Rayo Vallecano - FC Barcelona: hodnotenie hráčovrayo-vallecano-de-madrid-v-fc-barcelona-la-liga-5bde6d20af9f484bc2000001jpgRozhodnuté!!!, zdroj: tfb90.com      No teda!!! Je už ráno a ešte stále na sebe cítim neustále šedivenie mojej brady, ktoré začalo v 20-tej minúte včerajšieho ligového zápasu medzi domácim drobcom Rayom Vallecano a obrovským favoritom nielen tohto zápasu FC Barcelona. Veru, brada včera dostala zabrať...

Ak v poslednom týždni napriek Messiho absencii pre zranenie doslova herne (ale aj výsledkovo) valcovala, včera zvalcovala akurát tak seba. Výkon bol určite nehodný mena klubu a jeho histórie. Boli sme tak blízko ďalšej nepríjemnej blamáži (po Legánes), až sa mi to nechcelo veriť.

Pritom prvé minúty naznačili ochotu Barcelončanov behať a v obrovskej rýchlosti si prihrávať loptu v perfektnom kolotoči, s vírivým pohybom a neustálou výmenou miest jednotlivých hráčov. Vtedy si Rayo ako celok muselo určite pripadať ako pingpongová loptička v práčke počas odstreďovania.


Lenže niečo som zrejme tak trochu privolal otázkou dňa v PREVIEW:


 "Udrží si FC Barcelona enormné nasadenie a gólovú potenciu z ostatných zápasov a neskĺzne do podcenenia súpera?"


 

Po strelení gólu po excelentnej spolupráci po linke Rakitič–Alba–Suárez nastalo totálne uspokojenie hráčov, okamžite ustal akýkoľvek pohyb a jediným hráčom nereagujúcim na zmenu módu bol Alba. Ten behal naďalej, zrejme mu spoluhráči zabudli oznámiť, že je už predsa po zápase. A tak on behal hore-dole a jeho hviezdni spoluhráči sa po ihrisku prechádzali a s údivom sledovali, ako z práčky vylieza jeden zmoknutý hráč Raya za druhým a že dokonca (asi aby rýchlejšie uschli?) začali behať. Čo sa teda udialo v hlavách hráčov favorita?


Po zápase v rozhovore na to odpovedal s úplnou vážnosťou Suárez:

"Je možné, že sme si verili až priveľmi.“


L-attaquant-uruguayen-FC-Barcelone-Luis-Suarez-vient-marquer-contre-Rayo-Vallecano-Championnat-Espaqne-3-novembre-2018-Madrid_0_1399_933jpg

Suárez, zdroj: la-croix.com


Podcenenie súpera v La Lige? A na súperovej pôde? Nuž, áno. Tak to vyzeralo a tak to skoro aj skončilo.

Aby som ale len nekritizoval, treba na rovinu povedať, že práve takéto zápasy, zápasy cez vôľu, so šťastím v posledných minútach, keď jednoducho „NEJDE“, práve takéto zápasy vyhrávajú tituly.

Body, ktoré už boli stratené v nenávratne sú zrazu v tabuľke pripočítané presne tam, kde ich mať chceme.

A verme všetci, že sa hráči poučia a že sa vrátia k nasadeniu rovnajúcemu sa nasadeniu v zápasoch proti Tottenhamu, Interu, Seville, Realu.

Keď to ide raz, dvakrát, musí to ísť vždy.

Či nie?

 

Ako si teda podľa mojej mienky počínali hráči FC Barcelona včera večer?

 

Ter Stegen: 6

Dva inkasované góly, ani jeden z nich nejde na úkor brankára. Čo ma ale mrzí, a nebýva to u Ter Stegena zvykom, bola chybovosť a pomerne veľká nepresnosť pri rozohrávaní lopty od vlastnej brány na svoje prihrávkovo obľúbené miesta pri čiarach hracej plochy, prevažne na Albu a Roberta. Niekoľkokrát lopta preletela ponad spoluhráča až za autovú čiaru a niekoľkokrát spôsobil brankár spoluhráčom nervozitu aj zbytočnou prihrávkou nie na najbližšieho spoluhráča, ale hľadaním komplikovanej verzie na diaľku. Pritom včera bolo nesmierne veľa momentov, keď sa žiadala jednoduchšia hra.

 

Sergi Roberto: 6

Roberto dopredu ako jeden z mála dokázal vyviezť loptu a podržať ju v ťažkých momentoch. Prihrávka na rozhodujúci gól mu zvýšila v mojich očiach známku o jeden stupeň, lebo inak to celkovo bola bieda. Nedôslednosť pri prvej obrovskej prvej šanci Raya bola do neba volajúca. Šťastie, že súper o pár centimetrov netrafil priestor brány.  

 

Piqué: 7

Obrana bola po väčšinu zápasu pod enormným tlakom na hrane hrajúcich hráčov Raya, ktorí technické nedostatky (česť dvom-trom) výnimkám nahradili excelentným nasadením v osobných súbojoch. Piqué, v pár posledných zápasoch, absolútne súbojovo dominantný, si včera pochutnal na vlastnej medicíne a zápas ho musel fyzicky nesmierne bolieť. Súboj na súboji, zrážka za zrážkou. Neustále pohybujúci sa súper poriadne preveril celozápasovú schopnosť sústrediť sa na hru a na každý okamih. N konci zápasu rozhodolo o jeho sude práve Piquého vysunutie na hrot útoku a sklepávanie dlhých lôpt na nabiehajúcich strelcov Barcelony. Ak to bol nápad Valverdeho – klobúk dole. Ak Piquého nápad – klobúk dole tiež. Pigué bol tým lepším v našom tíme, ale za včera to až taká lichôtka nie je...

 

Lenglet: 6

Ako jeden z mála sa dokázal tvrdosťou vyrovnať súperovi a naložil niekoľkým hráčom Raya dosť na to, aby si zapamätali jeho meno. V obrane pomerne istý a sústredený, ale dva góly u takéhoto súpera nedávajú možnosť na vyššiu známku. Na môj vkus sa málo tlačil do zakončenia pri rohových kopoch a iných štandardných situáciách. Pri jeho fyzických parametroch musí do takýchto momentov vletieť ako, ako, ako... Ako Puyol!!!

 

Alba: 9

Alba, hrajúci posledné týždne vo fantastickej pohode a vo forme až vyrážajúcej dych, potvrdil aj včera svoju absolútnu nenahraditeľnosť a výnimočnosť. Nikdy nekončiaci pohyb po čiare do útoku a bleskový návrat do obrany. A znova a znova. Včera vybavil prvý gól typickým nábehom na načasovanú dlhú prihrávku Rakitiča. Po spracovaní nespanikáril a s pokojom sebe vlastným naservíroval loptu ako na zlatej tácke nášmu tromfovému strelcovi v posledných zápasoch. Vyhrával rýchlostné súboje jeden za druhým a asi jediný ma uspokojil v plnej miere. Len škoda, že bol v tejto úlohe sám...

 

Rakitič: 6

V poriadku bolo prvých pár minút, do momentu, keď sa podarilo Rakitičovi vykúzliť dokonalú prihrávku nabiehajúcemu Albovi. Po tejto akcii padol gól a naši hráči prišli z pre mňa neznámeho dôvodu na to, že je už po zápase. Aj Rakitič si zrejme povedal, že stačilo a prestal hrať hru zdobiacu jeho doterajšie výkony. Prestal behať, prestal bojovať a odoberať lopty a vykrývať svoje priestor. Nehral dobre, chýbala tomu šťava a jeho štandardná dôslednosť. Slabý výkon inokedy výborného hráča.

 

Busquets: 5

Včerajší zápas Busquetsov veru nebol. Inokedy precízny technik hrajúci s hlavou hore a rozdávajúci jednu presnú prihrávku za druhou včera niekoľkokrát prihral do miest, kde sedeli len fanúšikovia domáceho klubu. Pod tlakom nadšene bojujúcich domácich bojovníkov viackrát doslova horel. Rýchlostne nestíhal a nenadviazal na svoje predchádzajúce predstavenia.  

 

Coutinho: 3

Ešte raz som si dnes pozrel zostavy a overil tak fakt, či Coutinho vôbec na zápas nastúpil. Lebo veru, no, nebol som si vážne dostatočne istý. Mal nejaký dotyk s loptou? Taký poriadny myslím. Alebo vyhral niekoľko súbojov s protivníkom? Teda aspoň jeden-dva? Typické strely na bránu súpera hroziace nebezpečenstvom? Boli? Neboli? Behal, bojoval a presoval? Ja som veru nevidel nič, nič a nič. Tma a hotovo. Na to, ako hrať vie a dokáže, včera prepad na dno. Najslabší hráč v našom drese v tomto zápase, najslabší výkon Coutinha v našom drese vôbec.

 

Arthur: 6

To lepšie vo včerajšej biede, ale ani on nedokázal vytiahnuť nejaké ukryté vodcovské schopnosti a strhnúť tím k väčšiemu nasadeniu a k pohybu bez lopty. Samozrejme, na také niečo musí dozrieť, zatiaľ sa vezie s tímom. Keď hrá tím dobre, je vynikajúci. Keď tím hrá ako včera, aj tento talent hrá slabšie. Včera neochutené a nedovarené. Možno len nemal s kým hrať...


Suárez: 9

Ťahač v týždni urobil údržbu, vymenil olej a dotankoval. Vyladil turbo a dofúkal pneumatiky. A znovu rozbalil svoje majstrovstvo. Podal výborný výkon okorenený dvomi skvelými zakončeniami. Rozhodol zápas. Strel z miesta do tyče bola ozdobou zápasu, škoda, že neskončila v sieti. Suárez nás znovu ťahal a znovu potvrdil, že má čo dať Barcelone a má čo dať aj fanúšikom. A má čo dať aj heterom, mimnimálne frčku do nosa. Včera výborne, Luis.

 

Rafinha: 4

Veľmi priemerné, veľmi obyčajné. Po sľubnom výkone proti Interu včera málo viditeľný. Bez snahy o kolmú hru, bez snahy o zakončenie, bez snahy o nábehy. Kombinačne tiež slabé. Oproti Coutinhovi to bol lepší výkon, oproti Rakitičovi slabší. Takže celkovo slabý odvar, len tretíkrát vylúhovaný pigi čaj bez cukru.

 

Vidal: 5

Čiľan nenaskočil ideálne a nepriniesol tú energiu, ktorú som od neho očakával. Času mal pomerne dosť, ale zapadol do koľají celého mužstva. Pohyb zdobiaci ho v predchádzajúcich štartoch včera vyznel naopak pomerne komótne a Vidal nebol tentokrát prvkom naštartujúcim obrat v zápase. Čakal som viac, ako som dostal.

 

Dembélé: 6

Plus jeden bod za gól, plus jeden gól za snahu niečo skúsiť. Inak by dostal kruté 4, možno len 3 body. Lebo tak pripraviť protiútoky súperovi, ako dokázal včera Dembélé svojou nepresnosťou a nedôrazom, to nedokáže u nás už asi nikto. Veľké rozpaky. Pred týždňom výborne proti Realu, naskočil a rozhýbal hru. V týždni bieda v pohári, no a včera okrem gólu nič.  

 

Munir: 3

Tu ani nie je čo hodnotiť. Body má len za to, že mal na sebe dres Barcelony a bolo by mi nepríjemné dať mu nulu. Lebo to včera za tých 25 minút predviedol. Je paradox, že striedal práce Coutinha. Kto z nich bol včera slabší?

 

Valverde: 5

Zostava bola v poriadku. Taktika na začiatku bola v poriadku. Ale neschopnosť vyburcovať hráčov proti slabému súperovi k maximálnemu výkonu rovnajúcemu sa menu klubu? Tá sa včera ukázala v plnej miere. Na môj vkus príliš neemočný prejav.

 

 

 

FCB TOP LINE: Alba, Suárez


albajpg

Alba, zdroj: barcablaugranas.com

 

Hodnotenie zápasu: 4

Biedny zážitok z biedneho výkonu. Barca toho veľa neukázala, naopak, bavili ma v celku domáci. Nasadením a enormnou bojovnosťou. Aj som chcel ísť spať, aj som nakoniec nešiel. Tri body máme a sme o kus bližšie k titulu na konci sezóny. O maličký kúsoček. Ale ako som písal už vyššie, takéto zápasy titul vyhrať pomôžu.

 

V tomto texte sú vyjadrené, ako vždy, len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

 

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?

 

Peter Maďar

www.megabarca.com