Atlético de Madrid vs. FC Barcelona: hodnotenie hráčov


atletico footbalnews co ukjpg

Kúskovanie hry a provokácie = Atlético de Madrid, zdroj: fuutbalnews.co.uk

 

 

Keď som si v sobotu večer ešte raz prečítal naše PREVIEW k ligovému zápasu medzi ATM a FCB, nečakane mi v hlave zasvietila kontrolka naplnená myšlienkou o úplne inom priebehu zápasu.

Moje očakávanie tvrdej a nekompromisnej obrany domácich sa v okamihu zmenilo na optimistickejšiu vidinu k perfektne (pre fanúšika) odohranému atraktívnemu výkonu oboch.

Že jednoducho obaja budú chcieť a rozdajú si to herne jeden proti druhému v gólovej prestrelke s výsledkom 2:5. Ale v prvotnej prognóze k omylu ani omylom neprišlo...

Obchodujem s cementom, trochu teda rozumiem výrobe betónov, keďže tie sa práve z cementu vyrábajú.


Taký betón, aký dokázal tentokrát namiešať hlavný technológ momentálne najlepšej betonárky na svete, taký betón ešte nenamiešal nikto nikdy.


Ani talianske tímy v minulom storočí, ani legendárny Tatranskoprešovský betón nedosahoval také parametre.

Poviem to rovno, ak by som bol fanúšikom domáceho Atlétika, zaplatil vstupné a videl takúto hru, bola by to moja posledná návšteva inak naozaj nádherného štadióna. Jednoducho, také predstavenie v takom ultradefenzívnom rozostavení ma nudilo.Kazenie hry, faul na faule.

Ťahanie za dres, chytanie za ruku, odkopnutie lopty smerom do priestoru.

A v prípade, že nič z toho nepomohlo zastaviť akciu súpera, tak tvrdé skopnutie.


Natvrdo, na členok, na koleno.


Zastaviť, prerušiť, zabiť, Atlético...

Toto je naozaj futbal? Podľa mňa teda ani náhodou...

erven karta publico esjpg

Ani včera nemal dohrať..., zdroj: publico.es


Iste, odborníci si budú vymieňať myšlienky o fantastickej taktickej pripravenosti a o dokonalom prevedení taktiky na ihrisku a o nesmiernej fyzickej aktivite domácich.


Ale je toto podstata hry zvanej futbal?

Toto bolo veru zápasenie voľným štýlom kombinované s desaťbojom.


faul idnes czjpg

Typický obrázok, zdroj: idnes.cz


Rád by som sa teraz, po tomto zápase a ukážke hry domácich, opýtal slovenských internetových trénerov a manažérov a taktických poradcov

(nebudem menovať, určite sa okamžite ozvú – poznáte to o tej trafenej husi, však?)

na jednu vec:


"Myslíte si ešte stále, že Valverde ordinuje hráčom defenzívnu taktiku? Že hráme defenzívnym štýlom? Že hráme odporný nudný betón?"


Neverím, že niekto so zdravým rozumom po poslednom zápase môže odpovedať s použitím slova ÁNO.

Barcelona sa nedokázala presadiť. Skúšať skúšala. Ale cez ten počet blokov a pavučinu utkanú z bojovníkov v klietke by neprešiel nikto. Ani strela z diaľky, ani kombinácia, asi vôbec nič...

Zápas ma nebavil, Atléti ma sklamali na celej čiare.

Ale pozor, ja som fanúšik a toto je fanúšikovské hodnotenie. Odborníci to určite uvidia inak.  


Otázka: "Ako je možné, že hráči Atlétov dohrali všetci?"

 

 

Toľko pár postrehov k zápasu, idem hodnotiť.


 

Ter Stegen: 6

Možno budem tvrdý, ale naozaj mám ešte stále pocit, že išiel pri gólovej hlavičke na zem priskoro. Také momenty zvykne väčšinou ustáť a loptu reflexívne vytlačiť, či dokonca chytiť. Bolo to síce pomerne z malej vzdialenosti, lenže na bližšiu tyč a z obrovského uhla. To sa určite dalo... Okrem toho vlastne nemal nič na práci, rozohrávka presná, práca s loptou na brankára výnimočná. Len ten gól...

 

Semedo: 5

Vstup do stretnutia mal katastrofálny. Tri-štyri chyby za sebou ho znervóznili a upokojil sa až v druhom polčase, kde jeho výkon mierne stúpol. Nerád by som ho obhajoval slovami o nedostatočnej hernej praxi. Hrá v Barcelone a na špičkový výkon musí byť pripravený stále. Či ako striedajúci hráč, alebo ako hráč základnej zostavy. V sobotu priemerné, nedôrazné a kostrbaté.

 

Piqué: 8

Piqué odohral zápas na veľmi slušnej úrovni. V súbojoch si poradil bez problémov. Súpera nepustili naši stopéri k ničomu, gól po štandardke nebol z ich priestoru. Loptu vyviezť nebolo kam, rozohrával teda len v okolí stredového kruhu. Trpezlivý a spoľahlivý výkon bez chyby.


Umtiti: 8

Dostatočne tvrdý hráč v niekoľkých prípadoch naložil súperovi a ukázal, že aj technická Barca má „tvrďasa“. Súboje s Costom vyhrával, pokryl v spolupráci s Piquém aj Griezmanna. Slušný výkon po dlhšej dobe absencie.  

 

Alba: 6

Na jeho pravidelné a bleskové nábehy nemal v tomto zápase nárok. Celá šírka ihriska bola v dvoch nekompromisných vlnách uzatvorená nepriedušne a domáci sa nedali vylákať z obrannej ulity ani raz. Messi ho teda našiel iba v dvoch-troch prípadoch a to bolo málo na prekvapujúcu rýchlu akciu. Dozadu mal na veľké prekvapenie v jednom prípade rýchlostný problém s Griezmannom. To zvykom nebýva.

 

Roberto: 6

Hrať veľmi nebolo kde. Na polovici súpera behalo v extrémne zmenšenom ihrisku všetkých 20 hráčov. Kúskovanie hry a množstvo faulov nepomáhalo plynulosti a ani Roberto s tým veľa neurobil. Snaha o trojuholníkové kombinácie bola viditeľná a v niektorých pasážach sa podarilo loptu dostať do nebezpečnejších priestorov. Bolo toho poskromne a celé to zodpovedalo chuti domácich hrať futbal. Zranenie mrzí.

 

Busquets: 8

Busquets odobral zrejme najviac lôpt súperovým hráčom. Ani to však nepomohlo a nemali sme priestor po jeho výbornej práci na okamžitý protiútok. Atléti chodili do útoku po zisku lopty len v dvojici, či trojici a neotvorili sa. V zálohe sme hlavne vďaka výbornému výkonu Busquetsa dominovali. Za mňa náš najlepší hráč.

 

Arthur: 7

Veľmi dobré predstavenie proti náročnému štýlu. Napriek nižšej postave je dobre stavaný, s výborným ťažiskom a so zaujímavou silou v nohách. Dokázal ustáť veľa súbojov, loptu nestrácal ani v nepríjemných momentoch. Ukázal znovu výbornú kvalitu a opäť dokázal oprávnenosť svojho nákupu.

 

Vidal: 7

Ukázal vysoké kvality a súbojovou odolnosťou pomohol v kontrole zápasu. Pri jeho fyzickej hre ustál tvrdé strety s hráčmi domácich. Tešilo ma, že dokázal udržať na uzde svoj povestný temperament. Pretože som v niektorých momentoch vyslovene čakal na jeho typický zákrok a červenú kartu. Po toľkých surových zákrokoch na našich hráčov by som sa nečudoval. Klobúk dole teda dávam hlavne za udržanie koncentrácie.

 

Rafinha: 7

Po zranení Roberta priniesol pre mnohých prekvapujúco solídne oživenie a mierne rozhýbal dovtedy nepriechodné priestory na súperovej polovici. Skúšal kombinovať a občas vyslať kolmú prihrávku. Nie je extrémne rýchly, skôr naopak. Ale je v ňom niečo. Niečo iné, netypické, svojské. Zranenia mu ale kariéru doslova ničia a po tomto zranení sa bude vracať opäť veľmi dlho...

 

Dembélé: 8

Kristepane, koľko talentu je v tomto maličkom mužovi. Ak si ho Barca vychová aspoň trochu na svoj obraz, naučí ho pokore a hlavne profesionalite, budeme všetci s otvorenými ústami pozerať ešte dlhé roky na jeho kúsky. Včera predviedol obrovské zrýchlenie, hru jeden proti jednému zvládal perfektne. Vracal sa do obrany a znovu nabiehal dopredu. Hral 15 minút. Ak toto dokáže predvádzať pravidelne a celý zápas, bude hodný každého centu z tej obrovskej sumy, ktorú sme za neho zaplatili (hlavne ja). Futbal je jednoducho priamo v ňom.

 

Suárez: 4

Naša útočná hviezda v sobotu večer nehrala. Nemal na to priestor, nemal na to dostatok energie. Nebolo si kam nabehnúť a nebolo z čoho zakončiť. Musím uznať, že Atlético ho totálne vygumovalo.

 

Messi: 8

Bojoval štýlom gladiátora, ruval sa a chodil dokonca do hlavičkových súbojov. Chcel vyhrať a bolo to na jeho výkone vidieť. Do zakončenia sa nedostal ani raz. Len pri priamych kopoch a je pravda, že z tých troch pokusov mal jeden premeniť. Totálne by to zmenilo priebeh hry a prinútilo domácich betonárov uvoľniť priestor. Niekoľkokrát sa fantasticky uvoľnil na malilinkom priestore cez troch-štyroch hráčov. Nasledovalo potiahnutie za dres, prípadne priam zápasnícky chvat. Bez kartového trestu, aj keď len po fauloch na Messiho som napočítal skromných potencionálnych 7 žltých kariet. Z toho 4 by dostal Filipe Luis a 3 Koke. Čo už... Účel svätil prostriedky. Pokyn znel: NESMIE PREJSŤ!!!  

 

Malcom: 6

Veľmi málo času, napriek tomu ukázal niekoľko pokusov o nábeh. Rýchlostne a silovo je výborný, ukázal to aj teraz.


dembl gl as esjpg

Dembélé - gól, zdroj: en.as.com

 

FCB TOP LINE: Busquets + Messi

FCB LÉGIA SKAZY: nikto

Priemerná známka základnej zostavy: 7

 

Hodnotenie zápasu: fanúšikovské - 4, odborné - 9

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

 

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?

 

Peter Maďar

www.megabarca.sk