LETO V BARCELONE II.



Spomienky na olympijské hry 

Milovníkov športu to pri návšteve Barcelony ťahá do olympijskej dediny a k olympijskému štadiónu, na ktorom sa odohrávali v roku 1992 olympijské hry. Väčšina športových podujatí počas olympijských hier sa odohrávala na kopci nazývanom Montjuïc v juhozápadnej časti mesta, ktorý je navyše lákadlom všetkých obdivovateľov výtvarného umenia - nájdete tu galérie moderného umenia, parky a haly. Prvenstvo medzi najnavštevova­nejšími múzeami v meste vyhráva už dekády bezkonkurenčne Picassovo múzeum, ktoré sa rozkladá v troch gotických budovách a ponúka prierez maliarovou tvorbou od jeho začiatkov až po najslávnejšie obrazy.


Picasso-Museum-1100x736jpg

Picasso museum, zdroj: gimmesommeoven.com


Barcelonský deň sa začína v krčme

Bežný deň v Barcelone sa diametrálne líši od toho nášho.

Napriek tomu, že sa Katalánci zvyknú zobúdzať v rovnakom čase ako my, ich prvé kroky nesmerujú rovno do práce, ale do lokálnej krčmy či kaviarne, takzvanej cervecerie.

Nejdú však za ranným krígľom piva, ako by sa možno podľa názvu podniku (cerveza znamená v preklade pivo) zdalo. Cerveceries sú miestom spoločenských stretnutí, stretávajú sa tu susedia, kolegovia, kamaráti a popíjajú rannú šálku kávy či raňajkujú miestne chlebíčky bocadillos s rozličnými prílohami.

 

5456384bf9a685a0538e03a0599d7de5jpg

zdroj: pinterest.com


Ranné rituály v cerveceries sa odohrávajú aj do pol desiatej dopoludnia, Katalánci sa do práce veľmi nehrnú. Rovnako naponáhlo nemajú ani počas obedňajšej prestávky, doprajú si dlhý a výdatný obed. Do piatej popoludní býva v kanceláriách ticho - všetci majú povinnú siestu.

Vďaka takémuto rozvrhu však často končia v práci až po ôsmej večer.

Pravý španielsky nočný život preto začína pulzovať až okolo jedenástej v noci a pretiahne sa do brieždenia. Mŕtvo je jedine v nedeľu, tento deň je pre nich posvätný a na ulici vtedy nestretnete živú dušu. Španieli milujú zábavu a tanec a doprajú si ich aj v priebehu pracovného týždňa.

Masové diskotéky známe z telenoviel však nečakajte, tie možno nájdete len vo vychytených plážových letoviskách. Bežnou španielskou tančiarňou je neveľký klub, z ktorých večer čo večer počuť latinskoameric­ké rytmy.


SIESTA_2688025bjpg

Siesta, zdroj: suitelife.com


Španielska kuchyňa? Čakajte vyberané delikatesy


Turisti, ktorí sa počas návštevy Barcelony po prvý raz stretávajú so španielskou kuchyňou, majú takmer povinnosť ochutnať miestnu paellu. Ryža ochutená morskými plodmi je delikatesa, o ktorú by ste sa rozhodne nemali nechať ochudobniť. Rovnako lahodná je španielska údená šunka jamon, ktorú treba zapiť vínom alebo sangriou.

Výborne chutia aj býčie steaky alebo krevety gambas pripravené na rozličné spôsoby.


gastronoma-espaola-paellajpg

Paella, zdroj: mccatering.com


Zaujímavosti

Návštevníci štvormiliónovej Barcelony musia byť pripravení na to, že sa stretnú s katalánčinou, pôvodným jazykom tohto španielskeho regiónu.

Tento dialekt sa líši od spisovnej španielčiny, ale medzi týmito dvoma jazykmi panuje istá podobnosť, asi ako medzi slovenčinou a češtinou.

V Barcelone sa preto dohovoríte dvoma oficiálnymi jazykmi.

V prevažnej miere sa však používa práve katalánčina.

Napríklad pri východe z metra sa určite stretnete s tabuľou ukazujúcou smer, na ktorej je okrem medzinárodného exit aj výraz salida a sortida, ktoré sú pre turistov určite dosť mätúce.


Kým španielsky výraz pre slovo východ je salida,

pôvodný Katalánec by celkom určite povedal sortida.


barcelona-signjpeg

zdroj: barcelona-sign.com


Peter Maďar

MEGABARCA.SK

zdroj: pravda.sk