MEGABARCA TOP 10: pláže v Katalánsku


Nemusíš cestovať ďaleko, aby si zasadil svoj slnečník na jednej z TOP 10 pláží neďaleko Barcelony v Katalánsku.

V Barcelone je určite veľmi veľa zaujímavých vecí. Ak si ale pripravený objaviť krásnu pláž aj za hranicami mesta, môžeme Ti ukázať cestu. Len nastúp do vlaku alebo využi auto, ak ho máš, a navštív tieto prímorské raje v Katalánsku.


1. Platja de Sant Sebastià

Táto pláž je vzdialená len 30 minút vlakom z Barcelony. Nachádza sa medzi starým mestom a prístavom v Sitges neďaleko historickej rybárskej dediny. Je to vyslovene rodinná pláž navštevovaná miestnymi obyvateľmi s viac ako 200 metrov dlhým pobrežím. Zo svojho miesta na čistučkom piesku si môžeš vychutnať nádherný výhľad na staré mesto ležiace na na malom kopci s fantastickým výhľadom na Stredozemné more. Pláž ponúka množstvo služieb a je prispôsobená aj pre zdravotne postihnutých návštevníkov.


playa-sant-sebastia-barcelona elespanol comjpeg

zdroj: elespanol.com


2. Platja de Morer

Ďalšia pláž sa nachádza v severnej časti Katalánska neďalekého mesta Sant Pol de Mar a jej smer vedie paralelne so železničnými trasami a diaľnicou N-II. Pláž je 750 metrov dlhá a plná hrubého zlatého piesku, ktorý sa zužuje pri východnom konci. Nad diaľnicou sa nachádzajú rímske ruiny Morera - centrum výroby vína z prvého storočia. Pláž je vybavená sprchou, stanicou Červeného kríža, fontánami na pitie a drevenými chodníkmi pre telesne postihnutých.


morer pinterestjpg

zdroj: pinterest.com


3. Cala de l'Home Mort

Pláž s voliteľným oblečením sa nachádza v odľahlom rohu na južnom konci mesta Sitges, kde nájdete aj Platja de l'Home Mort a Platja de Roses. Tieto dve pláže sú oddelené malou skalnatou roklinou a otvorenou zátokou, ktorá k tejto oblasti priťahuje vietor. Spoločná dĺžka obidvoch pláží je približne 300 metrov, nikdy však nepresahuje šírku viac ako 10 metrov. Vody nie sú príliš hlboké a morské dno je tvorené malými skalami a pieskom. K dispozícii je „chiringuito“ (denný bar) a terasa s možnosťou prenájmu ležadiel a slnečníkov.


lhome mort visitsitges comjpg

zdroj: visitsidges.com


4. Platja de Sant Simó

Platja de Sant Simó sa nachádza na severe pri meste Mataró, medzi korytom rieky Sant Simó a mestom Sant Andreu de Llavaneres. Má 1100 metrov nádherného bieleho piesku. Je dosť úzka a smerom k Sant Andreu de Llavaneres sa ešte viac zužuje. Pláž je rozdelená na rodinnú zónu, ktorá je bližšie k Mataró - tam sa nachádza väčšina služieb: parkovacie miesta, sprchy, prenájom ležadiel a „chiringuitos“ (snack bary). Oblasť vzdialenejšia je určená na „prirodzenejší“ zážitok oveľa zaujímavejší pre šnorchlistov.


simo wikiloc comjpg

zdroj: wikoloc.com


5. Les casetes del Garraf

Táto pláž sa nachádza priamo v centre mesta Garraf a je dlhá 380 metrov. Zmes jemného zlatého piesku a skál s miernym klesaním pri vstupe do mora robí z pláže vyhľadávanú lokalitu. Neďaleko pláže sa rozprestiera oblasť, ktorá dala tejto pláži svoj názov. Ide o rybársku dediny postavenú prakticky na samotnej pláži. Repasované drevené cabanas sú staručké prístrešky, ktoré používali rybári na uskladnenie ich vybavenia. Medzi poskytované služby patria sprchy, prezliekárne, záchranné vybavenie, ležadlá a slnečníky. Ak si chceš predĺžiť svoj pobyt, mestečko má k dispozícii niekoľko hotelov a tematických reštaurácií.


gerraf pinterest comjpg

zdroj: pinterest.com


6. Platja del Portitxol

Portitxol sa nachádza medzi mestami Escala a Sant Martí d'Empúries a je krásnou plážou obklopenou riedkym borovicovým lesom siahajúcim takmer k moru. Jemný zlatý piesok a pokojné vody bez vĺn sú na oboch stranách chránené skalnými útvarmi: na juh je vrchol Coves lemovaný borovicami a veľkými skalami v podivných tvaroch vrhajúcich sa kolmo do mora a na severe sú to rokliny známe ako Muscleres. Skaly Petites oddeľujú pláž Portitxol od susedných pláží Les Muscleres a Convent. Tieto útvary dokonale chránia pláž Portitxol a vytvárajú oblasť pokojných a plytkých vôd. Ideálny druh kúpaliska pre deti, kde si môžeš zájsť do vody bez strachu z hlbokej vody.


portixol flickr comjpg

zdroj: flickr.com


7. Platja Illa Roja

V idylickom prostredí medzi skalami a borovicami leží úžasná pláž Illa Roja známa svojimi čistými vodami a zaujímavým načervenalým skalnatým ostrovom. Podľa neho sa pláž aj volá - Červený ostrov. Je to pokojné, málo navštevované miesto s hrubým zlatým pieskom a výrazným svahom smerujúcim dole k moru – a hlavne: je to nudistická pláž s medzinárodnou prestížou, takže priťahuje významný podiel zahraničných turistov. Krása pobrežia rozoklaného divokým prostredím s roklinami prispieva k jej reputácii. Jednoducho malá skrytá oáza zasunutá do divočiny.


illaRoja shootcatalonia comjpg

zdroj: shootcalalonia.com


8. Platja de Castell

Pláž Castell zaplnila novinové titulky začiatkom 90. rokov. Vtedy obyvatelia Palamósu začali demonštrovať, aby sa táto oblasť ďalej turisticky nerozvíjala. Odvtedy sa stala pláž jedným z posledných nedotknutých úsekov pobrežia, ktorý ešte zostáva na pobreží Costa Brava. Vďaka tvaru polmesiaca obklopeného lesmi a poliami a ústím koryta riečky uprostred je táto pláž stále presne taká, ako to bolo za užívania starých rodičov miestnych obyvateľov. Jedinou výnimkou je pridanie pár „chiringuitos“. Neďaleko za skalnatým výbežkom sa v bezpečnej vzdialenosti nachádza aj vyhľadávaná nudistická pláž.


castell enjoycatalunya comjpg

zdroj: enjoycatalunya.com


9. Cala Fonda

Cala Fonda sa bežne označuje ako Pláž Waikiki a je jednou z najzachovalejších pláží pozdĺž pobrežia Tarragony. Toto miesto leží len pár kilometrov od mesta Tarragona, napriek tomu je úplne nedotknuté. To návštevníkom umožňuje nahliadnuť do toho, ako vyzeralo Stredozemie len pred sto rokmi. Cala Fonda sa nachádza v lesoch Marquesa, jednej z vegetačných oblastí s nesmierne vysokou ekologickou hodnotou v tejto časti pobrežia. Aby si sa tam dostal, musíš prejsť z Tarragonskej platiny Llarga po na východ smerujúcej značenej ceste obklopenej borovicovým lesom a útesmi.


fonda clubrural comjpg

zdroj: clubrural.com


10. Platja del Fangar

Poslednou plážou je rozsiahly pás horúceho zlatého piesku, ktorý na severe uzatvára delta rieky Ebre. Polostrov Fangar sa zatáča okolo mora do takej miery, že vytvára akési vnútorné more známe ako prístav Fangar. Pláž, polopúštna a nedotknutá, je jedným z najunikátnejších miest v delte Ebre. Piesok je veľmi jemný a keď sa zmieša s vodou, premení sa na kompaktnú hmotu pripomínajúcu bahno. To dalo oblasti meno Fangar - katalánsky „bahno“.


fangar freepik comjpg

zdroj: freepik.com


Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: timeout.com