Ako by som začal? Aký úvod zvoliť k úvodnému hodnoteniu ročníka La Ligy 2020/2021?

„Jedna lastovička leto nerobí. Ale jeden Fati zápas áno!“

Tak? Môže byť? Pretože okrem celej plejády veľmi slušných výkonov čnel práve ten Fatiho.

sport es 2jpg

zdroj: sport.es

Zápas mal, samozrejme, dva polčasy. Prvý a áno, druhý. Ten prvý bol skvelou ukážkou toho, ako by mala vyzerať hra Barcelony. Hra, ktorá by bavila náročného fanúšika. Hra, ktorá by potešila oko a dušu náhodného diváka. Hra prinášajúca úsmev a radosť.

A aj body a výhry.

Hráči, až na drobné výnimky, behali a behali. Vymieňali si miesta. Vymieňali si loptu. V tempe, v rýchlosti. Presne a kolmo. Málo prihrávok nesmerovalo dopredu, málo prihrávok bolo nepresných. Vysoká efektivita pri premieňaní šancí a pohoda v obranných radoch zmenila prvý polčas v exibíciu nášho tímu. Súper napriek snahe nedokázal na dlhšiu dobu kombinovať. A ak áno, chytil sa do pasce utkanej na našej obrannej polovici a následne pykal po bleskových protiútokoch. Je paradox, že tie protiútoky vynechávali vo veľkej miere najlepšieho svetového futbalistu. Boli také kolmé a rýchle práve preto?

Polčas druhý ma mierne sklamal, čakal som naďalej jazdu a zvyšovanie si sebavedomia ďalšími gólmi. Pokojne sme ich mali nastrieľať aj osem. Vôbec by mi to nevadilo. Pozitívom druhej polovice ale jednoznačne boli striedania, keď sa na ihrisku postupne ukázali aj mladučké talentované hviezdičky a ukázali za relatívne málo času relatívne veľa zo svojho umenia. Správnu mladícku drzosť podporenú nespornou kvalitou.

Celkove som mal pocit, ako keď vojdete do perfektne vyvetranej miestnosti a nadýchnete sa. Čerstvý vzduch, čerstvá energia. Len jeden hráč pôsobil, zatiaľ a len dočasne, ako urazené dieťa. Ako chlapec, ktorému vzali obľúbenú hračku. Ale to prejde, pretože vášeň toho hráča prekoná aj urazenú dôstojnosť a ješitnosť. Pretože uvidí, že sú okolo neho talenty. Pretože sa znovu bude chcieť zabávať a HRAŤ.

mundodeportivojpg

zdroj: mundodeportivo.com

Barca hrala výborne, potešila ma. Prelínanie formácií, sústredenie a ochota hýbať sa. Slušný presing. Dobre nastavené rozostavenie. Pre tento káder je 4-2-3-1 skvelou formáciou. Ja viem, je to len prvý zápas. Ale povedzte, kedy ste sa naposledy tak bavili pri pohľade na našu hru?

Priebeh zápasu:

15´ Barcelona dala gól! Domáci otvárajú skóre! Alba utiekol obrancom Villarrealu na ľavej strane a prihrávkou do šestnástky pripravil pozíciu ANSSUMANEMU FATIMU, ktorý zblízka nedal šancu brankárovi Asenjovi.

19´ Barcelona dala gól! Katalánci odskakujú už do dvojgólového náskoku! Coutinho vyviezol v rýchlom protiútoku loptu až pred šestnástku Villarrealu, kde ju posunul doľava k rozbehnutému FATIMU. Ten strelou k bližšej tyči prekonal vybiehajúceho brankára Asenja.

25´ Fati vysunul do šestnástky Messiho, ten ale trafil v dobrej pozícii len jedného z obrancov Villarrealu.

26´ Akcia Barcelony však pokračovala ďalej a skončila ďalšou gólovou príležitosťou. Alba prenikol popri bránkovej čiare zľava a z ostrého uhla vypálil k bližšej tyči. Asenjo výborným zákrokom jeho strelu vyrazil nad brvno.

34´ Fati si potiahol loptu po ľavej strane do šestnástky a ušiel Gasparovi. Ten ho potom zozadu zasiahol do nohy, čo neuniklo hlavnému rozhodcovi. Barcelona bude kopať penaltu.

35´ Barcelona dala gól! LIONEL MESSI si otvára svoj strelecký účet v novej sezóne španielskej LaLigy! Penaltu kopol po zemi do ľavej strany a aj keď brankár Asenjo vystihol stranu a nechýbalo mu veľa na to, aby loptu zastavil, tak ju vyraziť nedokázal.

40´ Barcelona sa vrátila na útočnú polovicu a hneď si vytvorila ďalšiu gólovú šancu! Roberto centrom z pravej strany našiel na zadnej tyči Coutinha, ktorý z voleja vystrelil do protipohybu brankára Asenja. Ten však napokon dokázal loptu skvelým reflexívnym zákrokom vyraziť.

45´ Barcelona dala gól! Katastrofálny prvý polčas Villarrealu korunujú hostia vlastným gólom! Messi nacentroval loptu do šestnástky hostí na rozbehnutého Roberta, pred ním však loptu tečoval pri snahe o odkop PAU FRANCISCO TORRES a nasmeroval ju mimo dosah vlastného brankára do siete.

65´ Messi si z pravej strany naviedol loptu na ľavačku a zakrútil ju pod brvno, brankár Asenjo však ďalším výborným zákrokom jeho pokus vyrazil.

72´ De Jong vysunul na ľavom krídle do nábehu Alba, ktorý nacentroval do stredu šestnástky Villarrealu na úplne voľného Messiho. Ten hlavou namieril mimo vzdialenejšej tyče Asenjovej brány.

86´ Najprv vystrelil pomedzi trojicu obrancov z pravej strany šestnástky Trincão, ktorý donútil Asenja k zákroku. Odrazená lopta sa potom dostala k Messimu, ktorý tvrdo vystrelil pod brvno, Asenjo ale dokázal vyraziť i Argentínčanovu strelu.

zdroj: chinadaily.com

Sme veľmi šťastní. V prvom polčase sme zahrali skvele a dominovali sme. V druhom už trochu opadlo tempo. Máme však z toho dobrý pocit. Hrali sme ako skvelý tím. Dobre sme odoberali súperovi loptu a náš prechod do útoku bol optimálny. Práca, ktorú naši hráči vykonali, nám pomohla dosiahn dobrý výsledok. Je dobre, k máme loptu vo svojej moci, môžeme si tak vytvárať dostatok šancí. Strelené góly ma potešili. Máme správnych hráčov na to, aby zahrali v takomto rozostavení. V druhé polovici sme strácali trochu viac lôpt. Je tiež správne m na pamäti to, že sa jednalo len o prvý zápas po predsezónnej príprave a hráči tak ešte nemusia b v ideálnej fyzickej forme.”

VILLARREAL CF – Unai Emery

sport esjpg

"Nechali sme sa oklamať mužstvom, ktoré počas niekoľkých posledných zápasov trénovalo to isté rozostavenie. Chceli sme mať loptu na nohe. Lenže neboli sme presní a za to sme boli potrestaní. Beriem na seba zodpovednosť za prvých 45 minút. Začali sme dobre. Ale na to, aby sme tu vyhrali, potrebujeme niečo navyše. Prosím o prepáčenie za to, čo sa stalo pred prestávkou. V druhom polčase sme mali blízko k streleniu gólu, ale chýbala nám efektivita. V obrane sme zahrali lepšie a dokázali sme sa vyvarovať situáciám, ktoré nám robili problémy v prvej časti zápasu."

zdroj: laliga.com, sport.sk, as.com, marca.com