Real Sociedad vs. FC Barcelona

hodnotenie hráčovSobotný ligový podvečer, či skôr poobedie som strávil inou činnosťou a tak som nemal možnosť pozerať stretnutie naživo. A možno to bolo aj dobre. Podľa komentárov na rôznych fórach som až do nedeľného rána žil v predstave, že som v podstate o nič neprišiel a že súper nás po celý zápas totálne valcoval, že sme sa nedostali s loptou za polovicu a že sme len s obrovskou dávkou šťastia neprehrali 4:0.

Viete si asi predstaviť moje prekvapenie, keď som si zápas v kľude pustil zo záznamu a sledoval dianie v ňom. Nuž, možno nie som úplne najobjektívnejším fanúšikom a hodnotiteľom, ale ja som videl dve vyrovnané mužstvá, jedno dokonca mierne lepšie s väčším počtom šancí a jedno o trochu slabšie s veľkým nasadením, ale bez akejkoľvek gólovej príležitosti.


thebiafrastar comjpg

zdroj: thebiafrastar.com


Takže hoci budem pravdepodobne trochu kontroverzný a nevyveziem sa po populárne modernej vlne nadávania a hejtovania, napíšem svoj úprimný názor.


Barcelona podala veľmi slušný výkon vzhľadom na kvalitu súpera a na náročné prostredie. Behali sme, hrali aktívnu obranu aj na súperovej polovici, pokúšali sa o kombinácie a tie nám prinášali šance.

Tu, na Anoete, sme veru nevyhrávali ani za čias najlepšieho futbalového tímu histórie s hráčmi ako Iniesta, Xavi, Ronaldhino, Puyol.

Na Anoete nehráva žiadny podradný klub, ale momentálne veľmi silný protivník zo 4. miesta tabuľky. Napriek tomu sme toto stretnutie mohli vyhrať 4:1, alebo aj 5:2. Domáci nemali okrem jalového prihrávania si lopty 30-40 metrov od brány vôbec žiadnu príležitosť streliť gól.


barcablaugranes comjpg

zdroj: barcablaugranas.com


Penalta bola, veľmi jemne povedané, divná a druhý gól padol po drobnej chybe Ter Stegena. Nič vypracované. Naopak, ak počítam čisté (a vypracované!) šance Suáreza pri zakončení volejom, Griezmanna pri nájazde, či hlavičky najlepšieho hráča zápasu Piquého, alebo evidentnej penalty po faule na toho istého hráča v nastavenom čase + 2 strelené góly, vychádza mi to na herne zvládnutý zápas.

Doplatili sme na dve veci. Prvou bola príliš nízka efektivita. A druhou bol (a nech sa na mňa nikto nehnevá) škandalózny výkon rozhodcu.

Ak fauloval Busquets na penaltu, potom faul na Piquého bola penalta tak isto.

Ale nevadí. Bod z tejto pôdy je dobrý, výkonom sme určite neprepadli.


Ako vyzeral zápas podľa štatistík:


Screenshot_2019-12-16 real sociedad vs fc barcelona 2-2 - Hada Googlompng

Ako vyzeral zápas v podaní jednotlivých hráčov?


Základná zostava:


Ter Stegen: 7

Po sérii svetových výkonov prišiel ten smolnejší, keď pred druhým gólom nesprávnym spôsobom reagoval na po zemi smerujúcu prihrávku pred našu bránu. Bola síce tečovaná tesne pred ním, ale aj tak si s tým mohol poradiť trochu lepšie. Inak nemal v podstate nič na práci, súper napriek územnej prevahe hral prevažne v strede plochy. 2-3 strely boli skôr symbolické a všetko ostatné dokázali naši stopéry zblokovať.


Roberto: 7

Veľmi dobre pokryl svoju stranu ihriska a dokázal sa domácim vyrovnať rýchlosťou a navrch pridal výbornú pozičnú hru. Dozadu to bolo v poriadku, smerom dopredu sa síce o pomerne časté nábehy pokúšal, k príliš nebezpečnému to ale neviedlo. Každopádne, slušné.


Lenglet: 7

Bojovnosť nastavená na maxime. Dostatočná tvrdosť platila na rovnako tvrdo hrajúcich domácich. Slušné pozičné vytláčanie súperov preč od pokutového územia. Niekoľko zblokovaných lôpt, výhry v hlavičkových súbojoch. Vyvaroval sa pomerne slušne zbytočných faulov, načasovanie príchodu do súbojov tentokrát lepšie, ako býva zvykom.


Piqué: 10

TOP Výkon. Najlepší hráč zápasu totálne vygumoval domácich útočníkov. Bol všade. Vyhral úplne všetky súboje vo vzduchu a aj na zemi. Stíhal rýchlosťou a vynikal fyzickou silou pri súbojoch telo na telo. Skoro vôbec nefauloval. Sústredený prejav. Jeho gólovú hlavičku zastavil len so šťastím domáci obranca a faul na neho pred koncom zápasu mal byť jednoznačne odpískaný ako pokutový kop. Bez akejkoľvek debaty. Fascinujúci zážitok som mal z komentára nejakého fanúšika na inom webe o „vydýchavaní“ sa stopéra už v 30 minúte zápasu. Som rád, že tento fanúšik niekedy vrcholovo športoval a pri 30-40 sekundovom maximálnom nasadení pri tepovej frekvencii 180-190 sa nepotreboval vydýchať. Gratulujem tomuto fanúšikovi k tomu, že dokázal tento fanúšik hrať 90 minút na kyslíkový dlh, na maximálny výkop. A navrhujem tomuto fanúšikovi, aby sa dal vyšetriť, pretože je zjavne jediným na celom svete s takouto schopnosťou. Alebo je tu ešte druhá možnosť: nechať sa vyšetriť u MUDR. Chocholouška. Prepáčte mi ten úlet, ale pohár tolerancie voči takému niečomu u mňa pretiekol.


eveningstandard comjpg

zdroj: eveningstandard.com


Alba: 7

Hral po dlhšej pauze a bolo to trochu vidieť pri časovaní pohybu a mal som aj pocit z nejakého taktického pokynu o prílišnom nevybiehaní zo svojej pozície a o opatrnejšom prejave smerom dozadu. V podstate to fungovalo. Rozohral sa a na stredu večer bude pripravený.


De Jong: 7

Stred ihriska pracoval tvrdo hlavne pri bránení priestoru a mladý záložník ukázal svoje pozičné silné stránky podporené aj fyzickou silou. Občas sa domácim, samozrejme, podarilo prejsť cez našu zálohu, ale vo všeobecnosti sa darilo držať ich v bezpečnej vzdialenosti.

Rakitič: 7

Platí to isté, ako pri hráčovi vyššie. Tvrdá práca a obrovská porcia nabehaného. Rýchlosť nikdy nebola prednosťou záložníka, nahrádza to ale predvídavosťou. Vysoké nasadenie a snaha o občasné nábehy po zisku lopty. Do šance, ani k zakončeniu so strednej vzdialenosti sa nedostal.

Busquets: 7

Takisto sa viacerými výbornými zákrokmi podieľal na udržaní rovnováhy v strede ihriska, aj keď súbojových výpadkov bolo viac ako u spoluhráčov. Viac krát musel buď faulovať, aleobo súper jednoducho okolo prebehol. Ak by záložník nepomohol geniálnou prihrávkou vysúvajúcou Messiho pred druhým gólom, známku by mal o dva body nižšiu. A tých prihrávok bolo veru viac. Kolmá hra mu v tomto zápase išla, škoda, že neviedla k viacerým gólom. Faul-nefaul pred pokutovým kopom? Pískať sa dal, ale aj nemusel. A v kontexte zákroku na Piquého pred koncom...

Griezmann: 8

Vynikajúci. Perfektný nábeh a krásne zakončenie. Zvolil rovnaké, ako v predchádzajúcom zápase a po zistení, že to takto funguje som sa dosť čudoval, že ho nepoužil aj pri ďalšom nájazde, ktorým mohol definitívne rozhodnúť. Začal strieľať góly, to je dobre. Ale jeho práca smerom dozadu je pre mňa osobne fascinujúca a neuveriteľne pomáha celému tímu. Odbremenil toľkokrát preťaženého ľavého obrancu svojim bleskovým návratom až do pokutového územia. Defenzívne bol vynikajúci, súbojovo dominantný. Z útočníkov najlepší.


yahoo comjpg

zdroj: yahoo.com

Suárez: 7

O nedostatku snahy sa hovoriť nedá. Jazdil, snažil sa napádať a burcoval k tomu aj spoluhráčov. Jeden gól strelil, ale mal premeniť aj volej z hranice pokutového územia. To bola čistá gólová príležitosť a mohla výrazne zasiahnuť do priebehu stretnutia. Jeho občasné kombinačné výpadky sa ukázali aj tentokrát, ale nebolo to nič extrémne.


yahoo 2 comjpg

zdroj: yahoo.com

Messi: 7

Ak sa týmto zápasom šetril na najbližšieho súpera, tak ten sa má na čo tešiť. Lebo síce bol kapitán slušne pracujúcim hráčom tímu, ale na jeho pomery to ktoviečo nebolo. Niekoľko driblingov a prenesení hry predviedol, nahral perfektne na čistý gól kamarátovi z Uruguaja, viackrát účelne zrýchlil hru. Ale bez zakončenia, bez gólu? Messi? Hm… Takto dopadne hráč s tak extrémne vysoko nastavenou latkou.


Striedajúci hráči:

Semedo: 7

Odohral len 18 minút vrátane nastavenia. Nič nepokazil, nič navyše neurobil. Pozitívom je jeho návrat ako taký. Aj pár minút v zápasovom rytme bolo v poriadku.

Vidal: 7

Ešte slabšia minutáž. Čistý príchod na prehustenie a zvýšenie fyzickej sily so snahou o využitie typického chaotického nábehu pomedzi jednotlivé línie do šance až niekam na hrot. Tentokrát to ako taktický manéver gól neprinieslo.

Aleñá: 7

18 minút pobytu na ihrisku priniesol ďalšie dôležité minúty pre pohyblivého záložníka. Celkom slušne zapadol a pokúšal sa so striedavým úspechom zrýchľovať hru. Plnil si aj obranné povinnosti.


Tréner:


Valverde: 8

Zostava bola postavená vzhľadom na súpera vhodne. Tím pracoval slušne a páčila sa mi mierne stiahnutá hra so zahusteným priestorom tesne za polovicou. Smerom dopredu čakal na lopty Griezmann a na opačnej strane Messi. Dobrý a logický bol pokus s príchodom Vidala na posledných pár minút, dokázal už viackrát priniesť vhodný zmätok do súperových radov. Obrancovia na čiarach hrali o čosi zatiahnutejšie a tiež to viac-menej fungovalo.

"Dnes sme čelili kvalitnému súperovi, ktorý prežíva fantastickú sezónu a má vynikajúcich hráčov. Trápili sme sa, ale problémy majú na ich štadióne všetci. Každý tím sa cíti vonku menej komfortne, trpíte, pretože nehráte pred svojimi fanúšikmi. Naozaj si nemyslím, že by to bol fenomén španielskej ligy, vidíte to aj v Lige majstrov."


latesly comjpg

zdroj: latesly.com

Priemerná známka tímu: 7,33


FCB TOP LINE: Piqué, Griezmann

FCB légia skazy: -


Hodnotenie zápasu: 7

Hodnotenie zápasu pokazil trápny výkon rozhodcu. Inak skvelá atmosféra, domáci s obrovským nasadením, hostia výborne takticky pripravení. Technická prevaha u nás jednoznačná a aj počet čistých šancí bol na našej strane. Dobrý zápas nútiaci obe mužstvá hrať naplno.


Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?
Peter Maďar

megabarca.sk