Real Sociedad San Sebastian - FC Barcelona

hodnotenie zápasu

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Nuž, ako by som začal? Chválou, či hanou? Úsmevom, či nárekom? Asi pekne postupne, zrejme najvhodnejšie to bude po polčasoch. Ten prvý priniesol aktívnu hru z oboch strán a na bežné pomery aj doslova divoký úvod s dvomi rýchlymi gólmi. Po jednom do každej siete. Ten náš bol ukážkový po skvele prevedenej kontre. Ten domáci po zbytočnej strate v strede poľa a po nešťastnom dotyku nášho hráča po inak skvelom zákroku. Do prestávky sa ešte hra niekoľkokrát preliala z jednej strany na druhú a veru boli aj šance, či polo šance. Viac a asi aj čistejších bolo na strane hostiteľov, hostia sa zahrievali a hľadali. Rozostavenie 4-4-3 nám príliš nepasovalo a modro-biely na nás boli výborne pripravení. Zálohu sme prekopávali dlhými loptami ako anglické tímy v sedemdesiatich rokoch minulého storočie. S výnimkou vynikajúceho (opäť) Pedriho sme v záložnej formácii len paberkovali.

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Polčas druhý priniesol zmenu. A aká zmena to bola! Po unavenom mužstve z konca minulej sezóny sa na trávniku zrazu pohybovalo (60 minúta zápasu) mužstvo zo začiatku kalendárneho roka. Hladné, dynamické, hravé a neskutočne efektívne. Zrazu to išlo, zrazu sme boli všade skôr, prihrávky nachádzali adresátov, sebavedomie na maxime. Stačilo poslať do hry (a bolo to riziko) čerstvých hráčov zameraných ofenzívne a zmeniť rozostavenie na atraktívne a moderné. 3-4-3 nám pasovalo a až štyria hráči schopní streliť gól zápas premenilo na záverečnú pasáž s absolútnou kontrolou hry. Dembélé, Lewa, Raphinha, Fati. Zrazu domáca obrana nevedela, kam sa skôr otočiť, koho brániť a ako brániť.
Gól za gólom a pohodové bago.

Taká Barcelona je skvelá. Toto je cesta.

Výborný bol rozhodca, výborná bola atmosféra, výborní boli domáci s chuťou hrať otvorene, výborná bola Barca, výborný bol výsledok.

zdroj: twitter-fc barcelona.com

Priebeh:

Barcelona dala gól! Prvá strela zápasu a hneď gól! Alejandro Balde viezol loptu po ľavej strane, po vniknutí do šestnástky ju posunul pred bránu a tam bol pripravený ROBERT LEWANDOWSKI, ktorý strelou po zemi prekonal domáceho gólmana. 0:1.

Real Sociedad San Sebastian dal gól! Tak dnes to naozaj šľape ako hodinky. Takefusa Kubo a David Silva získali loptu v strede ihriska. Druhý menovaný ju posunul na pravé krídlo. Tam sa pekne uvoľnil ALEXANDER ISAK a pred bránou zakončil. Preloboval ter Stegena. 1:1.

27´ Mikel Merino sa ocitol úplne voľný na ľavej strane a zakončil na bránu. Marc-André ter Stegen jeho strelu vyrazil, k dorážke sa dostal Takefusa Kubo. Strela ale minula bránu.

44´ David Silva vystrelil po zemi zhruba z 12 metrov od bránky, loptu musel končekmi prstov vyrážať na roh Marc-André ter Stegen.

45´ Obrovská śanca! Nakopnutá lopta zo stredu ihriska prešla až pred bránu, kde sa v nábehu sám na brankára ocitol Gavi. Álex Remiro však zasiahol ako prvý a loptu odvrátil na rohový kop.

55´ Zmätky v obrane domácich a šanca pre hostí! Gavi sa dostal k zakončeniu, napokon však všetko zneškodnila defenzíva Realu Sociedad.

66´ Barcelona dala gól! Pätičkou poslal loptu na ľavé krídlo zo stredu striedajúci Ansu Fati, loptu si spracoval OUSMANE DEMBÈLÉ a ľavačkou ju úspešne napálil na vzdialenejšiu žrď brány. 1:2.

68´ Barcelona dala gól! Tlak hostí prináša ovocie, vedenie je navýšené! Loptu prudko poslal do šestnástky Pedri, pred bránu ju posunul Ansu Fati a tam bol nepokrytý ROBERT LEWANDOWSKI, ktorý sa v týchto situáciách nemýli. 1:3.

79´ Barcelona dala gól! Raphinha prihral z pravej strany na stred pred šestnástkou, loptu pekne z otočky posunul vpred Robert Lewandowski a sám pred brankárom nezaváhal striedajúci ANSU FATI. 1:4.


Zostavy:

Remiro – Elustondo (C) (78' Gorosabel), Zubeldia, Le Normand, A. Muñoz – Méndez, Zubimendi, Merino (78' Karrikaburu) – D. Silva (69' Turrientes) – Isak (69' Navarro), Kubo (69' Cho)

Tréner: Alguacil I.


Ter Stegen (C) – Araújo, Christensen, García, Balde (64' Raphinha) – Pedri, de Jong (85' S. Roberto), Gavi (85' Kessié) – Dembelé (72' Alba), Lewandowski, F. Torres (64' Fati)

Tréner: Xavi


Rozhodca:

José Luis Munuera Montero


Ako vyzeral zápas podľa štatistík:

41% Držanie lopty 59%

10 Strely celkom 15

5 Strely na bránku 7

3 Strely mimo bránku 3

2 Zablokované strely 5

11 Priame kopy 19

3 Rohové kopy 6

5 Ofsajdy 1

18 Vhadzovania 24

3 Zákroky brankárov 4

15 Fauly 9

2 Žlté karty 1

378 Prihrávok celkom 548

309 Úspešné prihrávky 494

25 Zákroky 20

73 Útoky 124

39 Nebezpečné útoky 38Vyjadrenia po zápase:


BARCELONA – Xavi

Čomu mala poslúžiť zmena systému? Akú úlohu zohrával Frenkie de Jong?

"Systém sme zmenili preto, lebo Real Sociedad hrá s dvojicou ofenzívnych záložníkov. Zariskovali sme, pretože hra na troch obrancov znamená, že nepokrývame celý priestor. Bolo to ťažké a Mikel Merino dobre pochopil našu hru. Rozohrával na krídla a komplikoval nám život. Tento systém poslúžil na to, aby sme mali loptu. Hráčom som povedal, že v tomto systéme je potrebné ukázať osobnosť. Aj súper chce mať loptu a natláča vysoko. Boli sme však odvážni a v druhom polčase sme hrali pokojne a trpezlivo na polovici súpera. Frenkie nemal konkrétnu pozíciu. Ide o pohyb v správnom momente. Keď má loptu obranca a ja sa ukážem na prihrávku za záložníkom súpera, tak práve tam chcem dostať loptu. Tieto detaily sme nepochopili ešte úplne. Frenkie nám dáva veľa. Dnes stratil loptu pri vyrovnávajúcom góle, ale vo všeobecnosti zahral dobre. Urobili sme dobre, keď sme Pedriho stiahli viac, pretože Gavi bol zvyknutý hrať medzi líniami. Aj Ferran sa dobre ponúkal medzi formáciami a Balde a Ousmane mali rozťahovať hru na krídlach."


Čo ťa podnietilo urobiť dvojité striedanie a poslať do hry Ansu a Raphinhu?

"Zdvojnásobili sme stávku. Remíza pre nás nebola dobrým výsledkom. Stiahli sme Baldeho, ktorý bol falošným krídelníkom a začali sme hrať s dvojicou typických krídelníkov a útočníkom v úlohe 'interior'. V podstate sme mali štyroch útočníkov. Zariskovali sme a vyšlo nám to dobre."


Prečo Ansu nehrá v základnej zostave? Ide o zdravotnú záležitosť alebo otázku taktiky?

"Je to kombinácia oboch týchto vecí a pocitov po tréningu. Napríklad Ferran Torres trénoval veľmi dobre a nasadil som ho do základnej zostavy. Kto dobre pracuje, bude hrať. Máme veľa rôznorodých možností. Neraz som povedal, že hrať za Barcelonu 'stojí veľa'. Existuje interná rivalita. Je to už problém pre mňa, aby som zložil základnú jedenástku."


Hnevajú ťa hráči, ktorí nechcú odísť, čo bráni registrácii Julesa Koundého a ostatných hráčov?

"Nie, oni ma nehnevajú. Nakoniec každý predsa myslí na svoju budúcnosť alebo na čo najrýchlejšie riešenie, ale nehnevá ma to. Hnevá ma to, že nemôžem využívať Koundého, ktorý trénuje veľmi dobre a ktorý by dnes s najväčšou pravdepodobnosťou hral."


V základnej zostave sa dnes neobjavil ani jeden zo štyroch kapitánov. Je to nejaký odkaz?

"Aby som bol úprimný, ani som si to neuvedomil, kým nebolo potrebné vybrať kapitána. Vyberám si tých, ktorí pracujú najlepšie. Nepozerám ani na mená, ani na vek. Rozhodujem sa pre dobro tímu. Do hry sa dostal Jordi a zahral dobre, možnože mohol nastúpiť aj Gerard Piqué. Sergi Roberto zahral na poste pivota, Busquets bol suspendovaný... Ide o to, aby sa pomáhalo tímu."


Povedal si, že si bol nahnevaný, že si nemohol použiť Julesa Koundého. Ako ti to bolo oznámené?

"Aby to nebolo zle interpretované; nechcem nikomu nič odkázať. Mateu Alemany odvádza skvelú prácu, aj Jordi Cruyff. Všetkých nás to hnevá, pretože sme podpísali dôležitého hráča, ktorý by mal hrať. Chápe to aj samotný hráč. V sobotu sme sa o tom bavili s Mateu a Jordim a taká je situácia. Dúfam, že sa podarí zaregistrovať Julesa na nasledujúci zápas."BARCELONA – Pedri

Čo si myslíš o tomto zápase?

"Museli sme vyhrať za každú cenu, keďže doma sme remizovali. Podarilo sa nám to, keďže sme hrali dobre s loptou a dobrými pocitmi."


Mužstvo sa v druhom polčase zlepšilo...

"Áno, Real Sociedad je tím, ktorý keď má loptu, dokáže narobiť škody. Atmosféra bola úžasná, majú kvalitných hráčov. Ak im vezmeme loptu, trpia. Preto bol druhý polčas v našom podaní lepší."


Zaskočili ste súpera zmenou rozostavenia a Baldem hrajúcim vyššie?

"Myslím si, že áno. Hráme takým systémom, o aký náš žiada tréner. Je to odvážny systém. Je potrebné natláčať vysoko a hrať s loptou. Ak nemáte loptu, trpíte oveľa viac. Hrali sme tak, ako sme mali a vidieť to na výsledku."


S Fatim si nehral takmer vôbec. Mali by ste hrať spolu...

"Áno, Ansu má veľkú kvalitu. Musíme naďalej pracovať a tímu pomáhať najlepšie, ako vieme. Dúfam, že spolu odohráme veľa zápasov."


Dodá vám toto víťazstvo pokoj?

"Nedávno sme remizovali, ale verili sme si a vedeli sme, že víťazstvo príde. Tak sa aj stalo a snáď to takto bude počas celej sezóny."BARCELONA – Dembélé

Ako sa mužstvo cíti po prvom víťazstve?

"Mužstvo je veľmi spokojné. Je to veľmi ťažký štadión. Myslím si, že tento zápas nám dobre poslúži. Ansu a Robert nám veľmi pomáhajú. Mužstvo pracovalo veľmi dobre. Víťazstvo určite upevní vieru v tíme."


Na tomto štadióne si strelil už tri góly...

"Áno, áno, Real Sociedad hrá veľmi dobre, ale v zápasoch proti nim je aj veľa priestoru. Vždy mám 2-3 príležitosti na strelenie gólu."


Máte dojem, že teraz ste oveľa lepším mužstvom?

"Áno. Počas tréningov veľa pracujeme s trénerom. Myslím si, že máme hráčov na vysokej úrovni, ako napríklad Andreas Christensen, Robert Lewandowski, Raphinha... Sú veľmi dobrí."Proti Lewandowskemu si hral neraz. Možno je lepšie mať ho vo svojom tíme...

"Áno, áno, oveľa lepšie (smiech). Vždy bolo ťažké hrať proti Bayernu, ktorý ho mal v tíme. Vždy strieľal góly. Je to skvelý hráč. Je lepšie, že je v mojom tíme!"BARCELONA – Lewa

Výhra

"Som spokojný a hrdý z víťazstva, ale aj prvých gólov za Barcelonu. Je to určite skvelý pocit a o to viac, že v prvom polčase to nevyzeralo ideálne, ale v druhom sme už zaradili druhý prevodový stupeň a vytvorili sme si oveľa viac šancí."


Prvý gól

"Každý prvý gól v novom klube venujem môjmu otcovi, ktorý ma podporuje a sleduje. Taký gól v deň narodenín má osobitý význam."


Prvé zápasy

"Po dvoch zápasoch je ťažké posúdiť, či je to ťažšie alebo jednoduchšie, ako som čakal. Závisí to od toho, ako budeme hrať. Ak budem dostávať viac lôpt, budem mať viac šancí. Vyvodiť závery bude možné tak po 10-15 zápasoch a možno až v budúcom roku, pretože zápasov je veľa."


Sympatie fanúšikov

"Rozhodne sa cítim milovaný a či najviac v kariére, na to si ešte musíme trochu počkať. Tento pocit ma sprevádza od samého začiatku, keď som prišiel do Barcelony. Je to príjemný a výnimočný pocit."


Zápas

"Cítim sa veľmi dobre. Som hrdý nielen na seba, ale aj na mužstvo. V prvom polčase sme mali ťažkosti, ale v druhom sme sa vydali vpred, hrali sme rýchlejšie a mali sme viac priestoru. Mohli sme si vytvoriť ešte viac šancí, ale nakoniec sme strelili 4 góly, čo znamená, že sme odohrali dobrý zápas. Vieme, že ak budeme tvrdo pracovať každý deň, každý týždeň, budeme hrať ešte lepšie."


Budúcnosť

"Každá zápas nám umožňuje lepšie pochopiť určité veci. Viem, že ak dostanem loptu častejšie v pokutovom území, budem mať viac šancí na skórovanie. Musíme si rozumieť bez slov. Potrebujeme ešte pár týždňov. Musíme byť trpezliví a sústrediť sa na prácu."


San Sebastian - Imanol Alguacil

Zhodnotenie zápasu

"Ak nestíhate držať krok s brutálnym rytmom, ktorý nastolili dva tímy, musíte sa neustále sústrediť a keď vám dochádza benzín, mužstvo ako Barcelona vám strelí 4 góly. Viac ako 60 minút sme súperili ako rovný s rovným, po vyrovnaní sme sa mohli dokonca ujať vedenia, ale potom sme neboli schopní udržať si takú vyrovnanosť ako súper. Ešte nám trochu chýba, aby sme si takýto rytmus udržali počas 90 minút."

"Kľúčové bolo to, že sme nevyužili šance v prvom polčase a znížili sme našu fyzickú úroveň. Mužstvá tohto typu neodpúšťajú, už ste videli, že v priebehu dvoch minút strelili dva góly. Rytmus bol veľmi silný a je to škoda, pretože sme mali svoje momenty a mohli sme streliť góly, ktoré by nám umožnili vydýchnuť."


Xaviho taktika

"Vycítili sme, že Ferran bude hrať v strede. Hra na troch obrancov nie je pre Xaviho typická. Museli sme sa rýchlo prispôsobiť, museli sme byť pripravení na každú zmenu rozostavenia. Adaptovali sme sa a kým nám nedošli sily, zápas bol vyrovnaný."


Kontroverzie

"Anulovaný gól som ešte nevidel, chápem, že hráči, ktorí nabiehajú do pokutového územia v snahe vystreliť, vyvolali u Ter Stegena pochybnosti a gól bol anulovaný. Videl som Dembélého úder lakťom a to hovorí viac, než len slová."Ako by si tento zápas ohodnotil Ty?Peter Maďar

megabarca.sk

zdroj: laliga.com, sport.sk, marca.com, barcatv.com, forcabarca.sk