Messi – nedocenený génius?


messi 123rfcomjpg 

Messi, zdroj: 123rf.com

Sean Ingle, Guardian:

„Napriek všetkým oceneniam, superlatívom, piatim Zlatým loptám, Messi je za posledných 15 rokov nedocenený!“

 

Vo fascinujícom dokumente s názvom:

„Take the ball, pass the ball,“,

ktorý mapuje podrobne cestu FC Barcelona do pozície najlepšieho mužstva na svete, legendárny Xavi s úsmevom vysvetľuje, prečo je práve Messi tak vysoko nad všetkými ostatnými:


„Je oveľa lepší ako vy so svojou pravou nohou, je oveľa lepší aj so svojou ľavou nohou a je oveľa lepší aj v myslení. Je oveľa lepší ako vy pri bránení a útočení. Je oveľa rýchlejší. Je lepší pri driblingu, je oveľa lepší v prihrávkach.“

Xavi len pokrčí ramenom a odmlčí sa.


„A čo Messi ako brankár?“

položí niekto otázku.


„Tam sme ho ešte nepostavili,“

odpovedá so smiechom Xavi,

ale veľký pozor, ak by to chcel skúsiť!“


messi goalcomjpg

Messi, zdroj: goal.com


Ďalší úžasný hráč, Samuel Eto’o, detailne rozoberá, ako pred priateľským zápasom o Gamper Cup v roku 2005 varoval Patricka Vieiru, že bude hrať proti chlapcovi, ktorý dokáže zmeniť históriu.


„Povedal som mu, že čoskoro to bude vyzerať tak, že každý hráč pred Messim hral úplne iný šport,“

hovorí Eto’o.


Dnes sa proroctvo Eto´a doslova naplnilo a nedá sa poprieť. Kedysi bol TOP hráčom každý, kto dokázal streliť gól v každom druhom zápase.

Messi má priemer 1,44 gólu a asistencie na jeden zápas odohraný od sezóny 2009/10 v španielskej najvyššej súťaži, pričom sa nepočítali penalty.

Messi v každom druhom zápase dáva skoro 3 góly.


V Messiho závese je Cristiano Ronaldo s priemerom 1,21 nasledovaný Luisom Suárezom s výborným priemerom 1,12. Trojicu prenasledovateľov uzatvára veľký Zlatan Ibrahimovič a jeho 0,98. A prvú päťku uzatvára hviezdny Neymar s priemerem 0,97.

 

Geniálny Messi priamo vytvoril alebo strelil až 46% všetkých barcelonských gólov v poslednej dekáde  La Ligy, pričom ani teraz sme nepočítali penalty.

To ukazuje nielen na neskutočnú Messiho produktivitu, ale aj na neuveriteľnú schopnosť dlhodobo si udržať obrovskú kvalitu výkonov.

Za rovnaké obdobie sa k uvedeným štatistikám priblížil len Antonio Di Natale (45%) nasledovaný s pomerne veľkým odstupom Suárezom a Ronaldom (39%).

Všimnite si, prosím, rozdiel medzi Messim a Ronaldom.

Už dlho môžeme sledovať súboj týchto gigantov svetového futbalu.

Aj štatistiky však dokazujú, že ak Ronaldo je svetovým hráčom, Messi je potom až nadpozemským.


Messiho prihrávky sú tiež mierne nedocenené. Od roku 2008 začala spoločnosť OPTA zbierať dáta z hry a odvtedy žiadny iný útočne naladený hráč nedokázal ponúknuť toľko kľúčových a komplikovaných prihrávok, ako Messi.


A je úplne jedno, na akej pozícii práve hrá. Jedna z najlepších scén vo vyššie spomínanom dokumente je znovu s Xavim, ktorý za pomoci čipsov a plastových pohárikov názorne ukázal, ako Messi pri prvom nasadení na falošnú deviatku pomohol zdemolovať Real v Madride.


Výhra 6-2 v roku 2009 bola historická a Messi bol v tom zápase absolútne geniálny.


„Messi je nazastaviteľný.“

hovorí Xavi.

„Je to úplne číry talent, ktorý dostanú pri narodení len tí vyvolení. Možno o 30 rokov sa objaví niekto iný. Teraz je tu však Messi.

 messi bbccomjpg

Messi, zdroj: bbc.com


„Nikdy neľutujete, že ste párty opustili príliš skoro. Ale často ľutujete, že ste zostali príliš dlho.“


Asi už nie je taký rýchly, ako keď dokázal počas sóla cez pol ihriska na chlp presne zopakovať Maradonov gól storočia.

Stále však fotbal vidí v úplne inej rýchlosti ako ktokoľvek ďalší.

A kým dokáže strieľať toľko gólov (proti Betisu pribudli dva) a kým bude asistenciami rozleptávať súperove obrany a kým bude dokazovať svojou kúzelnou hrou také neuveriteľné kúsky, bude odpoveď na otázku:


"KTO JE NAJLEPŠÍ HRÁČ SVETA?"

rovnaká, ako posledných desať rokov:


"Messi".

 

Peter Maďar

Zdroj: theguardian.com