FC Barcelona vs. Inter Miláno: hodnotenie hráčov

 

tm everithingbarcacomjpg 

            Barca: jednoducho tím, zdroj: everithingbarca.com

 

 

V preview (viac) k zápasu som si dovolil napísať svoj osobný názor, že Inter príde do Barcelony s opatrníckou taktikou, s defenzívnymi blokmi a s pokusom o kúskovanie hry. Nuž, áno, zrejme som mal pravdu.


Pretože prvých desať minút bolo možné sledovať jeden faul za druhým, snáď 10-12 faulov za sebou v stredovej zóne ihriska. Od hráčov Interu proti hráčom Barci.


Našťastie tréner nášho mužstva

(áno, ten mnohými vyhadzovaný a kritizovaný Valverde, ktorý absolútne nerozumie futbalu a tvrdohlavo odmieta dobre mienené rady odborníkov, ktorí futbalu rozumejú naopak ABSOLÚTNE)

vytiahol žolíka, s ktorým ma (priznávam) prekvapil. V zostave pri otvorení hry som uvažoval o prekvapení v podobe Malcoma, tréner vytiahol Rafinhu. Ten bol pri zmene rytmu hry po spomínanej úvodnej desaťminútovke jednou z ústredných postáv zápasu.


Od uvedenej minúty sme na ihrisku sledovali nádhernú živočíšnosť, totálny futbal, esenciu pohybu v každej chvíli zápasu. Samba? Karneval? Snáď nejaká párty s loptou? Nie. Barca sa zabávala zomknutá a tímová, aby potešila svoju najväčšiu hviezdu sediacu so synom v hľadisku. Tie narážačky a pohyb a prenechávanie lopty v podaní celého tímu, tu fakt nie je možné nikoho vynechať, bolo úchvatné. Samozrejme, hra Coutinha a Rafinhu a Busquetsa a Arthura v záložnej formácii absolútne určovala vývoj zápasu. Rýchla kombinácia na minipriestore v tempe, jemným postrčením, či až pohladením lopty?

Áno, áno, áno.

 

Barcelona včera presvedčila na celej čiare. Výsledkom určite, ale pre mňa (a to je určite dôležitejšie) presvedčila hlavne HERNE.


Ešte dlhujem odpovede na otázky dňa k zápasu (viac):


1.   Škriniar Suáreza neudržal, včera ho neudržal nikto.

2.   Zápas neskončil bez gólov, chvalabohu.


Tip na presný výsledok vyšiel, takže aj z hľadiska tipovania spokojnosť.

 

Ako ste dopadli ostatní? Trafili ste priebeh a výsledok? Zostavu?

 

Tak teda poďme na to, pozrime sa, ako to včera vyzeralo.

 

Ter Stegen: 9

Brankár včera až toľko práce nemal, aspoň čo sa týka jeho primárnej činnosti. Na bránu priamo išlo niekoľko striel a hlavičkových zakončení, ale boli slabé a viac-menej presne do stredu brány. Centre, tiež dva, či tri neboli vôbec nebezpečné a tie si v pohode postrážil. Výborne sa zapájal do kombinácie, túto činnosť má dokonalú, ani veľa hráčov celkovo nemá takú schopnosť hrať nohami. Sústredený bol tak, ako vie len on. Teším sa z jeho výkonov, určite sa teší aj mužstvo, dáva mu vzadu neskutočnú istotu.

 

Sergi Roberto: 7

Poctivý výkon, určite lepší, ako podával pred svojim zranením. Nevynikal vyslovene ani v hre dopredu, ani sa až tak, ako inokedy, nesnažil zapájať do kombinácií. Ale zatvoril svoju stranu, výborne držal ofsajdovú líniu a vydržal byť v permanentnom pohybe celý zápas. Podarené predstavenie.Piqué: 10

Tretí zápas (alebo štvrtý?) šéfa obrany za sebou, keď nie je možné vytknúť mu absolútne nič. Spamätal sa a na kritiku miestnych odborníkov a trénerov odpovedal jednoznačne aj včera. Nepustil za seba a cez seba a popri sebe vôbec nič. Zvládal hru rýchlostne, vynikajúco technicky. Tvrdý a totálne dominantný vo vzduchu mimo pokutového územia a aj priamo v ňom. Pri rohových kopoch Interu odvrátil snáď úplne všetko. Vyvážal loptu do bezpečia, znovu nabral svoje typické herné sebavedomie a ukázal, že je stále excelentným stopérom. Piqué – Typiqué.

 

Lenglet: 9

Včera jedno z veľkých prekvapení. Inter obrana nepustila doslova k ničomu poriadnemu a ak aj niečo prešlo, zastavili to pred zakončením. Clement predviedol fantastický výkon a desiatku odo mňa nedostane len preto, že nepremenil svoje dve šance. Inak to bolo naozaj parádne predstavenie od mladého stopéra. Naozaj by mohol dlhé roky behať v našom drese, zjavne na to má.

 

Alba: 10

Toto bola absolútna bomba. Alba vybuchuje pravidelne, v tom najlepšom význame slova. Včera ale vybuchla parádna sopka. Alba si na ihrisku robil to, čo chcel a nikto zo súperov mu v tom nedokázal zabrániť. Technické finesy, počas letu dlhej prihrávky si drobný obranca dokáže pozrieť priestor okolo seba a zároveň za prihrávku poďakovať jej vysielateľovi. Spracovanie a okamžitá kombinácia? Alba. Bleskový nábeh do voľného priestoru na krídle? Alba. Návrat s víťazným šprintérskym súbojom? Alba. Alba je momentálne v skvelej forme a neviem, či behá po štadiónoch lepší pravý obranca.

 

Rakitič: 8

Klasický výkon od Rakitiča. Plný bojovnosti a pohybu. Nie rýchleho, ale neustáleho. Včera pridal aj obrovskú dávku tvrdosti a pomohol našej kreatívnej zálohe aj dostatočnou dávkou agresivity. Odobral v priamych súbojoch neskutočné množstvo lôpt a okamžite tým znovu vracal hru naspäť do pre súpera nebezpečnej zóny. Pressing celého tímu bol včera skvostný, Ivan ešte vyčnieval. Perfektne.

 

Busquets: 10

Busquets včera zrejme predvádzal pre nejakých trénerov na kurze, ako má vyzerať hra defenzívneho záložníka. Absolútne čisto odoberal lopty, bol vždy v presnom bode ťažiska hry. K tomu predvádzal jednu fintu za druhou, jedno prepustenie lopty za druhým. Pozerať sa včera na tohto hráča bola pastva pre oči a kto to nevidel, alebo by chcel za včerajšok Busiho kritizovať, je (s prepáčením) blázon. Videl som ho hrať veľakrát, aj výborne, aj veľmi slabo. Včera bol absolútnym ťahúňom. Fantastický, inteligentný, dominantný.


Coutinho: 8

Mňam. Pochúťka brazílskej kávy a brigadeiros v podaní malého kúzelníka chutila náramne. Coutinho sa včera veru vybláznil do sýtosti, so spoluhráčmi narodenými rovnako v tejto juhoamerickej krajine – Arthurom a Rafinhom – predvádzal sambu, miestami cez rokenrol prechádzajúci do heavy metalu. Takého Brazílskeho, plného dynamiky a pohybu, ale pretkaného jemnou technikou. Jedno z lepších predstavení Coutinha.  

 

Arthur: 9

Ak včera komentátor nepovedal počas zápasu tridsaťkrát: „Arthur, alias Xavi“, tak si dnes nedám tri kávy, ale len dve. Povedal. Aj ja to znovu zopakujem. Xavi, Xavi a Xavi. Za každú kávu raz. Arthur hral znovu perfektne. Urobil v jednej, jedinej minúte v druhom polčase dve chyby, dvakrát stratil loptu v nebezpečnej zóne. Inak dokonalosť. Vedenie lopty, otáčanie sa s ňou, zrýchlenie okolo protihráča, prudké zmeny ťažiska hry a neustále núkanie sa. To bola včera (nie len včera) charakteristická črta zrejme najväčšieho prekvapenia doterajšieho priebehu sezóny v rámci FC Barcelona. Arthur bol vynikajúci a niekoľkokrát si vypýtal svojim riešením obrovský aplauz Nou Campu.Suárez: 10

Neprestáva udivovať. Buldozér, s veľkou radlicou na odhŕňanie snehu pred sebou. Valec s atómovým pohonom. Nosná raketa. Lokomotíva. Čo ešte napísať? Ľudia, som dosť robustný, ale proti tomuto „bláznovi“ by som hrať nechcel. To, čo predviedol včera, Suárez, bolo miestami až šialené. Tam bolo možné vidieť úplne všetko z jeho repertoáru. Ten moment, keď si zasekol v šprinte obrancu Interu a po bleskovej otočke vpáli do pokutového územia? Koho nezdvihol zo sedačky? Priznajte sa, kto sa pri tom momente aspoň neusmial? Komu neušlo nejaké slovo (myslím neslušné, samozrejme)? Prihrávka na gól? Tak jemná, tak presná a tak dokonale načasovaná? Dámy a páni, tento hráč nám ešte ponúkne nejedno takéto predstavenie. Včera paráda, Luis, paráda...

 

Rafinha: 9

Ak včera ukázal Rafinha svoju pravú tvár, tak je to obrovská tvár plná obrovskej kvality, obrovskej. Do zálohy (brazílskej) zapadol dokonale. Interu jednoducho nedali loptu. Rozumel si perfektne s Coutinhom a Arthurom a s Busquetsom. Pridal nádherný gól. Obrovský potlesk pri odchode z ihriska mu musel znieť sladko, sladučko. Rafinha včera dokázal svoju kvalitu v dostatočnej miere. To, že podal takýto výkon práve proti Interu Miláno, je obrovský paradoxom. Rafinha, za včerajšok veľký palec hore!

 

Vidal: 7

To je riadny, s prepáčením, kolík. Včera ma pobavil. Tak on si úplne kľudne stratí loptu a kým si to súper vôbec uvedomí, už si ju znovu Vidal vezme späť a reže najkratšou cestou k bráne súpera? Mal skvelé momenty a ja osobne si myslím, že má čo ponúknuť a že to dokonca aj ponúkne. S týmto hráčom máme v ponuke aj silové riešenia. Hral slušne, kvality predviedol dostatok, za mňa v poriadku.

 

Semedo: 7

Úplne pokojne naskočil do rozbehnutého zápasu, unavenému Robertovi pomohol znovu s dynamikou v obrannej činnosti. V pohode si postrážil svoju stranu. Rastie od zápasu k zápasu a jeho výkony vzhľadom na jeho vek dávajú nádej na dlhoročné vyriešenie problémového bodu, či presnejšie, postu v našej zostave. Semedo sa mi ako hráč páči, hrá moderne a s pribúdajúcimi skúsenosťami sa môže určite stať podobným miláčikom, ako bol Dani Alves. Jeho charizmu a „brazílskosť“ zrejme nemá, ale herne to podľa mňa dorovnať dokáže.

 

Valverde: 9

Našiel toho hráča, ktorý dokázal zaplátať dieru po Messim. Ja som chcel Malcoma, on dal Rafinhu a ten rozhodol. Je to teda určite väčší odborník, ako som ja (pre nechápavých: TOTO JE SARKAZMUS A SEBAIRÓNIA). Neprinútil hráčov po strelení gólu zatiahnuť sa do obrannej ulity ako to robí vždy (pre nechápavých: AJ TOTO JE SARKAZMUS). Hráči behali až do konca, až do konca útočili a stále chceli dať aj ďalšie góly, išli za nimi v kuse, bez akejkoľvek prestávky. A to je určite aj zásluhou zatracovaného trénera. Jediné, čo mne prekážalo, bolo striedanie Arthura. Lenže, kto je väčší odborník: ja, alebo Valverde???


valverde 90mincomjpg

                Valverde, zdroj: 90min.com

 

FCB TOP LINE: TÍM, TÍM, TÍM

 

Hodnotenie zápasu: 10

Zápas mal všetko potrebné. Kvalita na strane Barcelony bola enormná napriek neúčasti Messiho. Ten sa spokojne doslova „vyškieral“ v hľadisku a musel byť naozaj spokojný. Neodpustím si poznámku:


"VEĽMI RÁD SA POZERÁM NA TÚ MESSIHO POHODU A DETSKOSŤ V TVÁRI a zároveň sa mi páči potom ten prerod Messiho na BOJOVNÍKA V TELE ZRANEN0HO LEVA."


Sorry, Messi nehrá a ja o ňom píšem? Čo už, prepáčte...


Poučenie pre INTER MILÁNO (nekameňujte ma, prosím, pre nedostatok rešpektu, mám ho – toto je skôr osobný odkaz kolegovi do Čiech – veľkému fanúšikovi Interu ):


"KEĎ PRÍDETE NAJBLIŽŠIE HRAŤ DO BARCELONY, DONESTE SI OKREM DRESOV A KOPAČIEK AJ NEJAKÚ LOPTU. Bez nej sa totiž hrať nedá..."

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

 

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?

 

Peter Maďar, www.megabarca.sk