XAVI:


fifajpeg

zdroj: fifa.com


„Ostávajú necelé dva roky, kým sa majstrovstvá sveta budú konať prvýkrát na Blízkom východe a v arabskom svete. A tu v Katare skutočne začínajú rásť očakávania. Krajina sľúbila, že fanúšikom ponúkne neprekonateľné predstavenie. Som svedkom tempa príprav, odkedy som sa sem presunul v roku 2015 a to na všetko od štadiónov a ubytovania po cesty a železničnú infraštruktúru. Pevne verím, že to budú neuveriteľné majstrovstvá sveta pre hráčov i fanúšikov. Presťahoval som sa do Kataru, aby som sa pripojil k Al Sadd a predĺžil si hráčsku kariéru.

Presun z Barcelony, môjho rodného mesta a klubu, ktorý tak veľmi milujem a začať odznova v úplne novej časti sveta bolo dobrým rozhodnutím pre mňa aj pre moju rodinu. V tom čase bola moja vášeň pre hranie taká silná ako vždy, ale hlboko som cítil, že už nemôžem prispieť toľko, koľko by som chcel pre klub ako je FC Barcelona, kde musíte každý týždeň vyhrávať.


mgsvfutboljpeg

zdroj: mgsvfutbol.com


Keď som v Katare objavil projekt svetového pohára, keď som hovoril s priateľmi ako Raul, ktorý tu už hrával, bol som skutočne ohromený tým, čo krajina chcela dosiahnuť na ihrisku i mimo neho usporiadaním majstrovstiev sveta. Bola to pre mňa skvelá príležitosť pokračovať vo futbale a zároveň sa zúčastniť väčšieho projektu s cieľom dosiahnuť veľké veci mimo ihriska prostredníctvom programov, ktoré boli zavedené s cieľom dosiahnuť pozitívnu sociálnu zmenu po roku 2022. Keď idete okolo Dauhy a stretnete sa s jej obyvateľmi, ich vášeň pre futbal je jasná. Naozaj som nevedel, čo nájdem, keď som sa sem prvýkrát presťahoval, pretože to bola pre mňa úplne nová skúsenosť.

Po 25 rokoch som z Barcelony odišiel do časti sveta s inou kultúrou a tradíciami. Ale musím uznať, že sa mi na živote v Katare páči asi všetko. Počasie je neuveriteľné, slnečné svetlo takmer každý deň a zároveň je to veľmi relaxačné miesto na prácu, pretože ľudia sú veľmi úctiví a priateľskí. Je to tiež veľmi bezpečná krajina s veľmi nízkou kriminalitou, čo z nej robí skvelé miesto pre založenie rodiny. Odkedy sme sa sem presťahovali, mohol som tráviť veľa kvalitného času so svojou manželkou a dvoma malými deťmi. Keďže bežne trénujeme v noci, mám čas vziať svoju dcéru do školy a potom zvyšok dopoludnia tráviť hraním so synom. Cez víkend je tu veľa príjemných vecí. Často sa najem v jednej z mnohých reštaurácií v Dauhá, napríklad v Lo Spaghetto, kde varia vynikajúce talianske jedlo, alebo v španielskej reštaurácii Bibo, aby som ochutnal domov. Tiež plážové hotely sú tu úžasné a sú skvelým miestom na víkendové oddychovanie, hoci nedávno, keď je futbalová sezóna v plnom prúde, som nemal toľko času, aby som si túto časť života v Katare užil.


yahoonewsjpeg

zdroj: yahoonews.com


Odkedy som sa presťahoval do Kataru, mal som tiež príležitosť spolupracovať s niektorými úžasnými charitatívnymi organizáciami. Jeden z projektov, Generation Amazing, si získal miesto v mojom srdci. Pomocou futbalu posilňujú a vzdelávajú mladých ľudí a učia ich dôležité životné zručnosti. Program nedávno oslávil svoje 10. výročie a bolo potešením sledovať, ako sa rozrastá natoľko, že už pomohol viac ako 500 000 ľuďom v desiatich krajinách. Niektoré z projektov zahŕňali výstavbu futbalových ihrísk v utečeneckých táboroch a stanovenie programov udržateľnosti s cieľom zabezpečiť efektívne využitie týchto zariadení. Zúčastnil som sa otváracích ceremoniálov pre zariadenia ako tieto v Jordánsku a Indii a videl som obrovský dopad, ktorý majú na miestne komunity.


gulftimesjpeg

zdroj: gulftimes.com


Aj keď som pôvodne plánoval zostať v Katare len aby som si predĺžil svoju hráčsku kariéru, keď sa mi naskytla príležitosť prevziať pozíciu trénera Al Sadd, bol som nadšený. Moja rodina a ja sme skutočne milovali Katar a spôsob života tu, takže to bola vynikajúca príležitosť urobiť prvý krok v mojej trénerskej kariére a dohliadať na tím s nádejnými hráčmi, ktorí budú pravdepodobne súčasťou národného tímu Kataru v roku 2022. Keď som hrával za Al Sadd, vedel som, že by to bolo fantastické miesto na prechod k trénerstvu a pomoci pri rozvoji niektorých z týchto hráčov. Trvalo mi chvíľu, kým som sa adaptoval na svoj nový život ako tréner, ale naozaj si to užívam. Moja filozofia je rovnaká, ako keď som bol hráč: rád hrám futbal v pozitívnom štýle. Ako hráč sa mi páčilo mať loptu, udržiavať loptu, ísť do útoku a vytvárať si čo najviac šancí. Hrávam futbal založený na vlastníctve, rýchlym tempom a mám rád, aby moji hráči pochopili dôležitosť tímovej hry. Každý musí spoločne brániť a spoločne útočiť. Hráči by mali mať predovšetkým radosť z hrania futbalu a najlepším spôsobom, ako si ho užiť, je mať loptu, vytvárať si veľa šancí a dávať veľa gólov. Taký bol pre mňa futbal a podľa toho chcem, aby to zažili moji hráči, keď hrajú podo mnou. Budeme hrať s Al Arabi vo finále Emir Cupu. Je to najprestížnejšia súťaž v Katare a turnaj, ktorý chcú všetci hráči vyhrať. Bude to prvý zápas, ktorý sa hrá na Al Rayyan, jednom z ôsmich štadiónov, ktorý bude hostiť svet v roku 2022.


sport7jpeg

zdroj: marca.com


Zápas sa uskutoční 18. decembra, v Národný deň Kataru, a naštartuje tak aj odčítanie dvoch rokov do finále majstrovstiev sveta. Štadión bude mať tiež 50-percentnú kapacitu, čo bude skvelé pre hráčov a mal by vytvárať dobrú atmosféru zápasu, na ktorý si po ťažkom období všetci budú pamätať. Za mojich čias som videl, že futbal sa v Katare vyvíja veľmi dobre. Projekt svetového pohára znamenal, že sa museli skutočne sústrediť na rozvoj nielen prvotriednych zariadení a štadiónov, ktoré hostiť turnaj, ale aj národný tím schopný konkurovať na najväčšom pódiu najlepším tímom na svete. Akadémia Aspire, ktorá bola založená v roku 2004 s cieľom pomáhať rozvíjať futbalistov a ďalších športovcov v krajine, zaznamenala veľký úspech. Nová generácia hráčov prichádzajúcich do Kataru sa veľmi zlepšuje. Toto zlepšenie vidím u svojich vlastných hráčov v Al Sadd a je mi cťou každý deň s nimi pracovať a pomáhať im získať dôveru. Pri súčasnom tempe vývoja a nedávnom víťazstve na Ázijskom pohári AFC si myslím, že Katar môže veľmi dobre konkurovať na svojich prvých majstrovstvám sveta v roku 2022. Futbalová kultúra tu rastie obrovskou rýchlosťou a verím, že svetový pohár pomôže posunúť ich na vyššiu úroveň nielen v Katare, ale aj v celom arabskom svete. Aj keď neskôr iste príde čas urobiť ďalší krok v mojej kariére, zatiaľ sa sústredím na čo najlepšie využitie príležitosti hrať aspoň malú rolu v katarskej vzrušujúcej ceste smerujúcej do roku 2022.“
Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: marca.com