Rayo Vallecano - FC Barcelona

FCujwy0XoAsHCdwjpeg

zdroj: twitter-fcbarcelona.com

Barcelona išla do zápasu s jasným cieľom - bezpodmienečne získať tri body a napraviť si chuť po EL CLÁSICO. Priebeh hry tomu od začiatku v podstate aj nasvedčoval. Barca držala loptu, kontrolovala hru a snažila sa nájsť štrbiny v obrannom rozostavení domácich. Nedarilo sa to. Jediný problém? Príliš pomalý pohyb. Hráči Barcelony si posúvali loptu ako keby ich to ani nebavilo. Žiadna zdravá agresivita, žiadny výrazný pohyb, žiadna rýchlosť. Akonáhle Vallecano získalo loptu, pohyb ich hráčov bol dynamický, technický, mrštný. Predsa sa ale našli dve výnimky v drese Barcy, a to Dest od začiatku skúšajúci niečo vymyslieť aj napriek nie vždy úspešným pokusom o dribling a Nico Gonzáles. Ten bol v 19. rokoch jednoznačne najlepším hráčom hostí. Dribloval, kontroloval loptu, ponúkal kľúčové prihrávky. Strieľal, rozmýšľal a sršal aktivitou. Zápas rozhodla okrem slabučkej efektivity jediná chyba inak skvele hrajúceho Busquetsa v zápase. Znamenala, bohužiaľ, gól domácich. Falcao sa často v pokutovom území nemýli, zaseknutie obrancu a presná prízemná strela k tyčke. Od tohto momentu u hostí nastala panika a nervozita. Sám Agüero mal v zápase niekoľko šancí, ale jeho strely v sieti neskončili. Nádej na vyrovnanie prišla po správne odpískanej penalte. Ale aj touto šancou sme pohrdli. Depay to vôbec nekopol správne a domáci brankár ho bez problémov vychytal. V závere ešte prišla gólová akcia, k Gavi úplne sám pred bránou domácich zbrklo zakončoval volejom, pritom mal na spracovanie dostatok času. Pretože okolo neho v tom momente nebol nikto v drese domácich. Tu sa ale jednoznačne odzrkadlil nedostatok skúseností hráča.

Zhrnutie: hra Barcelony bola pomalá. Pôsobila ako lenivá mačka, neagresívna, bez akejkoľvek intenzity. Niektorí hráči vyzerali fyzicky slabí. Osobne si ale myslím, že je bolo jednoznačne problémom iného typu. Na hráčoch, na tíme, na klube je obrovská deka. Celé je to prikryté čiernym plátnom a je vyslovene potrebné, aby prišiel rozprávkový princ. Aby porazil nechuť, apatiu a paniku v hlavách hráčov. A aby ten princ preťal to čierne plátno, aby zavanul čerstvý vietor. Aby si hráči opäť začali veriť, aby si dovolili na ploche to, čo vedia. Aby behali a jazdili. Aby žrali trávu, aby makali na krv. Aby premenili aspoň polovicu šancí ťažko vypracovaných a tak neskutočne ľahko pozahadzovaných. Aby sme takýto zápas vyhrali s prstom v nose 5:0. Aby hráči nechodili so zvesenými plecami. Tímu, ako je ten náš, plný talentu a skúseností, netreba na lavičku taktika. Treba totálneho blázna ako bol Pep, ako je Klopp, ako bol kedysi Mou… Motivátora. Burcujúceho cvoka, ktorý hráčov poblázni a oni za neho budú chcieť bojovať. Vodcu. Šéfa. S autoritou, so sebadôverou, s víziou uveriteľnou pre každého člena klubu. Nájde sa taký? Bude to Xavi? Môže to byť on? A čo s nejakým vodcom na ihrisku? Kde sa podeli všetci Puyolovia? Kde sa podeli všetci Ronaldinhovia? Kde sa podeli hráči s autoritou, ktorých budú ostatní slepo nasledovať? Máme v kádri dobrých chlapcov. Slušných. Vychovaných. Pokojných. Kde sú tie, s prepáčením za výraz, hráčske kurvy? Kde sú bojovníci nevzdávajúci sa za žiadneho stavu?

Zobudí ich len Cvok, motivátor, blázon. Princ. A ak bol Messi kráľom, musel mať pri sebe zákonite aj princov. A jedným z jeho princov bol celkom určite vyššie spomínaný Xavi. Dajme mu teda šancu, nech ukáže svoju schopnosť viesť taký obrovský kolos, ako je FC BARCELONA. Dajme mu čas, aby prebudil obrovskú silu talentu ukrytého v tej povestnej deke. Držme mu palce v jeho práci. Verme mu a fandime. Nech spolu všetci náš klub vytiahneme späť na pozície, na ktoré patríme. Alebo aspoň chceme patriť.

Hráčov hodnotiť jednotlivo nebudem. Nemám na to silu, všetku som nechal počas zápasu odísť preč. Je to taký môj súkromný protest proti aktuálnemu stavu.

Priebeh:

Prvá strela hostí v tomto zápase, pokus Memphisa Depaya z vnútra šestnástky tesne minul pravú žrď domácej brány.

20´ Technický pokus Radamela Falcaa spoza šestnástky vyrazil Marc-Andre ter Stegen končekmi prstov na rohový kop.

26´ Sergiño Dest sa zbavil v pokutovom území svojho strážcu a ľavačkou vystrelil na domácu bránu – jeho pokus tesne minul ľavú žrď.

30´ Rayo Vallecano dalo gól! Po polhodine hry je tu otvárací gól zápasu, chybu v defenzíve hostí potrestal RADAMEL FALCAO, ktorý sa skúsene pohral s Piquem v pokutovom území a strelou k žrdi otvára skóre zápasu – 1:0! Asistencia: Oscar Trejo.

36´ Memphis Depay sa krásne zbavil svojho strážcu, z ľavej strany vnikol do šestnástky a odcentroval – Dest jeho prihrávku z bezprostrednej blízkosti poslal vysoko nad bránu.

41´ Alvaro Garcia vnikol do pokutového územia, jeho krížna strela vystrašila hosťujúcu obranu – lopta ale nesmerovala medzi tri žrde.

49´ Na hranici ofsajdu sa objavil Nico González, hosťujúci futbalista mal na kopačke vyrovnanie – jeho pokus tesne minul domácu bránu.

55´ Z vnútra šestnástky zakončoval domáci kapitán Oscar Trejo, jeho strele ľavačkou chýbala väčšia razancia.

55´ Na druhej strane prihral Dest v šestnástke Aguerovi, hosťujúci kanonier vo vyloženej šanci netrafil bránu Vallecana.

59´ González vyslal do ďalšej tutovky opäť Aguera, útočník hostí neprekonal domáceho brankára – Dimitrievski predviedol dôležitý zákrok a loptu vyrazil.

71´ Memphis Depay prenikol do pokutového územia, po zákroku Oscara Valentína píska hlavný rozhodca pokutový kop!

82´ Veľmi prekvapivá situácia, domáca obrana prestala hrať a čakala na signalizovanie ofsajdového postavenia. To však neprichádzalo a Sergio Aguero takmer vyrovnal.

90+7´ Dest centroval do šestnástky, na prvej žrdi sa objavil Aguero, ktorého hlavička rozvlnila iba bočnú sieť brány Raya Vallecana.

90+8´ Strelecký pokus Gaviho z vnútra šestnástky nebol po centri Aguera presný, odkop od brány domácich.

Screenshot 2021-10-29 at 20-32-35 RAY 1-0 BAR Vallecano - Barcelona Zostavypng

Screenshot 2021-10-29 at 20-33-19 RAY 1-0 BAR Vallecano - Barcelona Zostavypng

Screenshot 2021-10-29 at 20-35-38 RAY 1-0 BAR Vallecano - Barcelona Prehad zpasupng

Screenshot 2021-10-29 at 20-34-35 RAY 1-0 BAR Vallecano - Barcelona tatistikypng

Vyjadrenia po zápase:

FC BARCELONA – Ronald Koeman

Prečo mužstvu chýba efektivita?

"Máme hráčov, ktorí dokážu strieľať góly. Máme Kuna Agüera, máme Memphisa Depaya, ktorý strieľal 15-20 gólov. Na mužstvo sa nemôžem sťažovať. Bolo pre nás ťažké dostať sa dobre do zápasu. Súper na nás vyvíjal veľký tlak. Boli sme lepší. Keď sa pozrieme na naše šance a na ich šance, výsledok nie je fér."

Myslíš si, že tento výsledok môže ovplyvniť tvoju budúcnosť?

"Neviem."

Je táto prehra dôsledkom zlej kondície, nedostatku charakteru alebo je to čisto športová záležitosť?

"Je to dôsledok toho, že sme nestrelili góly."

Myslíš si, že káder Barcelony je slabší od kádra napríklad Sevilly, Realu Betis alebo Osasuny, teda klubov, ktoré sú v tabuľke vyššie ako Barcelona?

"Neviem. Ich hráčov presne nepoznám. Je možné, že majú vyváženejší káder. Možno sú na tom lepšie z kondičného hľadiska. Myslím si však, že v tejto sezóne sme už veľakrát ukázali, že im vieme konkurovať. Môže to byť otázka smoly či zranení. Sú to výhovorky. Dnes a aj v zápase proti Realu sme ukázali, že hráme na dobrej úrovni. To však nestačí. Počíta sa výsledok, takže sme utŕžili dve prehry. Analyzujem zápasy a zdá sa mi, že je neuveriteľné, že prehrávame."

Barcelona sa bude po odohraní kola nachádzať v strede tabuľky. Čo to znamená?

"To znamená, že sa nám nedarí dobre a že mužstvo znížilo úroveň. Stratili sme rovnováhu. Prišli sme o veľmi efektívnych hráčov. V posledných rokoch sa lepšie mužstvá posilňovali a my sme nemohli. To sa však netýka dnešného zápasu. Odohrali sme dobrý zápas, ale nie je možné ho takto úplne opísať, ak nestrelíte gól."

Myslíš si, že má Barcelona ešte šancu zapojiť sa do boja o titul?

"Zostáva ešte veľa zápasov. Samozrejme, že ma znepokojuje neefektívnosť, ale o našu hru nemám obavy. Dnes sme si vytvárali šance a ukázali sme dobrú úroveň, ale viem, že v Španielsku na tom nezáleží. Prehrali sme 0:1 a preto je lepšie radšej nič nehovoriť."

Ako by sa okomentoval výkon Nica Gonzáleza?

"Zahral veľmi dobre. Bol silným bodom záložnej línie a výborne sa predviedol aj v defenzíve. V druhom polčase mal gólovú šancu. Striedal, pretože bol unavený. Pri pohľade na to, aké má mužstvo problémy, zahral veľmi dobre."

FC BARCELONA – Busquets

Komplikovaná situácia

"Máme problém. Je zložený z mnohých vecí. Dnes som urobil chybu a nesiem za to zodpovednosť. Nemáme to pod kontrolou. Je tu veľa maličkostí. Nie sme horší, ale prehrávame."

Nepremenená penalta

"Možno je to psychický problém. Nestalo sa to prvýkrát. Aj Dest a Gavi mali šance. Ide však o ten menší problém."

Odvrátenie situácie

"Keď vyhrávate, všetko sa zmení. Musíme všetko napraviť. Situácia začína byť znepokojujúca."

FC BARCELONA – Coutinho

Ďalšia prehra

"Dali sme zo seba všetko, ale výsledok nie je taký, aký sme chceli. Budeme sa zlepšovať. Nezaslúžili sme si prehru, pretože som si vytvárali šance a strieľali sme na bránku. Teraz musíme ísť ďalej so vztýčenou hlavou. Musíme byť jednotní."

Gól Falcaa prekazil plány

"Vedeli sme, že majú menšie ihrisko a hrajú veľmi intenzívne. Nepodarilo sa nám však kontrolovať zápas. Gól im dodal sebavedomie, ale my sme boli nebezpeční. Bohužiaľ sme prehrali."

Postoj šatne

"Nie je dobré, že prehrávame a že nám nevychádzajú zápasy. Každý chce pomôcť. Pracujeme, aby sa Barcelona vrátila na svoje miesto."

Rayo VallecanoAbdoni Iraola

Chuť víťazstva

"Musíme si to užiť, proti Barcelone sa nevyhráva každý deň. Poznáme úroveň obťažnosti tohto typu zápasu. Teší ma duch v tomto tíme, ktorý urobil všetko, čo bolo možné. Veľmi nám pomohli fanúšikovia, keď nám zlyhávali nohy. Nám všetkým sa podarilo dosiahnuť to, že vo Vallecas nie je jednoduché vyhrať."

Ciele

"Veľmi dobre si uvedomujeme našu situáciu. Postup do Primera nás stál veľmi veľa a teraz si chceme užívať súperenie s vedomím, že ak budeme hrať dobre, tak budeme vyhrávať. Je príjemné mať 19 bodov, ale s určitosťou prídu aj ťažké momenty. Dúfame, že sa nám ich podarí prekonať."

Najšťastnejší deň pre trénera

"Vo futbale nie je nič krajšie ako hrať a byť futbalistom. Hrdinovia sú tí, ktorí vybiehajú na trávnik a tak to musí byť. Je potešením, keď si to môžeme vychutnať."

Šance a pokutový kop

"Pokiaľ sme boli schopní udržať vysoký presing a dostávať sa na polovicu súpera, mal som dojem, že môžeme streliť druhý gól. Ide o šiesty pokutový kop proti nám a vďaka efektivite Dimiho sme neinkasovali gól. Som spokojný. Nevzdali sme sa, mohli sme streliť gól na 2:0."

Začiatok

"Bol senzačný, išlo o získavanie lopty vo výhodných pozíciách. Nie je to jednoduché. Je pravda, že Barcelona sa po tomto začiatku upokojila. Musíme využívať tak dobré pasáže v zápase."

Víťazstvo nad Barcelonou po 19 rokoch

"Cítim sa šťastný, pretože nie je jednoduché poraziť doma takýto tím. Stálo nás veľa, kým sme sa dostali na toto miesto. Mám radosť z dôvodu hráčov, ktorí odviedli senzačnú prácu. Dnes sme za to získali odmenu."

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com