Real Betis Sevilla - FC Barcelona

4jpeg
zdroj: twitter-fcbarcelona.com

Ak som pred pár rokmi (no dobre, nie tak úplne pred pár rokmi) pociťoval akýsi druh extázy pri počúvaní skvelej českej kapely The Ecstasy of Saint Theresa, celkom určite som nepredpokladal, že o 30 (teda pár!) rokov budem podobný druh akejsi extázy pociťovať pri sledovaní zápasov svojej milovanej Barçi. Pretože počas posledného obdobia som zažil niekoľko nesmierne zábavných predstavení v drvivej väčšine končiacich úspechom. Z toho boli predchádzajúce dva ešte viac vyšperkované dokonalým otočením priebehu, drámou do posledných okamihov.

Presne tak, ako to má pri správnom pochopení dramatizácie deja byť.

Nuž a ten nedeľný zápas priniesol absolútny zážitok. Aj tragédiu v podaní trojice Braithwaite – Pjanić - Busquets, aj komédiu v podaní Griezmanna pri zakončení tesne pred našim druhým gólom, aj epický príchod legendárneho hrdinu – spasiteľa a záchrancu v podaní neuveriteľného Messiho. Bolo to celé super, výborne naplánované vyššími silami a dokonale odohrané tými najlepšími predstaviteľmi. Režisér Koeman sa hneď od začiatku pustil do budovania silného príbehu a ponechaním tria de Jong – Pedri – Messi za oponou dal šancu zapojiť sa do predstavenia aj hostiteľom. A tak sme v dejstve prvom videli pomerne vyrovnaný súboj plný pohybu a chaosu pri prelievaní hry hore – dole. Bezmyšlienkovité naháňanie lopty bez akéhokoľvek pozičného vyváženia prinieslo potrebu vložiť do druhého dejstva iných protagonistov. Režisér správne pochopil nutnosť oživiť príbeh niečim novým a tak presne podľa scenára (alebo nie?) vymenil tragédov za hrdinov. Ten najväčší, najslávnejší a celkom objektívne aj najlepší hrdina priniesol do hry neuveriteľnú dávku energie a otočil priebeh deja. A v podstate sám dokázal premeniť dovtedajšou tragédiu s komickými prvkami v drámu dosahujúcu totálny vrchol tesne pred koncom netypickým a nečakaným vkladom Fénixa vstávajúceho z popola. Ten prekvapil celý divácky svet nádherným zakončením po skvele vybojovanej šanci. A to, čo v jeho doterajšom prejave len bublalo kdesi pod pokrievkou a nesmelo sa dralo von, vytrysklo naplno. Rozhodol, dokončil veľdielo majstra a snáď zo seba zhodil deku ťažkú od celej váhy obrovského klubu.

Pretože Barcelona nie je Braga.

Ak sa po tomto zápase Trincão, pretože o ňom je samozrejme reč, prebudí, máme krídlo ako lusk. Lebo ukázal, že vie.

jjjjpeg

Krásny zápas v druhej polovici ubehol tak rýchlo. Stále sa niečo dialo, stále to všetko bolo na vážkach. A opäť som zažil ten istý pocit ako v strede týždňa pri otočke v pohári.

Pocit, že nemôžeme prehrať.

Pocit, že ten tím má neuveriteľnú mentálnu silu.

Správnu fyzickú kondíciu.

Správny mix mladíkov a staršíkov.

A uvoľneného kapitána meniaceho sa v priebehu pár mesiacov z odpisovaného prechádzajúceho sa dôchodcu v podpisovaného lietajúceho adolescenta. Musím sa priznať, že som už neveril v jeho prebudenie. Po prvých zápasoch sezóny som bol z neho vyslovene zúfalý. Teraz mu z celého srdca ďakujem, že ma vytrhol z hlbokého omylu. Ďakujem mu, že sa z neho stal vodca, za ktorým behá svorka bojovníkov hladných po úspechu, po výhre, po hre ako takej.

FC BARCELONA, bavíš ma!!!

EtqFQp0XAAIAjt2jpeg

Priebeh zápasu:

29´ Na centrovanú loptu vyskočil Lenglet, ktorý svoju hlavičku usmernil len tesne vedľa.

38´ Real Betis dal gól! Gól strelil BORJA IGLESIAS. Domáci z ničoho nič zaútočili, keď si na center z pravej strany dobre nabehol Iglesias a otvára tak stav dnešného zápasu.

47´ Žltú kartu dostáva Frenkie de Jong (FC Barcelona).

59´ Barcelona dala gól! Gól strelil LIONEL MESSI. Ten si spracoval prihrávku od Dembèlého, mierne si ju posunul a následne tvrdou ranou k tyčke vyrovnáva stav zápasu.

64´ Žltú kartu dostáva Ousmane Dembèlé (FC Barcelona).

66´ Dembèlé sa rútil z pravej strany do obrovskej šance, ale trestuhodne zakončuje len do brankára Roblesa. Jeho tím bude mať rohový kop.

68´ Barcelona dala gól! Autorom vlastného gólu je napokon VÍCTOR RUIZ, ktorý si nešťastne zrazil loptu do vlastnej siete pred dobiedzajúcim Griezmannom.

74´ Žltú kartu dostáva Sergio Busquets (FC Barcelona).

75´ Real Betis dal gól! Gól strelil VÍCTOR RUIZ a napravil si tak reputáciu po vlastnom góle. Priamy kop Betisu z ľavej strany našiel presne hlavu domáceho stopéra, ktorý z bezprostrednej blízkosti vyrovnáva stav zápasu.

77´ Žltú kartu dostáva Víctor Ruiz (Real Betis).

87´ Barcelona dala gól! Gól strelil TRINCÃO, ktorý si vybojoval loptu na súperovej šestnástke a okamžite presnou strelou posiela svoj tím do vedenia.

zdroj: tribuna.com

"Vzhľadom na zranenie Arauja sme na začiatku mali problémy. Frenkie de Jong musel zaskočiť na jeho miesto. Na takéto prípady musíte byť pripravení a v priebehu zápasu sa prihodia rôzne situácie. Musíme počkať na výsledky vyšetrení, aby sme sa dozvedeli viac. Myslím si, že zajtra by sme už mohli poznať podrobnosti. Frenkieho som poslal, pretože je pravák a Lenglet je ľavák. Chcel som mať lepšie možnosti pri rozohrávke lopty. Aj Dest mal isté problémy a nemohol odohrať celý zápas, preto sa v základnej zostave objavil Oscar Mingueza. Posledné výsledky nám veľmi pomohli udržať si vieru, že dokážeme otočiť vývoj zápasov. Mužstvo sa v priebehu zápasu dokáže zlepšiť, ukazuje charakter a ambície. Je potrebné to zdôrazniť, chceme v tom pokračovať. V kontexte ďalších zápasov je to veľmi dôležité. Často som hovoril, že Barcelona s Messim je lepší tím, pretože on je najlepším hráčom na svete. Jeho kreativita a efektivita sú mimoriadne dôležité. Predvádza to už dlhé roky, dnes to predviedol opäť v priebehu 30 minút. Dnes situácia vyzerala tak, že sme prehrávali a potrebovali sme sviežosť. Messi v priebehu niekoľkých minút zmenil obraz zápasu. V tomto zápase nám dal veľmi veľa. Trincão je mladý hráč, ktorý prišiel do klubu. Takýto hráči potrebujú čas, aby sa adaptovali na štýl a úroveň Barcelony. Podporovali sme ho, nechávali sme ho v zápasoch hrať. V posledných zápasoch mal smolu a lopta mu nechcela padnúť do siete. Dnes bol rozhodujúci. Je to veľmi dôležité pre neho aj pre mužstvo, pretože vďaka tomu sme vyhrali. Vďaka tomu si bude viac veriť a bude pokračovať po správnej ceste. Celé mužstvo je v dobrej fyzickej forme. Hráči si viac veria a aj svojim schopnostiam. Aj keď v zápase prehrávame, snažíme sa hrať s loptou, sme trpezliví, hľadáme si situácie a nakoniec vyhráme. Dôležitá je mentalita, morálka tímu rastie, najmä po posledných zápasoch na výjazde."

REAL BETIS - Manuel Pellegrini

marcajpg

zdroj: marca.com

"Tento zápas mal dve tváre, v jednej časti sme bojovali ako rovný s rovným. Druhá tvár je výsledok. Vypadli sme z Copa del Rey a teraz sme nezískali 3 body, hoci sme dokázali, že sme schopní to urobiť. Nemôžeme byť spokojní, pretože sme mali osobnosť, aby sme sa pokúsili vyhrať. Messi hneď po svojom príchode vyrovnal a potom prišiel vlastný gól a nakoniec tretí. Vypadnutie z Kráľovského pohára nás veľmi zamrzelo, pretože pracujeme a veríme si. Postup do semifinále nám unikol kvôli peknému gólu, cítime sa bezmocní, ale veríme si. V lige budeme hrať aj naďalej s nádejou, že niečo vybojujeme, pretože si to zaslúžime. Odohrali sme skvelý zápas, boli sme dostatočne oddýchnutí, aby sme ukázali dobrý rytmus. Striedanie sa vždy môžu vnímať odlišne, ale existujú rôzne dôvody, aby sme ich zaviedli v tomto momente alebo inom. Hrali sme proti mužstvu, ktoré bolo lepšie ako my, čo len poukazuje na našu osobnosť. Radšej prehrám bez toho, aby som zradil našu ideu hry, než aby som sa cítil horší od samého začiatku. Vždy sa snažíme myslieť na to, že sme lepší. Po tomto týždni sme frustrovaní, ale budeme ďalej súperiť. Aj keď sa veľa hovorí o intenzite a taktike, vo futbale robí rozdiel technika. Rozhodujúce sú individuality a Messi je najlepší na svete. Vždy, keď sa dostane na trávnik, robí rozdiel. Neodpúšťa a postaral sa o to, že Barcelona sa dostala do hry. Betis však dokázal súperiť aj s ním. O individuálnych výkonoch sa s hráčmi rozprávam v súkromí. Vlastný gól je jednoducho smola."

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com