FC Barcelona vs. FC Valencia

 hodnotenie hráčov

 

Strávil som celý včerajší krásne slnečný deň v nádhernom prostredí neďaleko Banskej Štiavnice a potom aj priamo v nej.


petermadarjpg

zdroj: Peter Maďar


Zrekonštruovaný náučný chodník v Kysihýbli je skutočne raritnou ukážkou šikovnosti a chuti mladých ľudí urobiť niečo pre otvorenie dverí k spoznávaniu lesa a jeho tajomstiev pre bežnú, lesnícky nevzdelanú verejnosť.

Šesť kilometrov v lese pretkaných neuveriteľne zaujímavými zákutiami a momentmi urobili zo soboty fantastický deň.


To boli moje raňajky.


slovakiatravelcomjpg

zdroj: slovakiatravel.com


Obedoval som priamo v Banskej Štiavnici. Mesto opäť servírovalo menu plné úzkych uličiek vysoko nad centrom, chodníčkov pomedzi ploty na samom okraji, strmých schodov s drevenými plochami na dostúpenie unaveného chodidla, dizajnovo dokonale zrekonštruovaných dvorov s ukrytými kaviarničkami a nakoniec s fantastickým viedenským teľacím rezňom.

Vyhlasujem týmto Banskú Štiavnicu za najkrajšie slovenské mesto.


To bol môj obed.


No a na večeru som si objednal niečo totálne špeciálne. Jedlo, ktorého sa nedokážem (aspoň som si to myslel) nikdy nabažiť. Kuchár je trénerom FC Barcelona a ku základnej surovine dávajúcej základný tvar – formu jedla zvykne pridať tajné korenie tvoriace samotnú podstatu pochúťky. Čakajúc na večer som si v hlave premietal rôzne scenáre a veru, pokazené jedlo nebolo ani v jednom z nich. Po ochutnaní večernej „pochúťky“ ma moje vnútro požiadalo o pochopenie reality a o napísanie nasledujúcich viet:


Barca potrebuje vyvetrať. Barca potrebuje vymeniť základnú surovinu. Barca potrebuje lepšieho šéfkuchára.“


goalfootballnews comjpg

zdroj: goalfootballnews.com


Valencia hrala včera rýchlo a to jej úplne stačilo. Naši hráči jednoducho nestíhali a rozdiel v nasadení ani nebudem hodnotiť. Na konci sezóny sa v plnej nahote začína prejavovať nedostatočná rýchlostná pripravenosť a dokonca aj nedostatočná kondičná pripravenosť.


fc barcelona comjpg

zdroj: fcbarcelona.com


Je to všetko priemerným vekom základnej zostavy?

Alebo je to dekou padnutou na mužstve po vypadnutí v LM?

Alebo je to presýtenosť futbalom ako takým?

Naša hra bola neskutočne statická. Nulový pohyb. Nikto sa neukázal spoluhráčovi, nikto okrem Messiho neurobil prečíslenie po súboji jeden-jeden. Nebehali sme.


barcablaugranes comjpg

zdroj: barcablaugranes.com


Mužstvo sa na konci sezóny pokazilo a treba ho opraviť. Vymeniť olej, vymeniť staré opotrebované súčiastky, vymeniť určite TURBO.

Možno dokonca namiesto jedného vložiť BITURBO.

Zvýšiť objem valcom, načipovať celý motor, nastaviť na iné palivo.

Niečo jednoducho urobiť, lebo toto mužstvo v tejto zostave práve doslúžilo.

Je koniec tejto skupiny hráčov, potreba prebudovať káder je povinnosťou voči verným fanúšikom a určite aj voči klubu samotnému.

Na ihrisku dlhodobo chýba líder typu Puyol. Hráč, ktorý dokáže na spoluhráčov doslova nahučať a trochu prebudiť. Počas sezóny sme predsa dokázali dominovať aj proti silným súperom, aj proti tým nadupaným anglickým tímom. V lige sme kraľovali. Strieľali množstvo gólov.

Tak prečo to vyprchalo práve teraz?

Vrátim sa k tomu v neskoršej analýze sezóny. 


marca comjpg

zdroj: marca.com


Hráčov som aj dnes hodnotil vyslovene v kontexte tohto konkrétneho zápasu.

 

Cillessen: 5

Možno to bude kacírska myšlienka amatérskeho analytika, ale pred druhým gólom letela lopta priamo popred bránu v optimálnej vzdialenosti. To mal asi v pohode pri správnej reakcii chytiť, či vyraziť. Zamrzol na čiare? Podľa mňa jednoznačne áno. Inak mal, a spolu sním aj celý tím, obrovské šťastie pri záverečnom vabanku. Súper mal tri obrovské šance pri nájazdoch do otvorenej obrany v prečíslení, či dokonca úplne sami na jedného obrancu. Rozlúčkový zápas si predstavoval určite inak a ja tiež.

 

Semedo: 3

Jeden z najslabších výkonov mladého obrancu. To, ako sa nechal vytiahnuť zo svojej pozície pred prvým gólom bolo nepochopiteľné. Kam išiel, preboha? Otvoril diaľnicu na svojej strane a z diaľky sa pozeral na centrujúceho hráča. Taký taktický nedostatok vo finálovom zápase? Veru áno. Kombinácia smerom dopredu takisto nič moc, respektíve ani moc nič. V súbojoch bol neskoro a prehrával ich.

 

Lenglet: 3

Začiatok ako z veľkej knihy. Prihrávka na stopercentnú šancu súperovi bola asi predzvesťou nesústredeného predstavenia stopéra. Nesprávne riešenia v pozičnej hre, slabšia reakcia na rýchlu kombináciu protivníkov. Málo nebezpečenstva pri našich útočných standardných situáciách. Slabé.

 

Piqué: 7

Jeden z mála hráčov, ktorý znesie za včerajšok trochu vyššie kritériá. Snaha o vyvážanie lopty bola evidentná a vo veľkej miere doslova suploval neexistujúcu zálohu. Dozadu mal aj on problém s bleskovými kontrami súperových hráčov, hlavičkové súboje ale vyhrať dokázal. Vynikajúci zákrok po prvej super šanci Valencie. Na môj vkus ale málo burcoval spoluhráčov.

 

Alba: 4

Pozičná hra bola katastrofálna. Smerom dopredu po prečítaní jeho pohybu úplne vygumovaný a spolupráca so spoluhráčmi staticky čakajúcimi na akýsi zázrak nulová. Prehra v rýchlostnom súboji priniesla druhý gól v našej sieti a mňa prinajmenšom šokovala, nech nie som vulgárny. Ako môže tento hráč prehrať šprintérsky súboj? Nuž môže...

 

 Roberto: 4

Spánok a následné nezachytenie pohybu súperovho hráča znamenalo inkasovanie prvého gólu. Predchádzala tomu aj naivná reakcia Semeda, ktorý sa nechal vytiahnuť zo svojej pozície ako žiačik. Celkove to bolo veľmi priemerné a univerzál s rodokmeňom La Masia ukázal svoju slabšiu stránku. Hoci po presune na pravú stranu obrany sa trochu zlepšil pri vyvážaní lopty.

 

Rakitič: 3

Jeden z mojich najobľúbenejších hráčov vôbec včera podal výkon označovaný ako hanebný. Málokedy ho vidieť, ale čierna robota ukrytá za nenápadnosťou z neho robí nesmierne žiadaný artikel na futbalovom trhu. Lenže včera neprispel ani máličko k rovnováhe v našom tíme. Nedokázal podržať loptu, nevyhrával súboje o ňu. Bez energie, bez chuti. Len tieň svetového box-to-box záložníka. Slabé.


supersport comjpg

zdroj: supersport.com

 

Busquets: 3

Som zvedavý, aké stanovisko zaujme k svojmu výkonu bývalý najlepší defenzívny strednopoliar na svete. Pretože vo finálovom zápase bol jeho výkon na hranici slabého a úbohého. Čo sa to s ním stalo, preboha? Kam sa podel jeho neskutočný prehľad a zmysel pre kombináciu? Kde je jeho chladnokrvnosť? Je to všetko už preč? Cíti to tak aj on? Bieda, v slabučkej hre našej zálohy bol práve on najslabší...

 

Arthur: 3

Po zranení nastúpivší hráč sa zaradil do šedého priemeru, dokonca podpriemeru. Nepredviedol svoje typické dynamické vedenie lopty s krátkymi rýchlymi prihrávkami a nedominoval v svojom priestore tak, ako som očakával. Nevyčnieval, nebol ani slabší.

 

Vidal: 3

Možno mal hrať od začiatku a silou podporenou pohybom by snáď prinútil aj spoluhráčov pracovať vo väčšej intenzite. Lebo takto len zapadol do nefungujúceho súkolia a ostali po ňom na ihrisku len pár faulov a inkasovaná žltá karta za oplácanie. Viac nič.

 

Aleňa: 5

Svieži vietor priniesol do zápasu aspoň trochu energie. Aspoň behal a bojoval. Aj keď jeho jediným zapamätateľným momentom bude príliš prudká a mierne nepresná prihrávka na Messiho okorenená jeho nervóznym gestom. Ale toto je cesta našej hry, mladučký hráč musí každopádne hrať oveľa viac.

 

Malcom: 6

Jeho príchod bol ako raňajšie otvorenie okna v spálni. Okamžitý prísun kyslíka a svetla do vydýchaného prostredia. Zrazu bolo vidieť. Zrazu bol na ihrisku aspoň na jednej strane pohyb. Iste, centre boli neadresné, ale aspoň boli. Aspoň trochu sa rozhýbali dovtedy stojace vody plné lenivých kaprov. Rovnako ako pri Aleňovi – hrať, hrať, hrať. Aj keď tu stále nie som na sto percent presvedčený, že je to kvalita dostatočná pre Barcu... 


thestraitstimes comjpg

zdroj: thestraitstimes.com

 

Coutinho: 3

Výraz jeho tváre v detailných záberoch ukázal absolútnu psychickú nepohodu. Hráč je podľa mňa úplne na dne. A kto športoval vie, že ak nejde hlava, nejdú ani nohy. Slabučké predstavenie. Osobne som čakal nárast formy a možno dokonca to, že sa stane rozhodujúcim prvkom v závere sezóny. Že práve on zaberie a rozhodne gólom, či výkonom finále. Ale nie. Sklamal ma včera nesmierne a asi by jeho odchod bol vykúpením pre všetky strany – hráča, klub a fanúšikov.

 

Messi: 7

Druhý z aspoň priemerným výkonom sa prezentujúcich hráčov. Obrovská snaha narážala na nepochopenie spoluhráčov a ani súper nenašiel pochopenie, V opačnom garde, samozrejme. Pri mizérii hry našej zálohy a neexistujúcom útoku si mohli dovoliť luxus brániť Messiho v trojici. Veľká škoda, že povaha nedovolí hernému lídrovi byť aj lídrom mentálnym, burcujúcim, dominantným. Veľká škoda, že Messi nie je alfa samec.

 

Valverde: 2

Zranenia Suáreza a Dembélého neumožnili trénerovi nasadiť do útoku ťažké zbrane. A tak to aj dopadlo. Je len otázkou do pléna, či nemohol postaviť fyzicky a pohybovo dominantného Vidala namiesto v slabej forme hrajúceho Busquetsa s využitím Rakitiča na DM.

Záloha Arthur+Rakitič+Vidal by zrejme bola aspoň o niečo pohyblivejšia.

Tiež sa (vidiac to teraz po zápase!) mohol od začiatku objaviť pohyblivý Malcom v snahe rozložiť nutnosť bránenia pre súperových obrancov na viac hráčov. Reakcia počas zápasu dáva za pravdu takémuto názoru, hoci dopredu to vedieť nemohol...

V každom prípade, ja osobne by som na Valverdeho mieste vážne uvažoval o abdikácii na post trénera FC Barcelona.


Gratulujem hráčom a celému klubu FC VALENCIA.


clarin comjpg

zdroj: clarin.com

 

Priemerná známka tímu: 4

 

FCB TOP LINE:

Messi + Malcom + Piqué


FCB légia skazy:

ostatní


Hodnotenie zápasu: 3

Zápas bol slabučký a úrovňou nemohol potešiť nikoho.

Tri hrubé chyby a dva inkasované góly dovolili súperovi zaparkovať dva autobusy a v komfortnej pozícii zdržiavať a kúskovať hru.

Naši hráči v ležérnom tempe dôchodcov hrajúcich peší futbal v telocvični po Vianociach nedokázali prinútiť súpera k žiadnej chybe.

Pomohla nám štandardná situácia, z hry sme nemali nič.

Zažiť takýto zápas naživo? Ďakujem, nie...

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

 

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?

 

Peter Maďar

megabarca.sk