1011px-Logo_FC_Barcelonasvgpng       


Pep Segura: "Model je tlak, držanie a rozostavenie"

(rozhovor s generálnym manažérom FC Barcelona)


pep segura ascomjpg

zdroj: as.com

 

Aký je štýl hry Pep Segura?


Neexistuje štýl Pep Segura. Pracujeme na tom, aby sme obhajovali líniu, ktorou sa Barcelona dlhodobo rozvíja. Povinnosťou všetkých nás, ktorí sú súčasťou klubu, je pracovať tak, aby táto metodika mohla pokračovať s maximálnymi možnými úspechmi. Neustále sa musíme obávať toho, čo robíme, ako to robíme a prečo. Sme ochotní pokračovať v tejto filozofii, ktorá dala toľko klubu. Môžem vás uistiť, že vnútorne pracujeme na vlastnej analýze, aby sme poznali presne všetky najdôležitejšie aspekty toho dňa, ktorý trénujeme.Štýl Barcelony je 4-3-3. Páči sa vám tento systém viac ako 4-4-2?


Musím obhájiť myšlienku práce klubu, ktorá je zvyčajne 4-3-3. Treba však pamätať na to, že jeden z ľudí, ktorí založili tento model, Johan Cruyff, hral s inými systémami, napríklad s tromi hráčmi za sebou. Teraz je štruktúra rovnaká. Ako zmeny nie sú momentálne dispozície hráčov v teréne, ale tie nuansy, ktorými sa vyjadruje hra Barcelony. Ak sa pozrieme nad rámec schémy, môžeme vidieť, že od zavedenia tohto modelu existuje niekoľko konceptov, ktoré v čase zostávajú stabilné. Tieto aspekty, ktoré sú rozhodujúce, sú kritériami, ktorými sa Barcelona veľmi dobre rozvíja.Napríklad?

 

Vidíme štúdiu percentuálneho podielu držania lopty. Linka je udržiavaná, sleduje veľmi podobné hodnoty. Ale ani počet prihrávok na zápas sa nezmenil. Táto určujúca hodnota je udržiavaná neustále. Sú to osi, z ktorých Barcelona sleduje model, ktorý zostáva nedotknutý a trvalý.Oproti minulej sezóne (4-4-2) nebola zaznamenaná žiadna zmena.


Nie, pretože systém vám ukáže len momentálnu dispozíciu hráčov. Ale spôsob, akým hráči rozumejú futbalu, je už zďaleka daný. Ernesto pozná linku a funguje veľmi dobre. S objektívnymi údajmi vidíme, ako sa udržiava model.Návrat na 4-3-3 je však pozitívny.


Toto sú okolnosti, ktoré sme považovali za potrebné pre výkon tímu.V profile hráčov  je udržovaný štýl alebo sú vyhľadávaní viac fyzických futbalistov?


Barcelona vždy hľadá ten istý profil. Futbalista vysokej kvality a technicky dobrej úrovne. Umožňuje tak zachovať takú koncepciu hry, ktorú Barca vyvíja tak dlho.Môžete nám povedať o trojitom P?

(3P = Pressure, Possession, Position)


Jedným zo spôsobov, ako zlepšiť model Barça, je pochopiť tento základ: tlak, držanie lopty a rozostavenie. Bol symbolom vyjadrovania hry Barçi a dokonale sa rozvíja v prvom tíme. Našou povinnosťou je aj naučiť ju v nižších kategóriách. Pracujeme tvrdo, aby sa tieto tri koncepty zlepšili vtedy, keď sú preložené technikou, ako aj v hernom prejave hráčov. Týmto spôsobom, keď a kým mladí hráči dosiahnu prvý tím, dobre pochopia štýl.Je však ťažké, aby sa mladí ľudia dostali do prvého tímu.


Môžem vám povedať len o čase, keď som tu bol. Som zodpovedný za to, ako sme pracovali v nižších tímoch a za záväzok voči týmto hráčom. Napríklad Aleňa, ktorý bol v mládežníckom tíme, keď som prišiel, je už teraz v prvom tíme a preukazuje našu schopnosť rozvíjať hráčov pre prvý tím.


Carles Aleñá Castillo

alea transfermarktcomjpg

zdroj: transfermarkt.com


Sú požiadaní o trpezlivosť.


Je to jedna z najdôležitejších vecí. Musia pochopiť, že úroveň prvého tímu veľmi sťažuje, aby sa niekto rýchlo dostal do elitnej Barcelony. Je to najlepší tím na svete s vysokou konkurenčnou úrovňou. To robí dopyt po mladých hráčoch brutálny. Je to cieľ každého, začínajúc sami od seba.Hráč ako Arthur je veľkým prekvapením, že?


Futbal môže byť vyjadrený mnohými spôsobmi. Ale keď hľadáte technicky dobrých hráčov, majú schopnosť prispôsobiť sa štýlom a modelom každého družstva. Arthur má túto schopnosť, pretože má technické vlastnosti, ktoré sú dané a základné, aby mohol hrať s nami. Pokračujeme v hľadaní takýchto hráčov. Pri Arthurovi sme s jeho integráciou veľmi spokojní.


Arthur Melo

arthur melo marcacomjpg

zdroj: marca.com


„Existujú dve veľké škôlky, Francúzsko a Brazília. Všetky kluby majú povinnosť ísť tam“Takže sa budete pozerať na brazílsky trh?


K dispozícii sú dve veľké kapsy hracích škôlok. Jedným z nich je Francúzsko, ktoré je krajinou, ktorá vyváža väčšinu hráčov na svete. Druhým zameraním je Brazília. Nerobíme to, všetci to robia. Máme povinnosť pracovať na všetkých trhoch. Odtiaľ prichádzajú mnohí hráči vysokej kvality.V tomto zmysle vyvoláva Andre Cury pochybnosti?


Žiadny. Je to spolupracovník, ktorý mám a ja svoju prácu obhajujem.Bolo zverejnené, že požiadal o províziu za prevod Neymara. Požiadal?


Nie. Som zodpovedný za to, o čom s ním hovorím, aj teraz. Verím Andreu Curymu.


„André Cury nevyvoláva žiadnu pochybnosť. Je to spolupracovník, ktorý mám a ja svoju prácu obhajujem“Barça a skvelé tímy sú odsúdené na to, aby sa stavali na mladé talenty, pretože vrchol je stále viac nemožný?


Môže to byť tak. Ekonomická inflácia, ku ktorej došlo pri cenách veľkých hviezd, sťažuje prestupy viac, ako v minulosti. Svet futbalu ale nemôže stáť a musí nájsť zdroje, ktoré mu umožnia investovať do mladých talentov a zaručiť obnovenie hráčskeho personálu.Môžu dokonca podnikať v niektorých operáciách tohto typu.


Nie je to prioritný cieľ. Cieľom pre nás je nájsť užitočného hráča pre zlepšenie športových zručností celého tímu. Ak sa to stane a potom budete mať ešte aj ekonomickú výkonnosť v budúcej prevádzke klubu, potom to bude dokonalé.


Zdroj: mundodeportivo.com

Preklad: Peter Maďar