Tottenham Hotspur vs. FC Barcelona

hodnotenie hráčov

messi vs tottenhamjpg

Uf!!! Včera večer, až do neskorej noci som čakal na správy, ako sa volala smršť, ktorá sa prehnala na ikonickým štadiónom v Londýne. Nedočkal som sa názvu, ale našťastie som tú smršť videl v priamom prenose. Wembley zažilo určite magický večer s absolútne perfektnými výkonmi aktérov (schválne nepíšem HERCOV, pretože tentokrát sa „nehralo“). Desať bojovníkov z Barcelony vedených hráčom, ktorý láme všetky hranice. Messi bol včera generálom v pravom význame slova. To, čo predviedol, bolo znovu neuveriteľné. A ak to videl ktokoľvek z hlasujúcich v rôznych anketách, musí byť v rozpakoch z toho, ako ankety dopadli. Pretože ak sa nepozeráme iba na titulky, ale aj na obsah, Messi je veru rozdielna kvalita oproti každému inému hráčovi behajúcemu momentálne po trávnikoch.

Ráno, dnes ráno, som si otvoril slovenský športový web, ten najznámejší. Titulok ma pobavil. Vraj: Barcelona odolala tlaku. Je to až neuveriteľné, nepochopiteľné, pokrytecké a až odporné, ako to v dnešnom svete funguje. Barcelona odolala tlaku. Po Messiho gala predstavení? Po štatistike 2+1? Po milióne prihrávok, driblingov, striel, dvakrát tyč... Ak by CR7 podal niekedy v živote takýto výkon (akože herne na to nemal nikdy, len gólovo!), palcové titulky by spolu s obrázkami otravovali polroka. V rôznych obmenách. A ak by CR7 strelil taký gól, ako včera Rakitič, opakovalo by sa to isté a všetky ankety by určite ukončili hlasovania, pretože by už bol víťaz istý. Ale nevadí, veď predsa: BARCELONA ODOLALA TLAKU.

Fuj! Fuj! Fuj!

Kašlať však na takúto divnú mediálnu politiku. Včera do Londýna prišla Barcelona v rozpoložení, aký si pamätám z čias Johanna a Pepa. Taká tiki-taka, že v niektorých momentoch podľa mňa (bez podceňovania a hanenia) domáci protivníci ani netušili, v ktorom meste to vlastne hrajú. Kolotoč Barcelonskej zálohy s Xavim a Busquetsom a Coutinhom a stiahnutým Messim spôsoboval, že Tottenham nemal dlhé časové úseky vôbec loptu. Áno, včera hral aj Xavi. Vyzerá trochu inak, omladol, iné vlasy, iná tvár. Ale hra ostala. Po jednom výkone neporovnávam, hodnotím len tento jeden zápas. A včera hral Arthur ako Xavi v najlepších rokoch. Je niekto, kto to nevidel, prosím?

Mimochodom, niekedy býva po hodoch BOLENIE BRUCHA. Tentokrát boli po bolení brucha HODY.

Toľko k zápasu, idem hodnotiť.

 

Ter Stegen: 9

Desať mu nedám, pretože pokazil tri prihrávky. Vážne. Písal som si to do bloku. Ale jeho zákrok pri tečovanom centri v prvom polčase bol galaktický, nech mi prepáčia v Reale Madrid ten výraz. Stegen ukázal absolútne sústredenie. Góly nebolo možné chytiť, druhý bol po tečovanej strele. Inak perfektný výkon. Len tie tri prihrávky, to on nerobieva (pre unavených, myslené ironicky).

 

Semedo: 9

To bola jazda od začiatku do konca. Bleskové nábehy dopredu, bleskový návrat. Na desiatku to nebolo, pri góle ho Kane ako pravák dosť očakávane zasekol práve na pravú nohu. Ale to bola zároveň jediná chyba. Inak výborne kombinoval s Messim a Rakitičom. Vpredu dokázal perfektne podržať loptu aj pri presile súpera. Vydarený zápas, mohol by sa od neho odraziť a do konca sezóny potvrdzovať svoj nesporný talent.  

 

Piqué: 9

Piqué je ako na hojdačke. Cez víkend katastrofa, po ktorej by už asi iný hráč pomaly ukončil kariéru, včera stena v obrovskej forme. Rozohrávka nebola stopercentná, ale vyhral absolútne všetky hlavičkové súboje, na zemi takisto dominoval. Pohyboval sa presne v tých priestoroch, kde sa pohybovať mal. Mal proti sebe silného protivníka, Kane je predsa svetový útočník, svetová hviezda. Uspel, pokryl ho v dostatočnej miere. Veľmi dobrý výkon, u mňa za deväť.

 

Lenglet: 9

Pre mňa jedno z TOP prekvapení včerajšieho večera. Sebavedomý výkon s absolútne kvalitou podloženou drzosťou. Vyhral v podstate všetky súboje, tečovaním strely z nej síce urobil nechytateľnú, ale potom pri šanci Tottenhamu a gólovej strele perfektne zablokoval cestu vedúcu od kopačky hráča do našej brány. Kľučka, ktorú ako posledný hráč urobil v obrovskej rýchlosti napádajúcemu útočníkovi pred koncom zápasu bola jednou z ozdôb zápasu. Výborný výkon. Opakovať a opakovať a opakovať.

 

 

 

Alba: 10

Je ešte druhý takýto obranca na svete? Alba vo včerajšej forme je podľa mňa momentálne absolútna špička. Viem, že je to málo na Španielsku reprezentáciu, ale pre mňa je to dosť. Určite desiatkový výkon. Koľko kilometrov v šprinte nabehal? Prešiel po jeho strane niekto? Jeho nábehy na Messiho prihrávky každý pozná, napriak tomu to funguje. Alba bol včera dokonalý. Prajem mu, aby mu taká výkonnosť vydržala čo najdlhšie.

 

Coutinho: 10

Coutinho. Okrem gólu, asistencie a úžasnej technickej kontroly lopty ponúkol včera aj obrovské fyzické nasadenie na hranici odpadnutia. To bola jazda. Ustál kopu súbojom s robustnými hráčmi súpera. Bohovský výkon, v pohybe, v rýchlosti. Tentokrát myšlienky boli rýchlostne spárované s pohybom a presnosťou dokonale. Cez bluetooth?

 

Busquets: 10

Tak toto bol perfektný trojuholník do záložníckeho tetrisu. Zapadol do štvorčlennej zálohy dokonale. Dominantný v súbojoch. Tvrdosť, predvídavosť a vynachádzavosť. Našiel cestu z každého problému. Tlak súpera bol veľký, napriek tomu si poradil. Záloha v trojici nefunguje, záloha v štvorici funguje. Historické 4-3-3 je prežitok, aj 4-4-2 môže byť ofenzívne. Busquets včera po dlhšej dobe znovu ukázal svetové kvality a zápas mu skutočne vyšiel. Dokonca si zašpinil trenírky a to v jeho prípad nebýva pravidlom. Prečo tak nehral aj cez víkend?

 

Rakitič: 10

Palcové titulky sa nekonali, lebo Ronaldo to nie je. Inak by ten gól donekonečna opakovali v TV. Nebudem sa ale opakovať. Rakitič včera pokazil niekoľko prihrávok, ale nasadenie a sila v súbojoch bola na obrovskej úrovni. Gól bol čerešničkou, trafil absolútne dokonale. Výborne, Ivan. A znovu, v štvorčlennej zálohe to stihnú zatvoriť perfektne spolu s Busquetsom. To je cesta.

 

 

Arthur: 10

Obrovský výkon! Ako niekto písal v niektorom komentári k niektorému článku, Xavi sa zrejme na tento zápas prevtelil do Arthura. Krytie lopty, dôraz pri jej krytí proti fyzicky disponovanému a nabudenému súperovi? Bez problému. Blesková kombinácia na maličkom priestore (to bude tá hala 4x3?)? Bez problému. Kolmé lopty do priestoru? Bez problému. Neskutočný talent, pohybovo nadaný. Neustále odbiehal do voľného priestoru, pýtal si loptu a presne ju posúval. Pomáhal k dominancii zálohy.

 

Messi: 10

Kapitán. Generál. Vojvodca. Včera ťahal ako lokomotíva. Kde sa v ňom berie toľko sily? Výbušný s perfektným štartom. Pred niektorou zo striel do tyče som sa neubránil úsmevu, keď ho obranca bez lopty nedokázal ani rukou dočiahnuť a faulovať. Taký bol včera Messi rýchly. Ani tvrdá hra, ani zdvojovanie. Messi bol jednoducho nezastaviteľný. Tvoril hru, zakončoval – aj gólovo, asistoval, bránil, hecoval, vytváral štandardné situácie. Urobil na ihrisku toľko, ako Modrič s Ronaldom dokopy (bez urážky a podceňovania). Mal aj slabé zápasy v tejto sezóne, ale teraz hodnotíme tento. Najlepší výkon od Messiho za veľmi dlhú dobu. V podstate DOKONALOSŤ.

 

Suárez: 9

Nooo. To bolo skutočne dobré. To sa mi páčilo. To prepustenie pred štvrtým gólom považujem za asistenciu. Behal, bojoval, zrážal sa, padal po fauloch, napádal. Bojoval, bojoval a bojoval. Dokázal sa niekoľkokrát uvoľniť a podržať loptu v bezpečnom priestore. Nabiehal dostatočne presne na Messiho kolmice. Chýbajú góly, ale herne ide tento strelec hore.

 

Vidal, Vermaelen, Rafinha: nehodnotím

Len účelové striedania.

 

FCB TOP LINE: Messi + Coutinho + Alba + Stegen + Rakitič + Arthur + Busquets

FCB LÉGIA SKAZY: nikto

Priemerná známka základnej zostavy: 10 (9,5)

 

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?

 

Text: Peter Maďar

Foto: Sky sport