MEGABARCA TOP 15: Katalánske detaily
Španielsko nie je klasická federácia, ale pomerne silno decentralizovaný unitárny štát a podľa ústavy uzákonenej v roku 1978 sa skladá z autonómnych komunít (comunidad autónoma), ktorým garantuje určitú, a rôznu, mieru vlastného rozhodovaniaa vládnutia. Okrem 17 autonómnych komunít sú tu ešte dve úplne autonómne mestá na africkom pobreží, tzv. dŕžavy - Ceuta a Melilla.
zdroj: pinterest.com
2. Katalánsko rozlohu skoro ako Moldavsko a obyvateľov toľko ako Bulharsko
Rozloha Katalánska je vyše 32-tisíc km2 a žije v ňom skoro 7,5 milióna obyvateľov.
Tie sú Barcelona, Girona, Lleida a Tarragona. Nazývajú sa podľa ich správnych centier. Spolu je v celom Španielsku 50 provincií.
zdroj: suitelife.com
4.
Katalánčina je úradným jazykom aj v Andorre
Najbližším príbuzným katalánčiny je okcitánčina, ktorou sa hovorí v južnej časti Francúzska. Po katalánsky sa hovorí mimo Katalánska aj v susednej autonómnej komunite Valencia, ďalej na neďalekých Baleárskych ostrovoch a v pomerne veľkej časti susedného Aragónska. Mimo Španielska sa katalánsky rozpráva v časti Francúzska na opačnej strane pohoria Pyreneje a dokonca aj v meste Alghero na Sardínii.
zdroj: 350anys.com
Slovo senyera znamená vlajka po katalánsky. Štátny symbol pochádza z konca 12. storočia. Má štyri červené rovnobežné pruhy na žltom podklade a je inšpirovaná erbom kráľa Aragónska. Nájdeme ju aj na vlajkách miest, ktoré patrili do Aragónskeho kráľovstva. Teórie uvádzajú rôzny pôvod - buď je čisto katalánsky, alebo čisto aragónsky. Okrem Katalánska a Aragónska nájdeme tento podklad aj na vlajkách autonómnych komunít Baleárske ostrovy a Valencia, ale aj mimo Španielska - napríklad na erbe miništátu Andorra, na vlajke francúzskeho regiónu Provensálsko - Alpy - Azúrové pobrežie a taktiež na vlajke vyššie spomínaného sardínskeho mesta Alghero.
zdroj: fcbarcelonanoticias.com
Senyera estelada, teda hviezdnatá vlajka (väčšinou len Estelada), je neoficiálnou vlajkou prívržencov nezávislosti Katalánska. Vlajka pochádza pravdepodobne z roku 1918, keď v Katalánsku bujnela snaha o nezávislosť podporená udalosťami v zvyšnej Európe, kde vzniklo niekoľko nových nových štátov, napríklad aj Československo. Motív vlajky je celkom určite inšpirovaný vlajkami Kuby a Portorika. Okrem "modrej" Enstelady sa od konca šesťdesiatych rokov používa aj "červená" verzia s červenou hviezdou na žltom trojuholníku.
zdroj: euobserver.com
7. Katalánsky národný deň je 11. septembra
V ten deň si Katalánci pripomínajú dobytie Barcelony počas tzv. Vojny o Španielske dedičstvo v roku 1714. V roku 1700 zomrel vtedajší španielsky kráľ Karol II. z rodu Habsburgovcov, ktorý nemal dediča. Rakúski Habsburgovci a Bourbonovci z Francúzska sa už dlhšie zaujímali o tento bohatý región. Katalánci bojovali na strane Habsburgovcov, vojnu však vyhrali Bourbonovci. Ich Filipa uznali ako kráľa celého Španielska. Ten okamžite zručil všetky výsady a tvrdo potláčal všetko katalánske. To je hlavným dôvodom, prečo počas domácich zápasov práve v 17 minúte skandujú fanúšikovia FC Barcelona heslo SLOBODA. Sviatok je jedným z katalánskych národných symbolov.
zdroj: elpaís.com
8.
Pri bombardovaní Barcelony zahynulo takmer 1300 ľudí
Počas
hanebnej španielskej občianskej vojny trvajúcej počas rokov 1936 až 1939 fašistický španielski nacionalisti
pod vedením Hitlerovho spojenca, fašistického diktátora Francisca Franca a s podporou
fašistických talianskych síl bombardovali Barcelonu,
ktorá bola v tom období sídlom vlády Španielskej republiky. Bombardovanie prebiehalo medzi 16. a 19. marcom 1938. Odvtedy trvá obrovská nevraživosť Kataláncov voči Madridu.
zdroj: woldpress.com
9. V Katalánsku zakázali býčie zápasy
Uzákoneným bol zákaz v roku 2010, účinnosť nadobudol 1.1.2012. Katalánsko bolo len druhým autonómnym spoločenstvom Španielska po Kanárskych ostrovoch, ktoré tak
urobilo.
10.
Baziliku Sagrada Familia plánujú dokončiť v roku 2026
Práve vtedy uplynie presne 100 rokov od úmrtia geniálneho katalínskeho architekta Antonia Gaudího (1852-1926). Viac o bazilike tu.
zdroj: triphobo.com
11.
Ľudská veža sa volá Castell, čo znamená po katalánsky hrad
Tradícia stavby veží z pospájaných ľudských tiel pochádza podľa prvých zadokumentovaných zmienok z mestečka Valls pri Tarragone už od roku 1712.
zdroj: diariméstarragona.com
12.
Mestečko Besalú spája stredoveký most s ôsmymi oblúkmi
Predpokladá sa, že bol postavený v priebehu 11. storočia. Po jeho zničení v nezmyselnej občianskej vojne bol úplne zrekonštruovaný. Mestečko sa nachádza v provincii Girona neďaleko rovnomenného mesta v severnej časti Katalánska.
zdroj: 1zoom.com
13.
Camp Nou je najväčší futbalový štadión v Európe a druhý na
svete
Domovským štadiónom katalánskeho futbalového veľkoklubu FC BARCELONA je Camp Nou. Jeho kapacita ponúka miesta na sedenie pre skoro 100 000 fanúšikov. Väčším futbalovým stánkom je podľa kapacity už len obrovský štadión v severokórejskom hlavnom meste Pchjongjangu. Po prestavbe v rámci mega projektu ESPAI BARCA bude mať od sezóny 2021-2022 kapacitu až 105-tisíc ľudí na tribúnach prekrytých strechou. Camp Nou znamená Nový štadión a jeho názov sa vo svete bežne nesprávne vyslovuje ako Nou Camp.
zdroj: fcbarcelona.com
14.
Katalánsky tradičný snack je doslova chlieb s rajčinou
Jedným zo znakov katalánskej identity je Pa amb tomàquet - ohriankovaný chlieb potretý cesnakom a olivovým olejom a obložený rajčinami.
zdroj: globalstorybook.org
15. Najkrajšie katalánske mesto je… PALS
Za všetko hovoria fotografie...
zdroj: spainholliday.com
zdroj: moventis.es
zdroj: mariarosa.com
Peter Maďar
megabarca.sk