indexpng


Rammstein – Rammstein 2019

 

Tak! A je to tu, nový album Rammstein je už niekoľko týždňov vonku a my sme sa rozhodli opísať naše dojmy a pocity tejto v poradí už siedmej nahrávky legendárnych nemcov. Tak sa usaďte a poďme to vziať po poriadku.


1png

zdroj: consequenceofsound.net

 

1. Deutschland


Silný prvý singel, ako sme už u Rammstein zvyknutí. Prvá skladba musí ohromiť, zaujať, šokovať, mať skvelú melódiu a výborný rytmus.

Provokujúci text, ktorý kritizuje Nemecko od čias pradávnych, strhol vo svete dojmy zrady, škandálu, dokonalosti, dôvtipu, inteligencie, náučnosti.

Hodnotenie - 9/10, jeden bodík dolu kvôli „bridgu“ skladby, čakal som niečo prekvapivé, niečo čo vnesie do stredu piesne z toho tempa a melódie ešte viac šťavy, neprišlo to.

To avšak vôbec nevadí, skladba je skvelá.

 

2. Radio

Mein Teil, Mein Herz Brennt, Mein Land, Mein Radio a tak ďalej. Niekedy má človek pocit, že všetko je Lindemannove :) Túto pieseň beriem ako zábavu, má to skvelý refrén, retro synthy znejú presne tak ako majú. R+ dokážu skvele zladiť text, hudbu aj doprovody, všetko krásne sedí.

Chytľavá skladba, rytmická, melodická.

 

3. Zeig dich

Čo by to bol za Rammstein, keby si nepodali náboženstvo? Presne tak! Výborný text, nástupný chorál je mrazivý, potom sa už nemecký tank rozbehne naplno a búra všetko, až kým nedoznie posledný tón.

 

rammstein-2018jpg

zdroj: metalheadzone.com


4. Auslander

Túto pieseň fanúšikovia buď milujú, alebo nenávidia. Ja sa radím ku tým prvým. Je pre mňa nepochopiteľné koľko „hejtu“ dokázala vzbudiť. Ja ju vnímam priam ako oslavu života, veselé, ľahké, s perfektnou melódiou.

Je stále mnoho ľudí, ktorí berú Rammstein vážne.

A tu je kameň úrazu, áno album Mutter bol dokonalý a už ho nič nenahradí, ale chceli by sme to?

Dookola to isté?

Ja určite nie, bavia ma ich experimenty, bavia sa hudbou, bavia sa tým čo robia, bavia nás.

Kedykoľvek počujem Auslander mám úsmev na tvári.

 

5. Sex

Áno aj „úchyláčina“ musí byť. Ale povedzme si, že trošku z ľahšej odnože. Úvodný riff okamžite chytí, znie to dobre, opäť veselé, nič temné, nič ťažké. Rád si to vypočujem kedykoľvek znova a znova.

 

6. Puppe

Je náplasť na srdce zarytým „metalheads“, ktorí očakávajú každý album rovnakého žánru a aj keď sa im to v prípade mnohých kapiel dostaví, nadávajú,že je to dookola to isté.

Takže, ako dobre vieme, ľudom nevyhovieme.

Puppe je ale návrat do temnej „ríše“ kapely, už úvodné „clean“ gitary znejú temne, desivo, vážne.

Pri tejto skladbe je jasné, že niečo sa chystá, ticho pred búrkou. A to aj prichádza. Refrén spievaný len s bicími pridá na temnej atmosfére, samozrejme text je ťažký, psycho, to sme si napokon už zvykli. No napriek tomu ma to prekvapilo, príjemne prekvapilo.

A keď sa pridali k Lindemannovi a Schneiderovi všetky nástroje, znelo to fantasticky.

Opäť ukázali, že dokážu navodiť excelentú atmosféru a chytiť každú emóciu za pačesy.

 

festileaks comjpg

zdroj: festileaks.com


7. Was ich liebe

Pre mňa najslabšia pieseň na albume. Nič zaujímavé, či textovo, melodicky, rytmicky. Keby hrala v rádiu neprepnem stanicu, avšak sám si ju nepustím. A to, že ňou otvárajú nové turné je pre mňa určité sklamanie.

Takže Was ich liebe – nuda.

 

8. Diamant

Diamant je diamant, žiadne naťahovačky, vymýšľanie.

Jednoduchá melódia, skvelé doplnky, krásny text so zvratom na konci, práve preto je perfektný.

Nájdu sa aj ľudia, ktorí ho nepochopili a myslia si že je to „tínedžerský“ text, ale nie, Lindemann presne vie čo robí, ako to robí a ako sa to zvrtne.

Pre mňa krásna pieseň a vôbec nevadí jej krátke trvanie.

 

9. Weit weg

Táto skladba je pre mňa prekvapko. Nie je to žiadny superhit, ale vôbec neurazí, mňa chytila, melódia sa mi páči, zmysel celej tej piesne je mi sympatický, mám ju rád, je to pre mňa relaxačná skladba na albume. Pripomína mi niektorými pasážami ich „cover“ Schtiel.

 

1541168826_rammsteinjpg

zdroj: musicworld.com


10. Tattoo

Textovo ma až tak nechytila, ako celok nie je zlá, no myslím, že páni mali aj lepšie esá v rukáve.

Návrat ku koreňom Herzleid či Sehnsucht, no mňa až tak neoslovila, vedel by som si predstaviť lepší „main riff“.

 

11. Hallomann

Rozlúčka s albumom vynikajúca. Ako sme už u nich zvyknutí, prvá a posledná skladba musia byť niečím iné. Hallomann je skvelá skladba, nemám čo vytknúť a ani nechcem.

 

Zhrnutie albumu:

Rammstein nemá zlý album, nemá zlé piesne, keď si odmyslíme Pussy a Rotersand.

Mňa album Rammstein 2019 potešil, nadchol, experimentovali, ale taktiež si zachovali to svoje.

Je to veselé, ľahké, nikdy nepatrili do skupiny pravej metalovej kapely, čo je dobre.

Stále si išli svojou vlastnou cestou a to ich doviedlo až na vrchol, tento album je posledný kameň pyramídy, ktorú vytvorili.

Pre mňa skvelý počin a veľmi im za to ďakujem.


screen_shot_2019-03-26_at_34118_pm_0png

zdroj: revolvermag.com


Spolu s Michaelom Jacksonom je Rammstein pre mňa osobne najobdivovanejší hudobný gigant na svete. Už ani neviem či by som si prial ďalší album, ak to ukončili tak viac než dôstojne, veselo, šťastne a spolu.Viktor Zahoran

MEGABARCA.SK