72516faeb58d02a7bc131f4960f12fb7png


BENFICA LISABON - FC BARCELONA


37722308_xxljpg    Barcelona-Away-Player-Version-Football-Shirt-21-22jpg

Druhé kolo Ligy Majstrov a v ňom súboj ťažkých váh svetového futbalu. Historicky dva úspešné kluby. Giganti domácej a aj tej medzinárodnej scény. Cestujeme do krásneho Lisabonu, na krásny štadión, k atraktívnemu protivníkovi. Žiada sa teda jednoznačne pripojiť ku všetkým tým superlatívom ešte aj rovnako krásnu a atraktívnu hru. Mali by sme pokračovať v predvedenom výkone z posledného zápasu a ukázať moderný futbal založený na pohybe, kreativite, bojovnosti a miestami až futsalovom individuálnom bránení pri napádaní súpera. Žiada sa výhra, žiada sa dobrý výsledok, žiada sa ďalší balzam na ubolené duše fanúšikov. Tak, aby na najbližšie zápasy na Camp Nou prišlo toľko fanúšikov, koľko sa len podľa aktuálnych pravidiel zmestí. Tak, aby sme sa znovu usmievali a tešili.

Tak poďme, Barça!

Sport Lisboa e Benfica známa pod názvom Benfica je portugalský športový klub z Lisabonu. Benfica predstavuje klub s bohatou históriou. Od svojho založenia v roku 1904, Benfica nikdy nezostúpila z prvej ligy a s 83 trofejami je najúspešnejším futbalovým klubom v Portugalsku. Benfica je najväčším klubom v Portugalsku a jeden z najprestížnejších športových klubov na svete, v roku 2014 bola zapísaná v knihe svetových rekordov, ako najväčší klub na svete s 270 000 členmi. Medzi iné významné ocenenia patria napríklad aj 9. miesto v medzinárodnom rebríčku IFFHS Top 200 klubov 20. storočia. Klub a jeho hráči, fanúšikovia alebo funkcionári sú často nazývaní ako As Águias (orly), O Glorioso (slávni), alebo Encarnados (červení). Tradíciou klubu je, let orla na štadióne, pred každým zápasom.


Znak sa skladá z orla, ktorý je umiestnený na vrchole štítu, ako symbol nezávislosti a autority. V červenej a bielej farbe ktoré symbolizujú hrdinstvo a mier. Znak tvoria nápisy Epluribus Unum (z mnohých jeden) a písmena S. L. B. (iniciály Sporti Lisboa e Benfica). Štít v logu prekrýva predné koleso bicykla, ktoré symbolizuje jeden z prvých športov v histórii klubu.


Štadión: Estádio da Luz

Miesto: Lisabon, Portugalsko

Dátum založenia: 28. februára 1904, Lisabon, Portugalsko


Zakladatelia: Cosme Damião, José Rosa Rodrigues, Manuel Gourlade, Daniel Brito


youtjpg

zdroj: youtube.com


Prvá dnešná otázka:

„Udržíme formu z posledného zápasu?“Moja dnešná druhá otázka:

„Strelíme aspoň dva góly?“Tretia otázka:

„Nastúpi Fati od začiatku?Posledná otázka:

„Uvidíme v zápase minimálne 7 odchovancov klubu?


mini_3200x2000-9-masia-levantejpg

zdroj: fcbarcelona.com


Nominácia:


FAXaAdSWYAEF7pJjpegFC Barcelona - Ronald Koeman


Benfika patrí medzi málo tímov, ktoré vyhrali všetky doterajšie ligové zápasy a sú najlepšej forme. Tento tím si už trénoval a preto je tento zápas pre teba výnimočný.

"Neviem, či je v najlepšej forme, ale je veľmi silná. Je to dôležitý klub, sám to poznám zo skúseností. Bude to pekný zápas, v ktorom potrebujeme získať dobrý výsledok. Obe mužstvá majú svoj štýl a hrajú preto, aby vyhrali."


Myslíš si, že zajtra hráte prakticky o postup zo skupiny?

"Nie, je to nemožné, ide o druhý zápas zo šiestich, takže nikdy nemôže byť rozhodujúci."


Môže byť váš obraz hry z nedele prenesený aj do Ligy Majstrov?

"Myslím si, že naposledy sme hrali perfektne bez lopty a práve to zvyčajne chceme - presing a znemožniť súperom hru a hľadať si priestor a hĺbku v hre. Vždy sa o to pokúšame. Niekedy to vychádza lepšie, inokedy horšie, ale závisí to do súpera, nášho postoja, rýchleho získavania lopty. Vždy to chceme."


Ako hodnotíš návrat Ansu Fatiho? Hovoril si s Luisom Enriquem o možnosti povolať ho do reprezentácie? Je to možné?

"Nič o tom neviem, nie som tréner reprezentácie. Podľa mňa mu chýba ešte veľa. Bol to skvelý deň - vyhrali sme, hrali sme dobre, Ansu odohral 15 minút a strelil gól. Môžem len povedať, že bol 10 mesiacov mimo hru, trénoval s nami niekoľko týždňov, ale hral iba štvrťhodinu."


V piatok si hovoril s Laportom v lietadle, dnes bol prezident na tréningu. Rozprávali ste sa dlhšie?

"Nie, dnes som ho nevidel, ale určite sa uvidíme popoludní."


Takmer všetci súhlasia s tým, že zápas proti Levante bol vašim najlepším v tejto sezóne. Hralo však veľa neskúsených hráčov. Na čom bude zajtra záležať - posledná forma, skúsenosti takých hráčov ako De Jong? Zvyčajne sa hovorí, že čo funguje, to sa nemá meniť.

"Myslím si, že je dôležité naplánovať zápas v závislosti od súpera. Musíme sa pozrieť na mladých, dávať im minúty. Dôležitý je aj fyzický aspekt - 5 zápasov v priebehu 12 dní je veľa na každého. Musíme vidieť, kto je oddýchnutý a naplánovať všetko tak, aby sme získali čo najlepší výsledok."


Ako hodnotíš adaptáciu Luuka de Jonga? Aká bude jeho úloha po návrate zranených útočníkov?

"Luuka sme získali na poslednú chvíľu, aby sme sa posilnili v útoku. Záležalo to aj od zranení, vedeli sme, že hráči sa budú vracať. Nie je však jasné, kedy sa dostanú do formy. De Jong je iný útočník ako ostatní. Naposledy hral dobre, strelil gól, má skúsenosti aj s hrou za európske veľkokluby."


Akú Benfiku očakávaš - otvorenú a útočiacu alebo stiahnutú?

"Očakávame náročný zápas, pretože súper hrá doma. Viem, aká môže byť atmosféra na trávniku. Benfika nenecháva voľný priestor, chce kontrolovať zápas, mať silnú obranu a schopných útočníkov, aby nám skomplikovala život. Práve to môžeme očakávať."


Chceš, aby Barcelona zajtra zahrala ako proti Levante? Presing, individuálne krytie a riziko v ofenzíve? Alebo by ste mali byť opatrnejší?

"Barcelona hrá vždy preto, aby vyhrala. Chceme kontrolovať zápas, mať loptu a hľadať voľný priestor prostredníctvom hráčov, ktorých máme. Naposledy sme hrali prakticky bez pravého krídelníka. Na krídlach nám chýbajú niektorí hráči, takže sa musíme pokúsiť vyplniť stred poľa a útočiť prostredníctvom krajných obrancov. Nezáleží to od rozostavenia, hrať presing je možné v každom systéme. Skúsili sme to napríklad aj proti Realu Sociedad, rovnako ako minule. Najdôležitejšie je to, kde chceme vytvárať tlak, nie rozostavenie."


Ako prežil Ansu posledné dva dni? Čo s ním máš v pláne?

"Rozprával som sa s ním a bol veľmi unavený, malo to na neho veľký vplyv aj emocionálne. Vybehol na ihrisko, strelil gól, prítomná bola aj jeho rodina... Musíme vziať do úvahy, aký to na neho malo vplyv. Chceme, aby hral čoraz viac. Všetko závisí od toho, ako sa bude cítiť. Chceli by sme navyšovať počet minút, ale nepoviem vám pred každým zápasom o koľko presne."


Benfika má veľmi rýchlych hráčov a darí sa jej pri výmene pozícií. Ako ju chcete ubrániť?

"Analyzovali sme to a vieme, aké sú jej silné stránky. Chceme mať loptu, pretože Benfika je silná na brejky a môže nám ublížiť. Ak stratíme loptu, musíme byť dobre zorganizovaní v obrane."


Akú Benfiku očakávate - útočiacu alebo opatrnejšiu, stiahnutejšiu?

"Vždy je dobré rešpektovať svojho súpera, ale po hvizde rozhodcu je potrebné pokúsiť sa vyhrať. Súper hrá dome, tribúny budú na jeho strane a pokúsi sa útočiť, aby vyhral. Nie je to mužstvo, ktoré chce prehrať. My sme rovnakí bez ohľadu na to, kde hráme."


Ktorý hráč Benfiky je podľa teba najnebezpečnejší?

"Nerád hovorím o hráčoch jednotlivo. Benfika má veľmi skúsených hráčov v obrane a k tomu efektívnych útočníkov a rýchlych záložníkov. Musíme to preanalyzovať a pripraviť sa, to je najdôležitejšie."FC Barcelona – Ronald Araújo


Ako by si opísal tvoj vzťah s Ansu Fatim? Keď naposledy strelil gól, tak si ho pozdvihol. Pripravili ste si to? Čo pre teba znamená jeho návrat na ihrisko?

"Nič sme si nepripravili, tak to vyšlo. Návrat Ansu ma veľmi teší. Vieme, čo sa stalo. Bol trpezlivý a tvrdo pracoval, aby sa vrátil. Bol takmer rok mimo hru, čo nie je jednoduché. Mám radosť, že je šťastný. Strelil dôležitý a pekný gól, ale je to len začiatok, musíme byť trpezliví."


Zajtra budeš hrať určite od prvej minúty. Za posledný rok si urobil veľký pokrok v obrane aj v útoku. Mnohí hovoria, že si novým lídrom obrany Barcelony. Považuješ sa za lídra teraz aj v budúcnosti?

"Po prvé, ešte neviem, kto bude zajtra hrať. Som spokojný so začiatkom sezóny, dobre som sa pripravil, aby som sa vyhol zraneniu a mohol byť tu. Hrám v prvom tíme Barcelony, ale je to len začiatok. Som si vedomý zodpovednosti, ktorá sa viaže s tým, že hrám tu, v tomto drese a s týmto erbom. Máme dobrých obrancov, veľa rotujeme zostavou. Každý z nás hrá dobre, snáď to tak bude aj naďalej. Sezóna je dlhá. Keď príde môj čas, musím hrať dobre."


Je vidieť, že máš víťaznú mentalitu. Tréner trochu znížil očakávania tým, keď povedal, že úspechom bude popredné umiestnenie v lige. Sergi Roberto a Piqué na druhej strane povedali, že je potrebné vyhrávať. Na čo podľa teba ašpiruje Barcelona v tejto sezóne?

"Na všetko. Sme Barcelona, musíme bojovať o najdôležitejšie trofeje - ligu, pohár, superpohár. Nemôžeme nastúpiť na zápas s tým, že uvidíme, čo sa stane. Musíme súperiť, aby sme vyhrali a získali čo najviac titulov."


Rád by som sa vrátil k tvojej oslave gólu s Ansu. O čom ste sa rozprávali už pred príchodom na ihrisko?

"Máme dobrý vzťah, veľa sa rozprávame. Povedal som mu, aby bol sebavedomý, že všetko pôjde dobre. Chcel som ho podporiť. Je to skvelý hráč a má charakter. Mám radosť, že mu to vyšlo."


Ako pristupujete k zajtrajšiemu zápasu? Musíte získať tri body, pretože prehra by vám skomplikovala život?

"Je to dôležitý zápas, chceme ho vyhrať a získať tri body. Sme na tom dobre, počas víkendu sme odohrali skvelé stretnutie a snáď to takto pôjde naďalej."


Kariéru si začínal ako útočník. Aký si bol vtedy? Strieľal si veľa gólov? Strelecký inštinkt ti zostal. Ako prebiehala zmena pozície na obrancu?

"Je pravda, že v Uruguaji som začínal ako útočník. Keď som začal hrať v prvej lige v Rentistas, Sergio Cabrera si všimol, že mám schopnosti hrať aj v obrane. V priebehu predsezóny sme odohrali priateľský zápas, obranca sa zranil a ja som ho zastúpil a išlo mi to dobre. Neskôr sme sa rozprávali a povedal mi, že ako útočník by som mohol byť jedným z mnohých, ale ako obranca veľmi dobrý. Bola to trefa do čierneho. Mám z toho radosť, pretože teraz som tu. Užívam si hru v obrane."


Ako dôležité je pre vás ligové víťazstvo a návrat Ansu Fatiho tak ako to predviedol?

"V lige je dôležité, aby sme získavali body, odohrali sme dobrý zápas, mali sme veľa šancí. Teraz je pred nami týždeň veľkých zápasov. Vďaka tomu máme lepšiu morálku a sme odvážnejší. Máme dobrých hráčov, zajtra a v sobotu musíme zabojovať."Termín zápasu:

Streda, 29/09/2021, 21:00


Štadión:

Estádio da Luz, Lisabon

105 x 68, kapacita: 65.647


slbenficajpg

zdroj: slbenfica.comZostava FC Barcelona navrhnutá autorom:


ter Stegen

Mingueza, Pigué, Araújo, Dest

Busquets, de Jong, Gavi

Depay, Fati, CoutinhoTIP autora: 1 - 2


Aký je Tvoj tip?

Aká je Tvoja predstava základnej zostavy?Visca el Barca!!!Peter Maďar

megabarca.sk