GP A U15 v bedmintone: Košice

 

V sobotu sa v Košiciach uskutočnil posledný tohtoročný turnaj Grand Prix A v kategórii U15.

24 najlepších hráčov malo poslednú šancu získať ešte nejaké body a vylepšiť tak prípadne svoju pozíciu v rebríčku pred vrcholom sezóny – Majstrovstvami Slovenska.

Ako vždy, aj tentokrát sa turnaja mohli zúčastniť len hráči s právom štartu. Buď na základe umiestnenia v rebríčku k 1.8.2019, alebo na základe vybojovania si postupu cez náročnú kvalifikáciu buď v rámci regiónu Východ, alebo Západ. Z oboch kvalifikačných turnajov postúpilo po 6 najlepších. Hrali sa klasicky všetky kategórie, teda MIX, DVOJHRA a ŠTVORHRA.

Turnaj vyvrcholil neskoro večer, keď víťazné páry hrajúce finálové zápasy v párových disciplínach odchádzali až po 20:00.

Náročný priebeh počas celého dňa umocnený skorým vstávaním, vyššou teplotou v hale a náročnosťou súbojov výborne znášali nami sledovaní hráči Slávie TU Zvolen, ktorí sa zúčastnili tentokrát v 4-člennej zostave. Napriek tomu sa každý z hráčov vracal domov s medailovým umiestnením.

Dokopy viezli domov 7 cenných kovov: Lea Výbochová 2x zlato, Peter Petrovič 1x zlato a 2x bronz, Richard Pavlík 1x zlato a mladý Andrej Petrovič 1x bronz

Jedinou ženskou zložkou tímu bola Lea Výbochová, hlavná favoritka dievčenskej dvojhry a štvorhry (spolu s Ninou Miladou Michalkovou/BKR Púchov), v mixe Lea neštartovala. Mužské trio Andrej Petrovič, Richard Pavlík a Peter Petrovič si takisto štarty podelilo jednak z preventívnych dôvodov, jednak kvôli predchádzajúcej chorobe a tak sa vo všetkých disciplínach predstavil len Peter. Andrej nastúpil po jeho boku v štvorhre a aj v dvojhre. Richard sa po chorobe po trénerovom správnom rozhodnutí ukázal len v dvojhre.

V ženskej časti bola jednoznačnou favoritkou Lea a svoje postavenie v rámci tejto kategórie suverénne potvrdila po dominantných víťazstvách do zisku zlata v dvojhre a po boku spoluhráčky aj v štvorhre.


Mužská súťaž sľubovala viac drámy a to sa nakoniec aj potvrdilo. Prvých osem nasadených chlapcov totiž medzi sebou vždy odohrá vyrovnané zápasy s ťažko predvídateľným výsledkom.

Najväčšími favoritmi boli určite Richard Pavlík/Slávia TU Zvolen, Peter Petrovič/Slávia Tu Zvolen, Andrej Suchý/BKK Sliač, Ján Dzurňák/KPŠ Košice, Martin Gabrhel/Sokol Ilava.

Vyrovnanosť bola teda hlavným znakom priebehu a rozhodovali často len maličkosti. V turnaji zvíťazil napriek predchádzajúcej chorobe Richard Pavlík, ktorý dokázal v trojsetovom zápase poraziť domáceho spolu favorita Jána Dzurňáka hrajúceho v životnej forme. Ten v semifinále napriek prehre v prvom sete dokázal vyradiť nasadenú jednotku Petra Petroviča.

Richard potvrdil napriek tréningovému manku svoju kvalitu, Ján dosiahol tohtoročné maximum. Druhým neúspešným semifinalistom bol Andrej Suchý, ktorý napriek nižšiemu veku neustále drží svoju hru na vysokej úrovni a aj na Majstrovstvách Slovenska bude patriť k adeptom na zisk jednej z medailí.  

Súťaž v mixe ovládla novo zložená dvojica Ester Stašková/PBA Prešov a Peter Petrovič/Slávia TU Zvolen. Vyrovnanosťou výkonov postupne vyradili z pavúka domácich Pokorná/Hajdu, potom nasadenú štvorku Lazárová/Dzurňák, v semifinále potom najvyššie nasadenú dvojicu Skorkovská/Plevák z Púchova a nakoniec vo finále s prehľadom zvíťazili nad párom číslo 5 podľa nasadenia Vojtíšková/Závodský.


20191026_101450jpg

Stašková & Petrovič P., zdroj: megabarca.sk


Štvorhra dievčat nepriniesla žiadne prekvapenie, prvá nasadená dvojica prešla pavúkom ako horúci nôž maslom a po troch dominantných výkonoch oslavovali zisk zlatých medailí Výchochová/Michalková.

Vo chlapčenskej štvorhre sa vo finále presadila dvojica mladších hráčov Suchý/Ondrejčák, ktorí zvládli predpokladanú cestu za víťazstvom. Druhí skončili Gabrhel/Závodský a tretie miesto putovalo do zbierky dvojice Petrovič/Petrovič a dvojice Andráš/Poláček.

 

Umiestnenie nami sledovaných hráčov:

Lea Výbochová: 1. miesto dvojhra, 1. miesto štvorhra

Peter Petrovič: 1. miesto mix, 3. miesto dvojhra, 3. miesto štvorhra

Richard Pavlík: 1. miesto dvojhra

Andrej Petrovič: 3. miesto štvorhra


20191026_192544jpg

zdroj: megabarca.sk

 

Kompletné výsledky nájdete po kliknutí TU.

Výsledky finálových stretnutí:

XD: Peter Petrovič/Ester Stašková /6/ - Matúš Závodský/Ela Vojtíšková /5/ 21:17, 21:17

BS: Ján Dzurňák /4/ - Richard Pavlík /2/ 9:21, 21:17, 8:21

GS: Lea Výbochová /1/ - Lea Skorkovská /4/ 21:13, 21:10

BD: Gregor Ondrejčák/Andrej Suchý /1/ - Martin Gabrhel/Matúš Závodský /2/ 13:21, 21:19, 21:14

GD: Nina Milada Michalková/Lea Výbochová /1/ - Lucia Vašatová/Ela Vojtíšková /4/ 21:11, 21:6

 

Peter Maďar

Megabarca.sk