MONSERRAT - NÁDHERNÁ ZÁHADA.


adventurousfigs comjpg

zdroj: adventurousfigs.com


Nádherný Benediktínsky kláštor Montserrat sa nachádza necelých 40 km severozápadne od Katalánskej metropoly priamo v prírodnom parku.

Je určite absolútne najvýznamnejším pútnickým miestom Katalánska.

Tohto tajomného miesta uprostred hôr sa týkajú rôzne legendy týkajúce sa jeho založenia a histórie.


feeltheplanet comjpg

zdroj: feeltheplanet.com


V roku 1025 ho dal opát menom Olib postaviť z vďaky na pamiatku zjavenia Panny Márie Monserratskej na tunajšej vrchu. K spomínanému mariánskemu zjaveniu došlo v roku 880 a tesne po ňom bola v jednej z mnohých jaskýň objavená svätá socha.

Okolité skalnaté pohorie pripomína obrovskú obojručnú pílu s krásne pravidelnými zubami. Ten najvyšší zo všetkých zubov má nevšedné meno Sant Jeroni a jeho nadmorská výška je 1236 metrov.


trover comjpg

zdroj: trover.com


Čo je možné v Monserrat vidieť?


Výstup ku kláštoru nie je príliš náročný, napriek tomu odporúčame vyhradiť si na fantastický a jedinečný výlet aspoň jeden celý deň.

Verte, stojí to absolútne za to.


enigmaps comjpg

zdroj: enigmaps.com


Po príchode na vrchol vás úplne ohromí neuveriteľný výhľad do okolitej krajiny a na okolité skalnaté monumenty. Vynechať múzeum plné diel od takých majstrov ako El Greco, Picasso, či Caravaggio, obísť úžasnú románsku baziliku so sochou čiernej madony La Moreneta a nenavštíviť samotný kláštor sa určite neodporúča. Prechádzka po okolitej prírode takisto zanechá v nepokojnej duši pútnika, či turistu stopu kľudu a pokoja. Súčasnú skupinu stálych obyvateľov kláštora tvorí sedemnásť mníchov, ktorí sa stále prísne riadia starodávnymi pravidlami svätého Benedikta zo šiesteho storočia. Okrem mníchov v kláštore úspešne pôsobí v súčasnosti aj spevácky chlapčenský zbor.


lonelyplanet comjpg

zdroj: lonelyplanet.com

 

Kapitulná sieň hranatého tvaru pôsobí veľmi triezvo. Je len jemne zdobená a práve v nej sa stretávajú členovia mníšskej kláštornej komunity pri všetkých dôležitých rozhodovaniach. Tie menej dôležité, každodenné neformálne sa konajú na inom mieste. Bežný mníšsky život sa tu odvíja v pokojnej rodinnej atmosfére. Bratské spoločenstvo dlhodobo žije v duchu vzájomnej komunikácie. Podľa starej miestnej tradície stále platí, že každý veriaci by sem mal aspoň jeden krát za svoj život podniknúť nočnú cestu a ráno tak mohol s úžasom sledovať úchvatný východ slnka.


roughguides comjpg

zdroj: roughguides com


Múzeum Montserrat.

Počas trvania napoleonských vojen a súvisiaceho drancovania stratil Montserrat skoro celé svoje historické dedičstvo. Ale od začiatku reštaurovania kláštora v roku 1844 sa do múzea dostalo vďaka darom od jednotlivcov, samotných umelcov a pracovitosti mníchov obrovské množstvo cenných umeleckých predmetov. Múzeum je tematicky rozdelené do niekoľkých sekcií organizovaných didaktickým spôsobom. Ponúka aj samozrejmú možnosť prehliadok komentovaných v mnohých jazykoch. Sekcia archeológie je tu napríklad zastúpená zaujímavou zbierkou dôležitých častí týkajúcich sa krajín pôvodu Biblie - Mezopotámia, Egypta, Cyprus a Palestína. Zbierka týchto konkrétnych artefaktov je výsledkom celoživotnej nekonečnej trpezlivej práce mnícha Bonaventuru Übacha, iniciátora biblických štúdií na Montserrate.

Bonaventura zomrel v roku 1960.


spainholidya compng

zdroj: spainholiday.com

Ďalej si návštevníci môžu pozrieť dva egyptské sarkofágy, múmiu dievčaťa, rôzne sošky a amulety z Egypta, starú palestínsku keramiku niekoľkých období, mince, sochy gréckych bohov, byzantské a rímske sklenené nádoby, či pre zmenu cyperskú keramiku.

To však nie je ani náhodou všetko.

Múzeum ponúka aj stálu expozíciu o dejinách obrazu Panny Márie, nevšednú kolekciu byzantských a slovanských ikon, zbierku šperkov a v sekcii moderného maliarstva a sochárstva tiež úžasnú výstavu diel najväčších katalánskych umelcov.

Objavujú sa tu tiež diela takých géniov, akými určite boli Dalí, Degas, Monet či Picasso.


pixabay comjpg

zdroj: pixabay.com


Múzeum býva štandardne otvorené každý deň od 10:00 do 17:45. Vstupné je priaznivé a suma 7€ určite nikoho nezruinuje. Ako skoro na každé turisticky frekventované miesto, aj sem je lepšie vstupenky radšej zarezervovať online cez webovú stránku múzea, vyhnete sa tým nekonečnému čakaniu v dlhých radoch. Čím skôr sa vám podarí ku kláštoru, tým väčšiu šancu na vychutnanie si atmosféry miesta bez davov hlučných turistov okolo seba máte.


Cesta ku kláštoru.

V čarovnej Barcelone je potrebné kúpiť si lístok na vlak priamo do stanice s názvom Monistrol de Montserrat. Za spiatočný lístok zaplatíte tesne pod 20€. Možností, ako sa dostať zo stanice až na vrchol ku kláštoru, je niekoľko. Najkrajšia cesta je, samozrejme, tá po vlastných nohách. Vychutnáte si okolitú scenériu a urobíte niečo aj pre svoju kondíciu. Vtedy len stačí vyjsť z budovy stanice a následne sledovať značenú cestu GR 5, alebo GR 96 vedúcu priamo hore. Prechádzka trvá asi 90 minút príjemným pohodovým tempom.


quiadebcn comjpg

zdroj: guiadebcn.com

Druhou možnosťou je zaujímavá a atraktívna cesta zubačkou. Postup je podobný. Už v Barcelone si kúpite lístok s názvom Trans Montserrat Ticket, taktiež do Monistrol de Montserrat.

Bude to však spiatočný lístok aj na vlak a aj na zubačku. Cena je len tesne nad 20€. Jazda vlakom z Barcelony a potom zubačkou trvá spolu približne hodinu a pol.

Ďalším variantom, tým najdobrodružnejším, je cesta lanovkou. Tá poskytuje tie najúžasnejšie výhľady na celé pohorie a vzhľadom na veľkosť a vek kabínky je aj nesmierne adrenalínová. V tom prípade je potrebné kúpiť kombinovaný cestovný lístok na lanovku a vlak do inej stanice: Montserrat-Aeri. Cena je približne rovnaká, ako v predchádzajúcich prípadoch.


wikiloc comjpg

zdroj: wikiloc.com

K pohoriu sa, samozrejme, bez problémov dostanete aj autobusom či autom.


Tak ako?

Pôjdete sa do Monserratu pozrieť?

 

Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: wikipedia.com, spainholiday.com