Real Madrid CF vs. FC Barcelona

hodnotenie hráčov

 

Áno, priatelia. Skončil sa ďalší veľký zápas dokazujúci neuveriteľnú taktickú vyspelosť nášho súčasného kádra na čele so špičkovým trénerským mágom.

Druhýkrát za sebou fantasticky pripravil svojich zverencov na nesmierne ťažký – aj mentálne a aj fyzicky – súboj na tej vo futbale najťažšej pôde. V Madride sme znovu dokázali po kontrolovanom priebehu poraziť domáci Real a odpútať sa už na, vysoko pravdepodobne, nedostižných 12 bodov v tabuľke. Trúfam si s úplnou vážnosťou povedať, že RM je z hry o titul v La Lige mimo.

A zároveň musím s úplnou vážnosťou povedať aj to, že ma to nesmierne teší.

Veď to poznáte, rivalita je rivalita.


sky sports comjpg

Messi vs. Ramos, zdroj: skysports.com


Zápas bol v porovnaní s tým stredajším pohárovým určite iný. Po nejakej absolútnej dominancii domácich nebolo ani stopy a Barca vynikajúcim vykrývaním nebezpečných priestorov nútila súpera doslova až k prihrávkam svojmu brankárovi nútiac ho následne k dlhému odkopu.

A po zisku lopty naši hráči v pokoji spomalili hru, kombinovali po celej šírke ihriska pomáhajúc si občas aj dlhým krížnym prenesením hry na nabiehajúcich obrancov, či krajných záložníkov.

A po návrate hráčov RM držiacich statočne vzájomné vzdialenosti medzi jednotlivými líniami do obranného postavenia sme zase s pokojom a istotou prekombinovali cez celé ihrisko až ku stopérom.

A tak dookola sme nútili súperove hviezdy mrhať silami a čakajúc na svoju príležitosť a jej prípadné hroziace premenenie zvyšovali frustráciu a zároveň znižovali fyzickú a psychickú odolnosť.

Tá je pri bránení našej hry absolútne významným prvkom, pričom udržanie celozápasovej koncentrácie je jedinou možnosťou odolania.

A vyšlo to.


marca comjpg

Rakitič = gól, zdroj: marca.com


Po prvom nábehu a technickom lobe ešte Messi nepremenil svoju šancu, následne ale po neuveriteľne jednoduchej (ale o to účinnejšej) kombinácii s včera vynikajúcim Robertom premenil Rakitič s povestnou chladnou hlavou s absolútnym prehľadom tú svoju.

Celý zápas sme boli podľa mňa oveľa istejší a občasný tlak Realu bol tak trochu jalový, bez nejakého prekvapivého nápadu.

Iste, individuálne kvalita je vysoká, ale vzájomná súhra a schopnosť kombinácie sa s našim tímom porovnať jednoducho nedá.

Barca bola lepšia a svojim prejavom výraznejšia. V nedeľu večer ešte k úplnej spokojnosti očakávam stratu madridských Atlétov.

Bude, či nebude?   


TELEMMGLPICT000190197810_trans_NvBQzQNjv4BqpVlberWd9EgFPZtcLiMQfyf2A9a6I9YchsjMeADBa08jpeg

Messi & Rakitič, zdroj: thetelegraph.com


Pozriem sa teraz svojimi očami na výkony hráčov FC Barcelona, ak dovolíte.

 

Ter Stegen: 9

Nedokážem si spomenúť ani na jednu šancu súpera, ktorá by preverila kvality nášho superbrankára. To, čo prešlo až k nemu, bolo slabučké. Udržal si čisté konto, už druhý zápas proti RM na jeho pôde za sebou. Chýbajúci špičkový zákrok je jediným dôvodom, prečo nedostal aj tentokrát odo mňa v hodnotení najvyššiu známku. Rozohrávka nohami perfektná, vzdušný súboj s dementným Ramosom excelentný.

 

Roberto: 10

Dokonalý výkon odchovanca. Perfektné vyhodnocovanie zložitých situácií. Absolútne vygumoval mladého talentovaného krídelníka súpera. Nedovolil mu nič a naopak, zamestnával ho pravidelnými nábehmi. Perfektne vyvážal loptu po čiare, kombinoval so spoluhráčmi v obrane a zálohe, gólové vysunutie Rakitiča bolo perfektné. Momentálne hrá v úžasnej forme. Práca hlavou pri správnom rozhodovaní o zrýchlení, či spomalení hry bola v prípade štvrtého kapitána takisto ukážková. Jeden za najlepších hráčov zápasu. 


laronda esjpg

Roberto, zdroj: laronda.es

 

Piqué: 10

Neuveriteľné.

Čo všetko tento hráč urobil pre Barcu v minulosti?

Čo všetko urobil tento hráč pre Barcu v sobotu večer?

Znovu, už po niekoľkýkrát, bol absolútnym lídrom mužstva. Dokonalým predstaviteľom inteligentného hráča plného energie a hernej inteligencie. Vyslovene uskákal Ramosa, vygumoval Benzemu. Neuveriteľným výkonom hodným jeho mena opäť odpovedal každému jednému hejterovi predávajúcemu ho po slabšom začiatku sezóny.

Kam ste zaliezli, nenávistci?


lajmi netjpg

Piqué, zdroj: lajmi.net

 

Lenglet: 10

PINK FLOYD: THE WALL? Nie!!!

LENG LET: THE WALL!!!

Pink Floyd ten múr nakoniec rozbili, ten Lengletov bol nerozbitný. Obrovsky obetavý výkon na hranici sebaobetovania. Blokovanie striel vlastným telom, tvrdá a dôrazná hra doviedla stopéra k najvyššiemu hodnoteniu. Spolupráca stredných obrancov bola exkluzívnou ukážkou dokonalej futbalovej práce. Zápas bez inkasovaného gólu na Santiago Bernabéu?

Áno. Skvelé.


shropshirestar comjpg

Lenglet, zdroj: shropshirestar.com

 

Alba: 8

Dozadu vynikajúce, neprepustil za seba nič, zblokoval obrovské množstvo centrov. Bolo zrejmé, že taktické pokyny sa viac týkali obrannej hry a to najlepší ľavý obranca splnil na sto percent. Dopredu to nebolo svetové, nebolo tentokrát potrebné riskovať.

 

Arthur: 9

Prototyp najnovšieho počítača s tým najlepším procesorom by asi pri vyhodnocovaní aktuálneho stavu hry a určovaní tempa pohybu nebol presnejší. Nástupcovi Xaviho chýbal včera už len jeden jediný aspekt – dlhý presný pas za obranu. Súboje v strede plochy vďaka nízkemu ťažisku a extrémnej sile v nohách ustál bez akéhokoľvek problému. Po prihrávke okamžite skvelý pohyb a ponuka na prijatie ďalšej prihrávky a dookola. Svoju momentálnu nenahraditeľnosť tak potrebnú pre rovnováhu v strede hracieho priestoru s prehľadom potvrdil aj proti silnému súperovi na jeho pôde. Ešte tie dlhé pasy...


Busquets: 7

Zbytočná chyba hneď v úvode stretnutia znamenala inkasovanie žltej karty. Lenže potom zapol na plné obrátky svoj vysokou hernou inteligenciou nabitý motor a s prehľadom preväzoval obranu s útokom. Rýchlosť, respektíve jej nedostatok, občas mierne pribrzdil hernú dominanciu tohto hráča, pomáhal si ale fantastickou pozičnou hrou.

 

Rakitič: 10

Ak je ešte niekto, kto by chcel kritizovať opodstatnenosť obrovskej hernej minutáže tohto momentálne absolútne nenahraditeľného hráča, nech sa pozrie na jeho prejav, nasadenie a schopnosti prejavené v zápase proti arcirivalovi. Jedna jediná chybička sa ukázala síce ako veľmi nebezpečná, lenže jeho prínos pre hru bol dokonalým predstavením toho najlepšieho, čo môže hráč na jeho pozícii ponúknuť. Nielen kvôli strelenému gólu. Neprehral ani jeden súboj, vybojoval neuveriteľné množstvo lôpt. V porovnaní s kolegami nefauloval v nebezpečnej zóne, výborne sa pohyboval, fantasticky vyvážal loptu pomáhajúc so dokonca driblingom, poradil si zrýchlením na prvý troch-štyroch metroch aj proti dvom-trom protivníkom. Zrejme, aspoň teda podľa mňa, najlepší výkon v tejto sezóne.


majpg

Rakitič, zdroj: marca.com

 

Vidal: 10

Po dlhšej dobe bez kvalitného výkonu a napriek kratšiemu pobytu na trávniku dostane bez zaváhania desať bodov. Ocitol sa v deviatich súbojoch a deväť z nich vyhral zanechávajúc za sebou na zemi ležiaceho súpera nechápajúco pozerajúceho na dopredu upaľujúceho Čiľana. Predviedol nádhernú ukážku svojej hry plnej tvrdosti bez faulov, sily a dominancie, nedostatku strachu. Tréner ho poslal do hry presne v pravý moment potrebujúc vystužiť zálohu hráčom s vyššie spomenutými prednosťami.

Vidal bol jednoducho perfektný a zapadol do priebehu zápasu rovnako dokonale ako modrá farba v logu FC Barcelona k tej bordovej.  

 

Dembélé: 7

Ten moment, ako posadil na zadok inak celkom dobre hrajúceho držiteľa Zlatej lopty, som si pustil niekoľkokrát. Pobavil ma. Aj keď hráč ešte nedosiahol na výšku a kvalitu formy spred zranenia, bol dostatočnou hrozbou pre domácich. Viazal na seba súperovho krajného obrancu a znemožňoval mu predvádzať potrebné množstvo nábehov. Naša mladá hviezda hrala výborne aj smerom dozadu a už čoskoro sa dokáže presadiť aj gólovo. Ide tomu celkom pekne postupnými krokmi oproti.

 

Coutinho: 6

Na jeho nedobrom rozpoložení sa v tomto zápase nezmenilo veľa. Striedal dobré momenty ponúkajúce možnosť prečíslenia s ľahkými stratami lopty. Ruval sa s tým, bolo znovu vidieť jeho chuť zmeniť svoju aktuálnu výkonnosť. Inak to, samozrejme, ani nie je možné.

Len bojovať a bojovať.

 

Suárez: 7

Domáca obrana mala z neho určite po zápase v CdR hrôzu a on svojim výkonom plným nasadenia a pohybu a bojovnosti dokázal aj tentokrát aspoň obmedziť možnosti pokojnej rozohrávky súperových obrancov. Gól nestrelil, ani nebol príliš nebezpečný. Ale už len jeho prítomnosť a nespútaný pohyb sa mi veľmi páčil a určite dostatočne znervózňoval súpera.

 

Messi: 9

Výborný výkon hodný absolútneho lídra. Neuveriteľný prehľad v hre, dirigovanie tempa v spolupráci s Arthurom a prieniky plné driblingu vytvárali neskutočný chaos v radoch madridských hráčov. Strela na konci zápasu minula horný kút domácej brány snáď o desať centimetrov. To by bola nádherná bodka za perfektným výkonom a priniesla by desiatku v hodnotení. Leo dokázal aj napriek častému primitívnemu atakovaniu, napriek miestami až zákerným zákrokom hraničiacim s trestným oznámením, predviesť konštantne vysokú úroveň svojej hry. 


worldfootball comjpg

Messi, zdroj: worldfootball.com

 

 

Semedo: -

Len taktické striedanie, lopty sa ani nedotkol.

 

Valverde: 10

Myslím, že je každému jasné, o akého kvalitného stratéga ide. Aj tentokrát nastavený systém hry ukázal schopnosť trénera utkať na konkrétneho súpera presne to pravé. Prinútil hráčov Realu behať dopredu a dozadu v bloku vycucávajúc tým z nich obrovské množstvo fyzických síl. Ak k tomu pripočítame perfektnú reakciu na hru v stredu hroziaceho Viniciusa a jeho totálne vygumovanie, hodnotenie sa blíži k desiatke. Na tú ho ale dostala schopnosť reagovať na vývoj tým správnym striedaním. Vidal nahradil po zranení hrajúceho Arthura presne v potrebný moment.

Valverde vyhral zápas v Seville a dvakrát za sebou nad RM.

Všetko u súpera.

Perfektné.

 

Priemerná známka tímu: 8,7

 

FCB TOP LINE:

Roberto + Rakitič + Piqué + Vidal + Lenglet

FCB légia skazy: -


Hodnotenie zápasu: 9

Zápas bol výborne vedený z oboch strán. Nasadenie obojstranne vysoké. Mierne ho pokazili doslova debilné a primitívne zákroky Ramosa. Za hru lakťom voči Messimu mal dostať bez pardonu a milosti červenú kartu.

Výhra, tri body a najmä predvedená hra potešili.

 

V tomto texte sú vyjadrené len a len názory autora, nepodložené štatistikami a podobne. Len popísané emócie, pohľad zarytého fanúšika FC Barcelona, v dobrom, aj v zlom.

A ako by ste našich hráčov v tomto zápase ohodnotili ostatní, prosím?


Peter Maďar

megabarca.sk