barcelona-collage-spain-illustration-made-up-assorted-images-around-city-63122613jpg


Prísť do mesta, ktoré vám ponúka toľko rôznych príležitostí, ako je Barcelona a pritom mať k dispozícii len víkend na preskúmanie všetkého, môže byť veľmi náročná úloha.

Plánujete si cestu do krásnej Barcelony a neviete kam skôr? Radi by ste stihli všetko?

V tom prípade je tento článok je určený práve pre vás.

My vám ponúkame krátky návod, čo všetko by ste mohli v Barcelone počas víkendu navštíviť, aby ste odchádzali so skvelými zážitkami.

Opakovaná vlastná skúsenosť však hovorí, že Barcelona je extrémne rozmanitá a jeden víkend (ani dva víkendy) vám na toto mesto určite stačiť nebude.


1. Urobte si prehľad o meste


BarcelonaBestHotelsjpg

zdroj: besthotelviews.com

Keď vystúpite z lietadla a dostanete sa do Barcelony, budete si s najväčšou pravdepodobnosťou chcieť spraviť prvotný prehľad, aby ste vedeli čo vás tento víkend čaká.

Dobrou voľbou je ísť na prehliadku autobusom, ktorá má dostatočne veľa zastávok po celom meste.

Jednodňová vstupenka pre dospelého stojí 27€.

Ďalšou možnosťou je spoznať mesto počas pešej turistiky.

Existuje široká ponuka turistických trás, niektoré sú dokonca špecifikované ako napríklad turistika duchov po Gotickej štvrti či Gurmánska turistika alebo Picasso turistika pre milovníkov umenia či architektúry.

Prehliadky sa pohybujú v sumách medzi 10€ až 25€ v závislosti od typu prehliadky a trvajú asi 4 hodiny v závislosti od trasy, ktorou sa rozhodnete ísť.


2. Vyskúšajte Tapas


table-full-of-tapas-955x508jpg

zdroj: barcelonahome.com


Po náročnej túre je čas dopriať si niečo dobré na zahryznutie. Pri pomyslení na Španielsko vám určite medzi prvými napadne konzumácia “tapas” patriaca k životnému štýlu Španielov.

Určite by ste mali začať ochutnávkou Pan con Tomate, chlieb s olejom, soľou a paradajkami.

Širokú ponuku rôznych druhov tapas nájdete všade v Barcelone a ceny začínajú na pomerne príjemnej sume 1€ za kus.


3. Nočné predstavenie Magickej fontány


30074218_203541800411394_1477032957_ojpg

zdroj: barcelonahome.com

Neexistuje lepšie zakončenie prvého dňa!

Sledovanie skvelej vodno-svetelnej šou je fantastickým ukončením dňa plným emócií a energie.

Svetelno-vodné predstavenie, ktoré ponúka Magická fontána si môžete vychutnať iba v určitých časoch a obdobiach. Fontány sa nachádzajú blízko námestia Plaza Espanya, úžasného miesta poskytujúceho nádherné výhľady vo večerných, či nočných hodinách spred Národného múzea umenia Katalánska.


4. Východ a západ slnka v Barcelone


barcelona-sunsetjpg

zdroj: livitaly.com

V prípade, že by ste prvý deň chceli zakončiť pokojnejšie, vychutnajte si západ slnka nikdy sa nezunujúcim pohľadom z Bunkers del Carmel, z kopca Tibidabo alebo z pláže.

Skvelou voľbou pre skoré ranné vtáčatá je vidieť východ slnka. Či sa už vyberiete sledovať východ slnka alebo západ slnka, nebudete ľutovať. Bunkers del Carmel neslúžia na nič iné, využívajú sa len ako miesto odkiaľ je pekný výhľad na mesto. Aj keď vám bude nejaký čas trvať kým sa dostanete peši na kopec, kde sa bunkre nachádzajú, aj tak sa to oplatí.


5. Navštívte trh La Boqueria


WP_20180413_15_18_34_Projpg

zdroj: Peter Maďar


Zastavte sa na trhu La Boqueria.

Okrem sladkostí, ovocia, tapas a drobného občerstvenia tu nájdete aj plnohodnotné stánky s jedlom.

Nádherne konštrukčne riešená tržnica La Boqueria sa nachádza priamo na ulici La Rambla, ktorá vedie z námestia Plaza Catalunya priamo k pamätníku Kolumba nachádzajúceho sa na začiatku promenády.

Ako vidíte už podľa obrázka, tento trh je niečo úplne iné ako sú naše tržnice.


6. Navštívte aspoň dve Gaudího budovy


gaudi-park-guell-barcelonajpg

zdroj: citywonders.com

Dalo by sa povedať, že Barcelona je silne ovplyvnená Gaudim a Gaudi Barcelonou.

Takže pri návšteve tohto mesta by ste mali určite navštíviť budovy, ktoré tento umelec navrhol.

Či už je to slávna Sagrada Familia (pozri viac), Park Guell (pozri viac) alebo La Pedrera či ďalšie jeho krásne diela. V hlavnej sezóne býva pri vstupe obrovské množstvo turistov, preto v každom prípade odporúčame kúpiť si lístky vopred cez internet. Vyhnete tým čakaniu v nekonečne dlhých radoch.


7. Urobte si prestávku v Parc de la Ciutadella


11017980913_f44f0927fb_bjpg

zdroj: flickr.com

Po dlhotrvajúcej a náročnej prehliadke pamiatok v meste si určite vychutnajte aspoň malú chvíľku rozjímania a oddychu v úžasnom Park de la Ciutadella.

Vezmite si so sebou deku alebo si sadnite na lavičku a vychutnávajte si tanec či spev pouličných účinkujúcich. Veľkou výhodou tohto parku je možnosť občerstviť sa domácimi jedlami, ktoré prinášajú predávať gazdinky priamo do parku.


8. Vychutnajte si úzke uličky Gotickej štvrte


barrio-gticojpg

zdroj: barcelonahome.com

Gotická štvrť je známa svojimi nádhernými úzkymi a krivolakými uličkami s množstvom malých ukrytých kaviarní ponúkajúcich horúce kapučíno. Počas prechádzky uličkami sa dostanete skôr, či neskôr až pred katedrálu. Pred ňou sa nachádzaotvorené priestranstvo plné rôznych predstavení pouličných umelcov. Nad hlavami sa tak vznášajú obrovské mydlové bubliny za sprievodu hudobníkov takto ťažko si zarábajúcich na živobytie.

V prípade záujmu o vstup do katedrály si zapamätajte otváracie hodiny - 8:45 až 19:30 pri vstupnom v sume 7€ v čase od 13:00 do 17:00.

V časoch od 8:45 do 12:45 a od 17:30 do 19:30 je vstup zadarmo.


9. Navštívte Camp Nou


coloseumjpg

zdroj: marca.com

Ďalšou zastávkou, ktorú by ste nemali vynechať, je štvrť Les Corts.

FC Barcelona je bezpochyby jedným z najlepších futbalových tímov na svete a po príchode do tohto mesta jednoducho nesmiete vynechať možnosť navštíviť ich domovský štadión - legendárny CAMP NOU (pozri viac).

Počas prehliadky múzea sa oboznámite s históriou klubu, uvidíte všetky individuálne a spoločné trofeje za všetky možné vyhrané súťaže. Dokonca sa dostanete až do interiéru tohto futbalového svätostánku.

V deň zápasu však môže byť múzeum buď úplne zatvorené alebo otváracie hodiny môžu byť upravené, odporúčame preto zistiť vopred na stránkach klubu.


10. Návšteva múzea zadarmo


195342333-palau-nacional-barcelona-city-historical-building-blue-skyjpg

zdroj: framepool.com

V Barcelone rovnako ako aj v mnohých iných európskych mestách existujú niektoré múzeá, ktorých návšteva v určitých časoch alebo v niektorých dňoch nie je spoplatnená. Určite to poteší.

Tu sú niektoré z nich:

  • Museu Nacional d’Art de Catalunya (od 15:00 plus celý deň každú prvú nedeľu v mesiaci).
  • Museu d’História de Barcelona (od 15:00 plus celý deň každú prvú nedeľu v mesiaci).
  • Museu de la Música (od 15:00 plus celý deň každú prvú nedeľu v mesiaci).
  • Centre de Cultura Contemporánia de Barcelona (od 15:00 do 20:00).


Peter Maďar
zdroj: forcabarca.sk