Valencia CF - FC Barcelona

hodnotenie zápasu

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Nechal som si schválne mierny časový odstup, kým som spracoval zápas proti netopierom z Valencie. Pretože tak rozporuplné dojmy som nemal extrémne dlho. Bol to, a stále je, taký nejaký mix pozitívneho a negatívneho. Radosti a hnevu, nervozity a pokoja. Miešala sa snaha o pochopenie mentálneho nastavenia hráčov po vypadnutí z LM a nepochopenie riešení vo finálnej fáze. Potom sa to všetko v mojej hlave zmiešalo a vyšiel z toho takýto záver: vôbec sme neodohrali zlý zápas. Nebol ani vynikajúci, ale prepadák to určite nebol. Pri štandardnej efektivite by sme vyhrali 3-4 k nule. Pretože toľko brejkov, toľko možností ohroziť bránu sme si vypracovali aj v predošlých ligových stretnutiach. Len tá finálna fáza… Domácich sme nepustili, hoci aj za cenu žltých kariet, do ničoho. Uhrali sme vzadu nulu, hoci hra sa prelievala hore-dole a to zväčša prináša príležitosti na obidve strany. Obrana nezahrala dobre a len zranenie Garcíu ho podľa mňa uchránilo od červenej karty. To isté potom zopakoval Alonso. Našťastie hral skoro celý zápas vo vynikajúcej forme Koundé. Ten v podstate uhral v defenzíve všetko. V zálohe dominoval Pedri, slušne mu ale sekundoval v poslednej dobe výborný FdJ. Vpredu bieda, nerozhodnosť, nesprávne riešenia, strach, nervozita. V zápase sa toho až tak na prvý pohľad neudialo a predsa sa v každom momente bolo na čo pozerať. Súboje, potýčky, teatrálne pády domácich. A v každom prípade musím konštatovať, že rozhodca bol vynikajúci.

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Našťastie sme si tri body za výhru, celkom určite zaslúženú, dokázali buldočou snahou vybojovať. Išli sme za výhrou napriek mnohým nevydareným situáciám, napriek smole v niektorých momentoch. To je cenný poznatok. Takéto výhry sa rodia ťažko, robia však dôležitú súčasť atmosféry v tíme. Dodajú vieru vo svoje schopnosti. A veľakrát rozhodujú o tituloch.Priebeh:

44´ Veľká šanca Barcelony! Robert Lewandowsky dostal prihrávku do vápna, hlavičkou trafil konštrukciu domácej brány!

85´ Ferran Torres zahodil obrovskú šancu! Raphinha poslal prihrávku z pravej strany pokutového územia na voľného Torresa, ktorý sám pred Mamardašvilim netrafil loptu ideálne a domáci gólman jeho pokus vyráža.

90+3´ Barcelona dala gól! Strelcom gólu je ROBERT LEWANDOWSKI! Infarktový záver zápasu! Brazilčan Raphinha poslal mäkučký center do vápna presne na nohu Roberta Lewandowskeho, ktorý v pokľaku prekonáva Mamardašviliho.v bránke Valencie.

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Zostavy:

Valencia CF: Mamardashvili - Correia (80' Vázquez), Paulista, Comert, Gaya - Foulquier, Guillamón, Almeida (72' Lato) - Kluivert (72' Castillejo), Cavani (18' André), Lino

Tréner: Gattuso

FC Barcelona: Ter Stegen - Balde, Koundé (74' Piqué), García (42' Alonso), Alba - Sergio - De Jong, Busquets (56' Gavi), Pedri - Dembélé (57' Torres), Lewandowski, Fati (57' Raphinha)

Tréner: Xavi

Prehľad:

Ako vyzeral zápas podľa štatistík:

Vyjadrenia po zápase:


FC BARCELONA - Xavi

Ako hodnotíš stretnutie?

"Myslím si, že sme ho kontrolovali, museli sme urobiť rozdiel. Mali sme ťažký týždeň a to nás trochu ovplyvnilo. Valencia dobre bránila, agresívne. Bol to intenzívny zápas. Získali sme 3 body, ale naďalej môžeme zlepšovať našu hru a tiež prijímanie rozhodnutí v blízkosti šestnástky súpera."

Čo si si pomyslel pri góle Lewandowskeho?

"Pomyslel som si, že nám môžu anulovať gól kvôli ofsajdu, vzhľadom na to, čo sa stalo v predchádzajúcich zápasoch. Dnešný výsledok je pozitívny, ale musíme sa naučiť určité veci. Musíme sa naučiť prijímať lepšie rozhodnutia v pokutovom území. Myslím si, že dnes sme si zaslúžili vyhrať. Je to proces. V posledných 11 mesiacoch sme sa veľmi zlepšili. Myslím si, že sme na dobrej ceste a po dnešnej výhre sme všetci veľmi šťastní. Stále však musíme zlepšovať našu hru a predovšetkým rozhodnutia na ihrisku."

Éric García a Jules Koundé nedohrali zápas kvôli zraneniam. Môžeš potvrdiť, že sú v poriadku? Čo sa stalo s Piquém, že sa nepripravoval na striedanie?

"Pokiaľ ide o Piquého, pripravoval sa na striedanie, upravoval si chrániče sa štulpne, to je všetko. Nerozcvičoval sa, pretože išlo o náhlu situáciu. Éric a Julés mi povedali, že to nie je nič vážne. To si myslia hráči, ale počkáme do zajtra."

Myslíš si, že v tíme je viera?

"Áno, tím má vieru, vôľu víťaziť, má odvahu a verí až do konca. Z hráčov mám radosť. Trénujú veľmi dobre, získavajú na sile. V poslednom čase sa stalo veľa negatívnych vecí. Myslím si, že to trochu zmenilo dynamiku."

Po zápase si hovoril s Laportom. Čo ti povedal?

"Povedal, že sú to tri dôležité body. Že je veľmi šťastný. Je to dôležité víťazstvo. Myslím si, že nás trochu ovplyvnila záležitosť s vypadnutím z Ligy Majstrov. V okolí pokutového územia sme si mohli všimnúť neistotu a preto sme nevedeli streliť gól, ale myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať."

Alejandro Balde začal zápas na pravej strane obrany, Jordi Alba na ľavej. Ako vysvetlíš ten rozdiel v počte strávených minút na ihrisku v prípade tak dôležitého hráča ako Jordi Alba?

"Keď Jordi hrá, prezentuje veľmi vysokú úroveň. Rovnaké to bolo aj dnes. Nedávno odohral aj zápas proti Villarrealu na Camp Nou. Je pre náš veľmi dôležitým hráčom. Je jedným z kapitánov. Je príkladom bez ohľadu na to, či hrá alebo nie. Na tlačovkách som to hovoril neraz. Je veľmi angažovaný, rovnako aj Piqué, ktorý hrá menej ako Jordi. Pre nás je veľmi dôležité, že kapitáni sú angažovaní. Pre tím to znamená veľa."

Vždy hovoríš, že je stále čo zlepšiť. A čo rohové kopy? Zdá sa, že keď ich zahrávajú súperi, robí vám to veľké problémy.

"Je to pravda, ale je to ťažké. Súhlasím, že toto je aspekt, ktorý musíme zlepšiť a pracujeme na tom. Hľadáme silné body a máme rôzne alternatívy, no nie je to jednoduché."

Mohla by výhra nad Valenciou po vypadnutí z Ligy Majstrov poskytnúť tebe aj hráčov pocit úľavy?

"Cítim radosť, som šťastný a myslím si, že sme si to zaslúžili. Musíme oslavovať každé víťazstvo. Sme veľký klub, musíme vyhrávať trofeje a cítime tlak, ale som pokojný. Pracujeme po celý čas. Dokonca aj keby sme dnes remizovali, naďalej by sme pracovali v rovnakom režime, aby sme nakoniec dosiahli očakávané výsledky."

V blízkosti pokutového územia vám chýbala rozhodnosť...

"Očividne. Snažili sme sa streliť gól už v prvom polčase, ale na druhý polčas sme potom nestúpili nervózne. Konečný výsledok je však veľmi dôležitý."

Ako hodnotíš Valenciu Gattusa?

"Očakávali sme Valenciu, ktorú sme analyzovali, ktorá bude presovať celých 90 minút, ale tak to nebolo. Dobre bránila a Valencia hrala vždy intenzívne a agresívne. Gattuso odovzdáva svoju ideu hráčom a vôbec ma to neprekvapuje vzhľadom na to, akým bol hráčom."FC BARCELONA – FdJ

Vždy je dobré vyhrať, ale takýmto spôsobom je to možno ešte lepšie...

"Áno, áno. Sme veľmi šťastní a spokojní s týmito tromi bodmi. To nám dodá množstvo morálky po vypadnutí z Ligy Majstrov. Bolo to ťažké, najmä v druhom polčase, ale myslím si, že je to zaslúžený výsledok."

Je to po zápase proti Bayernu viac ako víťazstvo?

"Víťazstvo takýmto spôsobom dáva tímu veľa morálky a viery. Dnes sme veľa trpeli, ale ak nakoniec vyhráte, dodá vám to veľkú vieru."

Čo vám chýbalo, aby ste skórovali skôr?

"Myslím si, že najmä v prvom polčase sme mali možnosti, aby sme si vytvorili dobré šance, ale nedarila sa nám finálna prihrávka a pred bránkou sme robili zlé rozhodnutia. Verím, že v prvom polčase nám chýbalo práve to."

Čo si myslíš o góle Lewandowskeho po prihrávke Raphinhu?

"Máme veľkú radosť, že ho máme v tíme. Dnes opäť urobil rozdiel."

Je to otázka viery?

"Áno, chce to veľa viery. Je potrebné snažiť sa streliť gól až do poslednej minúty a to sme urobili. Myslím si, že bolo vidieť, že mužstvo je už trochu unavené vzhľadom na kalendár."FC BARCELONA – Koundé

V prvom rade sa chcem opýtať na to, ako sa cítiš. V druhom polčase si musel odísť z ihriska...

"Som v poriadku. Myslím si, že je to len preťaženie. Musíme počkať, ale nemyslím si, že je to niečo vážne."

Čo si myslíš o tom góle v závere? Videl som, že napriek všetkému si skákal od radosti!

"Áno (smiech). Bol to veľmi ťažký zápas, v ktorom sme veľa trpeli. Toto víťazstvo má však rovnakú cenu ako všetky ostatné tri body. Sme spokojní. Mužstvo ukázalo dobrý prístup. Možnože sme mohli zahrať lepšie, ale niekedy je potrebné trpieť, niekedy nemáte svoj deň. Oceniť je potrebné aj Valenciu, ktorá odohrala veľmi dobrý zápas, ale my sme verili a dali sme zo seba všetko."

Môže byť takéto víťazstvo dôležitejšie vzhľadom na nedávne výsledky a pred šampionátom?

"Samozrejme. Bolo potrebné dostať sa opäť do formy. Myslím si, že sa niet na čo sťažovať, pretože tím urobil maximum. Z našej strany to nebol dobrý zápas, ale Mestalla je vždy ťažký terén a Valencia odohrala veľmi dobrý zápas. Musíme byť nároční. Máme čo zlepšovať, ale rovnako si musíme vychutnať aj takéto víťazstvá."


VALENCIA CF - Gattuso

Odviedlo podľa teba mužstvo v obrane dobrú prácu?

"V prvom polčase sme sa pokúsili hrať s trojicou útočníkov na troch obrancov. Ale potom sme zvolili iný druh tlaku, s Dimitrim Foulquierom viac v strede poľa a nie na krídle, aby sme sa pokúsili lepšie ustáť druhý polčas."

Xavi uviedol, že videl ofenzívnejšiu Valenciu, než očakával...

"Videl som iný zápas. Prvých 20 minút sme hrali s 5-člennou obranou, nasledovalo 20 minút s tromi útočníkmi, ktorí vyvíjali tlak na troch obrancov Barcelony. Tlačili sme a hrali sme vysoký presing. Môj tím nielen bránil, ale chcel aj hrať. Hrali sme s viacerými hráčmi mimo pozíciu a darilo sa nám."

Xavi povedal, že Barcelona bola rozhodne lepšia...

"Xaviho si veľmi vážim, páči sa mi jeho chápanie futbalu, je to skvelý tréner. Trvám však na tom, že v prvom polčase sme zariskovali a akciu Barcelony si nepamätám. Zdá sa mi, že som videl iný zápas. Ak Xavi tvrdí, že Barcelona bola lepšia ako Valencia, rešpektujem to, ale nesúhlasím s ním."

Čo si myslíš o možnej červenej karte pre Alonsa?

"Ak to rozhodca nebral do úvahy, tak má pravdu. Bolí ma to, pretože z pohľadu tabuľky by sa pre nás nič nezmenilo, ale bol by to príval adrenalínu a vitality, ktoré by mužstvu prospeli. Pre mentalitu a atmosféru by bolo dobré, kedy sa nám podarilo dosiahnuť niečo pozitívne."
Ako by si tento zápas ohodnotil Ty?Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com