od začiatku až do konca. Niekedy je potrebné dať aj 150% a urobíme aj to."

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com, flashscore.com