Quo vadis, Barcelona?


quo vadis barcelonajpg

zdroj: atma-marketing.com


Pomaly sa k nám blíži záver dlhej sezóny, poznačenej pandémiou COVID-19, a keďže v hlavnom meste Katalánska sa toho odohralo naozaj veľa, rozhodol som sa o veľké zhrnutie súčasnej situácie v tábore Blaugranas. Samozrejme, budem vyjadrovať iba svoje myšlienky a názory, s ktorými sa mnohí nemusia stotožňovať, no rád odprezentujem svoj pohľad na klub, ktorý mám tak veľmi rád.


f6fc8cd5-0fa5-428e-9c8b-17f623e7115ajpg


Sezóna 2019/2020

Súčasnú sezónu hodnotím mimoriadne zaujímavo. Možno som ovplyvnený aj prerušením futbalových súťaží kvôli pandémii, ktorá prevrátila športový svet naruby, no ročník 2019/2020 bol (je) veľmi pútavý. Veľmi ma potešili noví hráči v zostave Barcelony. Či už ide o nákupy, alebo mladíkov z akadémie. Stále silno verím v Antoinea Griezmanna, ktorý podľa mnohých zatiaľ nenaplnil svoj potenciál. Hoci som nesúhlasil s jeho prestupom do metropoly Katalánska, vždy budem držať palce a veriť každému hráčovi, ktorý si oblečie červenomodrý dres. Veľmi ma potešil aj Frenkie de Jong, ktorý sa podľa mňa ukáže ako najlepší nákup za veľmi dlhé obdobie. Má ohromný potenciál a po záležitosti s odchodom Arthura Mela to bude on, kto sa v budúcnosti stane lídrom barcelonskej zálohy.

Príjemne ma prekvapili mladíci z rezervy. Araújo, Puig, Fati sa prezentujú naozaj skvelo a dúfam v ich stále povýšenie do prvého tímu v nasledujúcej sezóne. V prípade Puiga a Fatiho by som pokojne uvažoval o základnej zostave. Najmä Ansu Fati ma úplne ohromil a ja pevne verím, že sa nám po Messim rodí nový líder ofenzívy. Pritom tento mladík je len ďalším dôkazom toho, čo vravím stále, keď sa ostatní fans Barcelony hádajú, či by klub mal priviesť Neymara, Sancha, Lautara atď.:

investujme do La Masie!


antiworldnews-wodpresscomjpg

zdroj: antiworldnews-wodpress.com


Podporme rozvoj talentu vo vlastnom klube a dočkáme sa ďalších fantastických hráčov tak, ako sa to dialo (deje) s generáciou hráčov okolo Lea. Myslím si, že po obrovských miliónoch, ktoré vedenie investovalo do hviezdnych posíl, ktoré nie vždy naplnili veľké očakávania, je najvyšší čas opäť prepojiť prvý tím s La Masiou a zamerať sa na rozvoj mladíkov z juniorských tímov. Určite sa nám to raz vráti.

Počas sezóny ma veľmi tešili, ale aj sklamali, výkony hráčov. Práve nestabilita výkonnosti tímu bola podľa mňa kameňom úrazu. Veľmi som si užil skvelé zápasy, doma s Dortmundom, Sevillou, Eibarom, Betisom, Interom Miláno, no tiež výhry vonku, v Miláne, Mallorce, Villarreali, Eibari...

Sklamali ma však mnohé predstavenia. Asi najbolestivejším momentom sezóny bola prehra s Realom Madrid na Bernabéu 0:2, ktorá sa v konečnom dôsledku ukázala ako kľúčový aspekt sezóny. Veľmi ma bolelo aj vypadnutie z Copa del Rey s Bilbaom či prehra v Supercope s Atléticom.

Stále som nepríjemne prekvapený z toho, s akou nízkou intenzitou Barca hráva a ako na tom hráči boli po fyzickej stránke. Myslím si, že práve herná intenzita a fyzická pripravenosť a nasadenie boli aspekty, na ktorých sa lámala sezóna. Celkovo, je mi ľúto, že blaugranas zatiaľ nezískali žiadnu trofej. Konkurencia je veľká a úroveň španielskej ligy je stále vyššia. Stále však ostáva Champions League. Nemyslím si, že Katalánci patria do okruhu hlavných favoritov, no budem im držať palce a veriť. Tipujem, že ušatú trofej v auguste získajú Bavori z Mníchova.

Ale nech je favorit akýkoľvek, my máme Messiho smajlkjpg!!!


thetelegraph comjpeg

zdroj: thetelegraph.com


Lionel Messi

Tomuto hráčovi venujem osobitný odsek. Pretože je hlavným dôvodom, prečo sledujem Barcelonu a pretože sa teším na každý jeden moment, kedy je Leo na trávniku. Štatisticky je prebiehajúca sezóna pre neho slabšia ako predchádzajúce. Štatisticky. Čísla ovplyvnilo aj jeho zranenie na začiatku sezóny, kedy vynechal niekoľko zápasov. No napriek číslam a štatistikám si myslím, že Messi hrá ďalšiu fantastickú sezónu. Stiahol sa opäť o čosi hlbšie do poľa, a pretože mám rád na Messim okrem gólov aj jeho tvorivosť a myšlienky, tento fakt hodnotím veľmi pozitívne.

Leo prekonal svoj osobný rekord v počte asistencií v lige a spoluhráčov často zásoboval skvelými pasmi otvárajúcimi priestor a ponúkajúcimi nové a nové možnosti. Opäť posunul svoje galaktické hranice ako tvorca, playmaker. A hoci zaznamenal výrazne menej gólov, nevadí mi to.

Messi už dávno nie je o góloch. Mnohí tvrdia, že kvôli jeho aktivite pri rozohrávke a zakladaní akcií často spoluhráčom chýba vpredu kvalitný zakončovateľ, ja však nesúhlasím. Leo má veľký podiel na otváraní hry, roztrhaní obrany kľúčovou prihrávkou či svojím pohybom a zároveň sa vpredu otvára priestor pre iných hráčov, ktorí môžu zakončovať.

Messidependence? Áno, výhoda aj nevýhoda zároveň.

Hráči by si mali uvedomiť, že na úkor rozvoja vlastnej kreativity a hráčskeho posunu by mali prestať okato tlačiť každú akciu cez Messiho.

No položme si otázku: "Ak by ste mali v tíme takéhoto hráča, kto by ho nechcel využívať tak často, ako len môže?


forbesjpg

zdroj: forbes.com


Čo ďalej?

Nech už to v Champions League dopadne akokoľvek, určite nehodnotím túto sezónu negatívne. Som rád, že Barcelona zabojovala o titul a obsadila skvelé druhé miesto. Teší ma, že zabojovala o Supercopu aj Copu a teším sa, ako ju uvidím bojovať o ušatú trofej.

Čo však ďalej?

Rád by som predstavil myšlienky, ktoré by podľa mňa mali v Barcelone aplikovať a čo by sa malo zmeniť:

Vedenie. Ryba smrdí po hlave. Atmosféra v klube bola počas väčšiny sezóny nepríjemná a nešportová. Škandály s diskreditáciou hráčov na sociálnych sieťach, predaj práv na meno štadióna Camp Nou, necitlivé striedanie kouča a zlá práca s kádrom.

Ako začať? Odseknúť hadovi hlavu. Odstúpenie Bartomeua a jeho tímu. Obsadenie kľúčových pozícií (prezident, športový riaditeľ, ľudia pracujúci v oblasti médií a marketingu) vzdelanými ľuďmi, zapálenými pre Barcelonu a pre jej posun správnym smerom.

Tréner. Osobne som sa prikláňal k myšlienke ponechania Valverdeho na lavičke do konca súčasnej sezóny a neskôr k dohode o ukončení vzájomnej spolupráce. Zmluva s Quiquem Setiénom do roku 2022 mi vôbec nedávala zmysel, pretože tento kouč nikdy netrénoval veľkoklub a chýbajú mu potrebné hráčske, či trénerské skúsenosti z najdôležitejších súťaží. Preferoval som kontrakt do konca sezóny a prípadné predĺženie závisiace od výsledkov a hry (!) mužstva.

Teraz by som rozhodne bol pre zmenu na trénerskej stoličke. A tiež predstavím aj svojho jediného a absolútneho favorita. Guardiola. Bodka a za ňou výkričník! Veľa sa špekuluje o Xavim, ale ten by podľa mňa ešte ako tréner mal trochu dozrieť. Poprípade by mohol začať ako asistent hlavného trénera.

Hra. Zapracovať do tréningov cvičenia súvisiace s fyzickou kondíciou a nasadením. Zintenzívniť predvádzanú hru. Jedna z najdôležitejších myšlienok, ktorú priniesla táto sezóna je, že tiki-taka musí byť omnoho flexibilnejšia. Musí sa oveľa viac meniť, už to dávno nie je len o držaní lopty a postupnom tlaku na súpera. Štýl hry Barcelony potrebuje byť obohatený o rýchlosť, moment prekvapenia, intenzitu a bojovnosť.

Myslím si, že keď hráči začnú zapájať vlastné mozgy miesto Messiho, kreativita a elegancia Barcy príde smajlkjpg

Káder. Prestať s nezmyselnými nákupmi. Zabudnúť na Neymara. Hrať v Barcelone je výsada, nie je to holubník. Využívať La Masiu, začať konečne stavať hráčov na ich prirodzené pozície. Prakticky celú sezónu som priateľom, ktorí sledujú Barcu, tvrdil, že miesto 4-3-3 by s príchodom Griezmanna mala Barca hrať 4-3-1-2. A keď sa to konečne splnilo, Barcelona vyhrala nad Žltou ponorkou 4:1 a podala azda najlepší výkon sezóny. Tvoriť zostavu podľa hráčov, nie prispôsobovať hráčov pre jeden typ zostavy. Je to to isté, ako v prípade neflexibility tiki-taky. Barcelona by mala omnoho častejšie využívať rôzne varianty formácií, nie sa kŕčovito pridŕžať (vraj) osvedčeného systému. Hráčov má Barca fantastických.

Vie však s nimi pracovať?


theindependentjpg

 theindependent.com


Končí sa prebiehajúca, mimoriadne zaujímavá sezóna. Aj napriek tomu, že Barca nezískala zatiaľ žiadnu trofej a z každej strany sa na ňu valí kritika, pre mňa je táto sezóna úspešná. Pretože sezónu nehodnotím len na základe výsledkov alebo hry. Som vďačný za každý moment, kedy som si mohol vychutnávať činnosť klubu, ktorý je však Viac ako len klub. A myslím si, že ak si každý človek, ktorý je blaugrana, či už priamo v klube, fanúšikovia či hráči,uvedomí, čo znamená toto nádherné heslo, opäť každý uzrie, akým nádherným a silným klubom je FC Barcelona.Tadeáš

megabarca.sk