MEGABARCA TOP 10


Sochy v Barcelone

 

1. CAT


catjpg


Táto nesmierne zaujímavá socha je približne 7 metrov dlhá. Obrovská bronzová MAČKA bola vytvorená slávnym kolumbijským sochárom Fernandom Boterom.

Mestom Barcelona bola kúpená v roku 1987 a bola pôvodne umiestená v Parc de la Ciutadella. Niekoľkokrát potom zmenila svoju polohu, až sa definitívne presunula na terajšiu adresu.

Stala sa veľmi populárnym miestom pre stretnutia v Rambla del Raval.

 

2. ESCULTURA LA GAMBA


sculpture-smiling-shrimpjpg


Escultura La Gamba je iný druh sochy. Pôvodne to malo byť len akýmsi lákadlom v blízkej reštaurácii s morskými plodmi!

Avšak po tom, čo sa reštaurácia vytratila do histórie, miestna rada získala sochu a ta rozosmieva turistov práve tu!

Je na viditeľnom mieste, kde sa dá ľahko vidieť.

Choď ku nej, urob si pár záberov a pokračuj na svojej ceste po Passeig de Colom.

 

3. MIRAESTELS


32670804510_287dcd5617_bjpg


Tieto ostré biele sochy plávajú v prístave a vyzerajú krásne na priamom slnku, či pri atraktívnom nočnom osvetlení. V múzeu Maratime sa nachádza niekoľko ďalších.

Sú vysoké približne 2 metre, ale múzeum ich má v niekoľkých veľkostiach, a to až do veľkosti suvenírov v ich obchode s darčekmi. Sú to pôvodné bóje používané pre lode kotviace v tejto oblasti. Ale teraz je táto oblasť používaná len pre veľké trajekty idúce do iných krajín, používajú sa bóje ako podstavce pod sochy.

 

4. EL TORO PENSADOR


5b11e5fd5ce817ff40a02b859b9d637ejpg


El Toro Pensador je socha na južnom konci La Rambla de Catalunya.

Ak ste videli v Paríži pre múzeom sochu Mysliteľ  od Auguste Rodina, potom podobu a význam okamžite okamžite rozpoznáte.

Táto socha znázorňuje býka v podobnej polohe ako mysliteľ a je výtvorom Josepa Granyera umiestnenom na severnom konci La Rambla de Catalunya.

 

5. FLIRTY GIRAFFE


giraffa-in-bronzo-injpg

Na opačnom konci Rambla de Catalunya v porovnaní so sochou El Toro Pensador, priamo na rohu Avinguda Diagonal, je umiestnená táto druhá socha od Josepa Granyera. Musí to byť celkom určite jedna z najpodivnejších, najrealistickejších sôch, akú som kedy videl.

Žirafa v ozajstnej sexy póze.

Ako by to bola koketne ležiaca dáma na svojej strane postele.

 

6. MONUMENT TO FREDERIC SOLER I HUBERT


18934086455_28c41a9a51_bjpg


Táto pamiatka stojí na počesť španielskeho a katalánskeho básnika a dramatika Frederica Solera, ktorý písal predovšetkým v katalánčine.

Táto krásna pamiatka sa nachádza v prednej časti budovy Teater Principal v blízkosti Pla a del Teatre, neďaleko južného konca La Rambla.
Podstavec je prepracovanejší, než je obvyklé a vyzerá trochu ako architektonický stĺp s bohato zdobenými kvetinovými motívmi listov.

Podstavec je tiež popísaný slovami:

"Homenatge a Frederic Soler i Hubert"

Serafi Pitarra (1839 - 1895).

 

7. MONUMENTO FRANCESC MASIA


Monument_Macijpg


Pamiatka na námestí Plaza de Catalunya stojí na počesť Francesca Masiu, prvého prezidenta Generalitat de Catalunya a katalánskeho národovca.

Táto socha je dielom Josepa Maria Soberachsa a je rozdelená na dve časti.

Prvou je jednoduchá busta Francesca Masiu a druhou je abstraktná socha obráteného schodiska symbolizujúca krok za krokom budovanie Katalánska.

 

8. LA DEESSA


3393285440_aeb8b0854b_zjpg


La Deessa je ikonická socha nahej ženskej postavy od Josepa Claru.

Nádherná štúdia klasickej ženskej formy v bielej farbe.

Zobrazuje nahú ženu sediacu s kolenami zohnutými pod seba a položenú na štvorcovom mramorovom podstavci. Táto socha na Placa de Catalunya je vlastne vernou kópiou originálu vystaveného v Casa de la Ciudad de Barcelona.
Socha vyžaruje zmyselnosť a klasickú krásu. Jednoduché a jemné rysy postavy evokujú pocit pokoja. Určite stojí za to vyhľadať ju, ak sa práve nachádzate v tejto časti mesta.

 

9. MONUMENTO AL PERRO ABANDONADO


prrojpg


Táto bronzová socha je umiestnená priamo vo vnútri barcelonskej zoologickej záhrady v blízkosti výbehu tigrov a levov, aby všetkým pripomenula, ako by sme sa nikdy nemali správať k našim štvornohým priateľom...


10. MONUMENT A LA SARDANA


Barcelona_Montjuc_monument_Sardanajpg


Sardana je kolektívnym tancom pôvodom z Katalánska, ktorý sa tancuje v kruhu a v neobmedzenom počte tancujúcich, keď sa všetci účastníci držia za ruky.

Je veľmi populárny tiež pre svoju jednoduchosť.

Do rytmu tance hrá obvykle kapela, v ktorej nechýbajú hudobné nástroje ako trúbka, kontrabas a bubny.Peter Maďar

MEGABARCA.SK

zdroj: wikipedia.com, flickr.com, archív autora, barcelona.com, juanpaameneiros.com