Getafe CF vs. FC Barcelona: hodnotenie hráčov

 

Tak ako, priatelia?

Koľko kontroverzných názorov bude tentokrát na ďalší zvláštny zápas nami uznávanej ekipy?

Koľko otázok je potrebné položiť na ukojenie neukojiteľnej túžby po znovuobjavení dokonalej hry?

Kto a kedy skĺbi (a či to vôbec ide?) očakávanú nádhernú hru s bodmi a trofejami?

Kto bude s týmto tímom len a len vyhrávať, perfektne útočiť a dokonale brániť bez akejkoľvek porážky a bez únavy a vyhorenia hráčov?

A dá sa to v dnešnom prevedení futbalu ako takého?

Nuž, kto vie...


1546800380_315458_1546810715_noticia_normaljpg

Messi & Suárez & Arthur, zdroj: diarioas.com

 

Včera večer začal zápas v očakávaní navýšenia tabuľkového náskoku v La Lige poznajúc už výsledky priamych konkurentov a aj výsledok toho najväčšieho rivala. Motivačný prvok teda prišiel vopred a s ním sa určite na ihrisko vstupovalo lepšie.

Chvíľku trvalo, kým si hráči zvykli na neobvykle suchý trávnik neumožňujúci rýchlu a presnú kombináciu.

Potom chvíľku hrala Barca Barcelonskú hru a strelila dva krásne góly a ešte k tomu nepremenila 1000% šancu (Piqué).

No a potom sa chvíľka zmenila na dlhočiznú chvíľu a do konca zápasu som sledoval pomerne nezáživný a vysoko profesorský výkon hostí. Taký ten plný nepresnosti a zvláštnej nervozity, miestami až podráždenosti. Ak to bola reakcia na extrémne tvrdú hru domácich bojovníkov a excelentne úbohého výkonu rozhodcu, tak je to ľudsky pochopiteľné.

Profesionálne vôbec.

Včera obidva tímy pôsobili herne pomerne vyrovnane, technickú prevahu Barcelony dokázalo ako-tak vyrovnávať Getafe hraničnou bojovnosťou a neustálym pohybom.


lionel-messi_1jpg

Messi strieľa gól, zdroj: sportsmole.com

 

 Ako dopadli moje predzápasové očakávania s realitou?

 

Otázka:

„Skončí sa výlet katalánskych hviezd do Madridu výhrou?“

(súper má určite schopnosti prekvapiť, ale tentokrát si Barca výhru postráži)


Realita:

Barca vyhrala u ťažkého súpera, takže odhad v poriadku. Konečne.


960jpg

Faul za faulom, zdroj: givemesport.com

 

Ďalej som sa pýtal:

„Potvrdíme priemer strelených a inkasovaných gólov (2,82-1,11)?“

(strelené góly potvrdíme - 4, inkasované nie - 0)


Realita:

Nuž, neboli sme ďaleko od vedenia 3:0 po polčase. Ale neboli sme ďaleko ani od polčasovej prehry, či remízy. Tip nevyšiel.

 

 

Ako sa darilo hráčom?

Poďme sa pozrieť detailnejšie.

 

Ter Stegen: 7

Po dlhšej dobe predviedol neobvykle nepresný odkop snáď súvisiaci so zlým stavom trávnika, čo okamžite spôsobilo obrovskú šancu domácich. Inak pomerne často sťahoval nakopávané lopty z hĺbky ihriska a takisto si poradil bez problémov s centrami od čiar. Spracovanie lopty po obrovskej malej domov od Vidala bolo excelentné a po zákroku jedného z hráčov Getafe mala bez akejkoľvek debaty nasledovať červená karta. Fantastický zákrok pri hlavičkovej superstrele bol vyslovene svetový. Slušný výkon.

 

Roberto: 5

Niekoľkokrát vyviezol loptu po čiare, občas sa podarilo aj čosi pokombinovať. Ale celkovo veľmi slabý výkon. Včera neukázal veľa svojich kvalít, dúfam, že si to šetrí na pravý moment.  

 

Piqué: 8

Piqué si so súperom v drvivej väčšine súbojov poradil. Málo fauloval a pozične bol neustále na správnom mieste. Hlavičkovo ovládal pokutové územie.

Ak by premenil svoju obrovskú príležitosť, známku by som veru vytiahol aj na deväť.

To by hráč jeho kvalít premieňať mal... Každopádne aj v tomto stretnutí potvrdil svoju momentálnu nanahraditeľnosť.


1089122206jpg0jpg

Piqué, zdroj: barcablaugranas.com

 

Lenglet: 7

V rozostavení so zatiahnutým Rakitičom a vytiahnutými Robertom a Albom mi pripadal miestami trochu vypojený z diania. Akoby presne pri rozohrávke nevedel, na ktorú stranu hru otočiť. V obrannej činnosti pri častých výpadkoch krajných bekov používal okrem tvrdosti a pozičnej istoty aj rozum a hral prakticky bez faulov.

 

Alba: 4

Toto ja jednoducho nemám rád. Chaos spôsobený nervozitou a podráždenosťou prinášal časté prieniky práve cez Albovu stranu.

Zbytočné rozptyľovanie a komentovanie, teatrálne výstupy kaziace meno celého tímu...

Prečo je takéto niečo potrebné?

Alba v takomto prípade nedokáže robiť na ihrisku to, v čom je absolútne najlepší na svete. Lietať po čiare hore-dole a centrovať do druhej vlny, šprintom sa vracať do obrany a rýchlosťou získavať ďalšie a ďalšie lopty. Včera taký Alba nebol a iba ma rozčuľoval... 

Pri tom počte faulov a komentárov a gest je doslova divné, že dohral...


barcelona-jordi-alba-ousmane-dembele-lionel-messijpg

Alba nepresvedčil, zdroj: sportsmole.com


Rakitič: 8

Hral na pozícii určenej presne pre neho. Stiahnutý medzi stopérmi pri rozohrávke a mierne vytiahnutý pri zakladaní útoku. Perfektne vykrýval voľné priestory a držal brániacu líniu. V pravý čas štartoval proti súperom a získal neskutočne veľa lôpt.

Striedanie na tejto pozícii s Busquetsom by bolo dokonalým vyriešením preťaženosti oboch hráčov.

 

Arthur: 9

Po Messim náš najlepší hráč. Perfektný pohyb. Otočka na spôsob Xavi. Presná kombinácia na minimálnom priestore. Od zápasu k zápasu lepšie porozumenie Messiho potrebám a štýlu.

Arthur už neprekvapuje, bol vynikajúci.

Presne uhádol, kedy podržať loptu a spomaliť. Aj pod tlakom, aj v kľude. Klobúk dole.

 

Vidal: 7

Výborný pohyb nového akčného hrdinu bol pozitívom nášho včerajšieho predstavenia. Bol všade a do všetkého strčil hlavu, nohu, ruku, nos. Trochu chýbalo presné načasovanie nábehu do voľného priestoru. Slušné, excelentné nie.

 

Busquets: 6

Taký klasický výkon, mierne upracovaný a málo technický. Do hry sa skoro nedostal, údržba výsledku bola prvoradá.


Dembélé: 7

Ak by premenil svoj nenormálny prejazd pomedzi sedem súperových kužeľov pripomínajúci TGV rútiaci sa popri "motoráčiku" na trase Brezno – Červená Skala, dám mu desať a vypnem priamy prenos. Už by som v tom momente vedel, že nič lepšie neuvidím. Lenže nedal a až na vysunutie Messiho do čistej šance mu hra až tak nešla. Bolo na ňom, samozrejme, vidieť oveľa väčšiu zaangažovanosť a jeho prínos pre celkový výkon mužstva bol aj včera citeľný. Ide dobrým smerom a platí už mnou toľkokrát opakované:

"Na DEMBÉLÉHO sa bude CHODIŤ!!!" 

ijpeg

Dembélé, zdroj: espn.com


Suárez: 7

Klasika. Suárezova klasika.

Nič a nič, vedľa a mimo.

Bác na zem.

Faul, ofsajd, krik.

Rozčuľovanie a rozhadzovanie rukami.

A potom vypáli takú šupu!!!

Neskutočne presnú. Takú tvrdú. Rozhodujúcu. Suárez včera rozhodol, lenže aj okrem toho rozbíjal obranu súpera a vytváral priestor na Messiho a Dembélého nábehy z hĺbky poľa. Dobrý výkon.

 

Messi: 9

Desať mu nedám, aj keď som nad tým rozmýšľal. Inému hráčovi áno, Leovi nie. Nájazd na brankára on premeniť musí a z tých dvoch-troch ďalších šancí-striel mal aspoň niečo upratať do súperovej brány.

Ale nasedenie a bojovnosť až neobvykle vysoké.

Vracal sa aj do obrany pomôcť pri protiútokoch.

Včera sa mi páčilo jeho vodcovstvo.

Jeho vojvodcovstvo.  

 

Valverde: 8

Výborný ťah s bleskovým preskupením z obranného 4-4-2 na útočné 3-4-3 so zatiahnutím Rakitiča o krok dozadu a vysunutím Albu, Roberta a Dembélého o krok dopredu fungoval a asi rozhodol o dominancii v dôležitej fáze zápasu. Takýto štýl vygumoval prehustením stredu šance domácich na bleskové protiútoky a nútil ich viac rozťahovať brániace rozostavenie. Škoda, že vznikajúci priestor nedokázali naši hráči (Vidal, Dembélé) viac aktívne využívať. Možno by sa žiadalo do takéhoto taktického rozostavenia miesto Roberta nasadiť Semeda, ktorý je predsa len podstatne lepšie rýchlostne vybavený a aj jeho „čiarový ťah“ je isto lepší.  

 15431021026448jpg

Valverde, zdroj: marca.com

 Priemerná známka tímu: 7

 

FCB TOP LINE: Piqué + Messi + Arthur

FCB légia skazy: Alba, Roberto


Hodnotenie zápasu: 6

Príliš tvrdý zápas plný dohrávaných súbojov a obrovských chýb rozhodcu. Nepekné a neatraktívne predstavenie našich krajných obrancov. Pomerne slabá efektivita pri premieňaní vypracovaných šancí.

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?

Peter Maďar

megabarca.sk