Messi:


"Môj syn ma občas kritizuje a ja mu musím dlho vysvetľovať, prečo FC Barcelona nevyhrala."


messjpg

Leo a kritik, zdroj: 90min.com


FC Barcelona sa chystá na Vianoce ako vedúci tím La Ligy Santander a Lionel Messi sa teší neuveriteľnej sezóne.

Číslo 10 poskytlo rozhovor portálu marca.com, v ktorom hovorí na všetky témy od Ousmane Dembélého a akadémiu La Masia až po obranné problémy mužstva a rodinný život.


Zase ďalší rok a piata Zlatá kopačka. Nie si ešte unavený víťazstvami?

"Je to pekná cena a uznanie, pre každého. Je to cena pre celý tím, rovnako ako keď brankár vyhrá Zamorovu trofej. Je to všeobecná cena pre tím a som rád, že som ho mohol znovu vyhrať. "Päť Zlatých kopačiek, päť Zlatých lôpt... Je piate víťazstvo v Lige Majstrov to posledné, čo Ti ešte chýba?

"Bolo by to výborné. Ako sme povedali na začiatku sezóny, Liga Majstrov je vždy špeciálna súťaž. Pre to všetko, čo to znamená, chceli by sme pohár znovu získať."


zlJPG
Piata Zlatá kopačka, zdroj: globeandmail.com


V tomto momente Tvojho života je futbal stále Tvojou prioritou alebo je na prvom mieste rodina?

"Akonáhle sa narodili moje deti, prioritou sa stala okamžite moja rodina. Je to tá najdôležitejšia vec. Očividne mám rád futbal a žijem pre aj neho, ale rodina je predovšetkým."Sú tri deti dosť, alebo ich príde ešte viac?

"Ciro sa práve začína stavať na nohy. Antonela a ja by sme chceli mať aj dievča. Ale uvidíme, teraz je to ešte priskoro."Videli sme Tvoje deti Matea a Thiaga na Camp Nou. Aké otázky kladú, aby Ťa upútali?

"Obom sa futbal veľmi páči. Thiago rozumie trochu viac, pretože je starší a diskutuje o hre. Veľmi sa zapája do debát o hre."Pýta sa aj svojho otca?

"Áno, áno ... Mám v ňom veľkého kritika. Sleduje Barcelonu, ​​La Ligu Santander a Ligu Majstrov. Má futbal rád, kladie mi otázky, oznamuje správy a hovorí mi, keď moje výkony nie sú také dobré."Je pravda, že keď prehrá FC Barcelona, ​nehovoríte doma o futbale?

"To bolo v minulosti, teraz už nie. Je vždy ťažké stráviť porážky a slabé výkony, ale Thiago ma núti komentovať to, čo sa stalo a vysvetliť, prečo sme nezvíťazili.Už ste na dovolenke v Argentíne, ako budete oslavovať Vianoce?

"Kedykoľvek je to možné, trávime Vianoce tu. Sú to špeciálne a krásne dni. Všetci sa stretneme, počasie je veľmi príjemné a máme párty. Sú to perfektné dni s deťmi, s nimi si môžete vychutnať teraz oveľa viac kvôli  Santa Clausovi. "


famjpg

Spokojná rodina, zdroj: effiezy.comTvoj spoluhráč Marc-Andre ter Stegen bol náhradníkom v nemeckom tíme na Majstrovstvách sveta. Považoval si to za nespravodlivé vzhľadom na jeho sezónu a zranenie, ktoré mal Manuel Neuer v Bayerne Mníchov?

"Bol som veľmi prekvapený. Marc mal skvelý rok, ale je to len na nich."Čo by si chcel viac: mať spoluhráča Leroya Saneho, alebo spolupracovať znovu s Pepom Guardiolom?

"Je vždy fantastické hrať so skvelými hráčmi a aj keď je to určite ťažké, rád by som opäť spolupracoval s Guardiolom. Je to jeden z najlepších trénerov na svete."


gujpg

Neprekonateľné duo, zdroj: sportbible.com


V Holandsku sa veľa hovorí o De Ligteovi a De Jongovi aj v súvislosti so Španielskom. Videl si ich hrať? Myslíš si, že sú to hráči, ktorí sa môžu prispôsobiť štýlu Barcelony?

"Pochádzajú z futbalovej školy veľmi podobnej našej a na ihrisku pracujú rovnako. Hrajú ako my s loptou, sú to mladí hráči s veľkou presnosťou. Dvaja veľmi dobrí hráči."Aký je Tvoj nesplniteľný sen? Niečo, čo by si chcel urobiť, ale vieš, že nemôžeš?

"Nič nie je nemožné. Musíme stále bojovať a dať do toho úplne všetko a tým skúsiť dosiahnuť to, čo sme sa snažili robiť. S takou mentalitou, tvrdou prácou a úsilím nie je nič nemožné."Nedávno si povedal, že musíš zlepšiť svoje penalty. Ako dosiahneš toto zlepšenie? Budeš pozerať videá brankárov a viac ich skúšať?

"Trénovať a sledovať, áno. Dnes už skúmame všetko: fauly, tresty, hru. Všetko je podrobne analyzované a nič už nie je náhodou."Avšak, keď postavíš loptu na voľný kop, je to takmer polovica gólu. Je veľký rozdiel medzi pokutovými a voľnými kopmi?

"Je to iné. V jednom prípade máš bariéru a vzdialenosť, je to iný typ strely a nemusíš cítiť až taký tlak na skórovanie. Pri penalte máš viac čo stratiť než vyhrať a brankár sa cíti pohodlnejšie. Teda tlak je veľmi odlišný. "


daily_sun_Messi_free_kick-Atletico-2_picturejpg

Priamy kop + Messi = gól, zdroj: daily-sun.comMinulý rok sme hovorili o tom, že FC Barcelona prekonáva viac defenzívnych rekordov než útočných. Čo sa v tomto roku deje, že tím pripúšťa toľko inkasovaných gólov?

"V tomto roku hráme znovu 4-3-3. V minulom roku sme mali často dve štvorčlenné línie a tým sme ponechali len veľmi málo miesta a pre súpera bolo ťažšie vytvoriť si šance. Teraz, s 4-3-3, máme vyššie držanie lopty a hráme lepšie. Ale sme viac zraniteľní proti brániacim tímom, vedia teraz lepšie nájsť medzery v našom postavení. V posledných kolách sme sa ale veľmi zlepšili v obrane a dúfajme, že sa to ešte viac skvalitní. "Prekvapí Ťa kvalita hráčov z mládežníckeho systému?

"Na prvýkrát áno. Ale trénujú s nami už nejaký čas a vtedy si uvedomíš si, akými sú dobrými hráčmi. Klub ich dobre nasmeroval a nechal s nami trénovať. Oni tým rastú ešte viac, je to dôležitý model. "Myslíš si, že jedného dňa uvidíme znovu jedenásť absolventov La Masie hrať znovu v základe Barcelony?

"Je to nesmierne zložité. Myslím, že všetci vidia, že nie je nemožné dosiahnuť prvý tím a v budúcnosti sa také niečo môže stať. Ale určite to bude nejaký čas trvať."Sergio Busquets povedal pred niekoľkými dňami, že mladí hráči sa príliš ponáhľajú, aby sa dostali na vrchol a potrebujú odstrániť z hláv ešte mnoho "nezmyslov". Súhlasíš?

"Pochádzame z inej éry. V súčasnosti žijeme v inej situácii a musíme sa prispôsobiť tomu, čo vidíme. Je pravda, že dnes mladí hráči dostávajú lákavé ponuky. Myslia si, že je ťažké dostať sa do prvého tímu Barcelony, zatiaľ čo na iných adresách je takáto možnosť vyššia. Nielen kvôli peniazom, ale kvôli hre. Je to pre nich určite lákavé. "


v2_large_4e48c210247faf0b66f7f94f0fe0c968503555c4png

Legenda a supertalent - Messi a Puig, zdroj: futbol1.esJordi Alba nemal v tejto sezóne žiadnu fixnú náhradu, Samuel Umtiti má stále svoje problémy a Rafinha je do konca sezóny mimo. Je barcelonský káder príliš úzky? Myslíš si, že by mal byť posilnený už teraz v januári?

"Je to záležitosť trénera a klubu. Osobne si myslím, že máme skvelú skupinu. Navyše hráči z našej akadémie, ktorých sme už viackrát videli, môžu hrať bez akýchkoľvek problémov."Chýba Ti Andres Iniesta?

"Samozrejme. Ako priamo na ihrisku, tak aj mimo ihriska. Boli sme veľa rokov zdieľajúc veľa vecí, veľa času, tréningov, zápasov a aj situácií mimo futbalu. Samozrejme, že je to zvláštne.V tejto sezóne je La Liga Santander vyrovnaná viac ako kedykoľvek predtým.

"V dnešnej dobe je ťažké zvíťaziť proti každému a ligu je veľmi ťažké vyhrať."


704e0-1525034884-800jpg

Vyhrá Barca La Ligu aj v sezóne 2018/2019?, zdroj: sportskeeda.comJe dobré, že liga v rámci konkurencieschopnosti zahŕňa na čele tabuľky viac ako veľké tri tímy?

"To sa vždy hovorilo o španielskej liga. Lenže realita je taká, že existuje veľmi veľa súťaží, kde sa stáva taká istá vec. Dva alebo tri tímy vyčnievajú a ostatné družstvá hrajú iný šampionát. Teraz je to dobré pre samotnú súťaž a fanúšikov."O tejto téme sa povedalo už veľa. Napriek tomu, prekvapilo Ťa, že si skončil na piatom mieste v rebríčku Zlatá lopta?

"Ak mám byť úprimný, neprikladám tomu veľký význam, aj keď je to, samozrejme, veľká cena. Vedel som, že v tejto sezóne som nemal šancu zvíťaziť a nebol som teda ani prekvapený."Tento rok hrá tím veľmi dobre v Ligy majstrov. Existuje tam nejaká špeciálna motivácia?

"Každý rok je v nás obrovská túžba vyhrať Ligu majstrov. Je to jedinečná, špeciálna, najkrajšia súťaž, ktorú som hral. ​​Je to úplne iná súťaž, ktorú chceme všetci vyhrať."Gól Ousmana Dembélého proti Tottenhamovi bol veľkolepý. Je to skvelý hráč, ale občas vzbudzuje dojem, že sa ešte musí prebudiť na ihrisku.

"Na ihrisku je fenomenálny a všetko záleží len na ňom. Má všetku príležitosť na svete robiť to, čo chce. Môže byť jedným z najlepších. Na druhej strane je to mladý muž, ktorý sa prispôsobuje mestu a klubu. Čím menej hovoríte o tom, tým je to lepšie. Je už potrebné túto tému opustiť, aby mohol byť pokojný. Už si uvedomil svoje chyby a napravil ich a pomôžeme mu zamerať sa iba na futbal. "


FC-Barcelona-v-Tottenham-Hotspur-UEFA-Champions-League-Group-B-1544628105-1024x576jpg

Dembélé, zdroj: de.onefootball.comSi prekvapený, že Realu Madrid chýba Cristiano Ronaldo až tak veľmi?

"Na začiatku sezóny som povedal, že sú skvelým klubom. Jedným z najlepších na svete a s množstvom skvelých hráčov. Ale komukoľvek by chýbal Cristiano. Strieľa veľmi veľa gólov a dáva vám veľa ďalších vecí, takže neprekvapuje ma to. "Peter Maďar, megabarca.sk

zdroj: marca.com